Skocz do zawartości

DOLBY Klipsch


Rockford

Recommended Posts

Witam wszystkich ;)

Potrzebuje pomocy w doborze sprzętu, kabli jak i również w poprowadzeniu kabli i rozstawieniu sprzętu. 
 

W obecnym salonie mam

 

RP-280F

r-115sw

Napędzane denonem X3700H

Zacząłem już remont nowego salonu (5,5m x 3,80 półotwarty z małym aneksem kuchennym)  na parterze i sprzęt docelowo będzie tam. 
 

Chcialbym maksymalnie wykorzystać możliwości denona i powoli kompletować resztę sprzętu, chciałbym skompletować pełny Dolby Atmos.

Sufit będzie podwieszany jako obramowanie wokół salonu a wiec myślałem nad głośnikami sufitowymi 4szt (jakie ?) 

Z tego co się orientuje pierwsze powinienem kupić centralny( jaki?) 

Kolumny efektowe ? (jakie?)

Na tył kolumny podłogowe (RP-280F) czy jakieś podstawkowe ? (Jakie?)

Drugi sub ? 
Coś oprócz tego co wymieniłem ? 
 

I oczywiście kable(jakie?), aktualnie jest wszystko murowane i zostanie obite płytami GK a wiec chciałbym przed położeniem płyt puścić już kable żeby wszystko ładnie było schowane ;)

 

Z góry dziękuje za pomoc ;

Pozdrawiam 


 


 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Centralny Klipsch 440C/450C albo nowsze 404 i tak dalej. Nowsze nie rożnią się dzwiekiem tylko ceną w gorę.

2. Surroundy: RP240s albo nowsze, Tutaj jest to samo.

3. Sufitowe Klipsch z regulowanymi sopranami. Mieliśmy je w salce odsłuchowej właśnie do Atmosa. Które dokładnie? Zalezy od ceny i kwoty która Ci zostanie ale już te najmniejsze dadzą radę.

4. Drugi sub to 115SW albo nowszy (to samo co wyżej ) bo do niego jest ciężko dobrać inny sub  i je zgrać.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon AVC-X3700H mając dziewięć końcówek mocy daje Ci możliwość (bez dokładania zewnętrznych wzmacniaczy) zrobić system 7.1.2 lub 5.1.4. Jeśli zamierzasz mieć kino w tym salonie, to na surround nie musisz kupować pełnozakresowych kolumn. Możesz... Nie musisz. Generalnie amplituner i tak odcina poniżej 80Hz dla efektowych, subwoofer odpowiada za bas. Co innego jak muzyki słuchasz, no ale masz na przód RP-280F więc ok.

Na przód są poprzedniki aktualnego Klipsch RP-8000F. Patrząc na aktualne serie... Na center kup RP-404C lub większy RP-504C, nie mniejsze bo różnica jest ogromna a to ważna część systemu. Na surround jeśli na ścianę to RP-402S lub większe RP-502S. Jeśli podstawkowe (na standach) to RP-500M lub większe RP-600M. Sufitowe Klipsch ma dość drogie, ale PRO-160 RPC jest super opcją. Ja do siebie kupiłem PRO-18RC, ale to trochę już "bydlę". Możesz kupić coś innego producenta na sufit, i tak z reguły są za maskownicami.

Dodam że jeśli chodzi o surround to rozważ głośniki instalacyjne w ścianach jeśli masz płytę GK na stelażu. U siebie mam takie w 18m2 i to jedna z najlepszych decyzji jaką podjąłem robiąc kino. Zerknij np. PRO-160RPW, PRO-180RPW, PRO-250RPW LCR

Przewody... Na przednie 2x4mm2, na tyły i atmos 2x2,5mm2. Niektórzy dają nawet 2x1,5mm2 i też ok. Koniecznie miedź beztlenowa pełne OFC (nie CCA). Od wyboru do koloru. Melodika, Klotz...

Skup się na prawidłowym rozmieszczeniu głośników.

5.1.4.thumb.PNG.b625a7d0d3c960bb897381f8e0152584.PNG

7.1.2.thumb.PNG.44b2a1bea70c6ecec952e612ffd08675.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi ;)

Czyli reasumując w pierwszej kolejności zakup 440C/450C/404/504

A potem reszta

RP-402S/RP-502S

PRO-160 RPC/PRO-18RC

115SW 

Opcji na głośniki w ścianie niestety nie będzie bo GK będzie klejone bez stelarzu. 
 

Co z RP-500SA/R-41SA ustawionymi na RP-280F do sufitu ? Jest sens ?

Co do zewnętrznych wzmacniaczy również interesuje mnie wasza opinia, to wszystko to kupa siana ale koniec końców i tak będę chciał coś dokupić, nie wszystko na raz ale powoli na 100% wszystko będę chciał skompletować ;)

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Rockford napisał:

Co z RP-500SA/R-41SA ustawionymi na RP-280F do sufitu ? Jest sens ?

Tak jak tu jestem tak jeszcze nie spotkałem opinii zachwalającej te rozwiązanie. Atmos to bezpośrednio z sufitu musi być, te wynalazki odbijające dźwięk niezbyt się sprawdzają

38 minut temu, Rockford napisał:

Co do zewnętrznych wzmacniaczy również interesuje mnie wasza opinia, to wszystko to kupa siana ale koniec końców i tak będę chciał coś dokupić, nie wszystko na raz ale powoli na 100% wszystko będę chciał skompletować ;)

Jeśli dokupisz dwukanałową końcówkę mocy (albo integrę z taką możliwością), to Twój amplituner zdekoduje Ci nawet 7.1.4. Tak mam u siebie - Denon 4700 i fronty RP6000 napędzane Atoll AM200. System jednak w trakcie budowy, ale odsłuchy zaliczone więc wiem jak to będzie grać. W sumie to każdy z kanałów możesz puścić przez pre-out do zewnętrznych końcówek... Tylko to już wchodzisz w grube pieniądze.

38 minut temu, Rockford napisał:

PRO-18RC

No ja się trochę z nimi przewymiarowałem, ale się nie wycofuję z kupna, na pewno źle nie będzie. Koledzy "branżowi" raczej mniejsze rozwiązania Ci zaproponują za rozsądniejsze pieniądze.

38 minut temu, Rockford napisał:

Opcji na głośniki w ścianie niestety nie będzie bo GK będzie klejone bez stelarzu. 

Ja kułem w ścianie :D

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadstawki na kolumny imitujące atmos średnio zdają egzamin. Prawdziwy atmos to jednak głośniki sufitowe, 2 lub 4. W zasadzie wszystko już zostało powiedziane - polecam pozostanie przy marce Klipsch - to zdecydowani specjaliści w kwestii kina i efektownego dźwięku. Głośnik centralny to bardzo duża część dźwięku w kinie więc nie warto oszczędzać na tym elemencie. Moim zdaniem głośniki efektowe nie mają już aż tak wielkiego znaczenia (chyba, że dysponujemy bardzo dużym pomieszczeniem). Może pomyśl o głośnikach dipol wieszanych na ścianie. GK powinien spokojnie je utrzymać a wiszą płasko na ścianie, ewentualnie ultra płaskie i lekkie Klipsch RP140D lub 240D.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 30.08.2021 o 08:31, Butler napisał:

Denon AVC-X3700H mając dziewięć końcówek mocy daje Ci możliwość (bez dokładania zewnętrznych wzmacniaczy) zrobić system 7.1.2 lub 5.1.4. Jeśli zamierzasz mieć kino w tym salonie, to na surround nie musisz kupować pełnozakresowych kolumn. Możesz... Nie musisz. Generalnie amplituner i tak odcina poniżej 80Hz dla efektowych, subwoofer odpowiada za bas. Co innego jak muzyki słuchasz, no ale masz na przód RP-280F więc ok.

Na przód są poprzedniki aktualnego Klipsch RP-8000F. Patrząc na aktualne serie... Na center kup RP-404C lub większy RP-504C, nie mniejsze bo różnica jest ogromna a to ważna część systemu. Na surround jeśli na ścianę to RP-402S lub większe RP-502S. Jeśli podstawkowe (na standach) to RP-500M lub większe RP-600M. Sufitowe Klipsch ma dość drogie, ale PRO-160 RPC jest super opcją. Ja do siebie kupiłem PRO-18RC, ale to trochę już "bydlę". Możesz kupić coś innego producenta na sufit, i tak z reguły są za maskownicami.

Dodam że jeśli chodzi o surround to rozważ głośniki instalacyjne w ścianach jeśli masz płytę GK na stelażu. U siebie mam takie w 18m2 i to jedna z najlepszych decyzji jaką podjąłem robiąc kino. Zerknij np. PRO-160RPW, PRO-180RPW, PRO-250RPW LCR

Przewody... Na przednie 2x4mm2, na tyły i atmos 2x2,5mm2. Niektórzy dają nawet 2x1,5mm2 i też ok. Koniecznie miedź beztlenowa pełne OFC (nie CCA). Od wyboru do koloru. Melodika, Klotz...

Skup się na prawidłowym rozmieszczeniu głośników.

5.1.4.thumb.PNG.b625a7d0d3c960bb897381f8e0152584.PNG

7.1.2.thumb.PNG.44b2a1bea70c6ecec952e612ffd08675.PNG

Jak byś rozegrał montaż w ścianie jeżeli po lewej stronie sofy nie ma ściany a po prawej stronie jest okno 2,5mx2m, za sofą ściana z oknem. Jeśli się nie mylę to głośniki ścienne również ustawiamy lewy prawy ? I czy montaż głośników ściennych wyklucza montaż głośników sufitowych ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Rockford napisał:

Jak byś rozegrał montaż w ścianie

Nie ma ściany, nie ma montażu w ścianie... Raczej prosta zagrywka 😉 Masz wolną przestrzeń to na surround stawiasz kolumny-monitory na podstawkach, ewentualnie wolnostojące kolumny. Jak na rysunku co podałem, po bokach lekko z tyłu na wysokości odsłuchu lub niewiele wyżej.

15 minut temu, Rockford napisał:

Jeśli się nie mylę to głośniki ścienne również ustawiamy lewy prawy ?

Nie mylmy pojęć, zakładam że pytasz o surround. Typy głośników to wolnostojące kolumny, kolumny-monitory na podstawkach lub półkach, naścienne, ścienne (instalacyjne). Wszystkie głośniki w systemie Dolby ustawiany lewy prawy. Oprócz center i sub. Czasem zamiast tylnej pary surround jest też jeden głośnik.

19 minut temu, Rockford napisał:

czy montaż głośników ściennych wyklucza montaż głośników sufitowych ?

Absolutnie nie. Głośniki surround to głośniki podstawowego poziomu, wszystkie na wysokości odsłuchu. Sufitowe Atmos to jak sama nazwa wskazuje, montuje się w suficie wg. wytycznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Butler napisał:

Nie ma ściany, nie ma montażu w ścianie... Raczej prosta zagrywka 😉 Masz wolną przestrzeń to na surround stawiasz kolumny-monitory na podstawkach, ewentualnie wolnostojące kolumny. Jak na rysunku co podałem, po bokach lekko z tyłu na wysokości odsłuchu lub niewiele wyżej.

Nie mylmy pojęć, zakładam że pytasz o surround. Typy głośników to wolnostojące kolumny, kolumny-monitory na podstawkach lub półkach, naścienne, ścienne (instalacyjne). Wszystkie głośniki w systemie Dolby ustawiany lewy prawy. Oprócz center i sub. Czasem zamiast tylnej pary surround jest też jeden głośnik.

Absolutnie nie. Głośniki surround to głośniki podstawowego poziomu, wszystkie na wysokości odsłuchu. Sufitowe Atmos to jak sama nazwa wskazuje, montuje się w suficie wg. wytycznych.

Wszystko jasne dziękuje ! ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam znowu :) W ostatniej chwili przed zakończeniem salonu wpadłem ba pomysł żeby zrobić sobie multiroom i pociągnąć kable z salonu do sypialni, łazienki, tarasu i do ogrodu, czyli 4 osobne sekcje + główna w salonie, teraz moje pytanie brzmi jak to rozegrać ? 😂 W salonie jest 5.1.4 więc kanałów już brak, co musiałbym dokupić ? Trochę szperałem i natrafiłem na Denon HEOS Drive HS2 co o tym sądzicie ? Czy może jest jakaś tańsza opcja na takie rozwiązanie ?

Z góry dziękuje za pomoc :)

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to tanie urządzenie. Ale jeśli chcesz mieć faktycznie to sterowane wszystko jako jedno to nie masz za wielkiego wyboru.

Pytanie czy budżet jest u Ciebie ok z tym?

Z tańszych Musiał byś oewnie oprzeć ten system na Sonosie gdzie masz już wbudowane głośniki. Albo Malinie z odpowiednim softem.

4 Strefy nie są tanie.

Zobacz na naszym Facebooku. Masz tam naszą ostatnią realizację.

https://www.facebook.com/S4Home

Zadzwoń do nas to Ci powiemy co było zrobione.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...