Skocz do zawartości

Klipsch Forte IV - właściwy wzmacniacz (lampowy?)


czuguri

Recommended Posts

Cześć, stałem się szczęśliwym posiadaczem głośników Klipsch Forte IV + subwoofer Klipsch R-10SW. Wcześniej miałem Monitor Audio Bronze 2 + subwoofer Klipsch R-10SW, więc różnica jest kolosalna.

Poprzednie jak i aktualne głośniki mam podpięte do amplitunera DENON AVR-X1600H. Dla mnie ok, ponieważ nie jestem audiofilem purystą, ..ale może nie słyszałem jeszcze właściwej różnicy do wzmacniacza lampowego/hybrydowego. Sąsiad, bardziej obeznany, usilnie nakłania mnie do wymiany amplitunera na wzmacniacz lampowy..

Mam zatem dylemat do rozwiązania :). Bazując na powyższym, czy moglibyście mi doradzić jaki wzmacniacz dobrać do tych Klipsch Forte IV? Nie chciałbym przedobrzyć, ponieważ obawiam się, iż nie docenię najwyższej klasy niuansów dźwiękowych, dodatkowo wiadomo ceny wzmacniaczy lampowych to "sky is no limit"..

Rozważam (dodam, że istotne jest dla mnie wyjście optyczne oraz bluetooth do spotify):

- TAGA Harmony HTA-1000B

- TAGA Harmony HTA-800

- Magnat MA 900

Wielkie dzięki za pomoc! 

Edytowano przez czuguri
zmiana tematu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

1. Ten subwoofer nie będzie pasował do tych kolumn. W przypadku muzyki i prawidłowego wysterowania kolumn będzie przeszkadzał.

2. Amplituner koniecznie do wymiany.MA 900 to bardzo udana hybryda. Do tych kolumn będzie jeszcze pasował Atoll IN 100 Signature, Arcam SA 30 i PIER Audio.

Zapraszam na odsłuch oraz po wycene.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Bardzo dużo tracisz na obecnym połączeniu. Klipsch Forte IV mają ogromny potencjał i można iść zarówno we wzmacniacze tranzystorowe, hybrydowe jak i lampowe.  Pojawia się problem w ostatniej opcji czyli wzmacniaczy lampowych, ponieważ w tym przypadku podłączenie subwoofera Klipsch będzie niemożliwe ale może się okazać, że będzie on zbędny.  
Jeśli chciałbyś postawić na hybrydę to Magnat MA900 byłby bardzo dobrym rozwiązaniem, jest to dynamiczne i przestrzenne brzmienie z dobrze zaznaczonym dołem. Alternatywą może być Vincent SV500, który zagra łagodniej ale z nieco węższą sceną.  Taga Harmony nie będzie najlepszym wyborem w przypadku tych kolumn. 
Ze wzmacniaczy lampowych koniecznie polecam posłuchać Yaqin MS30l jeśli lubisz muzykalne brzmienie z mocnym dołem. Jest to świetna konstrukcja na dalsze udoskonalenia np. w firmie Sinus Audio, gdzie dokonują wszelkich modyfikacji bez utraty gwarancji. 
Możesz także postawić na dynamicznego Atolla IN100 Signature, który bardzo dobrze zgrywa się z Forte. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz umówienia odsłuchu. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, poświęciłem trochę na wdrożenie się w świat lamp. Nie zdecydowałem jeszcze ostatecznie czy hybryda, czy tylko lampa, ale zastanawiam się nad MS-34D + DAC, np. Cambridge Audio DacMagic 100. Czy taki zestaw zestroi się ładnie z Forte ? Z subwoofera pewnie zrezygnuje.

Poczytałem także o lampach. EL34 są mi bliższe niż KT88 i 300D.

 

Edytowano przez czuguri
dodanie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kupić lampe to nie tanią. Wzmacniacze lampowe mają swój klimat ale to wcale nie jest tak że można kupować byle jaki do byle jakiego systemu była by lampa.

Wtedy będzie jeszcze gorzej.

Owszem te Klipsche grają znacznie lepiej z lampami, hybrydami albo ciepłymi wzmacniaczami.

Masz mały budżet.

Ja bm celował w ciepły tranzystor klasy AB albo hybrydowe.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, czuguri napisał:

Cześć, poświęciłem trochę na wdrożenie się w świat lamp. Nie zdecydowałem jeszcze ostatecznie czy hybryda, czy tylko lampa, ale zastanawiam się nad MS-34D + DAC, np. Cambridge Audio DacMagic 100. Czy taki zestaw zestroi się ładnie z Forte ? Z subwoofera pewnie zrezygnuje.

Poczytałem także o lampach. EL34 są mi bliższe niż KT88 i 300D.

 

KT88 to bardziej techniczne brzmienie, natomiast wzmacniacze na 300b czarują średnicą ale spada dynamika ( nie w każdych konstrukcjach ale w wielu).  Yaqin MS-34d to dynamiczniejsze brzmienie niż MS30l, który zapewni bardziej dociążone brzmienie. Możesz także postawić na MS30l i wybrać bardziej przejrzysty DAC taki jak Topping D50s. 

Jeśli chciałbyś przetestować taki zestaw u siebie to napisz do mnie wiadomość. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. jestem już bogatszy w wiedzę ok 5 dniową... co przekłada sie na 5 zarwanych nocek :)

 Szkoda, że nie można we Wrocławiu odsłuchać wszystkiego jak wyżej. Łódź i Oświęcim pozdrawiam :). Niestety brak czasu, nie pozwoli mi Was odwiedzi w najbliższym czasie.

Wybór już tak na 95% to Unison Research Unico Due + streamer + jakiś prosty konwerter (kostka) optycznego na RCA. Mam nadzieję, że nikt z Was mnie od tego już nie odwiedzie.. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 1Ender napisał:

Czy jesteś w stanie całkowicie zrezygnować z kina i wejść w stereo? 

Jaki dokładnie masz budżet? 

@czuguri

Pozdrawiam 

nie planuje więcej głośników niż 2+1 (sub). Przy subie także się nie upieram. Dobre stereo może mi zastąpić DTSy itp.

No chyba, że jest amplituner, który dorówna lub przewyższy np. takiego Unisona. Początkowo rozważałem Arcam SA 30 albo Naim Atom.

Budżet ok 10k

 

4 godziny temu, Asia napisał:

A, to do kina ma być też? Zmylił mnie dział stereo.

Nie, chyba że taki amp za 10k zagra lepiej niż stereo za 7k

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

żadną tajemnicą nie jest, ze Twoje obecne kolumny najlepiej wypadają pod lampą. Jednak nie ma sensu podpinać je pod najprostszą z możliwych lamp, dodatkowo upakowaną dodatkami takimi jak sekcja cyfrowa czy bt. Z mojego doświadczenia te kolumny świetnie grają z lampą Unison Research Simply Italy. Wysoka skuteczność pozwala spokojnie na zastosowanie takiego rozwiązania. Jeśli zależy Ci na dużej sprawności i dynamice to przywołany przez Ciebie hybrydowy Unison Unico Due plus zewnętrzne źródło będzie bardzo dobrym wyborem. Koniecznie warto pobawić się lampami sterującymi, to prosta acz znacząca możliwość upgrade'u. Ze swojej strony mogę jeszcze polecić czysty tranzystor w klasie A, Sugden A21 Signature, to również świetne połączenie do tych kolumn. W razie pytań jestem do dyspozycji, mamy wspomniane urządzenia u siebie, istnieje możliwość wypożyczenia do odsłuchu w swoim systemie.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tak skutecznych kolumn brałbym jednak coś SET 2a3 / 300B , tam 1-2W starczą by wzbudzić podłogę i poczuć w trzewiach basik.
Jak mieszkasz blisko q21 to może mieli by takie kolumny z jakąś lampą na 2a3 / 300b do sprawdzenia ?

ew. wypożycz fezza 300b (chyba Asia gdzieś wypożyczała więc ktoś ma demo do wypożyczeń) - poczujesz się jak na koncercie chociaż dla mnie fezzowe wezmaki bliżej chińskiego yaqina :P 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Do tak skutecznych kolumn brałbym jednak coś SET 2a3 / 300B , tam 1-2W starczą by wzbudzić podłogę i poczuć w trzewiach basik.
Jak mieszkasz blisko q21 to może mieli by takie kolumny z jakąś lampą na 2a3 / 300b do sprawdzenia ?

ew. wypożycz fezza 300b (chyba Asia gdzieś wypożyczała więc ktoś ma demo do wypożyczeń) - poczujesz się jak na koncercie chociaż dla mnie fezzowe wezmaki bliżej chińskiego yaqina :P 
 

nie wiem czy bym docenił :)

ale wszystkim wielkie dzięki za pomoc

douczyłem się w ten tydzień niemało :)

unison unico due, powinien wpisać sie w moje potrzeby

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, czuguri napisał:

nie wiem czy bym docenił :)

ale wszystkim wielkie dzięki za pomoc

douczyłem się w ten tydzień niemało :)

unison unico due, powinien wpisać sie w moje potrzeby

Jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz , to że jakaś lampa jest "audiofilska" to nie znaczy ,że nie zagra fajnie popu , czy inne łupanki ;)

Masz odpowiednie kolumny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...