Skocz do zawartości

30lat przerwy - potrzebuję pomocy w doborze stereo;)


gandzik

Recommended Posts

9 godzin temu, gandzik napisał:

I jeszcze jedno pytanie dinozaura...;) Dawniej za moich pradawnych czasów wzmacniacz i kolumny musiały być dopasowane mocowo aby te drugie nie spaliły się przy zbytnim "zgłośnieniu". Analizując polecane przez Was kolumny - posłużę się przykładem Polk Audio S20E - zauważyłem, że jest rekomendowana moc wzmacniacza np. 20–125. Czyli co? Min 20W aby to ruszyć i aby jakoś grało a max to 125 coby nie spalić?

Czy Polk S20EBK to to samo co wspomniane S20E?

Im wyższa moc, tym lepsze wysterowanie kolumn. Ale moc mocy nie równa. Przy amplitunerach podawana jest dość duża moc, ale często słabszy wzmacniacz wysteruje lepiej kolumny niż mocniejszy amplituner stereo. Amplitunery kina pomijam. Liczy się wydajność prądowa. Obecnie gram na końcówce mocy która ma 50W na kanał przy 8 omach i jest ona wystarczająca. Np. Wzmacniacze lampowe generujące kilka watów są w stanie bez problemu napędzić większość kolumn. 3 i ostatni parametr to "klasa prądowa wzmacniacza" .   Klasa A, wzmacniacze i końcówki mocy lampowe, ale bywają też konstrukcje tranzystorowe. Klasa AB najczęściej spotykana, ostatnio furorę robią wzmacniacze grające w klasie D. Np. Smsl Q5 Pro. 

Więcej może napisać @MobyDick.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zacznę od CA AXR100 - zobaczę jak na tym lecą Altusy i podejmę decyzję co dalej: czy pójdę w miękkie brzmienie QA czy twardsze Polk. Jak Altusy dadzą radę, to raczej 3030i lub podobne również pod TV (choć droższe od S20e) - jak nie dadzą rady - wybiorę chyba Polki. No i jakiś SUB. Budżet trochę mi się zwiększył do 4.4k ale netto;)

Jak szykowałem wczoraj 110tki to ze starości pianka ze średniotonowego trochę "zeszła" 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podziękować za Wasze uwagi.🤗 Wczoraj podłączyłem AXR100D i... bez żadnych zmian ustawień pojawiła się gęsia skórka a po dodaniu basów i wysokich - łezka w oku... Moje oczekiwania zostały spełnione w 100% a obawy poszły w las. Vol na maxa, bas odrywał pęcherzyki powietrza w płucach a cykacze siały zniszczenia uszu (tak - Altuski wytrzymały maksymalną moc CA);) To było TO - to, na czym się wychowałem. Zrozumiałem też pojęcie nad którym nigdy wcześniej nie zastanawiałem się - pojęcie separacji kanałów. Siedziałem przy jednej kolumnie a słyszałem drugą. Nie trzeba było na siłę ze środka dźwięku wyłuskiwać stereo, lecz to stereo spokojnie zlewało się w środku. Wszyscy znajomi mają kina domowe i nigdy nie słyszałem czegoś takiego. Mój wiekowy Radmor, szczyt techniki tamtych czasów jest prawie jak mono;) Wiem - beton byłem, może i jestem ale pisałem w pierwszym poście - lata minęły;)

W związku z powyższym, oraz faktem, że jak żonka zażyczyła sobie kilka kawałków Metalliki to czar prysł (musiałem nieźle nagimnastykować się aby dało się tego słuchać)- zdecydowałem, że zakup Suba przechodzi na razie "kiedyś tam", natomiast Polki idą w niepamięć. Nie dlatego, że złe, lecz z tego co wyczytałem (również w tym wątku), "parametry" dźwięku będą zbliżone do Altusów (w dużym uproszczeniu). Skłaniam się teraz ku dwóm kolumienkom o cieplejszej barwie do podłączenia TV i odsłuchu muzyki innej niż moje rytmy. Takie, aby Metallica symfonicznie nie była sucha jak na Altusach, aby głębia była większa i bas cieplejszy - coś w stylu Boston Acoustic które miałem okazję posłuchać (chyba zacznę słuchać na stare lata muz. poważnej;) ).

I tutaj pytanko:

#1. Czy poza proponowanymi Q Acoustic 3030i macie jakieś propozycje? Podłogowe na razie odpadają ze względu na miejsce.

I jeszcze 2 pytania o CA:

#2 Czy odpalając jednocześnie A i B, gdzie A=2x8 Ohm a B=2x4 lub 6 Ohm nic złego nie wydarzy się?

#3 Dlaczego Altusy 110 mające 70W nie spaliły się na maksymalnym zgłośnieniu AXRa + basy i soprany na maksa? Są jakieś zabezpieczenia? (noobowe pytanie, wiem)

Raz jeszcze dziękuję za pomoc i liczę na dalszą;)

P.S. Mam też kontrowersyją uwagę, która lekko potwierdziła się wczoraj. Mam wrażenie, że to nie Altusy są aż tak słabe, że ciężko je czymś pociągnąć, lecz po prostu wzmacniacz musi być dobry aby to zrobić. Abstrachując, że są wiekowe i konstrukcyjnie na pewno odbiegają od współczesnych oraz że dźwięk "nie taki". Chodzi o to, aby właściciele takiego sprzętu którzy może tutaj kiedyś lookną, mieli światełko w tunelu a nie jak na innych forach, od razu byli równani z ziemią;) Dziękuję Wam, że tak "delikatnie" podeszliście do moich czarnych, z aluminiowymi obręczami i czterema pokrętłami dziadków😋 Dzięki Wam concensus coraz bliższy realizacji;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że skoro jestem w trakcie zakupu lub kupiłem to koledzy już nie odpowiadają... A szkoda. Dzisiaj do CA dotarł sub Quadral Qube 10... Nigdy w życiu bym go nie kupił ze względu na finanse, nawet na patrzyłem na niego z daleka, ale całkiem przypadkowo trafiłem na okazję: outlet jednego ze sprzedawców (mała ryska na obudowie), gwarancja w pełni jak i możliwość zwrotu w ciągu 14 dni. A kwota... to 50% ceny😱 Sądziłem, że jest jakiś haczyk, ale dotarł rzeczywiście w żałosnym opakowaniu lecz... nie ruszany. Testuję. W końcu na Altusach da się słuchać metalu (żona). Ale czekam jak go w Pn spasuję do QAcousticów które są w drodze.

A co do suba - ogólnie - miałem całkiem inne (złe) pojęcie jak działa, jak go słychać i jak się go ustawia... Walczę kolejną godzinę aby go właściwie spasować. Trudniejsze niż sądziłem - przynajmniej na stereo opartym na CA AXR100D - zawiozłem go do kolegi na kino domowe Denon + Boston Acoustic i tam rewelka, a ja się męczę. Ale mam cały weekend:D

Teraz jakiś dobry kabel chinch ca 7m - coś polecicie cobym nie stracił majątku a będzie OK bez przerostu formy nad treścią?

I wiecie co - ogólnie Altusy zostaną z sentymentu i na potańcówy (tu sprawdzają się bardzo dobrze). Jednak przyznaje rację - do SŁUCHANIA muzyki to raczej do garażu;)

Edytowano przez gandzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2021 o 09:45, gandzik napisał:

Chciałbym podziękować za Wasze uwagi.🤗 Wczoraj podłączyłem AXR100D i... bez żadnych zmian ustawień pojawiła się gęsia skórka a po dodaniu basów i wysokich - łezka w oku... Moje oczekiwania zostały spełnione w 100% a obawy poszły w las. Vol na maxa, bas odrywał pęcherzyki powietrza w płucach a cykacze siały zniszczenia uszu (tak - Altuski wytrzymały maksymalną moc CA);) To było TO - to, na czym się wychowałem.

Dobry jesteś, ale sam dalej stwierdziłeś iż jest to garażowe granie czytaj imprezowe.

13 godzin temu, gandzik napisał:

Ale czekam jak go w Pn spasuję do QAcousticów które są w drodze.

Nie próbuj grać na maksa tymi kolumnami i jak usłyszysz zniekształcenia dźwięku, to natychmiast ścisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2021 o 09:45, gandzik napisał:

Moje oczekiwania zostały spełnione w 100% a obawy poszły w las. Vol na maxa, bas odrywał pęcherzyki powietrza w płucach a cykacze siały zniszczenia uszu

.... :D:)

Dnia 25.08.2021 o 10:23, gandzik napisał:

Trochę drogi;) Co sądzisz o AC Minx 201? Salonik mały więc raczej chciałbym zmieścić się w 1.500,-PLN brutto...

Typowe kino. W takim razie używany albo HEco Aurora 30A, Qube 10

Wymiana na inne kolumny nie ma sensu.

Zaraz puścisz je z dymem

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tomasz S. napisał:

nie wiem czy dobrze czytam więc dopytam. Ty masz gałkę głośności w tym CA odkręcona na max ? 

Tak zrobiłem na "testach" - soprany i bas też na max'a🤣 - Altusy wytrzymały... sam nie wierzę.

Dzisiaj dotarł ostatni z 3 elementów> QAcoustic 3030i. O ile sub podkręcał Altusy nienajgorzej, o tyle z QA to już bajka. Sprawdziłem z TV i to jest to, co mnie satysfakcjonuje. Nie żałuję wyboru stereo zamiast kina. Na imprezy będzie Qube 10tka + Altusy a do słuchania muzyki + dynamiczne filmy Sub + QA 3030i. I rzeczywiście ponowię wrażenia - Altusy są najsłabszym ogniwem całości. Jednak technika leci do przodu. Dziękuję więc Wam raz jeszcze, dziękuję szczęściu w zakupie Quadrala za połowę ceny. Jest to, czego oczekiwałem: miłe dla ucha + bas + fajny dźwięk z TV + imprezki na sentymentalnych Altusach. Jestem w pełni kontent. Do końca tylko będę zastanawiał się, czy nie lepiej było wziąć Polków (mocniejsze i 8Ohm od QA). Ale coś miękkiego też się przyda.

Sam fakt, że zakup trwał 2 miesiące od pozyskania środków, niech świadczy, że nie był to prosty i łatwy wybór. Ale pomogliście. Naprawdę.

Pozdrawiam wszystkich i przepraszam, że sprzęt nie zakupiony od części z Was... Może zrobicie jakąś filię w lubuskiem bo tu naprawdę posucha...

P.S. I zapytam raz jeszcze: czy jeżeli na sekcji A są kolumny 8Ohm a na sekcji B 4Ohm, to wybierając kwadro A+B w AXR100D nie ma ryzyka?

Edytowano przez gandzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, S4Home napisał:

Nie wróżę tym QA i CA długiej przygody w tym pomieszczeniu.

Spokojnie - max był tylko raz dla fanu i tylko na Altusach. Na 4Ohmach na pewno nie rzucę QA na zbyt głęboką wodę;)

Potrzebuję jeszcze kabel chinch, współcześnie zwany RCA😇 do przesunięcia suba. Ca 5,3m. Bardziej polecicie Supra Sublink czy QED Profile? Inne to już przepaść cenowa - ew. In-Akustik? Chyba, że w przedziale ca 150PLN 5/6m coś lepszego się znajdzie. Już spłukany jestem na maxa...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.08.2021 o 19:47, gandzik napisał:

P.S. I zapytam raz jeszcze: czy jeżeli na sekcji A są kolumny 8Ohm a na sekcji B 4Ohm, to wybierając kwadro A+B w AXR100D nie ma ryzyka?

To nie jest dobre rozwiązanie, aby podłączać kolumny o różnej impedancji. Zwróć też uwagę, że jedne z w/w kolumn są w stanie przyjąć o wiele więcej mocy niż te drugie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...