Skocz do zawartości
pirlo81

Kolumny podstawkowe do Yamaha r-n602

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam, 

od około roku jestem posiadaczem amplitunera Yamaha r-n602 wraz z kolumnami Dali Oberon 3 połączonymi kablami Chord Clearway Speaker.

Nadszedł czas na zmiany. Planuję wymianę kolumn. Oczekiwana przeze mnie zmiana charakterystyki to rozjaśnienie brzmienia, więcej środka, więcej przestrzeni i szersza scena. Oczywiście wszystko kosztem niskich tonów, których w Oberon 3 jest dla mnie zbyt dużo (uprzedzając sugestie - tak, zatykałem basreflexy). 

Budżet to około 2500-3000 zł za nowy komplet. Pomieszczenie odsłuchowe to około 18m2. W grę wchodzą wyłącznie kolumny podstawkowe. Słucham na umiarkowanej lub niskiej głośności. Repertuar zróżnicowany, pomijając disco, metal, ciężki rock. Lubię czyste, wyraźnie zaznaczone wokale. 

Poproszę bardziej doświadczonych forumowiczów o porady.

Pozdrawiam

Edytowano przez pirlo81

Z tego co pamiętam kilka kolumn podstawkowych już słuchałeś w tym budżecie i żadne nie przypadły Ci do gustu oprócz w/w. Nie widziałem w tych propozycjach kolumn Dynaudio Emit M10, które warto posłuchać aby wskoczyć na wyższy pułap.

Napisano (edytowany)

Zgadza się, przed kupnem Oberonów słuchałem dwóch albo trzech innych kompletów. Na tamtą chwilę inne nie przypadły mi do gustu, ale też wtedy byłem w audio kompletnie zielony i nie do końca wiedziałem czego szukam.

Generalnie lubię te Oberony, ale na dłuższą metę robią się nudne. Potrzebuję trochę świeżości.

Wydaje mi się, że teraz bliżej by mi było do Fyne Audio F500 i szukam dwóch, trzech innych zestawów by je ze sobą porównać.

W grę wchodzą tylko nowe kolumny. 

Edytowano przez pirlo81

Napisano (edytowany)

Jak bys.mial okazję polecam odsłuchać. 

Tu bez maskownic a ma 2pary ,.z maskownicą STEALTH wygląda fajnie .

5299fe22e45ebbcc.jpg

Edytowano przez Dedal75

Cześć,
Z Yamahą RN602 świetnie zgrywają się francuskie Jean Marie Reynaud Lucia. Jest to jaśniejszy charakter brzmienia względem Dali Oberon 3, zyskasz większa przestrzeń oraz lepszą kontrolę basu. 
Alternatywą mogą być Pylon Audio Ruby Monitor, które zagrają jaśniej względem JMR Lucia. Zyskasz bardziej punktowy bas oraz większą głębie. 

Zapraszamy do kontaktu w sprawie wyceny oraz umówienia odsłuchu. 

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Alternatywą mogą być Pylon Audio Ruby Monitor

Myślałem o tych kolumnach.

Czy mógłbyś krótko opisać różnice między Ruby Monitor, a Oberonami 3? 

Z góry dzięki 

Zdecydowanie Heco Revolution 3 gdzie poprawisz całe pasmo albo Fyne F 500, aczkolwiek tu będzie wyraźnie mniej basów. Z tym że środek i góra pasma na prawdę ciekawa. Jak z wyższych i droższych kolumn. Ewentualnie Emity od Dynaudio. Ale już nie do dostania nowe. Chyba że nowa linia.

Zapraszam

Piotr

21 godzin temu, pirlo81 napisał:

Myślałem o tych kolumnach.

Czy mógłbyś krótko opisać różnice między Ruby Monitor, a Oberonami 3? 

Z góry dzięki 

Ruby Monitor wyciągają więcej smaczków, są dynamiczniejsze, bas jest bardziej punktowy. Oberony na pewno są barwniejsze, schodzą niżej. 

Dziwię się, że nie rozważyłeś czegoś popularnego i dobrze opisywanego przez forumowiczów, czyli Elac Debut Reference B6. Mieszczą się spokojnie w budżecie i w dodatku, ruszą i 30 m2.

Napisano (edytowany)

Dzięki za sugestie. 

Zacznę od odsłuchu Ruby Monitor i Fyne f500, i zobaczę czy jest to kierunek którym chcę iść. 

W razie kolejnych pytań, pojawię się

Pozdrawiam

Edytowano przez pirlo81

12 godzin temu, Miras23 napisał:

Dziwię się, że nie rozważyłeś czegoś popularnego i dobrze opisywanego przez forumowiczów, czyli Elac Debut Reference B6. Mieszczą się spokojnie w budżecie i w dodatku, ruszą i 30 m2.

Dlatego że Oberony mają dla kolegi za dużo basu.

ELACi mają go jeszcze więcej.

Więc ta wymiana nie będzie w tą stronę co kolega szuka.

9 godzin temu, pirlo81 napisał:

W razie kolejnych pytań, pojawię się

Koniecznie te Revolutiony sprawdź.

Piotr

Mam taki sam zestaw i też po pewnym czasie zastanawiam się nad zmianą. Niby wszystko ok, niby jestem zadowolony, ale gdzieś tam człowiek wie, że da się lepiej.

Co do basu, to mam zatkane BR i jest dużo lepiej. Można powiedzieć, że Oberony mają za dużo basu, ale w moim odczuciu jest to bardziej kwestia jakości basu niż jego braku.

A czy mógłby ktoś w kilku słowach nakreślić jeszcze różnice między Fyne f500, a Ruby Monitor? 

Zastanawiam sie w jakiej kolejności je zamawiać.

Z góry dziękuję. 

15 godzin temu, pirlo81 napisał:

A czy mógłby ktoś w kilku słowach nakreślić jeszcze różnice między Fyne f500, a Ruby Monitor? 

Z góry dziękuję. 

Fyne to klasa wyżej, Znakomita średnica, barwa wokali oraz przestrzeń góry pasma. Ruby w tym aspekcie będzie mocno odstawać. Bedzie mieć natomiast większy bas, ilościowo. Ale czy jakościowo?

Piotr

Napisano (edytowany)

Ok. Dzięki. Rozwiałeś moje wątpliwości. 

W mediaex. jest teraz niezła oferta za Fyne f500. Około 2400 za kpl. i nie robią problemów ze zwrotami. Oberony wystawiam na sprzedaż. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zapraszam na priv. 

Edytowano przez pirlo81

21 godzin temu, pirlo81 napisał:

Z góry dziękuję. 

Może odpiszę, ponieważ posiadamy w ofercie zarówno jedne jak i drugie i znamy je doskonale. Klasa dźwięku jest na podobnym poziomie. Fyne Audio F500 to pełniejsze brzmienie z nieco bardziej zmiękczonym dołem. Ruby Monitor to dynamiczne i przestrzenne brzmienie z szybkim i precyzyjnym basem. Plusem dla F500 jest ich ustawność, nie ma najmniejszego problemu żeby znalazły się blisko ściany. 

Nie powinno ale tam są chyba blaszki. Więc podłącz pod LF. Z czasem możesz pomyśleć o wymianie blaszek na krótkie odcinki kabla.

Dnia 2.09.2021 o 08:07, pirlo81 napisał:

W mediaex. jest teraz niezła oferta za Fyne f500. Około 2400 za kpl. i nie robią problemów ze zwrotami.

Zrobili byśmy Ci kapkę mniej ale teraz to nie ma znaczenia.

Testuj i daj znać.

Piotr