Skocz do zawartości

Uniknąć kolejnej wtopy. Kolumny.


halik

Recommended Posts

13 minut temu, Felix1 napisał:

1. Tak czy siak starzeją się, np. zawieszenia. Prędzej czy później swój żywot zakończą

 

No właśnie. Nie tylko kończą swój żywot ale jak jeszcze żyją to potrafią się zrobić sztywniejsze, mniej elastyczne np.

Do tego elementy w zwrotnicach też się starzeją. Można je oczywiście wymienić na nowe ale trzeba umieć to zrobić. W przypadku tych starych konstrukcji łatwo można trafić na grzebane, odnowione trupy. Wyglądają fajnie ale kto wie co w nich było grzebane i co zostało wymienione?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesada co do tego starzenia się..nikt nie pisze o kolumnach wyjętych z zawilgotniałej piwnicy...Fakt, że jest sporo kolumn vintage od stanu zgrzebne po stan gabinetowy.

Fakt raczej nie jest to zabawa dla niewtajemniczonych - trzeba się znać aby nie kupić jakiegoś zgrzebnego strucla.

Zawieszenia - wymiana to nie jest problem. Jest sporo serwisów specjalizujących się w naprawie przetworników , które zrobią to perfekt a nawet lepiej niż fabryka. Zwrotnice - tez nie problem naprawić. Kondensatory w zwrotnicy o ile nie są bipolarnymi są w zasadzie wieczne. Wymiana bipolarnych - no problem. I co z tego że po naprawie zmieniła się częstotliwość rezonansowa basowca z 30 Hz na 35Hz? cz też podział z 800Hz na 870Hz. To i tak gra bardzo dobrze i przebija jakością wiele współczesnych konstrukcji (dostrojonych komputerowo z dokładnością do 1Hz :)). Stolarka? - też nie problem. Zdolny stolarz naprawi ubytki, położy nowy fornir etc. 

Uszkodzony przetwornik ? to fakt nie mały problem ale do wielu kolumn można kupić głośnik dawcę a jak się nie da to indywidualne dorobienie cewki - drogo ale możliwe.

Podsumowując; zabawa dla osób będących w temacie. Temat na nie dla osób które na tym się nie znają (nie muszą się znać - to fakt).

W sobotę - jadę osłuchiwać pewne kolumny -perełki vintage (unikat nad unikatami:) - oj będzie się działo.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, iż przy zakupie kolumn vintage i generalnie używanych zwróć uwagę na;

1. Oryginalność przetworników - magicy lubią wstawić coś innego co mają pod ręką.

2. Stan techniczny przetworników; najczęściej wysokotonowiec lubi być przegrzany/nadpalona cewka = za niska czułość przetwornika, woofer - czy nie zniekształca przy większych mocach.

3. Zwrotnica - grzebana lub nie. Czy wartości elementów są zgodne z oryginałem? I tutaj często gęsto mamy do czynienia z upgradem. Sporo osób pierwsze co robi to wymienia bezmyślnie kondensatory na nowe niby audiofilskie. A tu zonk - po zmianie gra inaczej, gorzej... 

4. Wytłumienie - spory problem i często jest wymieniane na nowe (stare się rozpada w pył...). Tutaj trzeba wiedzieć jak to zrobić (materiał, ilość, rozmieszczenie) aby nie zmienić zbyt mocno strojenia kolumny.

5. Obudowa zamknięta - szczelność kolumny. Czas robi swoje i to może wymagać uwagi i naprawy.

Jest jeszcze sporo do uwagi w zależności od konstrukcji kolumny ale to tak na szybko. 

Nie ukrywam iż trochę kolumn "kwiatków" widziałem w życiu czy też przywracałem kolumny do "oryginalności".

No i unikajmy okazji. Za kolumny vintage (uznane konstrukcje) w dobrym stanie technicznym, płaci się obecnie całkiem ładne pieniążki.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dedal75 napisał:

Nowicjusze kupują często w ciemno 😁 haha @Asia  .  Pzdr 😉

Ja już bym nie kupiła, a nadal czuję się nowicjuszem. Jak niby inaczej po pół roku drążenia tematu.

Dziękuję @elektron6
za szczegółowy poradnik.

Śledzę wątek o okazjach na AS i włos na głowie się jeży jakie kwiatki się trafiają, a wątpię czy potrafiłabym to zobaczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, elektron6 napisał:

No i unikajmy okazji. Za kolumny vintage (uznane konstrukcje) w dobrym stanie technicznym, płaci się obecnie całkiem ładne pieniążki.

Jak myślisz czy te z linka herezje to jest okazja? Nie ukrywam, że od jakiegoś czasu rozmyślam o tej marce i rozglądam się po aukcjach. Nie chcę nowych, a wśród starszych modeli wybór mały jest więc przyglądam się każdej okazji. Czy zwrócić na coś jeszcze uwagę poza punktami, które wymieniłeś w mini poradniku parę postów wyżej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

Żadne w tej cenie. Ale jak zapłacisz kilkadziesiąt tysięcy, to znajdą się niejedne.

To to wiem , a nawet znajdę dużo lepsze , ale mówimy o dylematach zakupowych osób które trzymają w garści 6k. zł i zastanawiają się jak je najlepiej spożytkować. Czyli maksimum jakości za tą kwotę. Kolumny nowe czy stare ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MariuszZ napisał:

Jak myślisz czy te z linka herezje to jest okazja? Nie ukrywam, że od jakiegoś czasu rozmyślam o tej marce i rozglądam się po aukcjach. Nie chcę nowych, a wśród starszych modeli wybór mały jest więc przyglądam się każdej okazji. Czy zwrócić na coś jeszcze uwagę poza punktami, które wymieniłeś w mini poradniku parę postów wyżej? 

Widać, że osłonki przeciwpyłkowe były naprawiane.

To nie jest zbrodnia, tylko pytanie z jakiego powodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, seba3002 napisał:

Można zawsze kupić kolumny "współczesne", używane😛.

Jeszcze jeden aspekt. Wiele współcześnie produkowanych kolumn zawiera przetworniki opracowane dawno temu, nawet kilkadziesiąt lat temu (np. 35-letnie D2008/D2010). Produkcja nowa, ale technika vintage. Rozwiązanie dla tych, co nie mogą się zdecydować, nowe czy stare;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Twój mózg jest już zakodowany na Klipsch ale :

Dzięki Tomek. Wiem, że chcesz doradzić jak najlepiej ale ten mój mózg to ciągłe pole bitwy między rozsądkiem, a szaleństwem jest ;) Te Tandbergi fajne są. Trójdrożne YB tez niczego sobie 👍

@audiowit jak rozpoznałeś, że te herezje grzebane były? Sprzedawca napisał, że w oryginalnym stanie. Może jakby był jakiś argument to można by cenę jeszcze negocjować. Podpowiedz mi :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomek4446 napisał:

Te Yb są mojego kolegi. Wcześniej należały do innego też kolegi.

Tandberg ok ale do dużego pomieszczenia.

Splendory zawsze grają swoim firmowym dźwiękiem. Musisz przesłuchać.

10 minut temu, halik napisał:

Najlepszy dzwięk jaki słyszałem wydobywał się z kefów Romana.  Ale ja nie mam dużego doświadczenia a już napewno nie w przedziałach cenowych 30+

Nr. 2 to Yb Huracan  a nastepne w kolejności dynki special 40.

Puki co wygrywa stare.

W kef jest stary t33 na ferrofluidzie. Nie umywa się do obecnych.

Mam wrażenie, że nie słyszałeś dobrze zstawionego audio.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...