Skocz do zawartości
Adam Basiakowski

Stereo do otwartego salonu wysokiego na 4m

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Uszanowanie. Potrzebuję nagłośnić salon około 30m² otwarty na kuchnię. Problemem jest kubatura pomieszczenia a dokładnie jego wysokość która wynosi 4m w najwyższym punkcie. Z poprzedniego małego salonu zabrałem Polki s50e napędzane Pioneer SXN30AE. Dokupiłem subwoofer Polk hts sub12 i jest mięsko ale doskwiera mi brak środków. Rozważam większe podłogówki, o ile to możliwe nie chciałbym zmieniać Pioneera, gdyż nie słucham muzyki bardzo głośno.

Po długich poszukiwaniach rozważam na tę chwilę heco aurora 1000/audiosymptom i8 tylko pytanie czy to wystarczy i czy zostawić do nich suba?

Słucham każdego rodzaju muzyki od muzyki elektronicznej przez cięższy metal, po jazz i muzykę klasyczną.

Z góry dziękuję za wszystkie propozycje ;)

16269449597118292500622753567100.jpg

Edytowano przez Adam Basiakowski

Napisano (edytowany)
55 minut temu, Adam Basiakowski napisał:

Po długich poszukiwaniach rozważam na tę chwilę heco aurora 1000/audiosymptom i8 tylko pytanie czy to wystarczy i czy zostawić do nich suba?

Żadne z tych kolumn nie zapewnią Ci ładnego środka pasma, a dadzą jeszcze więcej basu. Druga sprawa, amplituner którym dysponujesz nie napędzi ich odpowiednio i efekt będzie po prostu słaby z takiego połączenia.

Edytowano przez lysyrafal

Napisano (edytowany)

Nie słuchasz głośno, także do w/w amplitunera kolumny KEF Q550 lub KEFQ750, chociaż tutaj warto by już podpiąć coś wydajniejszego jak wzmacniacz np. Arcam SA10. Branża oferuje wypożyczenie sprzętu do domu i pamiętaj też, aby wysłać zapytania do kilku sklepów o wycenę. 

Witaj!
Zmiana Polków na Audiosymptomy byłaby po prostu krokiem w bok bez jakiegokolwiek rozwoju. Podobnie by było z Heco. Aurora 700 zapewnią bardziej kulturalny, ale spokojniejszy dźwięk. Wąskim gardłem jest sam Pioneer. Niestety to tylko amplituner. Wzmacniacze stereo zapewniłyby znacznie lepszy dźwięk, bardziej dociążony i szczegółowy.
Zwróć uwagę na wzmacniacze Atoll IN100, Audiolab 6000A Play oraz na kolumny Kef Q950, Pylon Diamond 28, Monitor Audio Silver 300.
Jeśli przy powyższych brakowałoby basu, sugerujemy wybór subwoofera do stereo - SVS SB-2000 Pro.

Co najważniejsze - zapraszamy na odsłuchy oraz po indywidualne wyceny! :) 

Q21 dobrze podpowiada z Diamond 28. To uniwersalne kolumny i bez porównania lepsze od Polkow. Miałem kiedyś Polk s50e, odsłuchiwałem s55e, miałem tez Diamond 28. Polki rzeczywiście maja lekko cofnięty, chłodny środek i graja skrajami pasma. Do Pylonow raczej nie będziesz potrzebował subwoofera bo maja duży, mięsisty bas. Środek w nich jest naturalny i lekko ocieplony. Gora przestrzenna, zwiewna. Dobrze graja rozmaite gatunki muzyczne. Kolejna sprawa to to, że dobrze wpasowują się akustycznie w rożnych pomieszczeniach o ile metraż i odległość odsłuchu nie są za małe. Ale u Ciebie i metraż i odległość są odpowiednie.  Moim zdaniem powinny spełnić Twoje oczekiwania. Tak jak ktoś pisał wyżej, ten wzmacniacz jednak nie napędzi porządnych kolumn i nie wykorzysta ich potencjału brzmieniowego. Pomimo, ze kolumny będą miały ładny środek i dobry bas, wzmacniacz tego nie pokaże. Nie kupuj nic w ciemno. Najlepiej dogadaj się z jakimś sklepem na testy kolumn w domu. Pytanie jeszcze czy w grę wchodzą tylko nowki czy tez używki. Ogólnie da się upolować używki w cenie do 3000 grające jak nówki do 10000. Tutaj jednak trzeba liczyć się z tym, ze nie ma zwrotów i pewnie kupisz, i sprzedasz kilka par zanim trafisz to co będzie Ci odpowiadało. 

No wlasnie, nikt nie zapytal o kase, a np. Diamondy, to juz ok. 2x tyle co Heco 1000, ale to faktycznie porzadna kolumna, jak u Ciebie wyglada budzet?

W kwestii budżetu zależałoby mi, żeby zbyt dużo nie dokładać do tego co mam o ile oczywiście to będzie możliwe. Byłoby rewelacyjnie gdybym zmieścił się w kwocie 5-6k. Biorę pod uwagę dołożenie paru złotych, a także pozostawienie Pioneera jako źródło dźwięku, gdyż myślę, iż rozbudowę zacząłbym od zmiany głośników. Później pochyliłbym się nad zmianą źródła dźwięku. Reasumując na tę chwilę potrzebne by mi były większe kolumny w kwocie około 6000 zł, oczywiście im mniej tym lepiej. Używane także wchodzą w grę, jednak wtedy raczej budżet do 4000 PLN 🙏

Jeśli zależy Ci na średnicy to już przy Aurora 1000 nastąpi poprawa. W porównaniu do Polka który gra Vką.

To byłby dobry pomysł. Dalej KEF Q 750 albo lepije Q 950. Ale tutaj znowu SXN30AE będzie za słaby.

U ciebie duzym problemem jest także odległość do kolumn którą tu widzę.

Możesz też pomyśleć o czymś używanym. Audiolab 6000A będzie tutaj za słaby.

Piotr

Dnia 22.07.2021 o 11:09, Adam Basiakowski napisał:

Z poprzedniego małego salonu zabrałem Polki s50e napędzane Pioneer SXN30AE. Dokupiłem subwoofer Polk hts sub12 i jest mięsko ale doskwiera mi brak środków.

A możesz powiedzieć jak to gra sam zestaw w tym większym salonie tzn. amplituner z kolumnami czy też brakuje Ci średnicy?

Tak jeszcze patrzę na ustawienie tego zestawu w tej dużej wnęce, która podbija ten bas. Ustaw subwoofer w innym miejscu niż rogu i kolumny wysuń do przodu.

13 godzin temu, Adam Basiakowski napisał:

Reasumując na tę chwilę potrzebne by mi były większe kolumny w kwocie około 6000 zł, oczywiście im mniej tym lepiej. Używane także wchodzą w grę, jednak wtedy raczej budżet do 4000 PLN 🙏

Nie rozumiem tego, ale myślisz iż większe kolumny dadzą Ci lepszy środek, bo tak wnioskuję z pierwszego postu?

Napisano (edytowany)
6 godzin temu, lysyrafal napisał:

A możesz powiedzieć jak to gra sam zestaw w tym większym salonie tzn. amplituner z kolumnami czy też brakuje Ci średnicy?

Tak jeszcze patrzę na ustawienie tego zestawu w tej dużej wnęce, która podbija ten bas. Ustaw subwoofer w innym miejscu niż rogu i kolumny wysuń do przodu.

Nie rozumiem tego, ale myślisz iż większe kolumny dadzą Ci lepszy środek, bo tak wnioskuję z pierwszego postu?

Trochę nie rozumiem pytania, jak to gra? Postaram się odpowiedzieć jak najlepiej umiem. Scena nie jest zbyt szeroka ale nie narzekam, bas jest słyszalny i dość selektywny. Środek jest słyszalny aczkolwiek jest go zdecydowanie za mało, jest trochę "z tyłu", Góra jest ale trochę nazbyt jaskrawa, jest akceptowalna. Słucham na tidal master (mqa)/vinyl rip (88.2 kHz / 24 Bit/), apple music.
W jakim miejscu proponujesz sub? Kolumny wysunę, były wysunięte lecz partnerka... ;). Tak jest ok?

20210723_205111.thumb.jpg.379839cd1225f54909df367994fb75ea.jpg

Myślę (a przynajmniej mam nadzieję, poprawcie mnie jeśli moje założenie jest błędne), że większe kolumny dadzą z siebie więcej żywego dźwięku i środek będzie lepiej słyszalny albo przynajmniej zrówna się z tonami niskich i wysokich częstotliwości. Z tego co napisaliście rozumiem, że musi pójść też za tym większa moc wzmacniacza.

6 godzin temu, HQ150 napisał:

@Adam Basiakowski

Świetne krzesła. Możesz zdradzić co to jest?

krzesła na ceneo

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Adam Basiakowski napisał:

krzesła na ceneo

Bardzo Ci dziękuję. Fajne i cena przystępna.

Wygodne? Stabilne?

Edytowano przez HQ150

Napisano (edytowany)
3 godziny temu, Adam Basiakowski napisał:

W jakim miejscu proponujesz sub? Kolumny wysunę, były wysunięte lecz partnerka... ;)

@lysyrafal słusznie zwrócił uwagę na akustykę pomieszczenia. Wiem, że ciężko jest robić większe przemeblowania w sytuacji gdy salon jest urządzony z jakimś zamysłem. Proponuję jednak, zamiast kombinować z subwooferem, usiąść przed kolumnami w trójkącie równobocznym (dosunąć kanapę bądź na jakimś krześle) i wówczas zobaczyć czy coś uległo zmianie na plus. Moim zdaniem zmiana miejsca subwoofera niewiele zmieni jeśli chodzi o średnicę. Kolumny stoją w kącie i daleko od Ciebie. Dźwięk ulega dużej degradacji w skutek odbić od ścian. Dodatkowo sprawę pogarsza asymetryczny kształt pokoju odsłuchowego. Też mam miejsce odsłuchu otwarte z jednej strony. Skutkuje to przesunięciem środka sceny muzycznej w jedną ze stron. Ustawienie kolumn w trójkącie równobocznym i skierowanie ich w miejsce odsłuchu powinno wnieść dużą poprawę, zarówno w barwie jak i selektywności dźwięku, i budowie sceny. Próby z przesuwaniem miejsca odsłuchu nic nie kosztują, a zmieniają bardzo wiele. 

Edytowano przez Szymek3392

@Adam Basiakowski Miałem na myśli, jak gra zestaw bez podłączonego subwoofera. Polki grają dość jasno, co w dłuższej perspektywie może być męczące. Jakby było mniej wysokich tonów, to średnica wtedy byłaby lepszej jakości. Bas wnioskuję, że w tej chwili z tym subwooferem podoba Ci się i mógłby zostać?

20 godzin temu, Adam Basiakowski napisał:

W jakim miejscu proponujesz sub? Kolumny wysunę, były wysunięte lecz partnerka... ;). Tak jest ok?

Tutaj trzeba znaleźć jakiś kompromis, chociaż jak widać teraz ze zdjęcia nie ma dużego pola manewru. Ja bym go wysunął jeszcze bardziej na środek, ale to zaburzy cały układ salonu, a możesz podać jaka jest odległość od tej białej ściany do ściany z cegły oraz od sprzętu do kanapy?

20 godzin temu, Adam Basiakowski napisał:

Myślę (a przynajmniej mam nadzieję, poprawcie mnie jeśli moje założenie jest błędne), że większe kolumny dadzą z siebie więcej żywego dźwięku i środek będzie lepiej słyszalny albo przynajmniej zrówna się z tonami niskich i wysokich częstotliwości. Z tego co napisaliście rozumiem, że musi pójść też za tym większa moc wzmacniacza.

Większe kolumny dadzą więcej basu, szczególnie tak wielkie kolubryny jak sobie wybrałeś i dlatego zaproponowałem mniejsze kolumny. Przy takiej trudnej akustyce może być różnie tzn. może dudnić lub buczeć i to naprawdę nie jest fajne. Co do mocy wzmacniacza to chodzi o napędzenie tak wielkich kolumn, aby to jakoś grało, a nie męczyło się. Z drugiej strony czy warto to wszystko sprzedawać, bo jednak dużo stracisz, a dobry wzmacniacz plus kolumny to już się robią duże koszty. Jeśli amplituner i subwoofer zostaje, to warto wypożyczyć jakieś inne kolumny tzn. z lepszą średnicą, niż te Polki. Branża daje możliwość wypożyczenia sprzętu i tj. dobry pomysł, aby sprawdzić kolumny jak grają we własnych warunkach akustycznych.

17 godzin temu, Szymek3392 napisał:

Moim zdaniem zmiana miejsca subwoofera niewiele zmieni jeśli chodzi o średnicę.

Bardziej chodzi mi o to, że jak jest za dużo basu to po prostu może przykryć tą średnicę, jeżeli ona oczywiście jest możliwa do uzyskania z w/w zestawu. Ustawienie go w narożniku jednak wzmacnia bas i dlatego wyszedłem z takim pomysłem.

@lysyrafal Dobrze mówisz. Niekontrolowany bas, przy słabej akustyce, mimo nawet niedużej pozornie mocy, potrafi przykryć resztę pasma, nie tylko średnicę.

Musisz sprawdzić różne ustawienia kolumn i subwoofera. To jest podstawa na początku. Sub za kolumnami, sub centralnie, kolumny szerzej, wężej. Tego nie przeskoczysz.

Po co przestawiać subwoofer. Raz, tak jak mówiłem, akustyka salonu jest bardzo kiepska i do miejsca odsłuchu dociera jeden wielki bałagan zamiast muzyki. Dwa, Polki grają lekko wycofanym środkiem i tyle. Przenoszenie subwoofera z kata w kat co najwyżej przysporzy autorowi bólu pleców zamiast średnicy. Błagam Was… ostatnia kwestia to to, ze w łatwiejszy sposób można sprawdzić czy subwoofer powoduje przykrycie średnicy. Wystarczy go wyłączyć ;) 

Kolumny są ustawione w trójkącie równobocznym względem miejsca odsłuchu, trochę odsunąłem od ściany metodą prób i błędów. Sub brzmi trochę selektywniej po wysunięciu go i nie przykrywa średnicy. Dziś posłuchałem trochę w lepszej jakości i o ile stream jest w jakości powyżej FLAC (np. Apple lossless) jest bardzo ok, gra zadziwiająco dobrze (tryb pure direct) - selektywnie i wyraźnie. Każda partia instrumentalna/wokalna jest słyszalna aczkolwiek jak zauważyliście dość jasno brzmiąca przez grające w taki sposób Polki.

Największy problem jest ze średnicą w utworach w jakości flac i niższej. Wtedy, żeby było jakkolwiek przyzwoicie do gry musi wejść eq z Pioneera którym podbijam treble i delikatnie bas. Dźwięk traci jednak wtedy na szczegółowości/selektywności i czuć, że są braki w partiach poszczególnych instrumentów.

Od czego wobec tego zacząć rozbudowę/przebudowę audio żeby iść w kierunku bardziej mięsistego dźwięku w średnicy i wysokich tonach? Czy pozostaje coś innego niż zakup wzmacniacza i odtwarzacza strumieniowego a także zakup większych kolumn adekwatnych do kubatury pomieszczenia? 

@Adam Basiakowski

Niestety uzyskanie w miarę poprawnego dźwięku w tym ,, betonowym tunelu'' będzie bardzo trudne. Dodatkowo po jakości wnętrza widzę, że jesteś osobą którą szuka jakości i nie lubi żeby było byle jak. Uzyskanie w miarę poprawnego brzmienia nawet w tak niekorzystnych akustycznie warunkach jest możliwe ale niestety budżet musiałbyś powiększyć i to wielokrotnie.

Za 4 tzł o których wspomniałeś i to jeszcze w nowych zabawkach satysfakcji nie znajdziesz. Będziesz się motał, kupował, szukał i tylko stracisz czas i pieniądze.

Na początek wproś się do kogoś kto ma jakieś ambitniejsze stereo w domu i posłuchaj czy to jest to czego szukasz. Jak Ci się spodoba to będziesz wiedział w którym kierunki iść. Żeby nie być gołosłownym to jeden z systemów u siebie też mam pokoju dziennym otwartym na kuchnię i klatkę schodową. I jakoś to gra.

I oczywiście zapraszam na odsłuch ale jak widzę masz do mnie za daleko. Popytaj na forum i znajdź kogoś blisko siebie.

W Twoich warunkach i tak te zabawki będą miały trudniej ale to można próbować jakimś pomiarem i DSP trochę ogarnąć. Słuchaj zestawów bez suba. U Ciebie sub by mógł być ale żeby nie podbijał i nie przykrywał całości to musiała by to być bardzo droga konstrukcja. W takim tunelu jak masz przy subie bez zaawansowanego systemu korekcji pomieszczenia zszycia z resztą pasma nie uzyskasz.

Edytowano przez HQ150

8 godzin temu, Adam Basiakowski napisał:

Od czego wobec tego zacząć rozbudowę/przebudowę audio żeby iść w kierunku bardziej mięsistego dźwięku w średnicy i wysokich tonach? Czy pozostaje coś innego niż zakup wzmacniacza i odtwarzacza strumieniowego a także zakup większych kolumn adekwatnych do kubatury pomieszczenia? 

Przerabiałem bardzo podobna sytuacje do Ciebie. Po przeprowadzce tez wstawiłem Polki s50e do większego salonu, skopanego akustycznie. Doskwierał mi tak samo jak Tobie brak basu oraz średnicy. Temat opisywałem na sąsiednim forum w zeszłym roku. Wówczas zaczęła się przygoda z poszukiwaniem, która już hobbystycznie trwa do dzisiaj. Zamieniło się to w gonienie  tak zwanego króliczka. Do tej pory przerzuciłem u siebie kilka zestawow kolumn i trzy wzmacniacze. Dodatkowo odsłuchałem w salonach audio i u ludzi kilkanaście różnych kolumn. Właściwie to już chyba znalazłem to czego szukałem ale nadal chce lepiej :)  U mnie póki co, stanęło na zmodyfikowanym NADzie 356 oraz Audio Physic Yara II Superior. Przerabiałem u siebie w mieszkaniu kolumny z przedziału cenowego 5000- 10000 (między innymi były to Diamondy 28, Elac Carina 247.4, Tannoy xt6f. W takich warunkach jak Twoje i Twoich wymaganiach raczej nie skończy się na pojedynczym zakupie :) Tak jak napisał @HQ150 wśród nowych ciężko będzie spełnić Twoje oczekiwania w cenie do 4000. Dźwięku, którego szukasz nie znajdziesz ani w Polkach s50e ani w  Pioneerze. Tutaj w grę wejdzie przebudowa całego systemu. Ja bym zaczął od wycieczki do jakiegoś salonu audio i odsłuchaniu obok siebie kilku zestawow kolumn różnych producentów. To poniekąd ukierunkuje Twoje poszukiwania. Następnie wypożycz kolumny, którymi jesteś zainteresowany do domu i odsłuchaj w swoich warunkach. Z używanymi jest ciężej bo nie ma zwrotów. Kupujesz i później musisz się liczyć z odsprzedażą. Nie da się powiedzieć jakie kolumny i wzmacniacz zagrają w Twoim pokoju tak, ze będziesz usatysfakcjonowany przynajmniej w 90%. Musisz sam to dobrać pod swoje uszy i warunki. Ja na początek proponuje Ci posłuchać wspomniane wcześniej Diamondy 28. U mnie basu z nich było aż nadto i dlatego zdecydowałem się szukać dalej. W niższej cenie proponuje Dali Oberon 7, a jak za małe to 9. Tannoy xt8f tez spore paczki i na pewno zagrają wyraźną średnica i selektywna górą. Basu tez nie powinno braknąć (2x20cm). Xt6f u mnie się nie sprawdziły ze względu na warunki, a 8 były już za duże. Polki s55 grały większym i bardziej dociazonym dzwiekiem niż s50. Może tez warto ich posłuchać lub jeszcze większych s60. Może rzeczywiście Aurory 700 bądź 1000 mogą być strzałem w 10 (nie sluchalem ich nigdy). Jednakże Pioneer nie wyciągnie z tych kolumn tego co potrafią pokazać. Do takiego metrażu celowałbym we wzmacniacz przynajmniej 2x80w na kanał. Nie chodzi tutaj o to, ze Pioneer jest za słaby bo przecież można tez muzyki słuchac po cichu. Nie zapewnia on jednak odpowiedniej dynamiki i wysterowania nawet przy cichym odsłuchu, stad tez mogą brać się braki w basie. Kolumny wnoszą zawsze najbardziej słyszalną zmianę w systemie, wzmacniacz jednak jest równie ważny ponieważ pozwala wykorzystać potencjał danej kolumny i tez powinien być odpowiednio dobrany. Ty przykładowo sparowales dosyć chłodno grające kolumny z analitycznym, ostrym i slabowitym Ampli. Efekt był do przewidzenia.  Ja miałem je spięte z Denonem pma800ne. W małym pokoiku było Ok, natomiast w 36mkw lipa. Jak widzisz, temat rzeka. Szwagier , który nie jest audiofilem wybrał się pewnego dnia do salonu audio, odsłuchał kilka zestawow i wyszedł ze sklepu z Bowersami 603, ampli Yamaha rn803d i po dziś dzień jest zadowolony. Metraż ma prawie 60 mkw, salon otwarty na kuchnie itd. Podsumowując, kazdy ma inne wymagania co do dźwięku :). Nie kieruj się ceną i nowinkami technologicznymi. Czasami stare kolumny za 2000 zagrały dla mnie lepiej niż nowości za 5000. Życzę Ci powodzenia i szybkiego zakończenia poszukiwań :)

Edytowano przez Szymek3392

Liczę się z tym, że w budżecie do 6k a pewnie i większym nic się nie zmieni plus. Jeżeli chodzi o zmianę sprzętu to jestem dość elastyczny, ten zestaw kupowałem cały jako nowy ale, że mam skill'a w okazyjnym kupowaniu jak i sprzedawaniu to jako całość wyszedł mnie stosunkowo tanio (płaciłem około 4500 PLN). Na tę chwilę widzę , że muszę jednak pozbierać trochę pieniędzy żeby zdecydowanie zwiększyć budżet. Z racji tego, że jestem z wykształcenia muzykiem i słyszę trochę więcej mogę mieć wygórowane oczekiwania. Mam jeszcze znajomych muzyków recenzentów zajawkowiczów stereo którym będę musiał o sobie przypomnieć, zaprosić ich do siebie, przerzucić trochę sprzętu i może wspólnie znajdziemy coś co spełni moje oczekiwania.

Co do akustyki pomieszczenia to też z tym walczę i myślę, że jestem na dobrej drodze. Aktualnie jak widać na zdjęciach na podłodze leży ogromny gruby wełniany dywan, czego nie widać na zdjęciu to szeroka na ponad 3 metry kanapa która też trochę pochłania, za chwilę na całą lewą ścianę wjadą grube kotary które mam nadzieję jeszcze trochę wytłumią pomieszczenie. Jeszcze raz dziękuję za wszystkie podpowiedzi ;)

18 godzin temu, Szymek3392 napisał:

Po co przestawiać subwoofer. Raz, tak jak mówiłem, akustyka salonu jest bardzo kiepska i do miejsca odsłuchu dociera jeden wielki bałagan zamiast muzyki. Dwa, Polki grają lekko wycofanym środkiem i tyle. Przenoszenie subwoofera z kata w kat co najwyżej przysporzy autorowi bólu pleców zamiast średnicy. Błagam Was… ostatnia kwestia to to, ze w łatwiejszy sposób można sprawdzić czy subwoofer powoduje przykrycie średnicy. Wystarczy go wyłączyć ;) 

Dlatego właśnie zapytałem autora tematu, jak gra zestaw bez podłączonego subwoofera.

13 godzin temu, Adam Basiakowski napisał:

Kolumny są ustawione w trójkącie równobocznym względem miejsca odsłuchu, trochę odsunąłem od ściany metodą prób i błędów. Sub brzmi trochę selektywniej po wysunięciu go i nie przykrywa średnicy.

Fajnie, że Ci się chce, ponieważ są osoby które oczekują złotych porad, a takich po prostu nie ma.

4 godziny temu, Adam Basiakowski napisał:

Mam jeszcze znajomych muzyków recenzentów zajawkowiczów stereo którym będę musiał o sobie przypomnieć, zaprosić ich do siebie, przerzucić trochę sprzętu i może wspólnie znajdziemy coś co spełni moje oczekiwania.

Świetny pomysł.

4 godziny temu, Adam Basiakowski napisał:

Co do akustyki pomieszczenia to też z tym walczę i myślę, że jestem na dobrej drodze. Aktualnie jak widać na zdjęciach na podłodze leży ogromny gruby wełniany dywan, czego nie widać na zdjęciu to szeroka na ponad 3 metry kanapa która też trochę pochłania, za chwilę na całą lewą ścianę wjadą grube kotary które mam nadzieję jeszcze trochę wytłumią pomieszczenie. Jeszcze raz dziękuję za wszystkie podpowiedzi ;)

Jak już będziesz miał trochę ogarniętą akustykę, to wtedy zacznij testy sprzętów, bo wcześniej nie ma sensu.

Tutaj znaczący problem leży po stronie akustyki. Pytanie jak dużo możesz tutaj poprawić.

Na pewno odsłuch w salonie Tobie nie specjalnie coś pomoże. Musisz wypożyczyć jakiś sprzęt do domu i sprawdzić w konkretnym salonie. Przy takim ustawieniu.

Im wcześniej zaczniesz to sprawdzać tym szybciej dojdziesz do konkretnych wniosków.

Piotr