Skocz do zawartości

Upgrade stereo do XXI w. + kino domowe?


Paweł Mocarski

Recommended Posts

Cześć.

Na ten moment dysponuję zestawem pięćdziesięcioletnim KENWOOD KR-5170 w zestawie z dwoma głośnikami Philips 22AH467 w podobnym wieku.

Zestaw gra teraz w salonie 3,5*7,5m i jest ok.
Super jest kiedy gra ustawiony jak na zdjęciu 1, problem zaczyna się kiedy zrzucam szmatę do rzutnika i wtedy muszą głośniki lądować na podłodze i wtedy są całkowicie zasłonięte bokami kanap.
Ustawienie kanap jest nie do zmiany ponieważ salon jest długi a wąski i nie da się ich postawić przodem do ekranu. Boki kanapy mają 65 cm wysokości.

Mam teraz dwa dylematy:

1. Do projekcji i pokazów potrzebuję przenośne głośniki - w miarę lekkie żeby je łatwo spakować do auta ale "dające radę" w niestety każdych warunkach.
    Czy do takiego celu ktoś używa EDIFIER S1000 MKII lub EDIFIER S360DB i mógłby polecić coś w budżecie do 2000 zł?
    Czy też może kupić logitech Z906 i sobie darować rozczulanie się?

   

2. Chciałem zrobić upgrade do kina domowego, w sensie chciałbym zbudować zestaw do słuchania muzyki oparty na
    denon avr x1600h / 2700h - nie do końca rozumiem czym się różnią i czy warto dopłacać do tych niezidentyfikowanych przeze mnie różnic, poza możliwością podpięcia na raz telewizora i rzutnika i trybu puredirect którego nie miałem okazji przetestować.
Dźwiękowo marzy mi się KLIPSCH R-820F (wygląda obłędnie ma taką szerokość że idealnie wejdzie do narożników pomieszczenia obok ekranów ;))

    Niestety poza powyższą kolumną nie mam zupełnie idei na zestaw 5.1 / 7.1 - proszę o pomocną dłoń.

    Tutaj chciałbym rozłożyć budżet tak aby zakupić ampli + R-820F a za jakiś czas resztę - tutaj proszę o propozycję kolejności obciążania budżetu.

Widziałem tez tutaj na forum zestaw gdzie był głośnik centralnych R-52C, kolumny przód 51M*2, tył R-41M*2 i sub R-100SW.
Czy to jest zestaw typowo pod kino domowe czy też wymiana przodów na 820F eliminuje np konieczność głośnika centralnego?

1.thumb.jpg.7e3959da32733055ef0eefc1ff7df355.jpg

 

2.jpg

Dla niewytrawnego oka ;)

2a.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale masz tak zagracony ten pokój, albo po prostu upchany że po rozłożeniu ekranu wygląda że tylko jest miejsce na kolumnę centralną.

Czy 820 słuchałeś? Gdzie jet chcesz położyć? Przed ekranem? Przed szafką? Znowu je tam wcisnąć?

Z którego miejsca oglądasz? Gdyż na te 7 osób króre tam mogą siedzieć tylko osoba na wprost bez oparcia ma prawidłowe ustawienie.

Jedna sofa jest do wylotu, a szafka do zmiany.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Przepraszam ale masz tak zagracony ten pokój, albo po prostu upchany że po rozłożeniu ekranu wygląda że tylko jest miejsce na kolumnę centralną.

Czy 820 słuchałeś? Gdzie jet chcesz położyć? Przed ekranem? Przed szafką? Znowu je tam wcisnąć?

Z którego miejsca oglądasz? Gdyż na te 7 osób króre tam mogą siedzieć tylko osoba na wprost bez oparcia ma prawidłowe ustawienie.

Jedna sofa jest do wylotu, a szafka do zmiany.

Piotr

Jak pisałem, pokój jest bardzo wąski - 3,5m, za to długi - 7,5m.

Właściwa część użytkowa znajduje się za miejscem z którego robione jest zdjęcie.
Pozostawienie jedynie sofy pod oknem a zestawu głośników na przeciwległej ścianie jest fatalnym rozwiązaniem ponieważ wtedy osoby będące na tej sofie mają doskonały odbiór dźwięku a w całej reszcie pokoju roznosi się tylko zniekształcone dudnienie, obrócenie jednej 4-os. sofy w stronę ekranu nie zadziała, ponieważ jest ona szersza niż pokój, pozostawienie jedynie sofy trzyosobowej też mija się z celem bo jakbym chciał sam słuchać dobrego dźwięku to bym założył słuchawki.

Szafkę/stolik mogę zmienić.
820 chciałem żeby stały w narożnikach pokoju po lewej i prawej, to jak wyglądają z rozwiniętą szmatą nie ma dla mnie większego znaczenia, ponieważ podczas korzystania z ekranu światło jest wyłączone ;)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 820 to wielkie kolumbryny, zasłonią Ci ten ekran, i to znacznie moim zdaniem. 1093w x 277sz x 443gł mm, weź sobie miarkę i się przekonaj.

20 godzin temu, Paweł Mocarski napisał:

denon avr x1600h / 2700h - nie do końca rozumiem czym się różnią i czy warto dopłacać do tych niezidentyfikowanych przeze mnie różnic, poza możliwością podpięcia na raz telewizora i rzutnika i trybu puredirect którego nie miałem okazji przetestować.

Oprócz 1HDMI vs 2HDMI na wyjście, to wyższy model jest mocniejszy i ogólnie daje z siebie zdecydowanie lepszej jakości granie. Poza tym ma a takie bajery jak: QMS - pozwala na natychmiastową zmianę rozdzielczości lub liczby klatek na sekundę w celu wyeliminowania zjawiska ciemnego ekranu; VRR - zmienna częstotliwość odświeżania, aby zniwelować rozrywanie klatek i poprawić ogólną precyzję; Quick Frame Transport (QFT), ma na celu zmniejszenie opóźnień i poprawę wyników... Jedni sobie cenią takie dodatki, inni w ogóle nie odczuwają ich posiadania.

Ja to bym widział u Ciebie coś z serii naściennej jak na Klipscha już patrzysz... np. RP-240D na fronty i głośnik centralny, RP-140D na surround. Do tego dobry subwoofer (koniecznie) i będziesz zadowolony. To zupełnie inna koncepcja jak 820, ale tej u Ciebie po prostu nie widzę.

4803.jpg

 

20 godzin temu, Paweł Mocarski napisał:

wymiana przodów na 820F eliminuje np konieczność głośnika centralnego?

Nie, centralny to niezbędny głośnik w kinie. Jest wiele opinii które twierdzą że jest najważniejszy.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Butler za bardzo szeroką i rzeczową odpowiedź.

Może na zdjęciu tego nie widać, ale właśnie przy rozwiniętym ekranie po prawej i lewej zostaje około 25 cm wolnej przestrzeni, +około 10 cm ma ten czarny kant ;)

Do tego jak wspominałem, film na ekranie to jest okazjonalność a nie codzienność (czyli mogę je postawić na stojaku i raz w tygodniu przy rozwijaniu ekranu przesunąć o pół metra), raczej zależy mi żeby głośniki dostarczały wysokiej jakości muzykę na codzień (nie oznacza to głośno).

 

 

Jeszcze pytanie co do ustawienia mebli.
Spotkanie ze znajomymi to około 3-4 pary osób.
Na serio macie w salonie dwuosobową kanapę skierowaną na wzmacniacz, a znajomi na posiadówkach siedzą na podłodze za Waszymi plecami czy salon do muzyki, salon do filmów i salon do spotkań z rodziną i znajomymi to 3 osobne 50-metrowe pomieszczenia w Waszych domach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Paweł Mocarski napisał:

Może na zdjęciu tego nie widać, ale właśnie przy rozwiniętym ekranie po prawej i lewej zostaje około 25 cm wolnej przestrzeni, +około 10 cm ma ten czarny kant

Na zdjęciu to widzę nie więcej jak 15cm wolnej przestrzeni i 10... może 20 ale milimetrów tego czarnego kantu na ekranie. No ale tak mi się tylko wydaje, sam wiesz lepiej, pewnie taka perspektywa zdjęcia wyszła ;)

13 minut temu, Paweł Mocarski napisał:

Do tego jak wspominałem, film na ekranie to jest okazjonalność a nie codzienność (czyli mogę je postawić na stojaku i raz w tygodniu przy rozwijaniu ekranu przesunąć o pół metra), raczej zależy mi żeby głośniki dostarczały wysokiej jakości muzykę na codzień (nie oznacza to głośno).

Jeśli tak stawiasz sprawę to R-820F nie jest najlepszym wyborem. Owszem, ta kolumna ma moc, bas, jest bardzo ekspresyjna, do kina super. Ale do muzyki... No tak średnio. Bardzo średnio, bo gra skrajami pasma i po jakimś czasie może stać się męcząca w odsłuchu. Jak chcesz coś uniwersalnego od Klipscha to celuj w serię RP, ale na to zdecydowanie większy budżet potrzebny i nadal sprzęt skrojony głównie pod kino, choć już do muzyki zdecydowanie lepiej się nadaje.

18 minut temu, Paweł Mocarski napisał:

Jeszcze pytanie co do ustawienia mebli.
Spotkanie ze znajomymi to około 3-4 pary osób.
Na serio macie w salonie dwuosobową kanapę skierowaną na wzmacniacz, a znajomi na posiadówkach siedzą na podłodze za Waszymi plecami czy salon do muzyki, salon do filmów i salon do spotkań z rodziną i znajomymi to 3 osobne 50-metrowe pomieszczenia w Waszych domach?

Wiesz, wszystko jest sztuką kompromisów. U Ciebie ilość miejsc na posiadówkę niezbyt jest zrównoważona z możliwościami nagłośnienia tego pokoju, szczególnie na kino domowe. Możesz włożyć dowolny sprzęt i napawać się efektami, ale w tych warunkach to będzie dalekie od esencji prawdziwego kina.

Tak, mam osobny pokój który buduję na kino, muzykę, gry. Sofa 3-4 osobowa. A posiadówkę mam zaraz przy wejściu do domu w... kuchnio-jadalni na parterze. Nawet jakiś meczyk na 32" z przyjemnością w grupie się tam ogląda przy piwku. Jakieś takie magiczne miejsce się zrobiło że wszyscy wolą tam siedzieć zamiast w salonie w głębi domu w lepszych warunkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po prostu tam tego nie upchasz.

Tam powinien być jedne narożnik na wprost ekranu. Wtedy by to miało sens.

A jeśli to ma służyć do organizacji schadzek, posiadówek to nie ma to specjalnego znaczenia. Bo nie oszukujmy się 8 osób to nie ma oglądania w ciszy :)

I faktycznie zamieścił bym mniejsze kolumny naściennie aby zbudować kino jeśli go faktycznie chcesz.

Ale 820ttuaj to killer będzie dla niektórych odbiorców.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Piotr, dzięki za info.

Pomyślę w takim razie o grubszej reorganizacji pomieszczenia.

Dzięki Butler za podpowiedzi. Tak to czasem jest że jakieś miejsce robi się magiczne pomimo teoretycznej wyższości innego, bardziej komfortowego, tak staram się urządzać - aby było miło i przyjemnie się spędzało czas, a nie żeby dobrze wyglądało na fotkach ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem ponownie.

Jestem prawie gotów wyrzucić jedną kanapę.

Butler namówił mnie na 2700h - tylko nigdzie nie jest dostępny? Dlaczego?
@S4Home Piotr - u Was jest dostępny na stronie, jest rzeczywiście?
Czy na te dwa wolne kanały mogę sobie puścić głośnik sufitowy do kuchni? Polecasz coś?
 

Co do głośników - mignęła mi reklama Teufela - takiego zestawu - jakieś opinie?

i tak, zmieszczą się te kolumny obok ekranu - pomierzyłem i czarna ramka ma 2 cm a nie 10 xD, ale jest ponad 20 cm z obu stron.
(tak, wiem, jak otworzę ekran to ta ściana będzie cała zagracona ;) ).

Przyjmę także propozycje na nowy stolik pod ampli i kawowy ;)

teufel.png

1630755536309.jpg

1630755536313.jpg

Edytowano przez Paweł Mocarski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wiesz, z kolumnami to nie jest tak, że bieżesz miarkę, mierzysz czy się zmieści i tam je ładujesz. Nie można wciskać w narożniki takich sprzętów bo one potrzebują przestrzeni wokół siebie i za sobą. Dlaczego? Bliskość ściany wywoła w pomieszczeniu zdegradowany jakościowo bas, dudnić będzie niemiłosiernie. Bardzo nieprzyjemnie. I to nie istone z reguły czy otwór BR jest w nich z przodu czy z tyłu. Dlatego zaproponowałem Ci opcje naścienną. Tego typu głośniki nie schodzą tak nisko, ale subwoofer uzupełnia ich "braki" a jego możesz umieścić niemal w dowolnym miejscu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.09.2021 o 14:47, Paweł Mocarski napisał:

Butler namówił mnie na 2700h - tylko nigdzie nie jest dostępny? Dlaczego?

Covid, normalne. Brakuje komponentów.

Dnia 4.09.2021 o 14:47, Paweł Mocarski napisał:

@S4Home Piotr - u Was jest dostępny na stronie, jest rzeczywiście?
Czy na te dwa wolne kanały mogę sobie puścić głośnik sufitowy do kuchni? Polecasz coś?

A skąd. Teraz zamawiasz i czekasz cierpliwie w kolejce na swoją kolej.

Ok 2 miesięcy

Dnia 4.09.2021 o 14:47, Paweł Mocarski napisał:

Co do głośników - mignęła mi reklama Teufela - takiego zestawu - jakieś opinie?

Ogólnie negatywne. Odpuść.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teufel są to budżetowe kolumny, miałem okazję słuchać je z klientami i za każdym razem dokonywany był zwrot i wymiana na zupełnie coś innego. Klipsch R820f w kinie domowym robią ogromną robotę i są tak na prawdę stworzone pod kino. 
Amplitunery niestety chwilowo niedostępne i tak jak napisał Piotr, trzeba złożyć zamówienie i cierpliwie czekać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...