Skocz do zawartości

Telefon komórkowy jako nośnik muzyki


Dariusz Urbaniak

Recommended Posts

Witam wszystkich zakładam nowy temat o wykorzystaniu telefonu komórkowego i jego wyjścia usb-c jako nośnika muzyki DSD, SACD, HI-RES, oczywiście po podłączeniu pod dac czy to osobnego czy to wbudowanego we wzmacniacz. Jako programy do odtwarzania proponuję USB Audio Player PRO, Onkyo HF Player, TEAC HR Audio Player, HiBy Music czy też Neutron Music Player. Proszę dzielcie się swoimi pomysłami przemyśleniami i poradami który telefon albo jakie telefony najlepiej się do tego nadają. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w obu moich systemach używam smartfona ale tylko jako pilota.

Jak dla mnie podłączanie telefonu do kabla, odłączanie ktoś w międzyczasie dzwoni itd. Jak dla mnie mało to wygodne.

Wolę wybrać płytę, radio na telefonie a dalej już resztę robi sprzęt stacjonarny. Mało tego jak np. żona chce sobie zmienić stację, płytę to równie dobrze może to zrobić ze swojego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dariusz Urbaniak napisał:

Neutron Music Player

Kiedyś, wiele lat temu bardzo lubiłem Neutron za dźwięk i był to najlepszy dla mnie player na telefon. Teraz nie słucham już nic z telefonu. Nie przyszłoby mi do głowy podłączyć fon do zewn. DAC.  Nawet nie wiem czy sygnał z apki Neutron można puścić kablem USB do DAC? 

 

16 minut temu, Dariusz Urbaniak napisał:

Zapraszam do ciekawej dyskusji nie wstydźcie się

Tu nie o wstyd chodzi ale jak ludzie mają porobione 'ołtarzyki audio' - jakoś nie widzę tam miejsca na telefon. Chociaż, kto wie, być może niejeden byłby zaskoczony dobrym dźwiękiem. Nie eksperymentowałem z telefonami w tym kierunku i nie mam zdania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja używam specjalnie do tego przeznaczonego telefonu, gdzie apki wymuszają bezpośrednie wyjście bit po bicie pomijając sterownik androida  do dac w moim wzmacniaczu który pokazuje mi informacje o rozdzielczości plików i jak odtwarzam bardzo dobrym USB Audio Player PRO z włączonym bitperfectem plik DSD 5.6 MHz to taki sygnał dostaję i muza faktycznie niesamowita jakość DSD 5.6 MHz. Telefon musi mieć OTG, polecam poczytać pod linkiem :

https://www.head-fi.org/threads/usb-audio-player-pro-uapp-24-and-32-bit-playback-ubiquitous-usb-audio-support-for-android.704065/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.extreamsd.usbaudioplayerpro&hl=pl&gl=US

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Dariusz Urbaniak napisał:

Panowie ja używam specjalnie do tego przeznaczonego telefonu, gdzie apki wymuszają bezpośrednie wyjście bit po bicie pomijając sterownik androida  do dac w moim wzmacniaczu który pokazuje mi informacje o rozdzielczości plików i jak odtwarzam bardzo dobrym USB Audio Player PRO z włączonym bitperfectem plik DSD 5.6 MHz to taki sygnał dostaję i muza faktycznie niesamowita jakość DSD 5.6 MHz. Telefon musi mieć OTG, polecam poczytać pod linkiem :

https://www.head-fi.org/threads/usb-audio-player-pro-uapp-24-and-32-bit-playback-ubiquitous-usb-audio-support-for-android.704065/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.extreamsd.usbaudioplayerpro&hl=pl&gl=US

Teraz jasne. Czyli ze smartfona zrobiłeś stacjonarny odtwarzacz plików.

Jak dla mnie słabe rozwiązanie.

Ile płyt Ci tam wejdzie? Robisz dodatkową kopię płyty na innym dysku? Telefon ładuje się non-stop czy musisz pamiętać kiedy go naładować? Musisz podchodzić do sprzętu, żeby płytę przełączyć? Jak wgrywasz pliki na ten telefon? Masz drugi player do plików czy ten telefon to jedyny odtwarzacz?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta pamięci 1 Tb dobrze nagrana płyta DSD waży od 3 do 4 Gb. Płyt wejdzie aż za dużo 😁 bateria specjalnie powiększona do 10000 mA/h 👍Uważam iż jako napęd Hi Res super się sprawdza uwiezcie jestem osobą praktyczną. Steruję za pomocą TeamViewer. Aimp nie odtwarza gęstych plików. Pamiętajmy iż oprócz plików DSD są SACD które dużo mniej ważą a jednak są dużo lepsze niż jakość cd i o wiele więcej u pakuję się na kartę. 

Edytowano przez Dariusz Urbaniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gienas napisał:

Nie chodzi mi o to że są duże karty, chodzi mi o to że te duże karty czytają telefony z górnej półki. Dlatego pytałem jaki to fon.

Po drugie - jedno gniazdo usb komplikuje połączenia.

 Nie neguję sposobu wykorzystania, ale preferuję prostsze metody słuchania muzy.

Też tak do tego podchodzę, no ale co kto woli i lubi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób jest bardzo łatwy, miły, prosty i do tego skuteczny. Nie prawda jako by tylko telefony z górnej półki czytały duże karty (przetestowane) Pamiętajmy iż producent podaje jak dużą kartę możesz włożyć a do tej pory przetestowałem iż możesz dużo większą kartę użyć. Dlaczego tak jest zapraszam do poczytania w internecie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijanie całego softu to jedno ale przecież transport też ma znaczenie.

Jego jakość.

W tym przypadku wygląda że faktycznie jest socjalny telefon który jest jako transport stacjonarny.

Pojawia się zatem zasadnicze i pierwsze pytanie czemu nie malina którą jeszcze sterujemy zdalnie :)

Strzelam że to może wyjść jeszcze taniej. Nie każdy smartfon wychodzi audio z USB C chyba

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się mi ten pomysł wydaje taki trochę na siłę. Można ale po co? Na czym ma polegać zysk takiego rozwiązania?

Samo ładowanie takiego telefonu co chwilę jest do d.... No ba jak podłączymy ładowarkę do USB C to telefonu nie naładujemy. Są oczywiście takie adaptery którymi można to robić jednocześnie ale znowu z punktu widzenia audio nie jestem przekonany nawet przy transmisji cyfrowej czy to jest zdrowe, jednym kabelkiem puszczać zasilanie i sygnał audio. Do tego chociażby podłączenie takiego telefonu do DAC-a też wymaga jakichś przejściówek zeby z USB-C zrobić USB-B.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysk rozwiązania: że można, że dało się i chyba tylko tyle.
Aktualnie najrozsądniejszy imho telefon na rynku - poco x3, jest za 1300 pln (z obsługą kart do 1TB). Do tego jakieś plecki z dodatkowym power bankiem i dodatkowym wyjściem do ładowania (bo można takie kupić) to jest koszt około 400 pln (można taniej, swój kupowałęm za tyle). Czyli mamy 1700 pln. 

W tej cenie złożymy nie jedną malinę a cztery. Każda z wyświetlaczem, obudową i podstawką. Albo złożymy jedną i kupimy Nasa z dyskami (pewnie jakiś podstawowy nas ale jednak), lub po prostu skorzystamy z systemu maliny i walniemy 2 dyski po 3tb danych. 

Sterowanie TeamViewerem. Nad tym opuśćmy zasłonę milczenia. 

A co do wkładania większych kart niż producent pozwala. Da się. Kwestia taka, że jest to nieprzetestowane. Czy może się coś zepsuć w telefonie? Raczej nie, dopóki nie przenosisz systemu na taką kartę. Czy będzie to działać. Raczej tak. Sam mam wrzucone dwa razy więcej ramu do laptopa na którym pracuje niż jest to określone w specyfikacji. I działa. Ale też mam gwarancję producenta i jak coś nie działa to przyjeżdża miły Pan i w jeden dzień mi laptop naprawia. 

A i oczywiście nie zapominajmy o tym specjalnym oprogramowaniu do przesyłania bit perfect z pominięciem Androida. Jak to zwykle bywa z tym systemem na 100 urządzeniach zadziała od strzała a na akurat naszym, będzie potrzebować Bogowie wiedzą czego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak zrobić ale nie wiem czy to najwygodniejsze rozwiązanie.

Wydaje mi się,że dużo łatwiej byłoby kupić taki box z Androidem jak nokia streaming 8000, dlatego że ma i wyjście optykiem i USB. Aplikacja Tidala już działa w bitperfect. Można podłączyć sobie dysk zewnętrzny i też grać nawet DSD jeżeli nasz DAC obsługuje. Jest pilot, można sterować też z telefonu. Jeżeli jest wpięty w jakiś ekran to mamy ładne menu i okładki, jeżeli nie mamy ekranu to zawsze można skorzystać z wbudowanego chromecast. Jeżeli mamy jakiś NAS albo inne sieciowe udziały to wystarczy Plex. Odchodzi więc problem ładowania czy sterowania. Kosztowo wydaje mi się też bardziej opłacalnie. Jest też zawsze malina, która jest energooszczędna i ma ten element zabawy ( nakładki, obudowy, systemy, zasilania itd ). Pewnie dlatego mało osób wpina telefony bezpośrednio w dac.

https://techbyask.com/how-to-setup-the-nvidia-shield-pro-as-a-bit-perfect-audio-streamer-player/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Pomijanie całego softu to jedno ale przecież transport też ma znaczenie.

Jego jakość.

W tym przypadku wygląda że faktycznie jest socjalny telefon który jest jako transport stacjonarny.

Pojawia się zatem zasadnicze i pierwsze pytanie czemu nie malina którą jeszcze sterujemy zdalnie :)

Strzelam że to może wyjść jeszcze taniej. Nie każdy smartfon wychodzi audio z USB C chyba

Piotr

Piotrze za dużo pisania 😁 transportem są bity soft jest wyłączony proszę poczytaj na bardziej fachowych forach zagranicznych wtedy zrozumiesz. Jestem dźwiękowcem z zawodu i zapalonym elektronikiem nie chwaląc się wiem co robię co pokazują pomiary i moje niedoskonałe ucho. Po prostu telefon z cyfrowym wyjściem tu cię ogranicza tylko twój budzet bo dobry napęd z telefonu to koszt od 600zł w górę nawet do 9000 tysi. Proszę zapoznaj się z fizyką pradu, cyfry i fali elektroakustycznej. Nie piszę tego złośliwie to trzeba posłuchać a może komuś taki pomysł się przyda. Do zdalnego sterowania służy min TeamViewer na androuda. Telefony są znacznie wyżej technologicznie zbudowane niż malina. Porównywałem szkoda zachodu. Ale każdy jak woli. 

2 godziny temu, HQ150 napisał:

Też się mi ten pomysł wydaje taki trochę na siłę. Można ale po co? Na czym ma polegać zysk takiego rozwiązania?

Samo ładowanie takiego telefonu co chwilę jest do d.... No ba jak podłączymy ładowarkę do USB C to telefonu nie naładujemy. Są oczywiście takie adaptery którymi można to robić jednocześnie ale znowu z punktu widzenia audio nie jestem przekonany nawet przy transmisji cyfrowej czy to jest zdrowe, jednym kabelkiem puszczać zasilanie i sygnał audio. Do tego chociażby podłączenie takiego telefonu do DAC-a też wymaga jakichś przejściówek zeby z USB-C zrobić USB-B.

Uwierz nie ma dużo z tym zachodu. Mój napęd słuchając 2 godziny dziennie DSD ładuję raz w tygodniu. Nie jest to na siłę otwórzcie się na fajne pomysły. Rozwiązanie to znalazłem na specjalistycznych zachodnich forach gdzie dużo ludzi korzysta z telefonu jako nośnik muzyki w postaci 01

2 godziny temu, Bahzell napisał:

Zysk rozwiązania: że można, że dało się i chyba tylko tyle.
Aktualnie najrozsądniejszy imho telefon na rynku - poco x3, jest za 1300 pln (z obsługą kart do 1TB). Do tego jakieś plecki z dodatkowym power bankiem i dodatkowym wyjściem do ładowania (bo można takie kupić) to jest koszt około 400 pln (można taniej, swój kupowałęm za tyle). Czyli mamy 1700 pln. 

W tej cenie złożymy nie jedną malinę a cztery. Każda z wyświetlaczem, obudową i podstawką. Albo złożymy jedną i kupimy Nasa z dyskami (pewnie jakiś podstawowy nas ale jednak), lub po prostu skorzystamy z systemu maliny i walniemy 2 dyski po 3tb danych. 

Sterowanie TeamViewerem. Nad tym opuśćmy zasłonę milczenia. 

A co do wkładania większych kart niż producent pozwala. Da się. Kwestia taka, że jest to nieprzetestowane. Czy może się coś zepsuć w telefonie? Raczej nie, dopóki nie przenosisz systemu na taką kartę. Czy będzie to działać. Raczej tak. Sam mam wrzucone dwa razy więcej ramu do laptopa na którym pracuje niż jest to określone w specyfikacji. I działa. Ale też mam gwarancję producenta i jak coś nie działa to przyjeżdża miły Pan i w jeden dzień mi laptop naprawia. 

A i oczywiście nie zapominajmy o tym specjalnym oprogramowaniu do przesyłania bit perfect z pominięciem Androida. Jak to zwykle bywa z tym systemem na 100 urządzeniach zadziała od strzała a na akurat naszym, będzie potrzebować Bogowie wiedzą czego. 

Niestety nie zgadzam się. 

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

Można tak zrobić ale nie wiem czy to najwygodniejsze rozwiązanie.

Wydaje mi się,że dużo łatwiej byłoby kupić taki box z Androidem jak nokia streaming 8000, dlatego że ma i wyjście optykiem i USB. Aplikacja Tidala już działa w bitperfect. Można podłączyć sobie dysk zewnętrzny i też grać nawet DSD jeżeli nasz DAC obsługuje. Jest pilot, można sterować też z telefonu. Jeżeli jest wpięty w jakiś ekran to mamy ładne menu i okładki, jeżeli nie mamy ekranu to zawsze można skorzystać z wbudowanego chromecast. Jeżeli mamy jakiś NAS albo inne sieciowe udziały to wystarczy Plex. Odchodzi więc problem ładowania czy sterowania. Kosztowo wydaje mi się też bardziej opłacalnie. Jest też zawsze malina, która jest energooszczędna i ma ten element zabawy ( nakładki, obudowy, systemy, zasilania itd ). Pewnie dlatego mało osób wpina telefony bezpośrednio w dac.

https://techbyask.com/how-to-setup-the-nvidia-shield-pro-as-a-bit-perfect-audio-streamer-player/

Pamiętaj o ograniczeniach optyka w stosunku do usb-c

Panowie pamiętajcie nie chodzi mi o odradzanie bo telefon jest u mnie tylko napędem bo DAC jest już w moim Denon PMA-A110 i DSD gra rewelacyjnie czysta fizyka i akustyka żadnej filozofii 😁👍

Edytowano przez Dariusz Urbaniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Dariusz Urbaniak napisał:

Uwierz nie ma dużo z tym zachodu. Mój napęd słuchając 2 godziny dziennie DSD ładuję raz w tygodniu. Nie jest to na siłę otwórzcie się na fajne pomysły. Rozwiązanie to znalazłem na specjalistycznych zachodnich forach gdzie dużo ludzi korzysta z telefonu jako nośnik muzyki w postaci 01

Ale ja jestem otwarty na niecodzienne pomysły. Ja już nie mam chyba nic ,,sklepowego'' w audio:-)

U mnie streamerem plików w jednym z systemów jest własnej roboty router do neostrady. To przebij:-)

Ale ma dwa dyski w Raidzie 1 wpięte bezpośrednio do płyty głównej, jest NAS-em dla innych systemów domowych, dyski są szyfrowane, transfer plików z lapka po zgraniu płyty odbywa się po WiFi ( zabezpieczone protokołem EAP), steruję playerem albo z lapka albo z obojętnie jakiego smartfona domowników.

Playera w ogóle nie widać bo jest schowany za komodą, jakby go wcale nie było. Nie muszę nigdy żadnego kabelka wypinać, niczego ładować itd. Drugi system czerpie pliki z niego CAT7.

Dlatego tak jak napisałem, jak dla mnie takie używanie smartfonu jest mało wygodne i niepraktyczne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, HQ150 napisał:

Ale ja jestem otwarty na niecodzienne pomysły. Ja już nie mam chyba nic ,,sklepowego'' w audio:-)

U mnie streamerem plików w jednym z systemów jest własnej roboty router do neostrady. To przebij:-)

Ale ma dwa dyski w Raidzie 1 wpięte bezpośrednio do płyty głównej, jest NAS-em dla innych systemów domowych, dyski są szyfrowane, transfer plików z lapka po zgraniu płyty odbywa się po WiFi ( zabezpieczone protokołem EAP), steruję playerem albo z lapka albo z obojętnie jakiego smartfona domowników.

Playera w ogóle nie widać bo jest schowany za komodą, jakby go wcale nie było. Nie muszę nigdy żadnego kabelka wypinać, niczego ładować itd. Drugi system czerpie pliki z niego CAT7.

Dlatego tak jak napisałem, jak dla mnie takie używanie smartfonu jest mało wygodne i niepraktyczne.

 

No taki McGyver z Ciebie 😁 pozytywnie zakręcony. Ja chciałem pominąć włączanie pieca aby posłuchać muzyki dlatego tak ekologicznie fonik naprawdę daje radę i bardzo wszystko upraszcza. Ja jednak jestem za kablem nie wifi taka stara data 👍Natomiast zainteresował bym się Raspberry 4 jako nośnik plików DSD ale jestem w tym zielony musiał by mi ktoś pomóc abym nie zamówił coś co mi jest niepotrzebne. Mam nadzieję iż ktoś tu się znajdzie co ogarnia Raspberry i mi pomoże doradzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dariusz Urbaniak napisał:

Pamiętaj o ograniczeniach optyka w stosunku do usb-c

Z tej samej Nokii można też wyjść do Daca po USB, ja tak robię :) w dacu przerobiłem wszystkie wejścia pod streamery i szczerze rzeczywiście USB daje najwięcej ale jakoś nie skupiam się na tym bo ani dsd ani mqa nie interesują mnie już. Do flacow i optyk i coaxial się nadaje. Ja tam lubię szybkie działanie i wygodną obsługę.

IMG_20210315_092724.jpg

 

Edit

Coś co wspominam dobrze i w sumie oprócz kosztów to spełnia wszystkie warunki to mały laptop z audrivana. Odtwarzało wszystko , sterowanie i z kompa i apki i okładki. Dźwięk bitperfect.

IMG_20200408_154352.jpg

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...