Skocz do zawartości

Sub z wejściem wysokopoziomowym


burzq501

Recommended Posts

Cześć Wszystkim. Postanowiłem rozbudować swój system audio o subwoofer. Ponieważ mój wzmacniacz (Yamaha RN303D) nie posiada dedykowanego wyjścia na suba, zakupiłem subwoofer z wejściem wysokopoziomowym. Specjalnie pominąłem fakt z jakimi kolumnami będzie współpracował sub, jak i markę samego subwoofera, ponieważ nie jest to aż tak ważne przy pytaniu jakie chce zadać...a mianowicie. Zastanawiam się czy suba podpiąć pod te same zaciski we wzmacniaczu co kolumny, czyli "zestaw głośnikowy A", czy pod zaciski "zestaw głośnikowy B" i ustawić na wzmacniaczu A+B, co znacznie by mi ułatwiło decydowanie kiedy sub ma zagrać a kiedy nie, mając nad tym kontrolę z pozycji pilota. Czy oba połączenia są prawidłowy i czy któreś z nich w jakiś sposób bardziej obciąża wzmacniacz skoro mam zamiar skorzystać z połączenia wysokopoziomowego na subwooferze?

Mam nadzieję, że w miarę jasno się wyraziłem i liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam.

Edytowano przez burzq501
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem z tyłu na tabliczce znamionowej wzmacniacza, że podpinając kolumny tylko pod A kolumny powinny być 8ohmowe (teoretycznie oczywiście) ale w kombinacji A+B sugeruja już 16ohm. Stąd moje pytanie ;) Bo rozumiem, że skoro sub ma wejście wysokopoziomowe to nie obciąża w żaden sposób wzmacniacza pomimo wysyłanego przez wzmacniacz sygnału? Sorka za moje laickie pytania, ale zawsze się coś wiedzy przyda, człowiek całe życie się uczy ;)

Edytowano przez burzq501
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne :) To tak...z racji tego, same kolumny, które posiadam (Jamo C95) całkiem dobrze radzą sobie z niskimi tonami, to czasami jednak czułem delikatny niedosyt, dlatego też nie chciałem nie wiadomo ile kasy wydawać na suba. Zależało mi jedynie na delikatne uzupełnienie niskich tonów i wybór padł na Magnat 202A, tak tak wiem, że 302 jest nie wiele droższy, mocniejszy i schodzi jeszcze niżej, ale mnie też zależało, aby nie zagrać sobie salonu, a 202 jest zgrabna i naprawdę daje radę moim oczekiwaniom. Pomimo zaledwie 80wat RMS i tak "skręciłem" level na około 60% bo jest to wystarczający poziom aby idealnie zgrać się z kolumnami (w moim przypadku). Dla ciekawskich odcięcie ustawiłem na około 70Hz bo w tym zakresie pasuje mi najbardziej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Pociągnę temat dalej ;) Zauważyłem, że po odsłuchach kiedy wyłączam wzmacniacz, w subie słychać delikatne buczenie. Co prawda po 15 minutach subwoofer automatycznie wchodzi w stan uśpienia i buczenie ustaje, ale zastanawia mnie czy sam wzmacniacz może na to wpływać? Już naczytałem się na temat kabli, pętli masy itp. metodą prób i błędów doszedłem do tego, że dopóki wzmacniacz jest włączony nic nie buczy, wystarczy że wyłączę wzmacniacz i zaczyna delikatnie buczeć. Zamieniałem już wtyczki zasilające, odlaczalem wszystkie odbiorniki które są podłączone na owej nitce zasilającej i to co jeszcze zauważyłem to to że jedynie jak wyciągnę wtyczkę wzmacniacza z gniazdka to buczenie ustępuje, tak jakby sam wzmacniacz miał wpływ podłączony do sieci ale jedynie w stanie uśpienia. Macie jakieś pomysły na tą przypadłość?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest podłączony do gniazdka bez uziemienia. To jedna z pierwszych rzeczy która zrobiłem ;)

Myślałem jeszcze, że może to kwestia kabli głośnikowych, że zbierają jakieś "dziadostwo" z otoczenia jak antena, ale wykluczylem tą możliwość po tym jak wypiąłem kable od strony wzmacniacza i subwoofer milczy. Ewidentnie idzie coś z sieci przez wzmacniacz, bo tak jak wspomniałem wcześniej, jak odłącze wzmacniacz z gniazdka to jest cisza (przy odłączonych wszystkich innych odbiornikach które były podłączone na tej nitce zasilającej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, LBX Systemy Audio napisał:

Podłącz jeszcze amplituner na innej nitce zasilania. Ewentualnie może listwa filtrująca tu coś zdziała.

Ampli jeszcze właśnie na innej nitce nie próbowałem bo trochę będzie mi z tym trudno, ale jak załatwię dłuższy przedłużacz to też spróbuję...a listwa filtrująca, hmmm o tym nie słyszałem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej stawiałbym na pętlę masy. Ostatnio przerabiałem podobny temat u klienta ze wzmacniaczem + końcówką mocy. Buczało w kolumnach. Jak masz kabel, który możesz rozebrać to odepnij w jednym z urządzeń masę i zobaczy czy problem ustanie. 
Listwa zasilająca raczej nie zadziała w tym przypadku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Q21 napisał:

Jak masz kabel, który możesz rozebrać to odepnij w jednym z urządzeń masę i zobaczy czy problem ustanie. 
 

Sorka, ale nie bardzo rozumiem sugestie. Dodam jeszcze (bo może Was to na coś naprowadzi) że jak przy subie dotykam palcem dodatniego (+) konektora to buczenie jest większe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne kolega z @Q21 miał na myśli usunięcie przewodu masowego z kabla. Podejrzewam, że to nic nie da bo subwoofer i tak masz wpięty w gniazdko bez uziemienia.

6 minut temu, burzq501 napisał:

Dodam jeszcze (bo może Was to na coś naprowadzi) że jak przy subie dotykam palcem dodatniego (+) konektora to buczenie jest większe.

ale na kablu czy jak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.08.2021 o 14:55, burzq501 napisał:

Do sub idą dwa kable głośnikowe do wejścia wysokopoziomowego. Na kablach są założone konektory typu banan (najprawdopodobniej z aluminium) i jak dotykam tych konektorów, a konkretnie plusa (R+, L+) to buczenie wzrasta.

To normalne akurat

17 godzin temu, burzq501 napisał:

Znalazłem jeszcze coś takiego jak filtr ferrytowy. Czy myślicie, że założenie takiego filtra na kabel zasilający wzmacniacza przyniosło by jakieś pozytywne skutki?

Moim zdaniem tu nie pomoże.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ lubię posiłkować się wiedzą ludzi, którzy wiedzą o czym mówią, chciałbym zadać dość kontrowersyjne pytanie (pewnie wg większości)...co prawda trochę odbiegające od tematu wątku, ale chcę uniknąć zakładania kolejnych i zaśmiecania forum. Otóż moje obecne kolumny Jamo C95 (165W) są zasilane kablem głośnikowym GOLD NOTE Siena 1,5mm2...przyznam szczerze, że jakoś bardzo nie narzekam, ale ostatnio trochę wtajemniczyłem się w panujące "zasady" jakich przekroi kabli powinno się używać do danych mocy kolumn i moje raczej chciałby być zasilane przynajmniej kablem 2,5mm2. I zaczęło mi chodzić po głowie, aby wymienić kable na Klotz LY225. Tylko czy jest senst i czy dźwięk jaki zaczną wydobywać mojej kolumny będzie w jakimś stopniu lepszy? Bo nie chodzi mi o to aby wadać kasę żeby szczycić się tym że mam lepsze kable tylko tym, że dzięki temu mój zestaw stereo lepiej gra ;)

Edytowano przez burzq501
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...