Skocz do zawartości

Ustawienie kolumn - temat rzeka


hlary

Recommended Posts

Mam pytanie, które rozbudza na nowo temat jak rzeka.

Konkretnie grają sobie Tannoy Revolution XT 6F.

Kolumny są ustawione w stosunku do słuchacza prawie w trójkącie równobocznym. Rozstawione są ok. 2,40 m. Od nich do słuchacza jest ok. 3 m. Pokój raczej też jest przyjaźnie "akustyczny", czyli dywan przed kolumnami, z tyłu za słuchaczem jest okno ale z firankami i zasłonami. Tworzy to naturalne wytłumienie.

Kolumny są ustawione pod lekkim kątem kierunku obok za uszy.

Czy ustawiać je na wprost przed siebie czy skierowane lekko za uszy słuchacza (jak teraz) czy też skierować wprost na słuchacza ?

Cenne będą rady osób, które znają się na akustyce i tych kolumnach.

Z mojego doświadczenia wynika, że skierowane na słuchacza zawężały scenę.

Skierowane za uszy słuchacza robią już szerszą scenę. Ale dopiero jak podejdę bliżej (tak z 2 m od kolumn) pojawia się jeszcze większa scena. 

Noooo, mogę je przestawiać. Ale to zabiera mnóstwo czasu i energii. Nie mówiąc o rysach na podłodze. Właśnie po takiej metodzie prób i błędów wybrałem ustawienie lekko pod kątem za uszy słuchacza.

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, hlary napisał:

Z mojego doświadczenia wynika, że skierowane na słuchacza zawężały scenę.

Skierowane za uszy słuchacza robią już szerszą scenę. Ale dopiero jak podejdę bliżej (tak z 2 m od kolumn) pojawia się jeszcze większa scena. 

Noooo, mogę je przestawiać. Ale to zabiera mnóstwo czasu i energii. Nie mówiąc o rysach na podłodze. Właśnie po takiej metodzie prób i błędów wybrałem ustawienie lekko pod kątem za uszy słuchacza.

Sam sobie skomentowales i opowiedziales. Na logike, jak ktos moze Ci lepiej doradzic, jesli sam probowales paru ustawien? A do przesuwania polecam zwykly filc meblowy za pare groszy, nic nie porysujesz, tylko wtedy bez nozek. A wydaje mi sie, ze mnostwo czasu i energii jest warte tego, zeby po wszystkim siasc sobie z drinkiem i byc zadowolonym :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zabawne.
Wytlumacz mi, jak ktos moze Ci doradzic przez internet, czy lepiej ustawic kolumny lekko za uszy słuchacza (jak teraz) czy też skierować wprost na słuchacza? A jesli przesuniesz sie 50cm obok na kanapie, albo druga osoba obok Ciebie juz bedzie slyszala inaczej? Masz juz zestaw i jesli nie chcesz go zmieniac, to zostaje Ci ustawianie kolumn do jakiegos satysfakcjonujacego momentu, do tego mowisz, ze akustyka w pomieszczeniu jest okej, to jesli ktos da Ci tu rade, zebys kolumne przesunal metr blizej, zamiast samemu sie przesuwac, bo bedzie wieksza scena, jak napisales, to nie bedzie szkoda podlogi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hlary napisał:

Noooo, mogę je przestawiać. Ale to zabiera mnóstwo czasu i energii. Nie mówiąc o rysach na podłodze. Właśnie po takiej metodzie prób i błędów wybrałem ustawienie lekko pod kątem za uszy słuchacza.

Mozesz tanim kosztem zrobić sobie "ślizgacze". Potrzeba 4zł i filc samoprzylepny. 

W czterech monetach 1złotowych lekko nawiercasz dołek w centralnej części monety (w nim wstawisz kolec kolumny), a pod każdą złotówkę podklejasz filc. 

Jeśli masz równy parkiet/panele to nie powinno być problemów z przesowaniem kolumn. Gdy już znajdziesz odpowiednie akustycznie miejsce, wyjmujesz monetki z filcem.

Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest temat rzeka. Nawet bym powiedział że to jeden z prostszych tematów.

Mianowicie zaczynasz od tego co podaje producent w instrukcji.

A później..... mieniasz po swojemu i sprawdzasz.

Nie ma totalnie żadnego znaczenia że ktoś ma dokładnie ten sam wzmak i kolumny. Ale ma inne pomieszczenie i oczekiwania. Dlatego ustawi jak KEN skręcone mega przed siebie a ktoś inny da na wprost.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hlary napisał:

Bardziej chodzi o to jak je ustawiać.

Metod jest mnóstwo , najlepsza z moich doświadczeń to jako punkt wyjścia trójkąt równoboczny, a potem modyfikujemy na słuch. Wiem jedno , nie słyszałem jeszcze dobrej sceny z kolumn, które są dostawione do tylnej ściany. Możesz spróbować metody Cardasa

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

http://www.cardas.com/room_setup_main.php

http://www.cardas.com/room_setup_calculators.php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Asia napisał:

Mnie by się przydałyby audiofilskie podstawki samojezdne o regulowanym kącie nachylenia i obrotu. Coś jak elektrycznie regulowane lusterka w samochodzie.

Dostałem weny by coś takiego zaprojektować. Muszę znaleźć trochę czasu, w sumie nie było by to nawet bardzo trudne. Drobne silniczki krokowe, zdalne sterowanie... Takie sprawy które mam na co dzień bo robimy między od zera podzespoły dla https://slidekamera.com/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Butler napisał:

Dostałem weny by coś takiego zaprojektować. Muszę znaleźć trochę czasu, w sumie nie było by to nawet bardzo trudne. Drobne silniczki krokowe, zdalne sterowanie... Takie sprawy które mam na co dzień bo robimy między od zera podzespoły dla https://slidekamera.com/

Najlepiej na granitach!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...