Skocz do zawartości

Monopole czy bipole jako tylne kolumny w systemie 7.2 ?


tomw

Recommended Posts

Kolejne pytanie, do Szanownych 🙂

Mianowicie jestem w trakcie ustawiania i wieszania kolumn w nowym KD i nurtuje mnie kwestia tylnych głośników 🙂 W poprzednim kinie miałem system 5.2 gdzie wszystkie kolumny były takie same dokładnie, wszystkie tradycyjne monopole 🙂 Niestety z racji na to ze było dość wąsko, nagle wzrosty głośności w bocznych kolumnach były bolesne dla siedzących blisko nich 🙂 Dla tego zmieniłem boczne na dipole, ALE chce tez dołożyć dwa tylne głośniki aby mieć system 7.2 🙂 Mam już kupione także dipole Klipsch RP-502S w tym celu, ale im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości czy to dobry pomysł 🙂 A ze ich jeszcze nie rozpakowałem, mogę wymienić na RP-600M i je powiesić z tylu 🙂 Nie mam doświadczenia z systemem 7.2, więc pytanie do tych co maja:

Mieliście okazje porównać bezpośrednio dipole z monopolami jako tylne głośniki ? Będę wdzięczny za opinie, tym bardziej z pierwszej ręki 🙂 I na jakiej wysokości testowaliście ? Rożne rzeczy wyczytałem i tez mam z tym zagwozdkę a nie chce dziur wiercić niepotrzebnie w nowej ścianie 🙂

Dziękuje z góry za rady 🙂

KOLUMNY.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.07.2021 o 01:07, Butler napisał:

Mam pokój w zbliżonych wymiarach co Twój który adoptuję aktualnie na kino 7.1.4  Żeby nie mieć głośników zaraz na głowie kupione mam instalacyjne serii In-Wall i to chyba najbardziej optymalna opcja jeśli jesteś na etapie zmian.

Pomysle o instalacyjnych, ale dopiero jak juz wszystko ustawie tak chce 🙂 Na razie szukam basu po pokoju :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

2xSVS BP-4000 i szukasz basu? Acha.... Masz sąsiadów? Pewnie wkrótce dadzą znać czy znaleźli ten bas za Ciebie :D

Jesli masz pokoj o podobnych wymiarach to obawiam sie ze Ciebie tez to bedzie czekac, jesli nie siedzisz pod tylna sciana od razu 🙂 Przy najmniej klopotliwym ustawieniu subow, czyli przednia sciana czy rogi, tam gdzie siedze jest dziura w typowym 50-60Hz 🙂 Jest piekny gleboki bas, ale sredniego prawie zero, za duza dzira aby po prostu podkrecic 🙂 Dla tego wlasnie chcialem PC-4000 (zamowione juz) zeby ustawic gdzies po pokoju gdzie bedzie gral najlepeij 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 godzin temu, tomw napisał:

Jesli masz pokoj o podobnych wymiarach to obawiam sie ze Ciebie tez to bedzie czekac, jesli nie siedzisz pod tylna sciana od razu 🙂 Przy najmniej klopotliwym ustawieniu subow, czyli przednia sciana czy rogi, tam gdzie siedze jest dziura w typowym 50-60Hz 🙂 Jest piekny gleboki bas, ale sredniego prawie zero, za duza dzira aby po prostu podkrecic 🙂 Dla tego wlasnie chcialem PC-4000 (zamowione juz) zeby ustawic gdzies po pokoju gdzie bedzie gral najlepeij 🙂

Pierwotnie planowałem z przodu SVS SB-2000 Pro, jak fundusze pozwolą to SVS SB-3000 - oba się zmieszczą pod ołtarzykiem. Składam dość konkretne pułapki basowe z wełny mineralnej za piramidkami w narożach... Zobaczymy. Na razie mam kłopot z materiałami, a konkretnie z płytą OSB na sufit. Że absurdalnie drogie to jedno, ale że niedostępne? Chce kupić 18mm frezowaną pióro-wpust i nikt w okolicy nie ma.

116157827_rzutzgry.thumb.PNG.31074c4c4a7bd4a9969d8e335bf92e75.PNG

672407180_widok3d.thumb.PNG.e4ca4bb9b607317ed893c21d9bdfa405.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

 

Pierwotnie planowałem z przodu SVS SB-2000 Pro, jak fundusze pozwolą to SVS SB-3000 - oba się zmieszczą pod ołtarzykiem. Składam dość konkretne pułapki basowe z wełny mineralnej za piramidkami w narożach... Zobaczymy. Na razie mam kłopot z materiałami, a konkretnie z płytą OSB na sufit. Że absurdalnie drogie to jedno, ale że niedostępne? Chce kupić 18mm frezowaną pióro-wpust i nikt w okolicy nie ma.

Obawiam sie ze bedziesz mial podobne problemy z basem, tu masz ladnie wytlumaczone czemu - 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

Ok, w takim razie wiem z czym będę się mierzyć. Ponad godzina oglądania... :) Zobaczymy jak to finalnie wyjdzie, będę śledził jak Ty z tego wybrnąłeś.

Wlacz od godziny, tam mowi pare minut o subach, czemu sa dziury w basie i jak je zniwelowac (teoretycznie) 🙂 Wyslalem Ci wiadomosc 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robisz takie pomieszczenie, to zakładam, że jest to dom.

Jeśli masz na subwoofery przeznaczony budżet 10 000 zł i wykańczasz pokój, to dużo lepszym rozwiązaniem od SVS będzie zrobienie czterech subwooferów samemu.

Wzmacniacze to np. Behringer NX-1000D lub NX-3000D (do ok. 2400 zł). Do tego potrzeba miniDSP (co tu dużo mówić, rozrzut cen jest ogromny, co wynika z możliwości obróbki sygnału cyfrowego lub tylko analogowego, ale do subwooferów miniDSP 2x4 jest wystarczające), ale jeśli kupujesz Behringera z DSP, to wbudowany korektor (8-pasmowy parametryczny, plus dwa pasma dynamiczne) może być wystarczający. Potrzebny będzie też skalibrowany mikrofon (polecany jest UMIK-1).

Co do głośników masz ogromny wybór. Dowolny 15-calowy, nie mówiąc o 18-calowych i większych, będzie lepszy od gotowca.

Najbardziej skomplikowane jest zrobienie obudów i wykończenie ich. Obudowę zwymiarujesz pod głośniki, robisz je z płyt MDF (można zamówić od razu pocięte), potem trzeba polakierować, najlepiej kilka warstw, żeby wyglądały elegancko.

Na koniec trzeba zrobić pomiary subwooferów i jak wszystko będzie gotowe, efekt przerośnie wszelkie oczekiwania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yahoo111 napisał:

Jeśli robisz takie pomieszczenie, to zakładam, że jest to dom.

Jeśli masz na subwoofery przeznaczony budżet 10 000 zł i wykańczasz pokój, to dużo lepszym rozwiązaniem od SVS będzie zrobienie czterech subwooferów samemu.

Wzmacniacze to np. Behringer NX-1000D lub NX-3000D (do ok. 2400 zł). Do tego potrzeba miniDSP (co tu dużo mówić, rozrzut cen jest ogromny, co wynika z możliwości obróbki sygnału cyfrowego lub tylko analogowego, ale do subwooferów miniDSP 2x4 jest wystarczające), ale jeśli kupujesz Behringera z DSP, to wbudowany korektor (8-pasmowy parametryczny, plus dwa pasma dynamiczne) może być wystarczający. Potrzebny będzie też skalibrowany mikrofon (polecany jest UMIK-1).

Co do głośników masz ogromny wybór. Dowolny 15-calowy, nie mówiąc o 18-calowych i większych, będzie lepszy od gotowca.

Najbardziej skomplikowane jest zrobienie obudów i wykończenie ich. Obudowę zwymiarujesz pod głośniki, robisz je z płyt MDF (można zamówić od razu pocięte), potem trzeba polakierować, najlepiej kilka warstw, żeby wyglądały elegancko.

Na koniec trzeba zrobić pomiary subwooferów i jak wszystko będzie gotowe, efekt przerośnie wszelkie oczekiwania.

A ja temat przemyślę. To co wg. Ciebie jest najbardziej skomplikowane, dla mnie akurat jest najbardziej banalne. Jestem z branży obróbki skrawaniem i bez problemu mogę obie wyżeźbić dowolny projekt po godzinach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...