Skocz do zawartości

Uniknąć kolejnej wtopy. Kolumny.


halik

Recommended Posts

5 minut temu, MobyDick napisał:

A tak poważnie to moc, kolumn jest dość umowna wartością jaką są w stanie przyjąć bez zniszczenia.

Moby, masz całkowitą rację. Jakieś parametry można wziąć pod uwagę , jak skuteczność kolumn , czy choćby wielkość przetworników basu. Kiedyś na każdej kolumience była określona moc wzmacniacza jaka wystarczy do wysterowania kolumn. I nie były to zakresy 100, 200,300 W :)  Prosta sprawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MobyDick napisał:

Często są to wartości tak bardzo umowne że trudno je brać na poważnie. 

miałeś tą "przyjemność ":15_yum: posłuchać Magnaty 1500, chyba nie bo byś wiedział.

Kiedyś jak piszesz umowna moc bo oprócz tego jest moc RMS wystarczała do takiego salonu 60W max w porywach 140.

Znajdź mi takie z dobrym pasmem, nowe.

Swoim "salonie 20m2" słucham mocy RMS w granicach do max 15W na poziomie wysterowania od -50dB do -35dB, wskaźnik wzm. mocy nawet nie drgnie, no czasami jak przywalą w kotły :D.

Dodam posiadam kolumny 120W RMS.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Felix1 No i po co ten sarkazm i ironia? Nikt nie zmusza Cię abyś kupował i używał vintage. A poza tym to sam sobie zaprzeczasz pisząc, że działa u Ciebie długie lata. No skoro DŁUGIE lata to znaczy że już nie nowość i kupiłeś kiedy jeszcze zwracano uwagę na jakość elementów, a nie najniższą cene. 

Na początku tego tematu Kolega szukał kolumn, więc zaproponowałem Mu konkretny model kolumn (no właśnie vintage) i zapytaj Go teraz czy zamieniłby na nowe. Ale zaraz znalazł sie malkontent, który stwierdził, że jestem mało wiarygodny bo polecam to co mam. A co mam polecić - to co polecają w marketach i czego nie słuchałem? Podobnie jest nie tylko z kolumnami, ale i ze sprzętem - najpierw posłuchaj, a później opiniuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

Nóż mi się w kieszeni otwiera jak ktoś poleca kolumny Magnaty 300W do salonu 20m2 >:(, co najmniej nie poważne.

Czy chodziło Ci o Magnat`yTranspuls`y? Dlaczego tak uważasz? Robert Bajkowski na swoim blogu Audiofezzowanie opisał jak grają w 17m2 i tamże podsumowanie lekko wyrwane z kontekstu jest następujące: "W moim pokoju, który ma około  17 metrów, jest sensownie...". To dlaczego mielibyśmy uważać, że polecanie takich kolumn jest niepoważne? Może chodziło o inne Magnaty? Tak czy inaczej chętnie poczytam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JaZzdziekuję :) Będzie na temat na pewno jakiś wpis Redakcji to podyskutujemy o tym ale nie tu ;)

Wrzucam jeszcze moje pamiątkowe zdjęcie kolumny po odebraniu od kuriera w kontekście wcześniejszych komentarzy na temat przesyłek. Było zabezpieczenie w postaci pianek i niestety nie dojechały kolumny w całości. Warto zatem wymuszać od nadawcy odpowiednie zabezpieczenie i ubezpieczenie przesyłki. Za to co widać na zdjęciu ubezpieczyciel zwrócił ok. 50% ceny dwóch kolumn. Procedura odszkodowawcza jest dość zawiła ale działa i można odzyskać szkodę. Najważniejszą sprawą jest kosztorys naprawy, reszta to zwykła kwitologia ;) 

4 (Medium).jpg

9 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Felix1 napisał:

Jemu wolno, a mi nie?

Jasne , ze wolno wyrazić Swoją opinię . Rozumiem też osoby dla których audio to brzęczenie muzyczki podczas odkurzania, czy prac kuchennych. Taki kombajn jest wówczas idealny. W takim przypadku też raczej nie ma sensu przerzucać ton kolumn. nowe kolumny łatwiej odsłuchać i jak coś po prostu oddać , ma to swoje plusy finansowe. oczywiście dopóki nie nabędziemy , bo wówczas wartość spada drastycznie. A tak z ciekawości mógłbyś wymienić jakieś nowe kolumny które porównywałeś z kolumnami vintage. Coś do czego można się będzie odnieść .

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tego się nazbierało 🙂, ale może po kolei:

4 godziny temu, Felix1 napisał:

Zawsze rządziła, bo każda firma ma zarabiać

tak masz rację, ale przed tym projekt był zrobiony przez fachowców, a obecnie ......?

4 godziny temu, Felix1 napisał:

Różnie z tym bywa, natomiast znowu - idą, bo mogą. Wbrew pozorom sporo się zmieniło w ciągu ostatnich 40 lat

pozostaje pytanie dlaczego moc a nie pasmo jest dla nich najważniejsze , skoro technika poszła tak do przodu to z tym nie powinni mieć też problemu:15_yum:

Daj mi wzmacniacz 20 W a przerobię  go na  100W :15_yum:, ale proszę nie pytaj mnie o dźwięk jaki z niego będzie się wydobywać

4 godziny temu, Felix1 napisał:

Różnica jest taka, że obecnie technologie produkcji poszły tak mocno do przodu, że można klientowi zaoferować lepszy produkt za (relatywnie do zarobków) te same pieniądze.

proszę pokaż mi ten lepszy produkt.:35_thinking:

4 godziny temu, dorsz napisał:

O ile dobrze pamiętam, to T+A nie podaje z jakim zejściem to pasmo

podaje i to dokładnie, może mój błąd że nie napisałem o których kolumnach  pisałem, mam Stratosy z pasmem 25Hz do 30kHz

4 godziny temu, dorsz napisał:

Długa droga, daleka, przed Tobą trud i znój

Mieszkasz w Glasgow? to nie jest daleka droga do West Lothian:15_yum: i może się spotkać i wymienić swoje opinie na tema znoju, zapraszam całkiem serio.

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Dlaczego tak uważasz? Robert Bajkowski na swoim blogu Audiofezzowanie opisał jak grają w 17m2 i tamże podsumowanie lekko wyrwane z kontekstu jest następujące:

i znów  cytujesz moi kogoś, tyle razy powtarzam, nie opisuje czy też nie wyrażam opinii o sprzęcie na podstawie kogoś.

Kolumny były testowane na żywo byłem przy tym, najciekawsze jest to bo pewnie zaraz odpiszesz że wzmak winny, był obecny też Vincent i dwa inne różna muza, 3 preampy pok1.też ok 18m2 typowy dzienny i odsłuchowy 30m2 ....

Nie mam już siły, myślę że jako moderator mniej będziesz ulegać reklamom i marketingowi.

Pozdr.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Karol64208 napisał:

Nie mam już siły, myślę że jako moderator mniej będziesz ulegać reklamom i marketingowi.

Postaram się ale nie obiecuję. Karol ja zapytałem "dlaczego tak uważasz", a nie jak testowałeś. Jeżeli nie masz już siły to już się nie wysilaj i nie odpowiadaj, nie chciałbym Cię mieć na sumieniu ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze kluczowym kryterium przy tych rozważaniach jest cena.

Te stare paczki o których piszecie bardzo często kosztowały kilkadziesiąt lat temu 1/3- 1/2 ceny auta średniej klasy.

I stąd ich jakość. Obecnie jak będziemy szukać kolumn w tym zakresie cenowym, to znajdziemy też wybitne konstrukcje. I jakbym ktoś mi chciał zrobić prezent i podarować mi stare paczki które obecnie można kupić za 3-5tzł lub nówki ze sklepu za 30-50tzł to wybrałbym nówki.

Wydaje mi się , że w jakości przetworników na przestrzeni tych lat też nastąpił postęp. Technologia, komputerowe symulacje nie są bez znaczenia. Tylko jak porównujemy topowe stare to trzeba je odnieść do topowych nowych.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. @MariuszZ, jak pewnie zauważyłeś i śledzisz moje posty nigdy nie cytowałem  wypowiedzi innych, opieram na podst. tego z czym miałem do czynienia lub dokumentacji odpowiedzialnych inżynierów, nie reklam itd..

Jak zapewne też zauważyłeś nie wypowiadam się w tematach w których nie miałem do czynienia, jest takich wiele, ale to nie moja brożka.

Pozdrawiam i raz jeszcze gratuluję.

4 minuty temu, HQ150 napisał:

Wydaje mi się , że w jakości przetworników na przestrzeni tych lat też nastąpił postęp.

wręcz przeciwnie. ładują elementy do zwrotnic aby złagodzić słabą jakość przetworników.

W tych dawnych konstrukcjach przetworniki były robione pod dany projekt kolumny, a tera klepią seryjne i kolorowe fotki.

7 minut temu, HQ150 napisał:

Technologia, komputerowe symulacje nie są bez znaczenia.

to też masz dźwięk jak z komputera, w tych nowych, 

ładnie wyglądają, pasują do mebli, szafki, ale zapomniano o ich głównym celu, dźwięku!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że nie będę ripostować>:( ale...

27 minut temu, Felix1 napisał:

A skąd taki wniosek, że moc jest ważniejsza niż pasmo? Obecnie moc jest tylko pochodną zastosowanych w przetwornikach materiałów i technologii, a nie celem. Mylisz cel ze skutkiem...

skutek jest taki że nie znajdziesz kolumn o mocy 120W i z pasmem już nie będę zbyt dociekliwy ale załóżmy od 30Hz do 30kHz przy tolerancji 3dB,

znasz przedstaw je zaczekam:35_thinking:.

W kolumnach stereo  do mieszkań jest chyba ważnie pasmo a nie moc kosmiczna która szokuje klientów tak że zapominają o najważniejszym w tym wszystkim - pasmo.

27 minut temu, Felix1 napisał:

Nikt nie zapomina o dźwięku. Jeżeli uważasz, że nowe grają gorzej niż stare, to proponuję nie porównywać kolumn ......

j.w. przedstaw propozycje takich kolumn.

 

27 minut temu, Felix1 napisał:

Większość nowych samochodów jest znacznie lepsza, niż ich odpowiedniki sprzed 15-20 lat, nie mówiąc o starszych. Lepiej się prowadzą, lepiej skręcają, są wygodniejsze, cichsze, o niebo lepiej wyposażone itd. I wbrew pozorom nie są przy tym mniej trwałe.

Wybieram też dowolnego nowego OLEDa czy MiniLEDa zamiast każdej plazmy czy telewizora CRT.

nie chodziło mi o inne dziedziny, piszemy tutaj o kolumnach do stereo, nie KD, samochody itp.

Pozdr. i udanych zakupów życzę.

P.S.

@MariuszZ, edytor też zrobił błąd, może dlatego nie zwróciłem uwagi na to, sprawdź:15_yum:

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaje i to dokładnie, może mój błąd że nie napisałem o których kolumnach  pisałem, mam Stratosy z pasmem 25Hz do 30kHz


Z jakim spadkiem to pasmo? Żeby nie było tak jak Technics podaje.

Mieszkasz w Glasgow? to nie jest daleka droga do West Lothian:15_yum: i może się spotkać i wymienić swoje opinie na tema znoju, zapraszam całkiem serio.


Spoko, dzięki. Z tym że ja czekam na trzecie szczepienie jesienią. A Ty?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dorsz napisał:

Spoko, dzięki. Z tym że ja czekam na trzecie szczepienie jesienią. A Ty?

też jestem po dwóch, jak będzie trzecia to poddam się i trzeciemu, nie mam z tym problemu:14_relaxed:

Jak będziesz planował spotkanie napisz na P.W.

Pozdr.

 

 

 

9 godzin temu, audiowit napisał:

Ale o porównaniu hiendowego vintage z obecnymi w tej samej cenie ma rację. 

wiesz co to oznacza to słowo hiendowego, dla tego nie można ich porównać do klasy Hi-fi vintage.

Ceny też "hiendowego"¬¬

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Felix1 napisał:

Po pierwsze nie to pisałeś wcześniej.

Doprecyzowałem.

37 minut temu, Felix1 napisał:

Po drugie o ile w przypadku kolumn to jeszcze może mieć sens, o tyle w przypadku elektroniki średnio.

Pisałem o kolumnach .

43 minuty temu, Felix1 napisał:

Po trzecie np. zaproponowany przeze mnie bardzo dobry wzmacniacz od razu, bez sprawdzenia ani tym barldziej słuchania określiłeś "kombajnem do brzęczenia w tle". Jak to świadczy o twojej argumentacji?

Bo kombajn , to kombajn :) A serio to pojęcie " dobry" a tym bardziej " bardzo " jest pojęciem względnym. Ale masz rację przesadziłem z opinią , po prostu słuchałem takich all in one NAD-a, czy Naima i sorry ale będę nadal twierdził , że w takich konstrukcjach numerem jeden jest funkcjonalność.

49 minut temu, Felix1 napisał:

Po czwarte w końcu, dzisiejszy vintage kiedyś był wzgardzanym sprzętem z półki sklepowej.

Masz rację , kiedyś żyliśmy w jaskiniach , dzisiaj na topie są kuchnio-salony , jest o oczko lepiej :)

A poważnie to fakt , że duży wpływ mają przyzwyczajenia. Proponuję nie kontynuować już tej dyskusji.

Dużo ciekawiej będzie rozmawiać o konkretach , powiedzmy Dali Grandy można nabyć za 6 tys. zł. , jakie nowe kolumny w tej cenie są odpowiednikiem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...