Skocz do zawartości

Pytanie z zakresu prądu i elektryki :)


Recommended Posts

Panowie,

Potrzebuję rady. Mam w swoim systemie audio/wideo wiele różnych urządzeń (streamer, dac, tv, odtwarzacz cd, wzmacniacz, odtwarzacz Blu-ray, Apple TV, dwie lampki). 

Kupiłem jakiś czas temu listwę zasilającą Lestar lft 2005. Ma ona piec gniazd. Z czasem urządzeń zaczęło przybywać, więc podłączyłem do tej listwy jeszcze jeden rozgałęziacz (już bez żadnych bezpieczników, pstryczka itd). A dzisiaj doszedł do mojego zestawu streamer na który nie ma już miejsca, wiec do tego rozgaleziacza, który podłączony jest do listwy anty przepięciowej dołożyłem jeszcze jeden mały rozgałęziacz (taki na wtyczkę bez kabla)… W tym momencie Listwa Lestar podłączona jest do gniazdka, do niej podłączony jest rozgałęziacz, w którym jest jeszcze jeden rozgałęziacz… 

I teraz moje pytanie brzmi czy w jakiś sposób jest to niebezpieczne, niezdrowe dla sprzętu i czy streamer l, który jest podłączony na końcu tego ,,przewodu pokarmowego” dostaje jakiś słabszy/mniej równy prąd? I kolejne pytanko - czy jak listwa Lestar ma w sobie filtr przeciwzakloceniowy, to urządzenie (streamer malinka), które podłączone jest do tego „trzeciego” rozgaleziacza dostaje przefiltrowany prąd?

Nigdy nie korzystam ze wszystkich urządzeń jednocześnie. Zazwyczaj maksymalnie 3/4. Jednak podsumowałem ich maksymalny pobór wedlug danych producentów i wyszło mi, ze jest to około 600-700 wat. Czyli w teorii jakbym uruchomił wszystko (czego i tak nigdy nie robię) to nawet nie obciążam połowy maksymalnego obciążeni gniazdka. 
 

Czy w związku z tym taka kombinacja jest Ok, czy lepiej po prostu wydać już kase na jedna listwę która ma tych gniazd 8-10 i wszystko podłączyć do niej? 
 

Dolaczam jeszcze zdjęcia 

4A3D1470-8EB5-46D8-AFA2-120183F0BC8D.jpeg

AF584137-9051-4E1C-9630-ECE5C84599CA.jpeg

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mateolo2 napisał:

I teraz moje pytanie brzmi czy w jakiś sposób jest to niebezpieczne, niezdrowe dla sprzętu

Tak. Takie możenie niestabilnych trójników podczas zwykłego ruszania kablami potrafi powodować przerwy i wyłączanie sprzętu a to zdrowe dla naszych zabawek nie jest.

4 minuty temu, mateolo2 napisał:

czy streamer l, który jest podłączony na końcu tego ,,przewodu pokarmowego” dostaje jakiś słabszy/mniej równy prąd?

Nie.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Tak. Takie możenie niestabilnych trójników podczas zwykłego ruszania kablami potrafi powodować przerwy i wyłączanie sprzętu a to zdrowe dla naszych zabawek nie jest.

Nie.

 

Nie do końca rozumiem tych trójników… mój sprzęt się w żaden sposób nie wyłącza przy ruszaniu kablami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 12.08.2021 o 19:12, mateolo2 napisał:

Czy w związku z tym taka kombinacja jest Ok,

Zasada jest prosta  podłączasz urządzenia wg ich mocy /jaki pobierają prąd / na początku listwy od strony zasilania podłączasz urządzenia które pobierają najwięcej prądu i tak malejąco na końcu listwy rozgałęźnika podłączasz urządzenia które biorą najmniej prądu.

Podłączenie w taki sposób odbiorników zapobiega powstawaniu szkodliwych zjawisk miedzy innymi; przydźwięk itd, chyba że sam odbiornik generuje taki przydźwięk.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.08.2021 o 20:12, mateolo2 napisał:

Zazwyczaj maksymalnie 3/4. Jednak podsumowałem ich maksymalny pobór wedlug danych producentów i wyszło mi, ze jest to około 600-700 wat. Czyli w teorii jakbym uruchomił wszystko (czego i tak nigdy nie robię) to nawet nie obciążam połowy maksymalnego obciążeni gniazdka. 

Gniazdka może i nie, ale przecież listwy też mają swoją maksymalną obciążalność.

Nie lepiej po prostu kupić większą listwę? To nie są drogie rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Karol64208 napisał:

Zasada jest prosta  podłączasz urządzenia wg ich mocy /jaki pobierają prąd / na początku listwy od strony zasilania podłączasz urządzenia które pobierają najwięcej prądu i tak malejąco na końcu listwy rozgałęźnika podłączasz urządzenia które biorą najmniej prądu.

Nie ma takiej zasady rozpatrując moc urządzeń elektroakustycznych. Przynajmniej nie spotkałem w literaturze technicznej. Oczywiście na forach ta niby zasada jest powielana ale nie ma technicznego uzasadnienia. Jak ma to podaj źródło. Chętnie odrobię lekcje. 

Poza tym nie wszystkie listwy mają gniazdka rownolegle. Część ma połączone w gwiazdę więc ta zasada się "sypie" jako zbyt duże uogolnienie. 

Prędzej już słyszalne różnice brzmienia systemu audio, mając na uwadze kolejność wpięcia urządzeń, przypisywałbym zakłóceniom sieciowym. Głównie różnicowym.

W przypadku ich obecności jeżeli pierwsze urządzenie będzie miało filtr sieciowy to drugie dostanie mniej tych zakłóceń bo cześć z nich będą zwierały kondensatory filtra (oznaczane na schematach jako Cy) do ziemi. Co prawda nie jestem tej tezy pewny w 100% ale jak ktoś ma miernik zakłóceń sieciowych to łatwo można sprawdzić bawiąc się kolejnością wpinania urządzeń z filtrami i bez filtrów RFI/EMI do listwy i mierząc poziom zakłóceń między wpinanymi urządzeniami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Nie ma takiej zasady rozpatrując moc urządzeń elektroakustycznych. Przynajmniej nie spotkałem w literaturze technicznej. Oczywiście na forach ta niby zasada jest powielana ale nie ma technicznego uzasadnienia. Jak ma to podaj źródło. Chętnie odrobię lekcje. 

będziesz musiał odrobić lekcję ¬¬.

Jeżeli nie wiesz to proszę nie zabieraj głosu, swoje przemyślenia  i teorie pozostaw dla siebie bo tylko wprowadzasz chaos.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Karol64208 napisał:

Jeżeli nie wiesz to proszę nie zabieraj głosu, swoje przemyślenia  i teorie pozostaw dla siebie bo tylko wprowadzasz chaos.

Tak myślałem. Lekcje odrobię jak będzie co odrabiać. Na razie ta twoja zasada to tylko twoje wydumki ale posprawdzaj dokładnie jak w listwie masz podłączone urządzenia żeby Ci prądu "nie zabrakło" w ostatnim gniazdku. 

Poza tym jestem wolnym człowiekiem i robię, piszę co chcę i nic ci do tego więc już zamilcz na mój temat i zajmij się meritum, a polecenia wydawaj swoim poddanym jak masz jakichś. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec to chyba dla Ciebie. Moje wiadomości uzupełniam ze zrozumieniem i dlatego zareagowałem na Twoją zasadę, która jest niczym innym jak wydumką nie mającą żadnego uzasadnienia technicznego z punktu widzenia poboru prądu przez urządzenia elektroakuatyczne podłączone równolegle do sieci energetycznej. 

Równie dobrze mógłbyś doradzać uczniom w podstawówce żeby nie uczyli się II prawa Kirchoffa, bo w audio są takie przypadki, gdy w obwodzie zamkniętym w jednej z gałęzi może zabraknąć prądu, bo gałąź 1-sza od źródła zasilania jest uprzywilejowana i tam nigdy prądu nie zabraknie, a w tych dalej od źródła różnie może to być. 

Dla Ciebie zdjęcie z jakiejś lekcji dla lepszego zrozumienia zagadnienia. 

Jeżeli uważasz, że kolejność ma znaczenie to uzasadnij lub faktycznie dostosuj się do swojego ostatniego stwierdzenia. 

Screenshot_20210903_153930.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikomu nie wmawiam, że czegoś nie slyszy. Teoretycznie może być słyszalna różnica wynikająca z kolejności wpięcia do listwy ale wg mnie nie wynika z wielkości "poboru prądu". 

Niech ktoś podejmie temat i spróbuje wyjaśnić odnosząc się do innych kwestii. Na przykład wspomnianych przeze mnie zakłóceń EMI i miejsca wpięcia filtrów przeciwzaklóceniowych lub powstających pętli mas?

Czasami połączenie w urządzeniu I klasy ochronności obudowy z PE i masą układową może filtrować linie zasilania z śmieci wcz.

Często wzmacniacze tak mają więc może jako pierwszy w listwie może niejako odciążać od zakłóceń kolejne urządzenia. Tego nie wiem ale może ktoś podłączyć się do dyskusji i sypnie argumentami za lub przeciw. 

Jeżeli słychać różnicę to na pewno jest wyjaśnienie ale wolałbym poczytać o takim mającym jakieś techniczne przesłanki 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dzik napisał:

Facet po prostu SŁYSZY różnicę, więc dajcie już spokój.

@Dzik, czy ja pisałem coś co słyszę?

 nie pisz co słyszymy, a jaki wpływ ma podłączenie urządzeń na inne urządzenia w sieci.

 

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Na przykład wspomnianych przeze mnie zakłóceń EMI i miejsca wpięcia filtrów przeciwzaklóceniowych lub powstających pętli mas?

pytasz o coś co nie rozumiesz, negując to co napisałem.

Dlatego proponowałem czytaj ze zrozumienie fizykę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Karol64208 napisał:

Dlatego proponowałem czytaj ze zrozumienie fizykę

Ok. Będę czytał. To jak to jest z tą kolejnością wpinania? bo nigdzie nie mogę znaleźć. Może to nie w podręcznikach fizyki opisano? Gdzie to wyczytałeś co tak mocno bronisz? Dlaczego wzmacniacz pierwszy? Co ma moc do kolejności? Błyśnij Karol i mnie oświeć, tak żebym że wstydu się spalił, a nie jakieś niepotwierdzone plotki na poważnym forum rozsiewasz. 

Co ty praktykujący elektronik jesteś czy przekupka na targu z jajkami, że wykłócasz się bez argumentów i boskie prawa podważasz? 😉

Ja skłonny jestem Ci uwierzyć, bo jestem podatny na bezkrytyczny odbiór słów ale twoja teoria kupy się nie trzyma. 

Wysil się i chociaż w jakimś telegraficznym skrócie rzuć światło na problem. Nie bój się merytorycznej dyskusji. Pomysł jakiś chociaż daj dlaczego tak forumowicze powinni robić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ, niczego nie bronię, nie muszę, prawa fizyki i prąd sam się obroni.

Na pewno nikomu nie będę doradzał aby wzmacniacz podłączał w kuchni:15_yum:, pamiętasz, zapytaj Tomka.

Jaja sprzedaję jak już  Ciebie tak interesuje🤫 

A tak na marginesie musisz poznać kilka praw dotyczących przepływu prądu i wzorów. Jak zrobisz kilka zdań na kilka stron to może zrozumiesz jak i dlaczego tak jest.

19 minut temu, MariuszZ napisał:

Wysil się i chociaż w jakimś telegraficznym skrócie rzuć światło na problem.

Jak widzisz dyskusja merytoryczna do niczego nie prowadzi jak nie zna się zagadnienia.

Jak masz podłączoną masę np. w wzmacniaczu lampowym, na początku systemu czy na końcu / przy lampach mocy /?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Karol64208 napisał:

pamiętasz, zapytaj Tomka.

Karol nie wiem jak mam się do tego odnieść. Jak miałem brum , pomogło wpięcie w sąsiadujące gniazda listwy monobloków i pre. Brum był dużo większy, gdy każdy z monobloków był podłączony do innej listwy i gniazdka. Kolejność wpinania była dowolna i zmieniana i różnicy nie odnotowałem. Za to kolejność włączania i wyłączania samego sprzętu jest u mnie bardzo istotna i .... słyszalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

 nie pisz co słyszymy, a jaki wpływ ma podłączenie urządzeń na inne urządzenia w sieci.

To może ty o tym napisz, bo jak lubię sobie urządzać podśmie-chujki z MariuszZa, tak trudno nie przyznać mu racji, że napisałeś rzecz bez sensu. Na jakiej zasadzie kolejność podłączenia ma mieć wpływ na inne urządzenia w sieci? Z czego to wynika? Być może faktycznie czegoś nie wiemy, ale w takim razie bądź łaskaw wskazać chociaż źródło tej wiedzy, której rzekomo nie posiadamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Dzik napisał:

To może ty o tym napisz, bo jak lubię sobie urządzać podśmie-chujki z MariuszZ

Z nikogo się nie naśmiewam, ale tylko zawsze proszę jak zabierasz głos to pisz rzeczowo a nie przepisywać co akurat wyczytałem bez zrozumienia, lub nie neguj jak nie wiesz.

Musisz zgłębić gęstość ładunków elektrycznych /natężenie / rozkład jego w odbiornikach połączonych równoległe i do tego uziemionych.

i obliczenie tej zależności i ilości  podłączonych odbiorników to nie jest jak tylko przeczytasz suchy tekst.

Jest to skomplikowane, aby tak z marszu wytłumaczyć, jest powiązane z kilkoma prawami które tłumaczą te zjawiska.

To tłumaczy między innymi to o czym Mariusz napisał :

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Na przykład wspomnianych przeze mnie zakłóceń EMI i miejsca wpięcia filtrów przeciwzaklóceniowych lub powstających pętli mas?

Jeszce jedno dla Mariusza co zauważyłem

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Czasami połączenie w urządzeniu I klasy ochronności obudowy z PE i masą układową może filtrować linie zasilania z śmieci wcz.

w.cz to jest już poza zasięgiem filtrów EMI, czy wiesz o jakiej częstotliwości piszesz używając skrótu w.cz?

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...