Skocz do zawartości

Przebudowa pokoju kinowego.


HQ150

Recommended Posts

Powoli przymierzam się do adaptacji akustycznej, kolorystycznej mojego pokoju kinowego.

Od lat to za mną chodzi, ale po profesjonalnych pomiarach tego pomieszczenia wiem, że trzeba zacząć od wymiany sufitu. I to mnie cały czas odstraszało. Jednak klamka zapadła, teraz wreszcie chcę to zrobić.

Na suficie obecnie mam płyty kartonowo-gipsowe( na stelażu) nad nimi strop drewniany z wełną. Więc aż się prosi, żeby te płyty g-k wywalić, dać w ich miejsce płyty akustyczne, perforowane i puste miejsce wypełnić dodatkową wełną. Pogłos powinien się zmniejszyć diametralnie. Pokój ma 30 mkw.

Na  ściany trafią też profesjonalne panele akustyczne, wedle wskazówek inżyniera akustyka.

Na razie mam tam system 7.1 z TV plazmą Panasa. I tao na razie zostanie ale już bym chciał przygotować pomieszczenie pod ewentualny projektor jak mi plazma padnie.

Więc dodatkowo chcę wpuścić w sufit kabel HDMI optyczny ( bo długi) i zasilający oczywiście. Chcę też doprowadzić kable do Atmosa w sufit na przyszłość, jak mi Onkyo 905 jednak kiedyś padnie.

Pokój ma być od razu pomalowany na czarny mat łącznie z sufitem. Okna niestety są bez rolet ale mają już zasłony typu blackout.

Jakbyście mieli jakieś pomysły co powinienem wziąć pod uwagę przed remontem i co można teraz na etapie remontu przygotować to będę wdzięczny za wskazówki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak cokolwiek ma pomóc... Właśnie kończę sufit więc na gorąco.

1. Pomiędzy belki stropowe (22cm wysokości) wsadziłem wełnę Rockwool Rockslab Acoustic 100 mm. Dwie warstwy więc 200mm. Łatwo się układa bez podwiązywania bo w cięta w formatach, wciskałem cięte o 1-2cm więcej niż odległości między belkami by się sama trzymała.

2. Do od belek od spodu przybiłem gumę ciętą z arkusza gr.3mm. Cięta na szerokość belek.

3. Przykręciłem płyty OSB 18 pióro-wpust do belek (nie bezpośrednio bo guma)

4. Przykleiłem do tej płyty OSB piankę akustyczną od Sound Solutions (140kg/m3 40x1000x2000 z podkładem gumowym). Zastosowałem klej Soudal Sudabond Easy i trzyma :)

5. Wzdłuż belek przykręciłem do belek długimi wkrętami pasy blachy stalowej 3x30x4000. Potrzebna by zamontować wieszaki konstrukcji płyt GK.

6. Standardowo konstrukcja z profili CD60 pod GK, dość gęsto. Pomiędzy ceownikami UD27 a ścianą guma. Po wieszakami nie dawałem gumy bo miękkie połączenie z pianką akustyczną.

7. Dwie warstwy płyt KG skręcone ze sobą, pomiędzy nimi na całej płaszczyźnie arkusz gumy 3mm.

8. Na wykończenie cały sufit wyłożyłem panelami akustycznymi 300x300x70 a zamiast cokołów przy suficie wokół całego pokoju mam przygotowane do montażu pułapki basowe (280mm bok przeciwprostokątny).

Co zamierzałem uzyskać? Ciszę piętro wyżej (otwarty salon dzienny z kuchnią tam jest) oraz uregulować akustykę.

Co uzyskałem? Przy zamkniętych drzwiach i oknach jestem odizolowany. Zobaczymy jak próbę basu to przejdzie. Akustyka... Zobaczymy. Taki układ zaproponował mi kuzyn - siedzi w branży adaptacji akustycznych w Kanadzie od ponad 20 lat więc robię co sugeruje :)

Co bym radził? Rób dokumentacji fotograficznej dużo, ile się da. Zaplanuj kanały tak by w razie potrzeby mieć możliwość przeciągać kolejny przewody bez rozbierania/kucia. Pomyśl o oknach i drzwiach akustycznych. Klima.

Cokół.PNG

kliny.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Butler napisał:

3. Przykręciłem płyty OSB 18 pióro-wpust do belek (nie bezpośrednio bo guma)

Dzięki ale nie o to chodzi. Płyty będą ażurowe z fizeliną i nad nimi bezpośrednio 25 cm wełny. Dźwięk ma ,, wchodzić'' do wełny a nie odbijać się od szczelnej płyty. To mam teraz.

7 minut temu, Butler napisał:

Co zamierzałem uzyskać? Ciszę piętro wyżej (otwarty salon dzienny z kuchnią tam jest)

Tego problemu u mnie nie ma. Nie muszę izolować pomieszczenia powyżej, nie o to mi chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na etapie remontu najważniejsze to poprowadzenie wszelakich kabli kanałami tak żeby był do nich dostęp w przyszłości w razie awarii. Co do wykończenia pomieszczenia to: 

3 godziny temu, HQ150 napisał:

Na  ściany trafią też profesjonalne panele akustyczne, wedle wskazówek inżyniera akustyka.

temat ścian już masz chyba ogarnięty. Wziął bym pod uwagę ewentualnie wykończenie połączeń kablowych np. gniazdka z połączeniami bananowymi, HDMI, RCA lub USB tak, żeby wizualnie to było perfekt ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wszystko wykończysz przemyśl czy czegoś nie potrzebujesz dodatkowo w pokoju żeby później nie żałować że miałeś wszystko rozebrane. Alarm, klimatyzacja, sterowanie temperaturą, internet (np. miejsce na reapeter wi-fi), inteligentne światło/gniazdka via TUYA, zasilanie na zewnętrzne rolety (jakbyś kiedyś chciał się zdecydować - polecam) itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, HQ150 napisał:

No właśnie kable do ewentualnego projektora muszę puścić w suficie.

Taki chcę kupić w wersji HDMI 2.1 4K120Hz 48Gbps. Za 10m wychodzi z vatem i przesyłką 65 USD. Ten optyczny. Może być?

https://pl.aliexpress.com/item/4000859024986.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.62095c0fdEwSoX

Z samego opisu wynika, że powinien wystarczyć.  Nie jest też to jakaś duża kwota jak za 10m więc może faktycznie warto zaryzykować...🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, tym bardziej że to kabel optyczny HDMI.

1 godzinę temu, Butler napisał:

Zanim wszystko wykończysz przemyśl czy czegoś nie potrzebujesz dodatkowo w pokoju żeby później nie żałować że miałeś wszystko rozebrane. Alarm, klimatyzacja, sterowanie temperaturą, internet (np. miejsce na reapeter wi-fi), inteligentne światło/gniazdka via TUYA, zasilanie na zewnętrzne rolety (jakbyś kiedyś chciał się zdecydować - polecam) itp.

Alarm niepotrzebny. Klima już jest, sterowanie temperaturą też, kable cat7 do netu też są, WiFi zabezpieczone nawet protokołami EAP w całym domu,nad inteligentnym oświetleniem syn pracuje. W innych pokojach już zrobił ze sterowaniem z aplikacji na telefon którą sam napisał, tak samo z poziomu netu można tym sterować. Można nawet tak zrobić, że po włączeniu play na pilocie playera będzie stopniowo przygasać jak w kinie. To żaden problem.

Pozostaje faktycznie kwestia rolet. Bardzo żałuję, że ich nie mam. A elewacja w miarę nowa tak samo jak okna i bardzo by mi się nie uśmiechało jej pruć. Macie jakiś typ na w miarę mało inwazyjny system szczelnych rolet?

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Kabel HDMI kupiony. Teraz czas na oświetlenie. Coś podpowiecie?

Obecne zwisające dwie lampy szklane ze względu na projektor i subwoofer odpadają. Na środku pomieszczenia ma być 12 perforowanych płyt akustycznych( 1.2 na 2 m ) więc tam bym niechętnie coś przez nie przykręcał. Po bokach zostanie 30 cm zwykłej płyty( można by je nieznacznie obniżyć np.) I myślę tam jakieś regulowane kierunkowo ledowe oświetlenie wpuścić w sufit. Podpowiecie coś?
Coś takiego znalazłem. Można by dać sześć takich i jeszcze coś na ściany boczne.

https://allegro.pl/oferta/lampa-sufitowa-plafon-natynkowy-czarny-2-led-gu10-9659095077

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na sufit kupiłem czarne oprawy natynkowe na GU10 o takie. Białe od kilku lat mam piętro wyżej i jestem zadowolony, solidnie wykonane, pewny system montażu. Do tego mam już żarówki GU10 5W RGB SMART WiFi TUYA takie i włącznik do nich taki żeby sobie trzy strefy zaprogramować. Docelowo jakoś tak ma wyglądać

sufit.thumb.PNG.19cd28a66f03b29dfbd8b950574a6565.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultowałeś zakup tych akurat gąbek z jakimś akustykiem? Ktoś Ci tam jakieś pomiary robił lub będzie robił?

Ja o takie gąbki pytałem inżyniera akustyka który robił u mnie pomiary i nadzoruje przebudowę akustyczną mojego pokoju kinowego. I powiedział mi, że takie gąbki( nie obraź się ) to szmelc i nie warto na to kasy wywalać. Bo właściwości tego są marniutkie. Ale może u Ciebie akurat potrzebujesz ich efektu nie wiem, natomiast namawiam do konsultacji ze specjalistą.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kuzyna w branży instalacyjnej za wielką wodą. Ponad 20 lat w tym siedzi i nim konsultowałem akustykę pokoju. Priorytetowo potraktowaliśmy izolację od piętra wyżej. Te "pianki" na wykończenie to nie idealne rozwiązanie, zdaję sobie z tego sprawę. Ale że szmelc to nie, bez przesady, choć deczko drogie jak na swoje właściwości - to fakt. Sufit mam jednak złożony z wielu niejednorodnych materiałów i jak zrozumiałem, efekt będzie więcej jak wystarczający dla ogólnej charakterystyki. Zupełnie by mi nie przyszło do głowy dawać tylko tą piankę i oczekiwać cudów.

Kuzyn obiecał na święta na wizytę u nas zabrać ze sobą służbowy sprzęt pomiarowy, do tego czasu muszę pokój wykończyć i wyposażyć.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Butler napisał:

Priorytetowo potraktowaliśmy izolację od piętra wyżej.

No u Ciebie priorytetem jest coś zupełnie innego niż u mnie stąd pewnie odmienne spojrzenie na temat.

Ja zacząłem od pomiarów pomieszczenia przez specjalistę i następnie adaptację akustyczną już robioną wedle potrzeb wynikających z tych pomiarów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomiary "przed" by były mało przydatne. Skułem cały tynk do cegły, zerwałem cały sufit, w najbardziej "rozebranym" momencie zostały tylko belki i widoczne deski podłogi piętra. Niedługo drzwi akustyczne dotrą i będą przesunięte wobec obecnych około metra, nowe okno z akustyczną szybą - już na montaż czeka... Jeśli coś by było robione aparaturą "przed" to do niczego by się nie przydało. Docelowe pomiary akustyki i korekty ustrojów (pułapki, maty ścienne itd) będą dogrywane na końcu, na razie mam tylko wstępne wytyczne.

Zresztą sam zobacz, widać gdzie atmosy będą :)

IMG_20210705_203219.thumb.jpg.f628ee42b7df3dde278a283b0456091f.jpg

IMG_20210805_113500.thumb.jpg.347e670de93a687ca45509f02999594b.jpg

IMG_20210806_090337.thumb.jpg.571a2fc9732181a49db8670d278a94cf.jpg

IMG_20210705_203110.thumb.jpg.63e1d7dcc2a8de4e4515d242af43b5c0.jpg

IMG_20210805_113435.thumb.jpg.bf1c9125d080ef5a02fcdc86479007c7.jpg

IMG_20210806_090353.thumb.jpg.4e50107deffdba6b57f192ef345a27e1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też masz wełnę między drewnianymi belkami jak ja. Nie wiem, czy zasłonięcie jej płytą to dobry pomysł. Taka wełna to świetny absorber akustyczny.

Na pewno lepsza niż obecna płyta OSB i na nią te cienkie gąbki.

Ja dlatego daję pod nią płytę perforowaną, żeby wykorzystać jej atuty. Wełnę zasłoniętą płytą to mam teraz i to w głównej mierze chcę przy przebudowie pokoju zmienić. Jeszcze pomiędzy stelaż też dołożymy wełnę.

Doceniam zakres prac u Ciebie.

Takich 12 płyt wyląduje na suficie u mnie:
https://www.sig.pl/plyta-sufitowa-gk-akustyczna-rigips-rigitone-1225q-z-czarna-flizelina-12512002000-mm,p828102

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem ją zasłonić płytą OSB, bo do czegoś trzeba było przykleić matę akustyczną (link), tylko moja z tą dodatkową warstwą jeszcze jest. Tak właśnie się odseparowuję od piętra. Na tej macie zamocowana konstrukcja sufitu podwieszanego z wypełnieniem stelaży i przestrzeni watą mineralną kamienną 50mm i przykręcone dwie warstwy płyt GK z gumą pomiędzy - jak pisałem wcześniej. Reszta mat (fota) na ściany - ona nie będzie już zasłonięta gipsem. Wkurzony byłem w trakcie montażu bo różne wymiary +-2cm (nominalnie 100x200x40+3)

IMG_20210813_210949.thumb.jpg.5787df3419d97477a02b596f464c5f36.jpg

IMG_20210813_210826.thumb.jpg.6406645f0dc91c0e6dd5cb6d2efe5e5b.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...