Skocz do zawartości

Pytanie z zakresu prądu i elektryki :)


Recommended Posts

@tomek4446 jak widzę to jednak rozmiar  MA ZNACZENIE. Dla mnie musi wystarczyć to co mam. Na razie nie wpinam. Poleżą jeszcze kilka lat i nabiorą większej mocy. Na jutro mam zapowiedzianą wizytę dwóch następnych Kolegów z forum i nie mogę niczego zmieniać bo stwierdziliby że wszystko co poprzednio pisałem jest nieważne bo nowe bezpieczniki zmieniły całość przekazu😉.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rega napisał:

Na jutro mam zapowiedzianą wizytę dwóch następnych Kolegów z forum i nie mogę niczego zmieniać bo stwierdziliby że wszystko co poprzednio pisałem jest nieważne bo nowe bezpieczniki zmieniły całość przekazu

No tak , w sumie racja. A , pomyśl nad dystrybucją biletów ? :) Prąd drożeje , a wiesz mamy kapitalizm :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Tam jutro zainstaluje ten bezpiecznik.

Sprawdź Tomek ubezpieczenie domu, zdrowia, życia itd. oraz przypomnij małżonce gdzie wszystko leży zanim zaczniesz wymieniać, no i czy certyfikat jakiś ma ten gigawatt, powinien być zgodny chyba z jakąś normą PN - EN 60269 coś tam coś tam, bo mogą nie uwzględnić w postępowaniu odszkodowawczym jak się okaże, że to bezpiecznik tylko do muzyki , nie do zasilania domu i mimo, że faktycznie poprawia brzmienie, a przynajmniej samopoczucie to nie poprawia zabezpieczenia przed zwarciem czy przepięciem jakimś ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MariuszZ napisał:

Sprawdź Tomek ubezpieczenie domu, zdrowia, życia itd. oraz przypomnij małżonce gdzie wszystko leży zanim zaczniesz wymieniać

Olać ubezpieczenie , najważniejsze to wyjąć gdzieś na wierzch te wszystkie rachunki za sprzęt i kable , bo w razie mnie walnie , żeby nie poszły za ...., co to mówiłem ...... :) 

8 minut temu, MariuszZ napisał:

powinien być zgodny chyba z jakąś normą PN - EN 60269

A możesz to przetłumaczyć na chiński , bo są tu jakieś cyferki i może to akurat to :) 

6 minut temu, Rega napisał:

ostatecznie zainwestuję w instalację fotowoltaiczną

O , to , to , ekologia . Na zgliszczach , ale zawsze.

Mariusz , dali taką mądrą kartkę , Ty się na tym znasz

 

IMG_2516.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

Mariusz , dali taką mądrą kartkę , Ty się na tym znasz

Coś Ty Tomek. Nie kumam nic z tych rzeczy. Ten czarny szlaczek to chyba pokazuje ile sekund życia Ci zostanie po odpowiedniej dawce amper tzn. jak policzysz ile amper popłynie przez Ciebie na zwarciu, gdybyś zamienił się z bezpiecznikiem, to z wykresu odczytasz ile sekund będziesz jeszcze mrugał oczami ;)

No żartuję sobie trochę ale może jest tu jakiś doświadczony hobbysta o zainteresowaniu elektryką to niech się wypowie na temat norm. Ja tylko wiem, że są. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Ten czarny szlaczek to chyba pokazuje ile sekund życia Ci zostanie

Bardzo zabawne , ale z drugiej strony to też się zastanowiłem dlaczego ta krzywa na wykresie biegnie w dół . Jakieś odliczanie .... :) 

6 godzin temu, nowy78 napisał:

Niekoniecznie się wyłączy. Jeżeli obwód zostanie zamknięty przez neutralny, to nie.

K O N T Y N U U J ........... ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Bardzo zabawne

Ja żartuję w trosce o Twoje dobro. Przed wymianą zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat badań wyłączników różnicowo prądowych. 

Nie chodzi, że on nie zadziała w chwili awarii, tylko czy ubezpieczyciel uzna bo tu jest zawsze konflikt interesów. 

Jeżeli urządzenie ma atest, spełnia normę itd. to OK. Warto dopytać u producenta. 

Oczywiście życzę Ci jak najlepiej i daleki jestem od czarnowróżenia ale po kilku przygodach z prądem zawsze się mocno zastanawiam jak mam coś zrobić przy jego udziale czy muszę. Moja z nim  znajomość nie jest podszyta nutą sympatii więc dmucham na zimne zawsze 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MariuszZ napisał:

Moja z nim  znajomość nie jest podszyta nutą sympatii więc dmucham na zimne zawsze

Ja też nie mam dobrych wspomnień , z drugiej strony dzięki niemu / prądowi/ poznałem kilka bardzo sympatycznych pięlęgniarek na OIOM-ie , nawet napisałem list z imiennymi podziękowaniami do dyrekcji Szpitala. A nawet całkiem niedawno jak  podłączałem do zasilacza / z 230 na 110 V/ gramofon , to się dowiedziałem , że nie należy trzymać przy tej czynności wtyczki za bolce :) 

No dobra , wiem , że nie spaliście w nocy martwiąc się o mnie za co dziękuję :) ale już po bólu.

Bezpiecznik zamontowałem , o dźwięku nic nie napiszę na razie , bo się wygrzewa 😞 

A swoją drogą , jak spojrzałem jak tablicę zrobił gość gdy budowano blok , to muszę się za to wziąć i wszystko zmienić. Ten bezpiecznik mnie wreszcie do tego zmobilizował.

 

IMG_2520.JPG

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

Co dzięki temu zyskujesz?

Spodziewam się tylko jednego. Tego co jest w opisie bezpiecznika, czyli zapobieganie wywalaniu od czasu , do czasu gdy załączam monobloki. Pobór prądu jest bardzo duży w tym momencie i od czasu do czasu bezpiecznik wyskakiwał . Mnie to średnio przeszkadzało , bo zjawisko było sporadyczne / raz , dwa w m-cu/, ale kłopot polega na tym , że bezpieczniki mam wysoko w pawlaczu. Zdarzyło się już parę razy , że żona po powrocie z pracy chciała włączyć radyjko i był zonk / TV wówczas też nie działa, bo jest na tym samym obwodzie/. Sama nie włączy bez drabiny , ja wracam z pracy późno. więc w sumie to dla niej. Wiem , że tani nie jest , ale czego się nie robi z miłości :) Na próbę włączyłem i wyłączyłem parę razy i na razie działa. Jak coś to będę reklamował , opis jest wyraźny , bezpiecznik ma zapobiegać .

https://www.gigawatt.pl/produkt/wylacznik-instalacyjny-gigawatt-g-c16a/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, slaw0001 napisał:

A czy takie, można powiedzieć rozszeżenie tolerancji, nie jest zagrożenie dla inny sprzętów w sieci?

Nie mam pojęcia , od prądu jest @nowy78 , ja to tylko kabelki umiem łączyć .... 

Ale wiem za to jedno , jak by szlag trafił lodówkę to jakoś bym to przebolał , za to jak sprzęt , to musiałbym wziąć wysoki kredyt na psychologa :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

Nie mam pojęcia , od prądu jest @nowy78 , ja to tylko kabelki umiem łączyć .... 

Ale wiem za to jedno , jak by szlag trafił lodówkę to jakoś bym to przebolał , za to jak sprzęt , to musiałbym wziąć wysoki kredyt na psychologa :) 

No właśnie. A to nie zwiększa tego ryzyka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, slaw0001 napisał:

No właśnie. A to nie zwiększa tego ryzyka?

Nie jestem w stanie autorytatywnie Ci na to pytanie odpowiedzieć. Głównym bezpiecznikiem jest 20 A , poprzedni na zasilaniu sprzętu też był 16A tak jak ten Gigawatt. Przez 19 lat nic się nie zadziało złego i na tym bazuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomek4446 napisał:
Dnia 18.09.2021 o 00:25, nowy78 napisał:

Niekoniecznie się wyłączy. Jeżeli obwód zostanie zamknięty przez neutralny, to nie.

K O N T Y N U U J ........... ? :) 

Różnicówka zadziała wtedy, gdy różnica prądów w przewodach, które obejmuje będzie większa niż wartość wskazana na bezpieczniku (zazwyczaj 30 mA). Innymi słowy, gdy wystąpi odpowiednio duży upływ poza przewody sieci energetycznej. Jeżeli obwód zostanie zamknięty przez przewód neutralny (ktoś operując przy przewodzie niebieskim dotknie także brązowego) taka sytuacja nie wystąpi, gdyż prąd popłynie jak przy zasilaniu jakiegoś urządzenia - w obrębie sieci. 

12 godzin temu, slaw0001 napisał:

A czy takie, można powiedzieć rozszeżenie tolerancji, nie jest zagrożenie dla inny sprzętów w sieci? Pytam, bo coś podobnego też mi się zdarza.

Bezpieczniki nadprądowe są urządzeniami dość wolnymi. Nawet te szybkie. Cel ich stosowania w naszych instalacjach domowych to zabezpieczenie przed długotrwałym przeciążeniem przewodów, mających określone parametry (możliwości), mogącym prowadzić do zniszczenia/przegrzania i w rezultacie pożaru. Nie służą więc do ochrony sprzętu. Zmiana charakterystyki na nieco wolniejszą nie będzie problemem. Ja bym wstawił zwykłą eskę o charakterystyce C.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, nowy78 napisał:

Ja bym wstawił zwykłą eskę o charakterystyce C.

Powiedz , że żartujesz ? Właśnie sprawdziłem , że różnica cenowa między Twoją propozycją a tym co kupiłem to x 100. 

https://allegro.pl/oferta/c16-wylacznik-nadpradowy-bezpiecznik-c-16a-1faz-5987332609

ale nie jest czarny i nie ma takiej bajeranckiej czerwonej wajchy , no i nie jest audio ! Tego się będę trzymał :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...