Skocz do zawartości

Upgrade kina domowego


veralien

Recommended Posts

Szanowni, 

dotychczas pomoc forumowiczów za każdym razem okazywała się bardzo przydatna - wybór stereo dokonany dzięki Wam był strzałem w dziesiątkę :)

Tym razem chciałbym odświeżyć kino domowe przy okazji remontu salonu. 

Stary telewizor wymieniam na OLED 65", pozostaje kwestia dźwięku. 

Aktualnie mam Denona AVR-X2500H i zestaw wiekowych już głośników Dali Concept 6 - fronty, tyły i centralny. Chciałbym poprawić nieco jakość zestawu w salonie. Kilka informacji poniżej: 

1. salon wielkości ok 30m2 , połączony z kuchnią ok 10m2 - rozdzielone jedynie niewielką ścianką. 

2. Muzyki słucham na zestawie stereo w sypialni, tutaj - filmy + XBOX series X 

3. Różne źródła podłączone mam do denona - XBOX, kablówka, chromecast, stąd obraz idzie w TV, a dźwięk w głośniki. 

4. TV i fronty będą stały na krótszej ścianie salonu, ale nie na jej środku tylko w rogu. Kanapa naprzeciwko. Głośniki tylne z tyłu za kanapą, na ściance odzielającej salon od kuchni (długa na ok 2,5 metra), niestety nie bezpośrednio za kanapą tylko nieco przesunięte ku centrum pokoju. Jak na rysunku. Zielone to głośniki. Niestety nie mam pomysłu, jak to lepiej ustawić przy założeniu, z różnych względów, że telewizor musi być umieszczony właśnie tam, gdzie widać go na rysunku. 

Chciałbym poprawić jakość dźwięku w kinie domowym mieszcząc się w budżecie 5-7 kPLN.  

Będę wdzięczny za podpowiedzi w którą stronę warto będzie pójść. 

 

image.png.967c6f2e9155fdcbb54ffde1546c1da5.png

Edytowano przez veralien
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler - musiałbym postawić tam jakieś zgrabne standy, ale wydaje się do zrobienia. Dzięki za sugestie. 

@Q21 - amplituner ma 2 lata a głośniki 15,  przyznam szczerze, że spodziewałem się zmiany raczej jeśli chodzi o kolumny Rozumiem, że wymiana ampli poprawi sytuację bardziej niż zostawienie denona i wymiane starych głośników na jakiś zestaw w okolicach 5-7k? +nie miałem dotychczas suba, dokupienie dużo zmieni? I gdzie w tej konfiguracji go wstawić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę swoje pięć groszy. Tak jak napisał @Butler głośniki na tej ściance to słaby pomysł. Jego propozycja super. Resztę zrobi kalibracja. I najlepsze... Ja bym zaczął od dołożenia suba. W tym momencie nic bym nie zmieniał. Po prostu budżet przeznaczyłbym na porządny subwoofer. I kino od tego momentu będzie zupełnie inne. Lepsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, veralien napisał:

musiałbym postawić tam jakieś zgrabne standy, ale wydaje się do zrobienia. Dzięki za sugestie. 

Standy albo uchwyty ścienne... Na próbę postaw na czymkolwiek, zrób kalibrację i oceń efekt.

48 minut temu, veralien napisał:

Rozumiem, że wymiana ampli poprawi sytuację bardziej niż zostawienie denona i wymiane starych głośników na jakiś zestaw w okolicach 5-7k?

Uwierz mi, może być tak że wydasz ułamek zakładanego budżetu na zmianę akustyki pomieszczenia, ustawisz inaczej kolumny i zapomnisz o planowach zakupach.

52 minuty temu, veralien napisał:

nie miałem dotychczas suba, dokupienie dużo zmieni? I gdzie w tej konfiguracji go wstawić? 

Oj... Kino bez suba to nie kino, choćbyś nie wiem jakie kolumny miał. Gdzie... To akurat najbardziej kłopotliwe doradzić, rzadko się zdarza by zaplanowane miejsce zostało docelowym :)  Tu się "biega" z tą skrzynką po pokoju i szuka gdzie lepiej gra :) Unikaj narożników. Sprawdź pod telewizorem, przy bocznych ścianach, może pod stołem? Jak masz budżet 5-7k by coś poprawić to kup porządny sub np. Svs SB-3000 lub coś podobnego. Gwarantuję, poczujesz swoje kino. I sąsiedzi też :D Jak się obawiasz, jedź do salonu i wypożycz na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za podpowiedzi!

 

co do akustyki pomieszczenia, to wcześniej w salonie było  tak jak na rysunku poniżej -  TV na środku z frontami dookoła i tyły w rogach. Teraz w stare miejsce telewizora trafi regał :)

Mimo, że ustawienie głośników było (tak mi się wydaje) lepsze znacząco niż to, które będzie można w nowym układzie, to jednak to kino grało tak dość przeciętnie. Z tego co piszecie wychodzą mi dwa wnioski: 

1. dokupienie suba. Tutaj myślałem, żeby 5-7 wydać na komplet 5 głośników, albo dobre ampli. Na samego suba wydaje mi się to trochę za dużo :) zresztą wtedy sub wyjdzie droższy niż cała reszta zestawu... podpowiedzicie proszę co rozsądnego mogę kupić powiedzmy do 3kPLN? 

2. po przestawieniu telewizora trzeba będzie wypróbować różne ustawienia głośników, żeby znaleźć to w miare rozsądne. Podejrzewam (z dokładnością do suba :) ) że efekt osiągnę minimalnie gorszy niż to, co miałem w poprzednim ustawieniu, jednak z tyłami jest teraz nieco trudniej niż poprzednio. 
Ciekawy pomysł z głośnikami na ścianę, tylko po tej stronie gdzie stół mam całą ścianę okiem, więc nie będzie do czego przymocować... 

 

image.png.2a14ab68ef17cff2983508169d251ebf.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego koledzy tak napsiali ale moim zdaniem tylko wymiana kolumn!

1. Na co teraz wymienisz? Na innego Denona albo Marantza który zagra podobnie, bez emocji

2. Masz Dali które z Denonem grają źle i nudno.

Zostaw 2500 bo to nie jest stary model a w tej cenie wymień na kolumny i brzmieniu jasniejszym i szybszym.

QAcustic 3050i, Focal Chora, Magnat Signature. Monitor audio Bronze. A Twój system odzyje i to znacznie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Butler napisał:

No ale sub musi być, nie ma opcji. Bez tego kino nie istnieje.

Dokladnie, a subow jest sporo do wybrania, wg mnie najlepiej, kiedy jest najblizej miejsca, gdzie sluchasz, za kanapa, pod kanapa, obok, niekoniecznie z przodu, tak jak mowia wszystkie zdjecia z prawidlowym ustawieniem. Tu bym zostawil amplituner i jesli juz, to myslal o kolumnach, a poza tym duzo wazniejsza od zmiany elektroniki, akurat w tym wypadku, to bedzie akustyka tego pomieszczenia, ale tu juz @Butler dal fajna i prosta propozycje :)

Jesli chodzi o suba, to polecam Wilson Sub-12, jesli masz budzet to nawet dwa takie suby, sprawdzane z wielkim i drozszym Klipschem 120 i 150 ;))

Dnia 9.08.2021 o 17:51, Q21 napisał:

Myślę że zmieniając kolumny w tym budżecie nie wiele ugrasz, ale zmieniając amplituner na np. Marantza SR6015 powinieneś odczuć zmianę. Oczywiście następnym krokiem będą kolumny, które będą w stanie wykorzystać potencjał nowej elektroniki, ale póki co... 

W ogole sie nie zgadzam, bo miedzy kolumnami - nawet w tym samym budzecie jest czasami przepasc i nie chodzi o to, ze jedna gra zle, a druga dobrze, tylko o to, ze jednemu podoba sie jedna, a drugiemu druga, bo graja inaczej.. jeden lubi wiecej basu, inny mniej itd, dlatego tak czesto porownywane sa np. Klipsche z Heco, Pylony z Kefami czy inne, bo to zupelnie co innego, slychac roznice w kolumnach biorac pod uwage neutralne ustawienia elektroniki przy odsluchu, kiedy zmienisz amplituner, czy wzmacniacz, to dalej bedziesz slyszal roznice w kolumnach, a raczej jakies subtelne w elektronice.

 

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zbierając do tak zwanej kupy: 

1. Denon zostaje 

2. Kupujemy suba - tak wizualnie podoba mi się z zaproponowanych SVS SB-2000. 

3. W kolejnym kroku, jak się trochę dozbiera, wymiana dali na coś lepiej pasującego do denona. Dzięki @S4Home za kilka konkretnych propozycji kolumn. Podpytam od razu - czy do tego denona pasowałyby jakieś Klipsche? Przyznam, że do kina podoba mi się brzmienie głośników tej firmy :) Idealnie byłoby wtedy wymienić wszystkie 5 głośników na raz, więc trochę to zajmie, ale może warto zaczekać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Butler napisał:

No ale sub musi być, nie ma opcji. Bez tego kino nie istnieje.

Absolutnie tak.

12 godzin temu, no_i_fajnie napisał:

W ogole sie nie zgadzam, bo miedzy kolumnami - nawet w tym samym budzecie jest czasami przepasc i nie chodzi o to, ze jedna gra zle, a druga dobrze, tylko o to, ze jednemu podoba sie jedna, a drugiemu druga, bo graja inaczej..

Absolutnie tak.

11 godzin temu, veralien napisał:

Podpytam od razu - czy do tego denona pasowałyby jakieś Klipsche?

Seria Reference Premier.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...