Skocz do zawartości

Uniknąć kolejnej wtopy. Kolumny.


halik

Recommended Posts

Aloha,  Chciałbym poradzić się bardziej doświadczonych i osłuchanych kolegów i koleżanek w doborze kolumn.  Frycowe zapłaciłem, wybierając obecne kolumny w salonie i nie odsłuchując ich w domu. Najlepiej zagrały i co tu dużo mówić były też najładniejsze.  Po jakimś czasie wiadomo, nie graja tak jak bym sobie tego życzył. Pomyślałem, akustyka.   Zadzwoniłem do Bartka, zrobił mi adaptacje i było o niebo lepiej. Przy pomiarach wyszło że mam moda 38hz i zniwelowanie tej górki będzie trudne do wykonania i bardzo kosztowne, itp... Dałem spokój.

Chcę lepiej, wiadomo, audiofiloza.  Elektronika mi odpowiada Atoll sda in 200 signature, fajnie brzmi, jest dostatecznie mocny i bardzo wygodny w użytkowaniu.

Padło więc na kolumny, na pierwszy ogień poszły Kef R 500- tak raczej gęsto i mało góry. Bmn Berges 3- lepiej, ale to tez nie to.  Yb Zephyr 2- tu było miodzio, góra ciepła i detaliczna, średnie piękne, bas tłusty i obszerny, ale wzbudzał mi się bas (38hz) i to psuło odbiór muzyki.

Teraz pytanie do was, co polecicie do wypożyczenia waszym zdaniem wartego uwagi ?

Nie mam już ciśnienia na nówki ze sklepu,ale z racji tego że już nie kupię nic nie przesłuchując tego w miejscu docelowym, raczej nowe paczki. Chyba że ktoś wypożyczy mi za kaucją jakieś używki to bardzo będę zadowolony.

pozdrawiam

Aha. pokój ma 16 m

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, halik napisał:

Yb Zephyr 2- tu było miodzio, góra ciepła i detaliczna, średnie piękne, bas tłusty i obszerny, ale wzbudzał mi się bas (38hz) i to psuło odbiór muzyki.

O ile możesz przepuścić sygnał z wyjścia cyfrowego na wejście cyfrowe w Atolu , to kupujesz takie cóś jak DDRC-22D z Dirac Live i przy Zephyrach będzie miodzio w całym paśmie. Jak nie przepuszcza , to masz wyjście RCA i tam można podłączyć DDRC - 24 / z DAC-em/ również zawiera system korekcji DL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomek4446 napisał:

O ile możesz przepuścić sygnał z wyjścia cyfrowego na wejście cyfrowe w Atolu , to kupujesz takie cóś jak DDRC-22D z Dirac Live i przy Zephyrach będzie miodzio w całym paśmie. Jak nie przepuszcza , to masz wyjście RCA i tam można podłączyć DDRC - 24 / z DAC-em/ również zawiera system korekcji DL.

Potwierdzam, że bardzo warto spróbować zanim się człowiek zatraci w nowych kolumnach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@halik, na ogół większość popełnia ten sam błąd, kupuje oczami i co inni doradzą nie znający się na poprawnym dźwięku,

przed chwilą pisałem w innym poście o tym.

Powtórzę dla źródła CD, vinyl, jeżeli zależy nam na poprawnym odtworzeniu dźwięku kolumny muszą spełniać pewne minimum co do pasma 32Hz-34Hz do 22kHz i tolerancji ±3dB. inaczej jest to kaszana.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, halik napisał:

20210505_213843_copy_1512x2016.jpg

U, faktycznie się te YB bardzo "wzbudziły". Może to ze względu na bliskość Sonusów 🤣

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać. Teraz już poważniej. Z takimi niskimi modami trudno się walczy, szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych. Niemniej jednak, jeżeli to pierwsza częstotliwość rezonansowa (powierzchnia pomieszczenia wskazuje, że raczej tak) dla danego wymiaru pokoju, ustawienie miejsca odsłuchowego w pobliżu połowy tej długości załatwi problem. Innymi słowy łatwiej unikać, niż walczyć.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nowy78 Piękna włoszka to co się dziwisz, sam rok temu sie tak wzbudziłem 😁                                                                                                                                                                   Wiem, temat już był przerabiany z Bartkiem. Miejsce odsłuchowe jest już maksymalnie odsunięte do przodu, 2,3m od gwizdka do ucha. Bliżej już nie da rady bo girą będę głośniej robił🤣.   Pozostaje pozbyć się all in one lun zmienić na coś z DL , iść w dzielonkę lub wymienić kolumny. Tak sobie wykminiłem że zacznę od paczek, tym bardziej że jak to mówiła moja babcia

"ładna miska jeść nie daje"  cokolwiek miałem na myśli😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kup sobie jakieś kolumny Altec, Tannoy z epoki i będziesz miał spokój na długie lata. Tak to jest z obecnymi "wąskimi" słupkami - wszystko pięknie, ładnie wykonane z dorobionym marketingiem i nie małym rachunkiem tylko jakość nie chce grać. Warto popatrzeć na oferty na aukcjach - współczesnych kolumn jest od groma i nikt tego nie chce odkupić...

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Bas refleksu nie polecam zatykać ale zawsze warto samemu sprawdzić. W każdej konfiguracji basu oczywiście odejmiemy ale uzyskamy wkurzający efekt nosowy. Warto przetestować i przekonać się, że nie zmieniamy jedynie basu. 

Odnośnie Atolla SDA200 Signature polecałbym posłuchać dynamicznych i szczegółowych Monitor Audio SIlver 300, Audio Physic Classic 3, które zagrają nieco łagodniej. Świetnie sprawdziłyby się także Focal Aria 926, które zaprezentowałyby dynamiczne oraz przestrzenne brzmienie. Góra jest przejrzysta ale nie tak analityczna jak w przypadku niższej serii. 

 

Zapraszam do kontaktu w sprawie odsłuchu oraz wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ze swojej strony czytając o Twoich perypetiach rekomenduję posłuchać Audio Physic Classic 8 a jeśli budżet pozwoli to PMC Twenty5.23. Znam obie te konstrukcje w połączeniu z Atollem, mamy ten model u siebie i myślę, że mogłoby to zagrać całkiem fajnie. Oczywiście można u nas wypożyczyć kolumny by sprawdzić je w swoim systemie. Jakby co jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie JBL L86 grają w pomieszczeniu podobnej wielkości. Żadnego dudnienia nie zauważyłem. No, ale weź je teraz kup🤣. Na e-bay dostępna 1 (słownie jedna uszkodzona ) kolumna. Opis tych kolumn był dostępny przy okazji testów przeprowadzonych przez @Arko. Moim zdaniem dość uniwersalne , choć (u mnie) lepiej sprawdzają sie z lampą. No, ale pomimo swoich walorów, wygladają niezbyt nowocześnie i pewnie wielu ludziom ich wygląd nie będzie odpowiadał.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne kolumny juz mam, czas na dobre. Nie patrze juz na słupki, przeglądam olxy i inne allegra i nie mogę znaleźć żadnych sensownych średniej wielkości monitorów. Z nowych konstrukcji to tylko klipschy forte i cornval są dostępne ale na klipschach mam juz kino w salonie i tak jakoś nie specjalnie kojarzą mi się z muzyką 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk też mają niezły. Uzywałem ich z tranzystorem oraz lampą. Bardziej są odpowiednie do tranzystora. Jesli ktoś lubi duzo basu to one go zapewnią. Teraz zostały zmienione przez JBL L86 i .... stoją bezczynnie. Tu więcej o nich

https://insidehifi.blogspot.com/2015/10/chario-syntar-300.html

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...