Skocz do zawartości

Hegel H95 - moje przemyślenia i wrażenia z odsłuchu po kilku tygodniach


lpomis

Recommended Posts

10 minut temu, stach_s napisał:

Seba, wiesz dobrze co bym podpowiedzial dla ATC i PMC 😜

 

Wiem, ale podobno najniższy model Naima  jest taki se, a na wypożyczenie xs3  po prostu mnie nie stać. Zresztą ja nie szukam nowego wzmacniacza, chcę tylko posłuchać kilku klocków w podobnym budżecie. Ale bez jakiegoś ciśnienia. Na razie różnica między moim wzmakiem a heglem jest, ale nie jest to wg mnie skok do przodu, a jedynie pójście w odrobinę inną stronę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, seba3002 napisał:

Patrząc na olx, chyba jednak nie jest tak jak piszesz

Prawda, polowałem na używkę xs2 czy xs3 ale coś ostatnio słabo z ofertami a jeszcze zapowiadają się kolejne wzrosty cen na nowe naimy więc używki jak się pojawią to też swoje kosztować będą. Drogie hobby a końca chorego podnoszenia cen nie widać. 

Może dla odmiany jakiś piecyk od MF na testy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

A możesz zdradzić co to będą za klocki ?

Powoli (i niechętnie) dochodzę do wniosku, że moje kolumny czują się jednak najlepiej w towarzystwie mocnego wzmacniacza i coś takiego jeszcze sprawdzę. Dam szansę jeszcze jakiemuś Atollowi, raz słuchałem 100IN w salonie przez parę minut i mi się nie podobał, ale od tego czasu nauczyłem się, że w salonie to można miło pogadać, a odsłuch to tylko przez kilka dni w domu. Marantz PM8006 też leży w kręgu moich zainteresowań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Jarek, ja nawet nie wiem co to jest. 

Nie wierzę. W zależności od poziomu głośności, zmienia się wrażliwość naszego słuchu na poszczególne zakresy pasma (człowiek ma wbudowany taki antyloudnes). Dlatego, żeby porównanie było jak najbardziej rzetelne, trzeba poziomy głośności jak najdokładniej wyrównać. Sposób z różowym szumem zajmie 30 sek. Nie warto dla świętego spokoju? Idealnie byłoby wyrównać z dokładnością do 0,2 dB, bo tyle mniej więcej wynosi wrażliwość naszego słuchu, ale i 0,5 dB będzie w miarę.

FletcherMunson_ELC_svg.thumb.png.568dd91ead699b0d06fc2f75071743a2.png

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kluczowym elementem porównania jest sprawdzenie jak się zachowują wzmacniacze przy różnej głośności. No i pewne cechy wzmacniacza słychać od razu. Btw co do krzywych Fletchera - mam w Adi mozliwość bardzo prezycyjnej regulacji Loudness (stopień podbicia niskie/wysokie w dB, oraz zakres w którym zaczyna działac loudnes i w którym osiąga maksymalny poziom). Chyba jednak bardziej mi się podoba bez... 🙄 chyba że przy ekstremalnie cichym słuchaniu w środku nocy, wtedy może lekkie podbicie się sprawdza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Przecież kluczowym elementem porównania jest sprawdzenie jak się zachowują wzmacniacze przy różnej głośności. No i pewne cechy wzmacniacza słychać od razu.

Dobrze prawisz. Jakoś też mi się nie chce wierzyć, że ktoś słucha na jednym poziomie głośności. Co do cech brzmienia wzmacniacza mam podobne zdanie. Czasami są to mniejsze różnice, a czasami naprawdę duże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze takie krótkie podsumowanie. Po pierwsze, przepraszam wszystkich chirurgów 🙂. Kto czytał uważnie, wie o co chodzi 😉

Po drugie. Dziś podłączyłem mojego Bluesounda po optyku. I tu spora zmiana. Góra stała się dużo, dużo jaśniejsza. Słychać to głównie przy dźwięku talerzy, które nie uzyskały może większego ciężaru ale stały się wg mnie wyraźniejsze i dużo lepiej zaznaczone. Przy połączenie przez rca góra była jednak sporo delikatniejsza. 

Ostatnim "zawodnikiem" były moje drugie kolumny, PMC. Tutaj po optyku góra była jednak odrobinkę za ostra. Średnica, która w heglu jest dość klarowna, w połączeniu z PMC stała się odchudzona. Po przejściu na RCA dźwięk stał się na górze spokojniejszy, a średnica odrobinkę pełniejsza. 

Ten mały eksperyment z optykiem, pokazał mi, to co wcześniej słyszałem od innych i czego sam się domyślałem, a mianowicie, że mój Bluesound gra dźwiękiem ciepłym. Czyli nie dość, że sama zmiana wzmacniacza wprowadziła zmiany w brzmieniu, to jeszcze zaimplementowany DAC dorzucił swoje trzy grosze 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, seba3002 napisał:

Ostatnim "zawodnikiem" były moje drugie kolumny, PMC. Tutaj po optyku góra była jednak odrobinkę za ostra. Średnica, która w heglu jest dość klarowna, w połączeniu z PMC stała się odchudzona.

Czyli jak zwykle sedno to zgranie. Kurcze, dzis słuchałem w moim lokalnym sklepiku audio Quadrale Aurum Galan 9 z dedykowanym wzmacniaczem Quadral Aurum. Jak to gra razem 😍

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, seba3002 napisał:

Dziś podłączyłem mojego Bluesounda po optyku. I tu spora zmiana. Góra stała się dużo, dużo jaśniejsza. Słychać to głównie przy dźwięku talerzy, które nie uzyskały może większego ciężaru ale stały się wg mnie wyraźniejsze i dużo lepiej zaznaczone. Przy połączenie przez rca góra była jednak sporo delikatniejsza. 

Ostatnim "zawodnikiem" były moje drugie kolumny, PMC. Tutaj po optyku góra była jednak odrobinkę za ostra. Średnica, która w heglu jest dość klarowna, w połączeniu z PMC stała się odchudzona. Po przejściu na RCA dźwięk stał się na górze spokojniejszy, a średnica odrobinkę pełniejsza. 

Ten mały eksperyment z optykiem, pokazał mi, to co wcześniej słyszałem od innych i czego sam się domyślałem, a mianowicie, że mój Bluesound gra dźwiękiem ciepłym.

Jestem trochę zamroczony po trzeciej dawce szczepionki i może nie myślę trzeźwo. W każdym razie, przeczytałem powyższy wpis dwa razy i wciąż nie rozumiem. Po optyku mamy oczywiście mniejszą przepustowość i związaną z tym rozdzielczość. Ale wydawało mi się, że optyk nie zaburza proporcji góry, środka i dołu. Więc dlaczego z faktu, że po optyku jest za jasno, ma wynikać, że Bluesound gra ciepło? To raczej RCA potrafi znacząco wpłynąć na charakterystykę i może skręcać brzmienie w stronę ciepłego. Czy w którymś miejscu się mylę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MobyDick napisał:

Na ogół wyjścia analogowe w odtwarzaczach CD i podobnych urządzeniach do streamingu mają czułość wyjścia równą 2V. Podobnie jest z DAC-0ami wbudowanymi w wzmacniacze. Bardzo rzadko spotyka się ta wartość nieco większa lub jeszcze rzadziej nieco mniejszą.

Nie. Nawet w sprzętach jednego producenta czułości poszczególnych modeli się różnią. Raz 2,0 V, innym razem 2,1 V. A już przy porównywaniu łącza analogowego z cyfrowym różnice będą na bank.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Jestem trochę zamroczony po trzeciej dawce szczepionki i może nie myślę trzeźwo. W każdym razie, przeczytałem powyższy wpis dwa razy i wciąż nie rozumiem. Po optyku mamy oczywiście mniejszą przepustowość i związaną z tym rozdzielczość. Ale wydawało mi się, że optyk nie zaburza proporcji góry, środka i dołu. Więc dlaczego z faktu, że po optyku jest za jasno, ma wynikać, że Bluesound gra ciepło? To raczej RCA potrafi znacząco wpłynąć na charakterystykę i może skręcać brzmienie w stronę ciepłego. Czy w którymś miejscu się mylę?

Czyli wg Ciebie to kable spowodowały te zmianę. Mi raczej wydawało się, że to sprawka dwóch różnych DACów. 

 

38 minut temu, Kraft napisał:

Nie. Nawet w sprzętach jednego producenta czułości poszczególnych modeli się różnią. Raz 2,0 V, innym razem 2,1 V. A już przy porównywaniu łącza analogowego z cyfrowym różnice będą na bank.

Pewnie jest tak jak piszesz, z tym że ściszenie czy zgłosnienie wzmacniacza nie zmieniało mojego subiektywnego odbioru brzmienia góry pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rafał S napisał:

Nie zrozumiałem wcześniej, że po optyku korzystałeś z innego DAC-a. Teraz już jasne - dzięki. :)

Żeby było jasno i klarownie. Wypuszczając sygnał przez RCA logicznym jest, że korzystałem z DACa wbudowanego w blusounda, wypuszczając sygnał optykiem, tak jak wspomniał @Dedal75, blusound był tylko transportem, a wykorzystywany był DAC we wzmacniaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, slaw0001 napisał:

Amirmowi z wyliczeń wyszło,że nie jest dobrze. 😜

Kurczę. Gdybym tylko widział te kolorowe wykresiki wcześniej to bym nie kupił. Załamka :P

Fajna "recenzja" jak to nazywa autor. Taka nie za recenzencka. Ani słowa o brzmieniu, same pomiary i narzekanie na przycisk (włącznik/wyłącznik), który producent zamontował na spodzie zamiast na przednim panelu. Autor pisze, że gdy się spieszy to ciężko mu wcelować i musi go szukać żeby wyłączyć wzmacniacz.

Tak czy inaczej, dzięki za linka :)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...