Skocz do zawartości

Skromna rada dla osób poszukujących kolumn do 2500 zł


mateolo2

Recommended Posts

Hej,

Jestem członkiem tego forum od niedawna, a już mi niezwykle pomogliście w wielu sprawach za co jestem bardzo wdzięczny. W związku z tym postanowiłem też ze swojej strony dołożyć tutaj małą cegiełkę i pomóc początkującym audiofilom, którzy szukają dla siebie kolumn i chcą na to przeznaczyć nie więcej niż 2500 zł. Skąd ta konkretna granica kwotowa? Ponieważ sam przed chwilą szukałem w tym zakresie kolumn dla siebie. Spędziłem ponad dwa miesiące słuchając bardzo wielu różnych zestawów i skrzynek, dlatego wydaje mi się, że mogę w tym temacie się wypowiedzieć. A może się komuś to przyda. Byłoby mi wtedy bardzo miło :)

Na wstępie jeszcze chciałbym prosić wszystkich "doświadczonych" audiofilii na tym forum, żeby jeśli się ze mną nie zgadzają, nie tworzyli w tym temacie ogromnych dyskusji, w których będziemy się wzajemnie poprawiać co jest lepsze. Od razu dodaję, że jest to moja subiektywna opinia, każdy ma inny słuch i nie wszyscy doszliby do tych samych wniosków.

Tak więc, jak wspomniałem na wstępie, na kolumny nie chciałem przeznaczyć więcej niż to 2,5k. Składałem swój pierwszy zestaw i nie chciałem oszczędzać na wzmacniaczu, dobrych kablach, dacu itd. Na początku myślałem tylko o nowych kolumnach, ponieważ od zawsze boję się tego typu sprzętu z drugich rąk. Jednak na swojej drodze w poszukiwaniu wymarzonych kolumn wpadłem na doświadczonego audiofila, który przesłuchał w swoim życiu sporej ilości sprzętu i doradzil mi w budowie całego systemu sugerując właśnie wysokiej jakości sprzęt używany. Wracając jednak do kolumn. Czytałem i oglądałem wiele recenzji, więc słuchałem tylko tych kolumn, które są szanowane i popularne w tym budżecie. Kilka z nich (tych, które najbardziej mi się spodobały) kupiłem, spędziłem trochę czasu i odsprzedawałem dalej. Poniżej moje przemyślenia:

Klipsch Rp600m - W salonie audio zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Potwierdziły się wszystkie pozytywne recenzje i zachwyty nad tymi kolumnami jakie widziałem w internecie. Spędziłem jednak z nimi trochę czasu już u siebie i zachwyty trochę opadły. Faktycznie przy pierwszym podłączeniu robią one ogromne wrażenie - grają super mocno, dynamicznie. Bas, średnica, wysokie tony - wszystko jest na miejscu i bardzo cieszy. Jednak nie zawsze słuchamy muzyki krytycznie, ale też czasami włączamy muzykę, żeby wypełniała pomieszczenie podczas codziennych czynności. I tutaj zrobił się problem, który określiłbym jako nachalność tego dźwięku. Zaczęły mnie denerwować, ponieważ nawet na niskich poziomach głośności  wszystko było zbyt metaliczne, chirurgiczne, niemelodyjne. Uważam, że to świetne kolumny i będą cieszyć, ale da się kupić dużo lepiej grające skrzynki w tej kwocie, ponieważ rp600m są kolumną, która robi super pierwsze wrażenie, a potem męczy. ALE... jeśli słuchasz głównie jazzu... to powiem tylko wow. Te kolumny wiedzą jak radzić sobie z tym gatunkiem muzycznym i jeśli to Twoja muzyka, wtedy kupowałbym je w ciemno.

Monitor Audio Bronze 100 6G - Również miałem je w domu przez około tydzień. Fajne kolumny, ale zdecydowanie za dużo dołu. Lubią dudnieć. Nie mają zbytnio średnicy, są dosyć plastikowe. Muzyka na nich może cieszyć, ale nie zrobi na nas nigdy ogromnego wrażenia. Bardzo ładne wysokie tony - super szczegółowe, ale lekko schowane. Pewnie fajnie by się spisały przy filmach.

Monitor Audio Bronze 2 - Je miałem najdłużej. Mają w sobie coś NIESAMOWITEGO. Kupiłem je za 1200 zł... na olx, w pięknej brązowej okleinie. Wyglądają jak kolumny za 10 000 zł. Nie są jednak duże. Wykonanie jest obłędne. To jak czysto grają te kolumny potrafi zrzucić z fotela. Bardzo barwny dźwięk, ogromna scena, nie słyszałem nigdy takich wokali. Bardzo dużo średnicy. Jedyna wada to dół/bas. Jak najbardziej jest w tych kolumnach, ale jakby tylko w konkretnym zakresie. Kiedy w danym utworze jest mocne basowe uderzenie to prezentują to mocno, szybko i gęsto. Ale bas, który jest bliżej średnicy - jakby go trochę nie ma. Jednak te kolumny mają w sobie duszę i uzależniają. Bardzo je polecam. NIedawno był u mnie znajomy, który chciał kupić ode mnie rp600m, wyszedł z monitorami audio. 

Powyższe kolumny miałem u siebie i z nich zrezygnowałem. Poniżej inne modele, których słuchałem i już jedno zdaniowe opisy. Jeśli ktoś chciałby kilka słów więcej o tych modelach w porównaniu do innych to z chęcią odpowiem.

Elac Debut Reference - Dla mnie był to bardzo wyprany i płaski dźwięk. Wszystko było poprawne, ale muzyka na nich nie cieszyła. 

Triangle Br03 - Bardzo ładne monitorki, jednak słabo wykonane. Dźwięk bardzo ciepły i przyjemny. Natomiast grają jak małe głośniki.

Kef q350 - Scena robi niesamowite wrażenie. W żadnej z powyższych kolumn nie było nawet blisko do tego efektu. Separacja instrumentów w utworach jest kosmiczna. To zapewnia ich autorski głośnik, który jednak z tego powodu we wszystkich innych aspektach idzie na kompromisy. Brzmią one przez to niezwykle... dziwnie. Mam poczucie, ze wspomniany głośnik nie radzi sobie jak za dużo dzieje się w muzyce i zaczyna w sposób absurdalny gubić pojedyncze pasma dźwięku. Do tego w dwóch niezależnych salonach audio powiedziano mi, że te głośniki jak słucha się często głośno muzyki - wybuchają...  

Focal Chora 806 - Ee.... no niby wszystko jest, grają. Nic nie robi w nich specjalnego wrażenia, od wykonania po brzmienie. Są po prostu ok.

Dali Oberon 3 - Bardzo fajne, ciepłe brzmienie z dużą ilością dołu i ogólnego "ciężaru". Trudno chyba się na nich zawieść. Jednak ponownie nic tutaj nie zwaliło mnie z nóg.

Q Acoustics 3030 - Małe brzydale :) Dobrze wykonane. Po podłączeniu robią wrażenie, zwłaszcza w swojej cenie. Wydaje mi się, że są bardzo uniwersalne w kontekście użycia - filmy, muzyka itd. Brzmią na dużo większe niż w rzeczywistości są.

Słuchałem też wiele innych kolumn od Heco, nawet Taga Harmony, ale o nich już nie chcę pisać bo po prostu nie ma sensu porównywać z powyższymi :)

W takim razie z jakimi kolumnami w tym budżecie skończyłem? 

Acoustic Energy Aegis One - Małe, 23 letnie monitorki, z malutkim głośnikiem średnio/nisko tonowym. Kupione za 650 zł. Namówił mnie na ich posłuchanie wspomniany na początku znajomy audiofil (który zresztą miał też prywatnie Klipsche rp600m) pomimo tego, że bardzo nie chciałem używanych. Pierwsze wrażenie - wyglądają w stosunku do takich Klipschy niepoważnie. Byłem nawet na nie nastawiony, tak żeby mi się nie spodobały bo ja chcę piękne nowe Klipsche. Jednak podchodzisz do nich, podnosisz i tutaj oczy wychodzą na wierzch. Ależ one są ciężkie! Pukasz w boczną ściankę i uczucie jest jakbyś pukał w cegłę - zero pogłosu, niesamowicie wygłuszone. Po podłączeniu - ojej, jaki to jest pełen wszystkiego dźwięk. Są niesamowicie melodyjne, mają obłędny dół, wyrazistą średnicę i piękne wysokie tony. Brzmią jak dużooo większe kolumny i tak jak w przypadku Bronze 2 mają duszę - słychać to od razu. Zakochujesz się w nich od pierwszego odsłuchu :) W porównaniu do wszystkich wyżej wymienionych kolumn jest to jakość dźwięku o klasę wyżej - koniec. Czy mają jakieś wady? Tak, jedną. Przy wyższych poziomach głośności (mówię o imprezowym poziomie) zaczynają się troszkę gubić, dźwięk zaczyna się lekko zlewać i słychać, że nie są dużymi kolumnami. Jednak to żaden problem, przynajmniej dla mnie.

To by było na tyle. Na sam koniec chciałbym zasugerować wszystkim osobom, które składają swój pierwszy zestaw w podobnym budżecie i dla których najważniejszym celem jest dostać po prostu możliwie najlepszy dźwięk w stosunku do wydanych pieniędzy, żeby nie kupowały nowych kolumn. Szkoda Waszej kasy. Za tyle samo dostaniecie 10/15/20 letnie skrzynki premium marek, które kiedyś kosztowały np 5000 - 6000 zł i które na śniadanie zjedzą przykładowo takie Klipsche. Olx jest pełen takich ofert, nic tylko pojechać i przekonać się na własnych uszach :)

Powodzenia!

Mateusz

P.s. Gdyby ktoś chciał wiedzieć z czego składa się mój system, bo często padają takie pytania: Primare i21, Dac Beresford 7510, Streamer na malince i Hifiberry Digi Pro, kable RCA Qed, kable głośnikowe WW Wire Silver (Chord silver screen) no i oczywiście Acoustic Energy Aegis One, standy Norstone Stylum 3

 

 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mateolo2 napisał:

Elac Debut Reference - Dla mnie był to bardzo wyprany i płaski dźwięk. Wszystko było poprawne, ale muzyka na nich nie cieszyła. 

Płaski dźwięk z DBR62? Nie, zdecydowanie nie. Jak na ironię są to najlepsze z opisywanych przez ciebie głośników. Nie grają płasko, tylko mają płaską (jak na swoją cenę) charakterystykę, dzięki czemu dźwięk z tych głośników jest dość wierny i niepodkoloryzowany - czego nie można powiedzieć np. o Klipsch, które zrobiły na tobie tak dobre pierwsze wrażenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zabro napisał:

Mam dali oberon 3 z Y602 i jakoś tej dużej ilości dołu nie znajduję. Ale ogólnie opis bardzo ciekai

Dla mnie one były bardzo ciemne ;)

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Płaski dźwięk z DBR62? Nie, zdecydowanie nie. Jak na ironię są to najlepsze z opisywanych przez ciebie głośników. Nie grają płasko, tylko mają płaską (jak na swoją cenę) charakterystykę, dzięki czemu dźwięk z tych głośników jest dość wierny i niepodkoloryzowany - czego nie można powiedzieć np. o Klipsch, które zrobiły na tobie tak dobre pierwsze wrażenie. 

Tak jak napisałem na początku - każdy słyszy trochę inaczej i szuka też różnych rzeczy :) Dla mnie przez tą płaska charakterystykę kolumny były po prostu nudne. Brzmiały jakby nie były wygrzane (a były). 

 

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Pomijając ten lej po bombie atomowej:

klipsch-rp-600m-bookshelf-speaker-spinor

Tak, to by się zgadzało. Słychać czasami obecność tej dziury i to też może drażnić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mateolo2 napisał:

Tak, to by się zgadzało. Słychać czasami obecność tej dziury

Przecież dopiero co napisałeś "bas, średnica, wysokie tony - wszystko jest na miejscu", podczas gdy wyraźnie widać, że nie jest.

Z całym szacunkiem, ale takie subiektywne wrażenia to jest bardziej "mnie się wydaje" niż coś, co stanowi jakąś obiektywną wartość dla kogokolwiek (czyt. radę). Wręcz przeciwnie, prędzej wprowadzisz kogoś w błąd niż cokolwiek pomożesz. Żeby móc choćby w miarę obiektywnie ocenić brzmienie ze słuchu trzeba być wytrenowanym słuchaczem, bo dwoje ludzi może mieć przeciwstawne opinie na temat tego, jak coś brzmi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dzik napisał:

Przecież dopiero co napisałeś "bas, średnica, wysokie tony - wszystko jest na miejscu", podczas gdy wyraźnie widać, że nie jest.

Z całym szacunkiem, ale takie subiektywne wrażenia to jest bardziej "mnie się wydaje" niż coś, co stanowi jakąś obiektywną wartość dla kogokolwiek (czyt. radę). Wręcz przeciwnie, prędzej wprowadzisz kogoś w błąd niż cokolwiek pomożesz. Żeby móc choćby w miarę obiektywnie ocenić brzmienie ze słuchu trzeba być wytrenowanym słuchaczem, bo dwoje ludzi może mieć przeciwstawne opinie na temat tego, jak coś brzmi.

Nie wydaje mi się tylko piszę co usłyszałem, bo właśnie nie każdy jest wytrenowanym słuchaczem i lubi np. takie płaskie granie jak DBR, których tak bronisz. Właśnie stąd decyzja o napisaniu tego postu - żeby ktoś w ciemno ich nie kupił tylko się zastanowił i poszedł posłuchać  

Zacytuję siebie z pierwszego postu:

„Na wstępie jeszcze chciałbym prosić wszystkich "doświadczonych" audiofilii na tym forum, żeby jeśli się ze mną nie zgadzają, nie tworzyli w tym temacie ogromnych dyskusji, w których będziemy się wzajemnie poprawiać co jest lepsze. Od razu dodaję, że jest to moja subiektywna opinia, każdy ma inny słuch i nie wszyscy doszliby do tych samych wniosków.”

W kwestii Klipsch. W trzech dużych salonach audio powiedziano mi, że Klipsch ma sporo tej średnicy jak na podstawki w tym budżecie. Na moje ucho też tak jest. Jednak przy konkretnych utworach, czasami może lekko znikać. I tyle. To usłyszałem :) Koniec tego tematu :) 

No i dobrego dnia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pozycji laika-amatora pierwsze rzeczy, które mi się rzucają w oczy - opis "kolumny do 2500zł" wypadałoby zaznaczyć od razu, że chodzi o kolumny podstawkowe albo zaznaczyć to we wstępie przy opisie, przyznam, że dopiero po przejściu do modeli zauważyłem, że chodzi o podstawki a nie podłogówki. Warto też na początku zaznaczyć jakiego sprzętu używałeś do odsłuchu (co zostało edytowane ale dopisane dopiero na końcu - powinno być na początku) i ostatnia chyba równie istotna informacja nie napisałeś nic o swoim pomieszczeniu odsłuchowym (wielkość, warunki akustyczne itp. coś krótkiego jak to wygląda).

Ogólnie bardzo fajny opis jak już zaznaczyłeś na wstępie subiektywny, trochę nie rozumiem po co wklejać wykresy i udowadniać na siłę, że na papierze coś gra inaczej niż odczucia SUBIEKTYWNE drugiej osoby, szczególnie że każdy dysponuje różnymi wzmacniaczami/amplitunerami itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, boomi86 napisał:

Z pozycji laika-amatora pierwsze rzeczy, które mi się rzucają w oczy - opis "kolumny do 2500zł" wypadałoby zaznaczyć od razu, że chodzi o kolumny podstawkowe albo zaznaczyć to we wstępie przy opisie, przyznam, że dopiero po przejściu do modeli zauważyłem, że chodzi o podstawki a nie podłogówki. Warto też na początku zaznaczyć jakiego sprzętu używałeś do odsłuchu (co zostało edytowane ale dopisane dopiero na końcu - powinno być na początku) i ostatnia chyba równie istotna informacja nie napisałeś nic o swoim pomieszczeniu odsłuchowym (wielkość, warunki akustyczne itp. coś krótkiego jak to wygląda).

Ogólnie bardzo fajny opis jak już zaznaczyłeś na wstępie subiektywny, trochę nie rozumiem po co wklejać wykresy i udowadniać na siłę, że na papierze coś gra inaczej niż odczucia SUBIEKTYWNE drugiej osoby, szczególnie że każdy dysponuje różnymi wzmacniaczami/amplitunerami itp.

Hej, bardzo Ci dziękuję za opinię, starałem się, żeby opis był pomocny :) Masz rację, że powinienem napisać o pomieszczeniu i również o tym, że chodzi o podstawki. Chciałem to drugie dodać jeszcze wczoraj, ale zniknęła opcja edytowania oryginalnego postu :(

Tak czy siak miło mi bardzo, że opis Ci się podobał i widzisz w podzieleniu się taką opinią jakiś sens. Szczerze mówiąc jak to publikowałem to bylem pewien, że tak czy siak dużo osób się nie będzie ze mną zgadzała i zrobi się tutaj gigantyczna przepychanka.

Tak więc jeszcze raz dzięki za docenienie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Asia napisał:

Niedawno został stworzony dział "Nasze testy". Tam powinien się znaleźć ten wpis.

Nie zauważyłem. A jest opcja przeniesienia tam tego wpisu? Może tez dobrze, ze jest tutaj bo w tym dziale widzę najwiecej pytań o polecenie danego sprzętu w konkretnych kwotach :) Ale tak czy siak, bardzo Ci dziekuje Asiu za informacje!

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marino166 napisał:
6 godzin temu, zabro napisał:
Mam dali oberon 3 z Y602 i jakoś tej dużej ilości dołu nie znajduję. Ale ogólnie opis bardzo ciekai

Z amplitunera, to tak średnio z muzyką. Miałem wcześniej RN 803 i szybko się jej pozbyłem. Wzmacniacz daje więcej radości z muzyki

Miałeś z oberonami 3? Na razie jestem zadowolony, ale w swoim czasie zmienię i kolumny i elektronike, ale najpierw chce dokupić sub. Na co wymieniłeś 803?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Miałeś z oberonami 3? Na co wymieniłeś 803?


Miałem Heco Aurora 1000 ale to nie dla mnie było, więc sprzedałem i kupiłem Elac FS 67.2 kolumny super, ale amplituner 803D też nie dla mnie. Kupiłem Cambridge Audio CXA81 i wreszcie wiem, że to dla mnie. Wymieniłem też kolumny Elac na większe Elac FS 68.2 i wreszcie to gra tak jak lubię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2021 o 01:26, mateolo2 napisał:

Na sam koniec chciałbym zasugerować wszystkim osobom, które składają swój pierwszy zestaw w podobnym budżecie i dla których najważniejszym celem jest dostać po prostu możliwie najlepszy dźwięk w stosunku do wydanych pieniędzy, żeby nie kupowały nowych kolumn. Szkoda Waszej kasy. Za tyle samo dostaniecie 10/15/20 letnie skrzynki premium marek, które kiedyś kosztowały np 5000 - 6000 zł i które na śniadanie zjedzą przykładowo takie Klipsche. Olx jest pełen takich ofert, nic tylko pojechać i przekonać się na własnych uszach :)

 

Jest tylko jeden mały problem. Żeby jakiś sprzęt stał się "używką", wystawioną na olx czy innym portalu aukcyjnym, najpierw musi zostać kupiony w salonie czy też innym "regularnym" sklepie. Kolejna rzecz to problem z przetestowaniem takiego sprzętu w przypadku dużej odległości dzielącej sprzedającego i zainteresowanego kupnem. No i dlaczego odmawiać komuś kupna nowego zestawu, jeśli kogoś na to stać 😛. Zresztą niektórzy lubią dostać nówkę, czuć zapach świeżości i mieć frajdę z jej rozpakowania. Także warto wiedzieć, że jest alternatywa dla sprzętu nowego ale wyboru niech każdy dokona sam, świadomie. 

Ps. I żeby nie było, że jestem przeciwnikiem sprzętu z drugiej ręki. Sam mam kolumny i wzmacniacz, kupione na olx. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, seba3002 napisał:

Jest tylko jeden mały problem. Żeby jakiś sprzęt stał się "używką", wystawioną na olx czy innym portalu aukcyjnym, najpierw musi zostać kupiony w salonie czy też innym "regularnym" sklepie. Kolejna rzecz to problem z przetestowaniem takiego sprzętu w przypadku dużej odległości dzielącej sprzedającego i zainteresowanego kupnem. No i dlaczego odmawiać komuś kupna nowego zestawu, jeśli kogoś na to stać 😛. Zresztą niektórzy lubią dostać nówkę, czuć zapach świeżości i mieć frajdę z jej rozpakowania. Także warto wiedzieć, że jest alternatywa dla sprzętu nowego ale wyboru niech każdy dokona sam, świadomie. 

Ps. I żeby nie było, że jestem przeciwnikiem sprzętu z drugiej ręki. Sam mam kolumny i wzmacniacz, kupione na olx. 

Zgadzam się z tym! Jednak uważam, że jeśli ktoś ma budżet w okolicach 2,5k to wydawanie tych pieniędzy na nowe kolumny jest nienajlepszym pomysłem. Dostać dwa/trzy razu gorszy dźwięk tylko dla czucia zapachu świeżości ? No chyba, ze ktoś ten zapach faktycznie ceni bardziej niż wspomniany dźwięk i tez to mogę zrozumieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 22.08.2021 o 13:13, mateolo2 napisał:

Zgadzam się z tym! Jednak uważam, że jeśli ktoś ma budżet w okolicach 2,5k to wydawanie tych pieniędzy na nowe kolumny jest nienajlepszym pomysłem. Dostać dwa/trzy razu gorszy dźwięk tylko dla czucia zapachu świeżości ? No chyba, ze ktoś ten zapach faktycznie ceni bardziej niż wspomniany dźwięk i tez to mogę zrozumieć.

Słuchałeś kiedyś Q Acoustics 3020i ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bliri napisał:

Słuchałeś kiedyś Q Acoustics 3020i ? 

3030 :)

Dnia 20.08.2021 o 01:26, mateolo2 napisał:

Q Acoustics 3030 - Małe brzydale :) Dobrze wykonane. Po podłączeniu robią wrażenie, zwłaszcza w swojej cenie. Wydaje mi się, że są bardzo uniwersalne w kontekście użycia - filmy, muzyka itd. Brzmią na dużo większe niż w rzeczywistości są.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...