Skocz do zawartości

Tannoy Definition DC8 TI czy Tannoy Stirling ?


hlary

Recommended Posts

Pytanie typu w jakim kierunku iść.

Pokój 22-23m2.

Wzmacniacz Pier Audio MS-680 AE. Kolumny Tannoy Revolution XT 6F. Chcę zostać przy Tannoy-ach. One mają w sobie to coś magicznego. 

Muzyka to jazz, soul, Sade, Pink Floyd, Dire Straits, Knopfler, Gilmour, elektroniczna, Diego El Cigala, Al di Meola, Cesaria Evora, Cassandra Wilson, itp.itd.

Co lepiej zagra z tych obu ? Cena podobna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam.

Dlatego osobiście będę tęsknił za Tannoyem.

Cena podobna ale to będzie inne granie.

Stirling zagra bardziej neutralnie, liniowo. Płycej? Nie wiem czy to odpowiednie słowo.

DC8Ti nie będzie grać potężnie mimo 2 basowych głośników ale  w niektórych kawałkach zejdzie jednak niżej. Uzyskasz mruczący bas, który będzie się dało momentami także odczuć.

Masz to nieszczęście że nie będzie łatwo tego odsłuchać.

Skąd jesteś? Jestes już ugadany na odsłuch gdzieś?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mamy osłuchane dość dobrze oba modele więc może coś podpowiem. Biorąc pod uwagę pomieszczenie wydaje mi się, że lepszą opcją będą DC8Ti, Stirlingi są naprawdę nieduże i idealnie czują się w trochę mniejszych pomieszczeniach.  Brzmieniowo obie pary to zupełnie różne światy, które łączy ze sobą Dual Concentric. Stirling GR ma membranę papierową na płóciennym zawieszeniu, bas jest liniowy, punktowy, bardzo dobrze kontrolowany. Jeśli ktoś lubi rockowe granie to może odczuwać pewien brak, jeśli słuchamy jazzu czy klasyki jest bardzo fajnie, kolumny bardzo dobrze oddają zmiany w zakresie dynamiki. W przypadku DC8Ti dołu jest dużo więcej, kolumny te mają zdecydowanie bardziej żywy charakter. W dużym uproszczeniu bliżej im do tego co znasz z Revolution, oczywiście w dużo lepszym wydaniu. Biorąc pod uwagę, że grasz z hybrydy Definition będą bardziej uniwersalne. W kwestii biorąc pod uwagę środek pasma, Stirling będzie miał lepsze wypełnienie, zagra gęściej. Podobnie z górą pasma, w przypadku serii Prestige będzie ona bardziej zaokrąglona, gładka, a jednak bardzo szczegółowa. 

Z dostępnością jednych i drugich będzie ciężko, Definition są już nieprodukowane, ale widzę że co jakiś czas pojawiają się na rynku wtórnym. W przypadku Stirlingów GR nie są obecnie dostępne i ciężko przewidzieć kiedy i czy w znanej nam formie będą jeszcze dostępne. Na rynku wtórnym pojawiają się rzadko.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Michał, czy o Tannoy wiadomo coś więcej?

Będą przez kogoś przejęci? Wycofują się z rynku domowego audio? Walczą jeszcze? bo różne plotki krążą.

Piotr

Piotrze,

niestety na ten moment niewiele wiadomo. Tannoy ciągle jest w rękach bardzo majętnego człowieka, który jednak stwierdził że zamknie fabrykę w Szkocji i przeniesie ją gdzie indziej. Gdzie, tego jeszcze nie wiemy. Jak to się odbije na ofercie Tannoya również nie. Jest to na pewno mniejszy problem dla serii pokroju Revolution, gdyż i tak powstawały w Chinach. Jednak dla serii Legacy czy też Prestige to ogromna strata. 

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Na Temat Audio napisał:

Piotrze,

niestety na ten moment niewiele wiadomo. Tannoy ciągle jest w rękach bardzo majętnego człowieka, który jednak stwierdził że zamknie fabrykę w Szkocji i przeniesie ją gdzie indziej. Gdzie, tego jeszcze nie wiemy. Jak to się odbije na ofercie Tannoya również nie. Jest to na pewno mniejszy problem dla serii pokroju Revolution, gdyż i tak powstawały w Chinach. Jednak dla serii Legacy czy też Prestige to ogromna strata. 

Pozdrawiam,

Michał

To o zmianie fabryki to mowi się już kilka lat. To było w zasadzie przyczyną założenia Fyne.

Ale bardziej chodzi mi o to kiedy Tannoy będzie dostępny? Jest jakaś informacja że duża dostawa przyjedzie? No i co dalej z kolejnymi modelami? Nowa ekipa wprowadziła Platinum....... no właśnie

9 godzin temu, hlary napisał:

To może przejść na Fyne ? Mówili że to "siostrzane" kolumny :)

Grają nieco inaczej. Ale tak. Warto

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

le bardziej chodzi mi o to kiedy Tannoy będzie dostępny?

Nie wiem, nie mam takich informacji.

14 godzin temu, hlary napisał:

To może przejść na Fyne ? Mówili że to "siostrzane" kolumny :)

Modele Tannoya, które rozpatrujesz są produkowane jeszcze w UK, są to udane modele, które przyniosły firmie Tannoy rzeszę entuzjastów i zwolenników. Oczywiście, że można posłuchać Fyne Audio, nawet warto, jednak to zupełnie inny sposób prezentacji dźwięku. Z mojego doświadczenia wiele osób, które kochały dźwięk Tannoya niekoniecznie odnajdzie się w sposobie prezentacji Fyne Audio i na odwrót. Mimo, że te dwie marki sporo łączy ( głównie ludzie ) to jednak nie można uznać Fyne jako substytut Tannoya. Fyne ma swój własny, niepowtarzalny charakter. 

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
18 godzin temu, hlary napisał:

A słuchał ktoś Tannoy Glenair 10 ?Jak one mają się do tych wyżej z tematu ?

Sprzedawaliśmy w wakacje Glenair 15. Jeśli chodzi o zestawienie ich do serii Prestige to są pewne różnice. Na plus Glenair na pewno należy zapisać dynamikę, zejście w niskich częstotliwościach. To się może podobać. W kwestii średnicy czy góry pasma jest dużo skromniej niż w przypadku serii Prestige. Glenair są cieplejsze w barwie, nie mają takiej rozdzielczości jak wyższa seria. Może to być plus lub minus. Poszczególne plany wypadają również trochę gorzej. Mi osobiście podoba się ich prostsza stolarka, może jedynie kolor nie jest najwdzięczniejszy. Dużo też oczywiście zależy od ceny.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Sorry za zamieszanie. Ale najpierw muszę dobrać rodzaj kolumn. Załączam rysunek. Pokój składa się z 2 powierzchni A i B. Szerokość to 5,20 m a długość to 4,60 m. Cały pokój to 24 m2, ale pow. A tzw. wypoczynkowa to 16m2. Zasadzie nie ma szans na ustawienie kolumn odpowiednio daleko od ściany tylnej i bocznej. Nadto kolumna prawa nie stoi przy bocznej ścianie a to może mieć wpływ na bas przy bassreflexie z tyłu. Nasuwa się zatem rozwiązanie basrreflex od dołu (Fyne lub te co mam Tannoy Revolution XT6(8) F) lub Tannoy Stirling ewentualnie Turnerberry (basrreflex z przodu). Tannoy DC10 Ti raczej odpada, bo chyba będzie za duży do tego pokoju. Od ściany tylnej najwyżej 30 cm i od ściany bocznej też najwyżej 30 cm. To może zostać Fyne F502SP lub Tyrnberry lub Stirling. Tannoy DC8 Ti nie wiem czy zagra równo w tych warunkach. Każda kolumna będzie miała inne warunki do bassreflexu.

Ciężko się zdecydować. Bo jak zdecyduję to wtedy po zebraniu kasy będę umawiał się na odsłuchy. 

Ja optuję na Tannoy Tutnberry lub Stirlig lub Fyne F502S. A co Wy radzicie ?

Raczej jestem przy tych 2 producentach kolumn z uwagi na te głośniki koncentryczne.

Teraz mam Tannoy Revolution XT6 F i gra to dobrze, ale trochę więcej basu by się przydało. Nieraz zejścia przy muzyce elektronicznej czy jazz wymagają większego basu. 

IMG_0233.jpeg

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Przypadku Tannoya bass reflex nie ma znaczenia czy jest z tyłu czy z dołu.

To kolumny które bardzo mocno zmieniają dzwięk. Dosuwając je wzmocnisz bas.

17 godzin temu, hlary napisał:

Ja optuję na Tannoy Tutnberry lub Stirlig lub Fyne F502S. A co Wy radzicie ?

Wybierasz dość skrajne produkty. Serio kupisz tak bez odsłuchu?

17 godzin temu, hlary napisał:

Raczej jestem przy tych 2 producentach kolumn z uwagi na te głośniki koncentryczne.

Tannoy ma coś w sobie. Też jestem zwolennikiem ich kolumn.

Trochę inna konstrukcja ale masz jeszcze KEFy w takim razie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, S4Home napisał:

W Przypadku Tannoya bass reflex nie ma znaczenia czy jest z tyłu czy z dołu.

To kolumny które bardzo mocno zmieniają dzwięk. Dosuwając je wzmocnisz bas.

Wybierasz dość skrajne produkty. Serio kupisz tak bez odsłuchu?

Tannoy ma coś w sobie. Też jestem zwolennikiem ich kolumn.

Trochę inna konstrukcja ale masz jeszcze KEFy w takim razie.

Piotr

Dzięki Piotrze. Jeżeli basrreflex nie ma znaczenia gdzie jest umiejscowiony to już jest jakaś lamnie ważna wskazówka. To wtedy raczej pójdę w kierunku Tannoy. Oczywiście, że planuję odsłuch. Ale trzeba być już wstępnie zdecydowanym co będę odsłuchiwał. Teraz je wybieram nie pod kątem dźwięku, bo to będę odsłuchiwał. Najwyżej pod bardzo ogólną charakterystyką dźwięku. Ale też pod kątem innych parametrów. Bardziej wolę środek, niż bass, ale basu też musi trochę być. Więc wydaje się, że jednak Tannoy-e. Z tym odsłuchem to też problem, bo w salonie zagrają super, a potem w domu już inaczej. Najlepiej odsłuchiwać w domu. I dlatego trzeba się wstępnie zdecydować w jakim kierunku iść. Wiesz, siedzę z kartką, gdzie mam je opisane i zastanawiam się w takim razie czy DC10Ti nie będą za duże do tego pokoju, czy bardziej celować w DC8Ti ? Nie chciałbym, aby te 10Ti się zadusiły w zbyt małym pokoju. To są rozterki .... Pomału klaruje się wybór DC8Ti, DC10 Ti, Stirling i Turnberry. Przekonują mnie porady tutaj, że Definition to bardziej granie uniwersalne. Zastanawiam się czy też skok jakościowy z Revolution XT6 F będzie taki znaczący, zauważalny ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Moim zdaniem pierwszym wyborem do tego pomieszczenia byłyby Stirling GR/ Turnberry GR, następnie DC10Ti, na końcu Fyne Audio F502 SP ( z racji najmocniejszego basu ). Jeśli myśleć o Fyne Audio to moim zdaniem w tym układzie F501SP byłyby lepsze. Jakby co wszystkie z wymienionych poza Stirlingami są u nas do odsłuchu, łatwiej będzie dokonać wstępnej selekcji. 

Jakby co jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 27.09.2021 o 17:38, Na Temat Audio napisał:

Moim zdaniem pierwszym wyborem do tego pomieszczenia byłyby Stirling GR/ Turnberry GR, następnie DC10Ti, na końcu Fyne Audio F502 SP ( z racji najmocniejszego basu ). Jeśli myśleć o Fyne Audio to moim zdaniem w tym układzie F501SP byłyby lepsze. Jakby co wszystkie z wymienionych poza Stirlingami są u nas do odsłuchu, łatwiej będzie dokonać wstępnej selekcji. 

 

Stirlingów już nie ma. Turnberry są za szerokie. Słuchałem DC10 Ti i grają świetnie. Scena szeroka, potężna ściana dźwięku. Jak wróciłem to moje Revolution XT 6F zabrzmiały tak kruchutko, cieniutko. Ale t DC10 Ti mogą być troszkę za duże. Ale czy macie jeszcze DC8 Ti ? I w jakiej cenie - to można na priv.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...