Skocz do zawartości

Jaki sub do Y602+Dali Oberon 3 (Rel T5i/T5x?)


zabro

Recommended Posts

Cześć,

Zastanawiam się nad subwooferem do zestawu Yamaha 602 i dali oberon 3.

Wiem, że najlepiej wypożyczyć i posłuchać, bo nie wiele można doradzić na podstawie samych zdjęć i opisu, ale być może to już wystarczy aby zauważyć jakieś "zagrożenia" albo wyznaczyć kierunek.

Szukam subwoofera do muzyki, do salonu ok 25m2, salon jest z aneksem otwarty na resztę mieezkania. Ta właściwa część salonu to ok połowa i głównie zależy mi na dobrej akustyce i brzmieniu właśnie tam.

Tak jak na zdjęciu widać, jedyne miejsce gdzie da się postawić suba to między kuchnią a szafka RTV (41 cm). Pod szafka jest tylko 27 cm. Podłoga to gres  Pierwsze pytanie, czy takie ustawienie na pierwszy rzut oka wydaje się być ok? 

Z zestawu jestem w miarę zadowolony, z jednej strony brakuje mi dołu, a z drugiej włożyłem do otworów BR trochę gąbki i całość jak dla mnie lepiej brzmi (choć jest mniej dołu). To czego oczekuje to lepsza kontrola tego pasma.

Myślałem nad rel T5i, niestety obecnie słabo dostępny, jest następcą T5x, pasuje rozmiarowo, ładnie wygląda i pasuje w kolorze białym (co jest istotne dla żony). Czy są duże różnice między T5i a T5x?

Czy być może polecicie coś innego?

 

 

Pozdrawiam

IMG_20210824_131547.jpg

IMG_20210824_131610.jpg

IMG_20210824_131623.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zabro napisał:

Z zestawu jestem w miarę zadowolony, z jednej strony brakuje mi dołu, a z drugiej włożyłem do otworów BR trochę gąbki i całość jak dla mnie lepiej brzmi (choć jest mniej dołu). To czego oczekuje to lepsza kontrola tego pasma.

Prosty i dobry sposób na poprawę jakości basu czyli zatkanie BR, a tym samym lepsza jego kontrola. Ja zamiast inwestować pieniądze w subwoofer, przeznaczyłbym je na wzmacniacz, a amplituner sprzedał.

1 godzinę temu, zabro napisał:

Czy być może polecicie coś innego?

Wiem, że może być zaraz oburzenie użytkowników jak tak można, ale czasami warto spróbować czegoś niekonwencjonalnego. Próbowałeś ustawić te kolumny na tej szafce, która jest nad telewizorem i jak wtedy wygląda sprawa z basem?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lysyrafal napisał:

Wiem, że może być zaraz oburzenie użytkowników jak tak można, ale czasami warto spróbować czegoś niekonwencjonalnego. Próbowałeś ustawić te kolumny na tej szafce, która jest nad telewizorem i jak wtedy sprawa wygląda z basem?

Nad to nie próbowałem, robiłem testy stawiając kolumny na krzesłach przed szafka i była spora poprawa. Myślałem żeby jeszcze zamiast zatykania BR dać coś na ścianę. Amplituner kiedyś wymienię, ale czy lepszy wzmak pomoże, wydaje mi się, że tutaj rolę odgrywa głównie odległość kolumny od ściany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj to nic nie kosztuje, a tak ustawione kolumny (jeśli się sprawdzi oczywiście) nie będą nikomu przeszkadzać. Ja bym zostawił je zatkane, tym bardziej iż te kolumny mają dużo basu, jak dla mnie (choć niekonieczne dobrej jakości). Odsunięcie kolumn od ścian spowoduje, że basu będzie dużo mniej, a tego nie chcesz jeśli dobrze zrozumiałem? Wzmacniaczem więcej wyciągniesz z kolumn, a przede wszystkim będzie lepiej kontrolował niskie tony.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2021 o 08:44, zabro napisał:

A jakie są główne różnice między T5i a T5x? Wychodzę z założenia, że fajnie jest mieć nowy sprzęt, ale jeśli różnice nie są duże, to może warto iść w używkę t5i

Mam białego T5i z ekspo. Zrobię Ci na niego dobrą cenę.

15 godzin temu, zabro napisał:

Napisałem priv

działam.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal40 napisał:

na moje to problem wysokosci na jakiej znajdują sie glosnki - wydaja się zbyt nisko. ale nie mam miarki, nie widzę ze zdjęcia. u mnie bylo źle gdy oberony staly na komodzie. mam standy i to inny glosnik - teraz jest ok.

no i yamaha 601.. zmienilbym na wzmak + zrodlo

Wysokość to nie największy problem, ale standy i wysunięcie na pewno by pomogło, ale niestety obecnie to nie wchodzi w grę.

Przedwczoraj pod kolumny dałem podkładki i i jest trochę lepiej, a do tego zawsze te kilka cm wyżej.

Wzmak kiedyś będzie, ale to dopiero za jakiś czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zamontować kolce z regulacją wysokości, przód kolumn unieś lekko w górę. Dokup podstawy granitowe, wystarczą takie 3cm wysokości. Powinna być znaczna poprawa. Basu powinno być więcej, będzie bardziej zwarty, szybszy, lepiej kontrolowany. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma możliwości postawienia kolumn podłogowych to subwoofer byłby faktycznie jedyną słuszną opcją. Dużych różnic między tymi dwoma modelami nie ma. T5x to nowa seria, która schodzi nieco niżej ale nie jest to kolosalna różnica. 

Alternatywą dla REL mógłby być Velodyne DB10 lub SVS SB1000 Pro. Mamy na stanie wszystkie subwoofery także jeśli chciałbyś sam się przekonać, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze to zapraszam do kontaktu. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 1Ender napisał:

Spróbuj zamontować kolce z regulacją wysokości, przód kolumn unieś lekko w górę. Dokup podstawy granitowe, wystarczą takie 3cm wysokości. Powinna być znaczna poprawa. Basu powinno być więcej, będzie bardziej zwarty, szybszy, lepiej kontrolowany. 

Pozdrawiam 

A co taka podstawa granitowa ma dać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.09.2021 o 21:44, zabro napisał:

A co taka podstawa granitowa ma dać?

Pisałem w poście #16. Kolce + granity razem. 

 

Dnia 1.09.2021 o 15:36, 1Ender napisał:

Spróbuj zamontować kolce z regulacją wysokości, przód kolumn unieś lekko w górę. Dokup podstawy granitowe, wystarczą takie 3cm wysokości. Powinna być znaczna poprawa. Basu powinno być więcej, będzie bardziej zwarty, szybszy, lepiej kontrolowany. 

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...