Skocz do zawartości

Fotowoltaika, pompy ciepła, nowoczesne formy ogrzewania naszych domów.


Recommended Posts

Widziałem dyskusje w innym temacie, a teraz widzę już osobny wątek, no i dobrze.

Czeka mnie pożegnanie z węglem i nastawiam się mocno na pellet.

Pompa ciepła? mam w suszarce do ubrań, czy to aż taka rewelacja, .... nie wiem, 3/4 czasu słychać, jak walczy.

Panele na dach? mam kłopot z montażem na płaskim dachu, a czy panele to przyszłość?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki temat... No dobrze, napiszę, ponieważ każdy rodzaj walki z syfem, który jest w powietrzu trzeba wykorzystać.


Kiedy w 2018 budowałem dom, na podkieleckiej wsi ludzie pukali się w czoło; jak to bez komina? Pompa czego? Pytali sąsiedzi i tylko czekali na dostawienie komina. Do rzeczy. 150 m2, pow. użytkowej ale podłogi nieco ponad 170m2. żadnego grzejnika. Tylko podłogówka. Grzeję od września 2019. Okay, w sezonie 2019/2020 praktycznie nie było mrozów. Mam ustawiony harmonogram grzania na 22 stopnie w dzień i 23 w nocy, w taniej taryfie i w tamtym sezonie pompa pracowała 100% w taniej taryfie. Na grzanie zużyła dokładnie 1768 kWh, produkując ponad 3,5x tyle ciepła. To jest poniżej 800 zł za sezon! (nikt mi nie wierzy, dopóki nie zobaczy licznika). Aktualnie po ostatniej zimie i mrozach do -21 stopni, zużycie to 2340 kWh, czyli jakieś 1000 zł za sezon. Mam jednak bardzo ciepły dom, choć teraz 20 cm styropianu i 3 szybowe okna to raczej standard. Mój przepis na tanie grzanie pompą ciepła w nowobudowanym domu?
– ocieplenie i jeszcze raz izolacja,
– 100 % podłogówki,
– brak kominów (rekuperacja),
Ciepło pozdrawiam z podkieleckiej wsi. Powietrze tu dużo gorsze niż w Krakowie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam założoną miesiąc temu fotowoltaikę 8,5kW. Zobaczę po roku czasu czy będę miał nadprodukcję i ile jej będzie. Łatwo mogę dodać jeszcze ze cztery panele na dach. Reszta instalacji jest na to przygotowana.

Obecnie za paliwo do ogrzania domu i podgrzanie CWU płacę rocznie około 3-3,5 tzł.

Podłogówkę mam w połowie domu tylko niestety. Gdyby mi koszty energii elektrycznej wyszły przy pompie ciepła i nadwyżce z fotowoltaiki też w okolicach tych 3,5tzł to w przyszłym roku bym ją założył. Powietrzną.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Jakiej firmy i jakiej mocy masz pompę?

 

Się wetnę. Mam buderusa 16 kw z płynną regulacją. Do tego chłodzenie i takie tam pierdy. Też powietrzna pompa ciepła.

@Bogusław Kożyczkowski

Przy pompie ciepła masz mnóstwo różnych opcji do wyboru. Generalnie dzielimy je na: ziemne, wodne, powietrzne. Przy czym ziemne można kopać głęboko w dół, średnio głeboko w dół ale z wąsami i w ogóle nie głęboko ale za to pod działką rozłożone w poziomie. Wodne są mało popularne, przynajmniej w moich okolicach. Powietrzne mają po prostu taki wielki wiatrak na zewnątrz. Jak wygrzewałem posadzkę to wiatrak działał na największych obrotach i generował jakieś 60 decybeli hałasu (mierzone metr od źródła), żeby to jakoś odnieść to był cichszy od odkurzacza, ale żeby porozmawiać swobodnie trzeba było podnieść głos (coś jak na ulicy jak idziesz). Mam sypialnię zaraz nad pompą ciepła i na wysokości tych 4ech metrów już pompy nie słychać. Zaznaczam, że swoją pompę kupowałem 3 lata temu. Od tego czasu dużo się zmieniło i widziałem na przykład instalacje gdzie wsparciem do wymiennika ciepła jest jeszcze instalacja solarna (nie fotowoltanika a solary). Właściciel sobie to chwali. Jak to wygląda cenowo. Ostatni rachunek to 650 pln na prądzie budowlanym. Przy czym samo zużycie prądu jest na fakturze wskazane na 250 pln, 100 pln to opłata stała za prąd budowlany a 300 pln to energia pojemnościowa bierna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Jakiej firmy i jakiej mocy masz pompę?

 

Mam Daikin Altherma 3, moc to 8 kW. Jednostka zewnętrzna stoi u mnie przy tarasie, ale na hałas nie narzekam. Zresztą, jest to względnie małe urządzenie i nie produkuje tyle decybeli co dwuśmigłowe. Latem-kiedy grzeje C.W.U-po prostu słychać lekki szum przez ok 40 minut na dobę. Zimą, kiedy jest oszroniona jest głośniej, ale ciągle to nie problem. 

Fotowoltaika, to bardzo dobry pomysł, i sam o tym myślałem, jednak na razie lepiej poczekać co tam miłościwie nam panujący chcą zmienić w przepisach. Poza tym muszę kupić nowy wzmacniacz 😁

IMG_20210726_200458.jpg

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a tak trzymając się tematu audio, to skoro jakość prądu w gniazdku ma duże znaczenie dla jakości dźwięku (ludzie pakują grube tysiące w kondycjonery, kable, gniazdka, wtyczki  etc.) to ciekaw jestem na ile instalacja fotowoltaiczna wpięta w obwód domowy pogarsza jeszcze sytuację. Czy ktoś z instalacją fotowoltaiczną zauważył żeby grało gorzej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zauważyłem. Czekaj zaraz zmierzę w gniazdku ile mam. Mogę nawet oscyloskop podłączyć i pokazać wykres. Może ktoś z tego coś wywnioskuje.

Zmierzyłem. Napięcie waha się w przedziale od 230,6 do 231,5.

Sprawdzę wieczorem jak falownik nie będzie pracował.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sprawdzenie. Akurat napięcie chyba nie powinno być problematyczne (chociaż akurat znam przypadek, że fotowoltaika się zepsuła bo w sieci napięcie było za wysokie), bardziej jestem ciekaw czy się pogarsza jakość sinusoidy. To chyba jej zniekształcenia wpływają na jakość dźwięku. Jeśli byś dał radę coś zaobserwować na oscyloskopie to byłoby super.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba wiedzieć, że wszystkie instalacje fotowoltaiczne są wpięte do tej samej sieci co i domy bez tych instalacji.

Więc jeśli by to był problem to nie tylko posiadacza takiej instalacji ale wszystkich okolicznych domów:-) To, że nie mamy instalacji w domu nie oznacza, że ten temat nas nie interesuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2021 o 16:08, Grzesiek202 napisał:

Mój przepis na tanie grzanie pompą ciepła w nowobudowanym domu?
– ocieplenie i jeszcze raz izolacja,
– 100 % podłogówki,
– brak kominów (rekuperacja),
Ciepło pozdrawiam z podkieleckiej wsi. Powietrze tu dużo gorsze niż w Krakowie

Mam takie same plany jak Ty, z tym, że dom będzie miał 127m2 powierzchni użytkowej. Rekuperacja - powiedz mi, jak to się sprawuje, jaka firma rekuperacji, i czy warto rzeczywiście w to iść? Czuć różnicę w powietrzu? Na razie jestem zdecydowanie na tak.

U mnie też będzie 100% podłogówki, żadnych kaloryferów.

9 godzin temu, Grzesiek202 napisał:

Daikin Altherma 3, moc to 8 kW.

Wystarczy ze spokojem taka moc na 150m2? Jeśli tak, to tym bardziej u mnie.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adi777 napisał:

Mam takie same plany jak Ty, z tym, że dom będzie miał 127m2 powierzchni użytkowej. Rekuperacja - powiedz mi, jak to się sprawuje, jaka firma rekuperacji, i czy warto rzeczywiście w to iść? Czuć różnicę w powietrzu? Na razie jestem zdecydowanie na tak.

U mnie też będzie 100% podłogówki, żadnych kaloryferów.

Wystarczy ze spokojem taka moc na 150m2? Jeśli tak, to tym bardziej u mnie.

Jeśli masz ciepły dom - a budowany "uczciwie" i zgodnie z aktualnymi wymaganiami tak musi być- to absolutnie wystarczy 8kw a może i 6. Jeśli coś mogę poradzić, to odżałuj te 300-500zl i kup w dobrej firmie jeszcze porządne OZC, chyba że masz to w projekcie domu (wątpię). U mnie z takich obliczeń wyszło zapotrzebowanie na ciepło (a nie energię elektryczną) ok. 10000 kWh/rok i moc źródła ciepła ok 7,8kW. 

Rekuperacja to też fantastyczna sprawa. My zamykamy okna we wrześniu i otwieramy w maju, bo jednak rekuperacja to nie klimatyzacja i muszę zrobić przeciąg, żeby było chłodniej w upały. Natomiast zimą nie ma ani kropli wilgoci na żadnej szybie, bardzo komfortowo. Po prostu warto, wlaszcza z pompa ciepła. Oszczędności z budowy kominów to praktycznie koszt rekuperacji. 

Co do firmy, to bierz tylko taką, która zapewni:

- projekt instalacji, to nie jest żadna skomplikowana matematyka, ale jednak przekroje, zagięcia, puszki, oraz izolacja kanałów powinny byc rozpisane i wykonane zgodnie z projektem, 

- pomiary przepływów i dostrojenie instalacji po uruchomieniu, 

- protokół odbioru, z podpisem inżyniera z uprawnieniami. 

Ja korzystałem z uslug Eco Comfort i w sumie jestem zadowolony. Jedyne co. Mnie trochę rozczarowało, to (mój wybór) rekuperator ThesslaGreen. Mają słabe łożyska w wentylatorach i jedno padło już po kilkunastu miesiącach-wymienione na gwarancji. 

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzesiek202 napisał:

klimatyzacja

U mnie klimatyzacja będzie musem. W rodzinnym domu zainstalowałem u siebie w pokoju. Bajka.

2 minuty temu, HQ150 napisał:

Obliczenia Zapotrzebowania na Ciepło

Aha, dzięki.

1 godzinę temu, Grzesiek202 napisał:

rekuperator ThesslaGreen.

Jaka wersja, moc?

Ja myślałem o AERIS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Adi777 napisał:

U mnie klimatyzacja będzie musem. W rodzinnym domu zainstalowałem u siebie w pokoju. Bajka.

Aha, dzięki.

Jaka wersja, moc?

Ja myślałem o AERIS.

To jak będziesz miał klimatyzację, to tym bardziej rekuperacja i to najlepiej z jednej firmy. A tak w ogóle to i pompe, rekuperacje i klimatyzację najlepiej zrób z jednym wykonawca (ale wtedy nie tym, którego polecalem tylko do rekuperacji). 

Mam Thessla Airpack, wydajność 400m3. W sumie bardzo fajny, tylko ten wentylator...

AERISA nie znam, więc tak dla wyjątku, się po prostu nie wypowiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gienas napisał:

Klimatyzacja i pompa ciepła to to samo.

Mam zwykłą klimę ( 3,5 kW ) i spokojnie dogrzewam dom do później jesieni i od wczesnej wiosny :) bo CO mam gazowe...

Tak. Zasada działania jest taka sama. Tylko, że w przypadku  calosezonowego grzania całego domu lepiej kumulowac to ciepło w betonie posadzki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2021 o 20:06, Grzesiek202 napisał:

Rekuperacja to też fantastyczna sprawa. My zamykamy okna we wrześniu i otwieramy w maju, bo jednak rekuperacja to nie klimatyzacja i muszę zrobić przeciąg, żeby było chłodniej w upały. Natomiast zimą nie ma ani kropli wilgoci na żadnej szybie, bardzo komfortowo. Po prostu warto, wlaszcza z pompa ciepła. Oszczędności z budowy kominów to praktycznie koszt rekuperacji. 

Drogi kolego, mam pytanie. Jaki masz strop? Drewniany? Ja mam drewniany w projekcie, ale zastanawiam się nad innym, może teriva. Zastanawiam się z tego względu, bo myślę, jak to będzie z rekuperacją. Przy drewnianym wiadomo, płyty karton gips, i w tych płytach otwory na wypusty do reku, a w innym stropie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...