Skocz do zawartości

2,5 roku z Heco 700 i Yamaha a-s701 - jaki następny wzmak ? pomocy


Portimo

Recommended Posts

 

Witajcie, potrzebuję porady jakie wzmacniacze brać pod uwagę do kolumn Heco aurora 700

budżet 1000-2000 (naciągnięty max 2500 jeśli duża różnica) - elktronikę preferuję używaną.

Żródłem jest chromecast Audio i utwory z YT music ( kiedyś był Tidal hi-fi ale częso usuwają tam utwory i się zniechęciłem choć jakoś trochę lepsza z yamaha as701) Salon około 35m2 z kiepską akustyką bo po obu stronach są w połowie otwarte przestrzenie.

Muzyka jaką słucham to electro (hause/techno) , hip-hop , pop , czasami rock.

Preferęcję dzwięku spróbuje określić przy opisywaniu wzmacniaczy które miałem przy Heco aurora 700.  Na początku nadmienie, że moje preferencję się zmieniły. Kiedyś liczył się tylko bas i wycofana średnica z sopranami, a teraz zmierzam w kierunku błyszczącej góry, bas dalej lubię ale nie wiem co dalej ze średnicą  Niezmiennie w każdym wzmacniaczu bas na maxa lub do połowy (przy sztucznie podbitych utworach), soprany kiedyś na zero a ostatnio podkręcam.

Odsłuch w salonie audio który przekonał mnie do kolumn: Pioneer a70da i 70ea wraz z heco aurora 700 - wtedy najważniejszy dla mnie był bas i ten zestaw pięknie zagrał basem, obszernym i potężnym uderzeniem. na tyle mnie to zafascynowało, że chciałem te kolumny i już nie zwracałem zbytnio uwagi na średnicę i soprany bo były czyste i nie kuły po uszach. Miałem wrażenie, że słyszę to "powietrze" o którym niektórzy piszą. Niestety zestaw za drogi ale pomyślałem, że kolumny same ochy i achy w opisach na forum w swoim przedziale cenowym a do tego mi się podobały to kupię a z czasem się dobierze elektronikę.

Wzmacniacze które miałem z Heco aurora 700 + chromecast audio :

* Nad 326bee  - w ogólnie do mnie nie przemówił ten zestaw. Nic mi się chyba w nim nie podobało, nawet bas którego było dużo ale jakoś mi to nie grało. Nie pamiętam już góry i średnicy bo to piewszy wzmak ale źle wspminam i szybko odsprzedałem

* Denon 720 - kupiony jakociekawostka ale wiedziałe, że długo ze mną nie zostanie bo to budżetówka. Ogólnie zaskoczył mnie pozytywnie. Basów mi trochę brakowało ale niekiedy pojawiało się naprawdę potężne uderzenie które się podobało. Soprany bardzo mnie zaskoczyły bo po raz pierwszy słyszałem detale w magiczny sposób (zapamiętałem szarpane struny gitary jak by na żywo) Czegoś jednak mi w tym brakowało oraz ogólnie było słychać, że to niższa półka

* onkyo a-9010 - wpadło przez przypadek bo kolega chciał wypróbować z Heco a ja też byłem ciekawy po przeczytaniu wpisów, że onkyo dobrze się zgrywa z Heco: no i odsłuch - klapa na całej lini, zero czegokolwiek, kręcenie gałkami nic nie dawało. Brzmiało to jak stare radio. Płaski dzwięk z sztucznie podbijanymi pasmami przy kręceniu ale to i tak nic nie dawało.

* Yamaha a-s701 - wygrała dzięki płynnemu loudness, dzięki czemu była ze mną prawie 3 lata bo na początku loudnes przekręcany prawie do połowy (ze względu na sentyment do słuchania w młodości wież technicsa) a poźniej systematycznie do Zera.

Obecnie postrzeganie a-s701 to:  piękny bas, potężny i z kopem. Jeszcze nie idealny ale to pewnie duża wina akustyki. Średnica jakaś jest, nie przeszkadza mi ale w ogóle mnie nie porywa. Ciągle nie wiem jaką mam preferencję średnicy bo niby mogło by jej nie być. Lubię granie skrajnymi pasmami ale po czasie tęsknie za średnicą ale nie spotkałem się jeszcze z taką która mnie zadowoli. Tony wysokie to największa porażka tego zestawu - nawet po odkręceniu na maxa ciągle ich brakuje. Wyczytałem, że są stłumione w a-s701 i to musi być prawda. Na plus to szerokość dźwięku, rozchodzi się ładnie, jest dość szczegółowo ale nie ma totalnie żadnego blasku a czasami mam ochotę posłuchać cykania na podkręconym sopranie. Całość sprawowała się dość ciekawie ze względu na możliwości regulacji ale już znudził mi się ten dźwięk i brakuje mii góry najbardziej. Mogę zaryzykować stwierdzeniem, że gdyby 701ka miała więcej góry to mogła by ze mną zostać jeszcze przez jakiś czas.

* Marantz sr6006 - kolejne próby tym razem z ampli bo wleciało trochę filmów i przy okazji testy na stereo: Po podkręceniu miał znacznie lepsze tony wysokie. Na początku dźwięk mnie zauroczył.  Nie było wow, ale miał coś w sobie - coś intrygującego. Gdy powrotnie sprawdziłem yamaha 701 to z Marantza czar prysł. Marantz dobrze się sprawdzał przy niskich poziomach głośności przy wieczornym słuchaniu gdzie był dobry mocny bas i dobre wokale. Niestety czym głośniej tym gorzej bo tracił pazur a stawał się bardziej zrównoważony.

* Harman/Kardon avr8500 - ciekawiła mnie TOP konstrukcja z przed lat i opinie S4Home, że stare harmany mają kopa w stereo :) Sprzęt Top robi wrażenie ale dźwięk już nie tak bardzo. Jest ciekawie- - zacząłem słyszeć nowe szczegóły w znanych piosenkach ale basu jest już mniej niż w Yamaha 701. W harmanie mam podkręcone basy i wysokie., dźwięk na górze teraz ma swój blask. Nie jest to idealne cykanie ale lepsze od yamahy. Ten ampli świetnie sprawuję się w muzyce elektronicznej. Ma bas i soprany ale inne gatunki są bardziej zrównoważone bez większych wrażeń.

Co  możecie polecić mi jako następcę uwzględniając mój opis ?

Podobno pasują: 

Rotel RA-12 

Cambrige audio cxa60

Marantz PM7005

Pioneer 50da

creek 50A

Denon pma 1510/1520

widziałem też w okolicy Azur 650A z DacMagic100 w dobrej cenie. Brać na próby ?

Najbardziej ciekawi mnie teraz Rotel Ra-12 i cxa60 bo mają pozytywne opinie a jeszcze takich marek nie słuchałem. Proszę o pomoc koledzy :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiam właśnie, ale pierw chciałbym spróbować coś  z innym wzmacniaczem bo Yamaha a-s701 ma wycofaną górę a inne już lepiej się prezentowały. Po drugie kolumny kupione nowe i zanim je odsprzedam że stratą wartości to chciałbym je zbadać na różnych zestawach. Ogólnie teraz brakuje mi blasku ale cykania to już raz na jakiś czas ( dlatego musi być regulacja) zauważyłem, że od Marantza pm8005 jest 3stopniowa regulacja wraz ze średnicą. Może to by pomogło odkryć moje preferencje. No ale cena i jeszcze nie ma wbudowanego Daca- trochę mnie przeraża. Może są jakieś wzmaki co mają 3 stopniową regulacje barwy? Nie licząc jamahy która ma ten płynny loudnes.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Portimo napisał:

Marantz dobrze się sprawdzał przy niskich poziomach głośności przy wieczornym słuchaniu gdzie był dobry mocny bas i dobre wokale. Niestety czym głośniej tym gorzej bo tracił pazur a stawał się bardziej zrównoważony

Bo tryb loudness tak wlasnie działa.

10 godzin temu, Portimo napisał:

Kiedyś liczył się tylko bas i wycofana średnica z sopranami, a teraz zmierzam w kierunku błyszczącej góry,

Czyli z tych trzech bas jest ok. Chcesz tylko zmian w zakresie srednicy i góry?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy autor tematu chce tylko wymiany wzmacniacza, czy tez rozważa wymiame kolumn?

 

Wymiana wzmacniacza. Gdy sprawdzę choć część waszych propozycji i dalej nie będę zadowolony zacznę rozważać w zmianę kolumn

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Bo tryb loudness tak wlasnie działa.

Czyli z tych trzech bas jest ok. Chcesz tylko zmian w zakresie srednicy i 

Tak, to wiem ale w Marantz ten loudnes działał wyjątkowo dobrze. Lepiej niż wszystko inne dotychczas. Heco 700 dają bas z którego jestem zadowolony(czasem zadrży lub zadudni ale do akceptacji). Wysokie to poprawy, brakuje mi w nich blasku a z yamaha701 są za bardzo stłumione. Średnicy jeszcze nie ogarniam w audio i nie wiem czego mi trzeba ale trzeba coś tu zmienić też.

3 godziny temu, PanPutka napisał:

Moim zdaniem te Aurory 700 rozjaśni wzmacniacz, one nie są zamulone jakieś, mają brzmienie ocieplone, cxa lub pioneer z tych nowych serii da, lub tańsze z poprzednich a 70 i a 50,to najlepszy trop 

Kolejne propozycje tych wzmaków więc będę ich szukał do testowania

2 godziny temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem Roksan K2 ale tam nie ma regulacji barwy a Ty tego potrzebujesz. Więc stawiam na CXA60 zapewne.

A jesli znajdziesz w tej Cenie pionka A 50 / 70 to też.

Piotr

Piotr możesz mi coś napisać jeszcze rotel Ra-12 bo bardzo mnie on ciekawi. Ten sam Dac co w cxa60 a jakie różnice między nimi ?  Przekonaliście mnie do cxa60 i pionków tylko ten rotel Ra-12 siedzi mi w głowie i jest dostępny w niższej cenie od cxa60

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Portimo napisał:

Wysokie to poprawy, brakuje mi w nich blasku a z yamaha701 są za bardzo stłumione. Średnicy jeszcze nie ogarniam w audio i nie wiem czego mi trzeba ale trzeba coś tu zmienić też.

A wiesz ze na to jest pewien sposób. By "dołożyć" nieco wysokich badz wycofać i by móc określić czy srednie lepiej wyexponowane/na równo/przytłumione....  moim zdaniem do takiej zabawy mógłby sie przysłużyć equalizer! Możesz wówczas dowolnie sobie ustawiać parametry dźwięku. Oczywiście przesadzenie z podbiciem może doprowadzić do "unicestwienia systemu" ;) jednak w eq drzemie najwiekszy potencjał zmian, a zauważyłem że opisałeś powyżej że "skali" na potencjometrach "już" brakuje. 

Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę próbowałem uwydatnić wysokie ale tak jak piszesz, nie ma co przesadzać dlatego wolę zmienić wzmacniacz. 701-ka ma tak uciętą górę, że nie wiele pomagały moje zabiegi. Żeby ta góra w niej była chociaż neutralna to by pomogło ale z wycofanej góry nic nie ugram. Zaciekawiły mnie te equalizery ?? Masz jakieś doświadczenie? Ma to sens? Bo raczej każdy odradzał jak kiedyś czytałem na ten temat. Że lata 80te już się skończyły i niekiedy problem to podłączyć. Poza tym jak mam ustawiać kilkanaście suwaków to nie wiem czy bym to dobrze ustawił. Najlepiej dobiera mi się w samochodzie gdzie mam basy, midy, treble

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Portimo napisał:

Ma to sens? Bo raczej każdy odradzał jak kiedyś czytałem na ten temat. Że lata 80te już się skończyły

Moim zdaniem w Twoim przypadku ma to sens, bo....

15 godzin temu, Portimo napisał:

Lubię granie skrajnymi pasmami ale po czasie tęsknie za średnicą ale nie spotkałem się jeszcze z taką która mnie zadowoli.

 

15 godzin temu, Portimo napisał:

Tony wysokie to największa porażka tego zestawu - nawet po odkręceniu na maxa ciągle ich brakuje

Tak wiec sam widzisz że raczej nie mowimy o delikatnej korekcie. Delikatna korekta to.... np. Na potencjometrze o skali (-6)do(+6) ustawienie np. (+0.1)do(+0.5)

Zwróć uwage ze to sa dziesiąte czesci jednostek z skali potka. Takie "już" dają słyszalny efekt zmian.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę doprecyzuję. Tony wysokie się wzmacniają, słychać je głośniej ale charakterystyka ich barwy jest taka sama tylko wzmocniona. Czuć że dalej są wycofane ale sztucznie wzmocnione i głośniejsze. Taki efekt mnie nie zadowala. Zaciekawiły mnie tym eq. I co podłączeniem? bierzesz sygnał z pre out i wrzucasz z powrotem do wzmacniacza? Trochę drogo chyba wychodzi bo jak patrzę to ceny od 400 zł i mocno w górę a do tego podwójne kable też potrzebne. I w jakie modele uderzyć? Jaką półkę żeby nie było degradacji jakości. Jeszcze się nie zdecydowałem, bardziej zaciekawiło ale zobaczymy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić jeszcze inny test który będzie Cię kosztować tylko przesyłkę bo jeśli się nie spodoba to oddasz. Może akurat ci się spodoba.  Podmieniasz tweetery na SEAS. Wystarczy tylko odkręcić i wkładasz nawet zaciski pasują żadnego lutowania😉 może akurat podejdzie Tobie takie granie. 

Ja taka zabawę robiłem 😉

20210803_143851.thumb.jpg.9813a1312fb5ca1802faf7eea713d5c2.jpg20210803_144459.thumb.jpg.b0a066dd1dffb2b12b9c89ce12aa5358.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ars_Poland napisał:

Kolumny zostaw. Spróbuj coś z cxa albo tego pionka . Ja miałem Heco 1000 z cxa 80 i dobrze wspominam😉

Pzdr 

Będzie odsłuch cxa61 bo cxa60 nie idzie już wypożyczyć

 

6 godzin temu, Q21 napisał:

Jeśli chciałbyś iść w kierunku bardziej przejrzystego brzmienia to polecałbym posłuchać Cambridge Audio CXA60/80 oraz Roksan K2. 

hmm, ah te określenia. Prawie 3 lata to ćwicze i dalej można się minąć z prawdą i stracić pewność czy mamy na myśli to samo. Wydawało mi się, żę yamaha jest bardzo przejżysta ale wycofana -  teraz nie mam pojęcia jak to dobrać do tego CXA ale spoko na weekend będę wypożyczał więc będzie jakieś porównanie :)

 

5 godzin temu, JaZz napisał:

Miałem Aurora 700 z ampli kina, CXA61, Cyrus One, Atoll in80se. Na całe szczęście w porę się opamiętałem i sprzedałem te kolumny. Moim zdaniem nie ma sensu ich na siłę rozjaśniać wzmakiem.

kurcze, dam im szansę bo dużo stracę jak je odsprzedam więc chcę mieć pewność, żeby nie wspominać co by było gdyby. Będę wypożyczał cxa61

 

 

4 godziny temu, Ars_Poland napisał:

Możesz zrobić jeszcze inny test który będzie Cię kosztować tylko przesyłkę bo jeśli się nie spodoba to oddasz. Może akurat ci się spodoba.  Podmieniasz tweetery na SEAS. Wystarczy tylko odkręcić i wkładasz nawet zaciski pasują żadnego lutowania😉 może akurat podejdzie Tobie takie granie. 

Ja taka zabawę robiłem 😉

 

ciekawe, dzięki za taki nie szablonowy pomysł. Jak już nie będę miał sił na żąglowanie wzmacniaczami to spróbuje tego ale trochę się obawiam bo to ingerencja w koncept inżynierów. Sprawdzałeś taką podmiankę? jakie odczucia ??

 

**********

cały czas czekam na jakąś opinię o ROTEL RA-12  ??  i jego głównego rywala w moim zestawieniu CXA60

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Portimo napisał:

ciekawe, dzięki za taki nie szablonowy pomysł. Jak już nie będę miał sił na żąglowanie wzmacniaczami to spróbuje tego ale trochę się obawiam bo to ingerencja w koncept inżynierów. Sprawdzałeś taką podmiankę? jakie odczucia ??

Odczucia pozytywne tylko ja je wkladałem do heco aurora 1000 które mają większą skrzynie i było ciut za głośno na górze. Mam kilku znajomych którzy dali je do heco 700 i tak już zostawili . Góra się otworzy warto sprawdzić 😉 

Rotel może uspokoić górę chociaż nie znam RA-12. Niech się inni wypowiedzią.  Ja właśnie będę sprawdzał rotela 1592MKII do MA Silver 500.

Pzdr

Edytowano przez Ars_Poland
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Portimo napisał:

Piotr możesz mi coś napisać jeszcze rotel Ra-12 bo bardzo mnie on ciekawi. Ten sam Dac co w cxa60 a jakie różnice między nimi ?  Przekonaliście mnie do cxa60 i pionków tylko ten rotel Ra-12 siedzi mi w głowie i jest dostępny w niższej cenie od cxa60

Rotel gra cieplej. Bardziej nasyconym dźwiękiem na dole. Nie wiem czy to jest dobry kompan do Aurora. mimo że to dobry wzmak.

11 godzin temu, Ars_Poland napisał:

Rotel może uspokoić górę

Jestem podobnego zdania.

Jeśli sprawdzisz 5 wzmaków i faktycznie żaden nie podejdzie najbliższy byłbym pomysłowi zmiany tweetera.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...