Skocz do zawartości

30lat przerwy - potrzebuję pomocy w doborze stereo;)


gandzik

Recommended Posts

Na początek przywitam się: Dzień dobry;)

Aż boję się przedstawić mój problem ponieważ zauważyłem wielu znawców tematu przerastających moje oczekiwania (bez sarkazmu z mojej strony), ale i zapewne jakiś troll się trafi;( Ale do rzeczy i.. oszczędźcie gorzkich słów please;)

Oczywiście lookałem na forum, m.in ostatnie posty "Dylemat ze sprzętem" czy "Dobór stereo do 4tys." - ale nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie;)

Potrzebuję doradzenia w zakupie "sprzętu" HiFi stereo wzgl. 2 +1. Jaki sprzęt i budżet? Poniżej. 

Oczekiwania "Ostatnio" prowadziłem dyskoteki w latach 80tych i takiej też muzyki najczęściej słucham i przy takiej robię domówki. Skok w czasie i wyborze jest taki, że już mam mętlik w głowie. Potrzebuję amplitunera (bez DAB) lub wzmacniacza z przystawką sieciową. Mile widziane: strumieniowanie sieciowe/WiFi, bluetooth, ew. USB, może obsługa Spotify?...

Musi być moc w basie. Oczekiwania porównam do Denona AVR-X1000 (wiem, to nie stereo ala chodzi o możliwość przekazania moich wrażeń) z kolumnami BostonAcoustic 360. Ładnie, miękko gra ale jak dla mnie za mało wysokich tonów i mocnego basu. I tu mnie zabijecie: mam sentymentalne Altusy 140 i do nich zamierzam coś podpiąć. Podpiąłem w.w. Denona i niestety nie radził sobie z kolumnami - słaby bas, słabe wysokie i mizerna dynamika (choć żonie się podobało). Wiem - mam tak spaczony słuch i przyzwyczajenia ale tego już nie naprawię. Musi być bas, płuca muszą wiedzieć, że gra muzyka, muszą być wysokie a średnie nieco w dół (zresztą tak z reguły ustawiałem mój epokowy sprzęt). Jeżeli zostanę zlinczowany za moje Altusy, że jednak trzeba wymienić - przeżyję, ale wówczas budżet musi być rozbity na Amplituner/wzmacniacz + kolumny. A co z tym +1 - coś do TV, jakiś sub. Ale zakup woofera mogę odłożyć na kolejne oszczędności.

Budżet: wzm,/amplituner: 4.000,- a jeżeli z kolumnami to razem max 4.500,-

Warunki pracy: Średnio ustawny salon - załączam rzut. 3928e775ef5f.png Kolumny na czerwono. Kol. A leży na boku witrynce natomiast B soi na podłodze. O ile w miejsce B może być dowolna kolumna, to A wyższa (dłuższa) już odpada.

I proszę  - oczekuję porady - nie linczu. Rzeczowo, konkretny model. Rzucam: może Cambridge Audio AXR100 + przystawka sieciowa + Boston Acoustic A250? A może Coś z zestawu Teufel/Denon?

O pradawni: wypowiedzcie się;)

P.S. Altusy ciągnął dotychczas Radmor A-5510 i poza "suchością dźwięku" żadnych uwag do niego nie miałem. Jednak jako elektronik nie poradziłem sobie z naprawą - kilka domorosłych firm również. Wydane kilka stówek na reanimację i już mam dosyć (suche trzaski w jednym kanale potrafiące popalić gwizdki).

Edytowano przez gandzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gandzik napisał:

Kol. A leży na boku witrynce natomiast B soi na podłodze. O ile w miejsce B może być dowolna kolumna, to A wyższa (dłuższa) już odpada.

Możesz wyjaśnić o co chodzi i jakie wymiary są potrzebne? Nie można tej kolumny postawić na podłodze przed witrynką?

2 godziny temu, gandzik napisał:

Rzeczowo, konkretny model. Rzucam: może Cambridge Audio AXR100 + przystawka sieciowa + Boston Acoustic A250?

Dobrze rzuciłeś jeżeli chodzi o amplituner jest dosyć wydajny czytaj mocny, gorzej z kolumnami. Altusy sobie odpuść, a najlepiej sprzedaj i dołóż do innych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gandzik napisał:

Altusy ciągnął dotychczas Radmor A-5510 i poza "suchością dźwięku" żadnych uwag do niego nie miałem. Jednak jako elektronik nie poradziłem sobie z naprawą - kilka domorosłych firm również. Wydane kilka stówek na reanimację i już mam dosyć (suche trzaski w jednym kanale potrafiące popalić gwizdki).

Gdyby zrobic lekki tuning (o ile konstrukcja zwrotnicy pozwala) - odseparowac kanały wysokie/srednie od niskich i zakupionym ampli zasilić wysokie/srednie a na wyjsciu pre z ampli zainstalować radmor tylko na bas. Z tego co piszesz nie bedzie problemu z...

 

3 godziny temu, gandzik napisał:

suche trzaski w jednym kanale potrafiące popalić gwizdki

 

Co o tym myślicie koledzy???

Taki bi-amp tanim kosztem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altusy możesz zostawić skoro dobrze średnimi i wysokimi sypią, brak basu możesz poprawić dokładając subwoofer. Ustawisz go gdzie chcesz bo ucho i tak nie łapie kierunku basów :) .

 Ale ten Radmor - o ile się uda sprzedaj albo jako półka pod kwiatki ;)

 I cały budżet możesz wydać na dobry wzmacniacz.

 Najlepiej wypożycz wzmacniacz do testów u siebie, wtedy masz pełniejszy obraz jego dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Można mieć do czegoś sentyment, ale uwierz mi że Altusty 140 nie są czymś trudnym do pobicia :)...

Jednakże nie namawiam :) 

Z dobrych i sprawdzonych amplitunerów stereo z funkcjami sieciowymi, jest Yamaha RN803. Co niektórzy klienci łączyli go z Polskimi produktami z lat 90'.

Żeby ostatecznie się przekonać, zapraszamy Cię na prezentację :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłamałem - chyba przemęczenie. W domu są Altuski 110 (nie wiem czy to coś zmienia w kwestii jakości ;) )

Ustawienie kolumny A przed witryną raczej trudne ale nie niemożliwe. Na witrynie do sufitu mam 97cm.

Top Hi-Fi - brałem na poważnie odwiedziny - najbliżej mam do Poznania. Ale to w momencie (mam nadzieję, że dosyć szybko) jak już będę miał zawężony zakres wyboru.

No i zaczynam powoli chyba dojrzewać do ... może nie sprzedaży ale do garażu (postawię k. Tonsili ZGC-40 aby im raźniej było😄i coby milej się pracowało). Wiecie - to kiedyś było marzenie, zrealizowane dopiero po 30tce a teraz siwy włos nie pozwala na wyzbycie;) Tak więc budżet ca 4500 na komplet z kolumnami.

Edytowano przez gandzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nie za bardzo jest inna możliwość (do regulacji zawsze służył balans) - np. wnęka na TV jest autentycznie szerokości TV;) Do audiofila mi daleko- regulacja basu, sopranu, dynamika i moc - głównie na tańce. Dla siebie do słuchania - korzystam ze słuchawek;) Nie mam więc wymagań nie wiadomo jakich, ale nie chcę być zajechany i zdruzgotany średnimi tonami. Nie muszę słyszeć skrzypiec w 4 rzędzie ponieważ nie słucham takiej muzyki. Najpoważniejszą muzyką jakiej słucham to jest chyba M. Oldfield;)

Dorzucę jeszcze od siebie, abyście w doradzaniu lepiej poznali mój "gust", że w pomieszczeniu ca 4m2 gdzie mam komputer i podłączony do niego wiekowy Desktop Theater 5.1 Cambridge SoundWorks - jakość dźwięku jest dla mnie więcej niż w pełni satysfakcjonująca;) nawet jeżeli używam go jako 2.1

https://www.tiger-technik.de/PC-Zubehoer/Peripherie-Zubehoer/Cambridge-SoundWorks-DeskTop-Theater-5-1-CSW3000-Verstaerker-Bedienpult-pz351::6866.html

Edytowano przez gandzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przespałem się" z myślami i... co sądzicie o innym rozwiązaniu👀, uniwersalnym (wiem, nie ma takich😋), patrząc na "nie"układ mojego salonu (zamieszczony w 1 poście): zostawiam Altusy tak jak są (B robi za podstawę kwiata w donicy🙄 więc i żona się ucieszy), za TV wieszam lub stawiam na stojakach 2 mniejsze kolumienki i do tego subwoofer za TV. Oprę to na amplitunerze kina domowego. Cel i sens? TV oglądam korzystając ze wspomnianych głośników za TV i Suba (nie muszę dokupować soundbara a dźwięk z TV przez dodatkowe głośniki odpowiada mi), natomiast imprezki na Altusach i Subie. Jakościowo to nie stereo ale sądzę, że akurat moje oczekiwania może spełnić. Wówczas zostaje do realizacji zakup wskazanych przez Was 2 małych kolumn, Suba i amplitunera...

Co do używek - nie ufam. Nawet gdybym mógł sprawdzić. Elektronika to nie wieczność a to chyba będzie mój ostatni sprzęt na tym padole😏

I... 1Ender - domu nie wyburzę, audiofilem nie jestem - mam tylko swoje niewielkie chyba jak uczestników forum oczekiwania😎. Czasem i taki mały ludek oczekuje wsparcia a będzie się cieszył nie mniej niż inni🥳

To, co tutaj zaproponowaliście to dla nie doświadczenie na które po prostu nie tracę tygodni czasu i może spowoduje brak dysonansu pozakupowego;) Czerpię wiedzę z każdej sugestii - za co dziękuję;)

Edytowano przez gandzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że amplitunery KD nie są zbyt wydajne, szczególnie w tym budżecie. Warto zostawić amplituner stereo CA AXR100, który także posiada wyjście na subwoofer. Kolumny podstawkowe to np. Polk Audio S20E (żywsze) lub Q Acoustics 3030i (spokojniejsze). Subwoofer trzeba odłożyć w czasie, bo po prostu nie wystarczy pieniędzy.

4 godziny temu, S4Home napisał:

Jeśli nowy to Cambridge AXR 100 + QAcustic 3050i. Ale to nie będzie tak dyskotekowe granie jak wyżej.

Zgadza się, będzie spokojniej i bardziej miękko. Druga opcja czyli CA AXR100 plus Polk Audio S55E będzie bardziej rozrywkowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica to DAB. W brzmieniu nie ma najmniejszej różnicy. Brzmienie jest barwne z mocniejszym dołem. Plusem w przypadku tego amplitunera jest wbudowany moduł bluetooth. Warto postawić w tym przypadku na dynamiczne kolumny takie jak Q Acoustic 3050i czy Monitor Audio Bronze 500 ale to byłoby już droższe rozwiązanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gandzik nie rozdrabniaj się ;) i tak masz mało miejsca

4 godziny temu, gandzik napisał:

za TV wieszam lub stawiam na stojakach 2 mniejsze kolumienki

Weź na testy proponowany wzmacniacz, a jak mają to razem z subwooferem. Kiedy zestaw Ci przypasuje = zostaw. Taki zestaw zagra Ci i z tv i na balandze ;) .

Później, kiedy finanse pozwolą, wymienisz Altusy na coś ciekawszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie dinozaura...;) Dawniej za moich pradawnych czasów wzmacniacz i kolumny musiały być dopasowane mocowo aby te drugie nie spaliły się przy zbytnim "zgłośnieniu". Analizując polecane przez Was kolumny - posłużę się przykładem Polk Audio S20E - zauważyłem, że jest rekomendowana moc wzmacniacza np. 20–125. Czyli co? Min 20W aby to ruszyć i aby jakoś grało a max to 125 coby nie spalić?

Czy Polk S20EBK to to samo co wspomniane S20E?

Edytowano przez gandzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gandzik napisał:

I jeszcze jedno pytanie dinozaura...;) Dawniej za moich pradawnych czasów wzmacniacz i kolumny musiały być dopasowane mocowo aby te drugie nie spaliły się przy zbytnim "zgłośnieniu". Analizując polecane przez Was kolumny - posłużę się przykładem Polk Audio S20E - zauważyłem, że jest rekomendowana moc wzmacniacza np. 20–125. Czyli co? Min 20W aby to ruszyć i aby jakoś grało a max to 125 coby nie spalić?

Cen w sieci 1350/komplet + negocjacje jest do ew. przyjęcia, na Amazonie 1100,- ale jak macie gdzieś lepsze oferty na "polki" - proszę o info. Jestem zdecydowany na zakup. W outlecie Denona były "refurbished" za 1024/komplet. Też OK ale wolę nowe.

I jak ktoś ma lepsza cenę za suba CA Minx X201 niż 1400,- tez proszę o info.

 

Edytowano przez gandzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gandzik napisał:

Czy Polk S20EBK to to samo co wspomniane S20E?

To model S20E w kolorze czarnym ( BK od Black, nie używa się samego B bo zakłada się ,że B to niebieski od palety RGB Red Green Blue, przy druku używa się K, przy nie druku można używać np BK lub samego K od ostatniej litery ) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

To model S20E w kolorze czarnym ( BK od Black, nie używa się samego B bo zakłada się ,że B to niebieski od palety RGB Red Green Blue, przy druku używa się K, przy nie druku można używać np BK lub samego K od ostatniej litery ) 

THX - teraz wydaje się jasne, że wolę ciemne;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...