Skocz do zawartości

Uniknąć kolejnej wtopy. Kolumny.


halik

Recommended Posts

24 minuty temu, Kraft napisał:

Pytałeś o współczesne kolumny o podanych parametrach, to Ci napisałem.

Dziękuję za info .¬¬

Ale jak czytasz moje posty nigdy nowych kolumn i firm nie polecam:15_yum:.

Zostawiam to dla Ciebie, robisz testy to może zrobisz :35_thinking: , będzie to kolejne doświadczenie , cenowo są przystępne.

Dawno nic nie testowałeś ¬¬

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JaZz

Z Karolem to jest jak w dowcipie 😁

Nie do końca rozgarnięty syn do Taty 

Tato gdzie jest mama?

W kuchni 

Za chwilę, Tato gdzie jest mama.

W kuchni .

I tak kilka razy to samo pytanie .

Ojciec nie wytrzymuje zaprowadza syna za rękę do kuchni i mówi , tu jest mama.

Na to syn do mamy .

Mamo gdzie jest tata ?  😂

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dedal75 napisał:

Z Karolem to jest jak w dowcipie 😁

 

6 minut temu, Karol64208 napisał:

dodał bym jeszcze jedno pytanie:15_yum:

Mom  Dad where I´m ?:35_thinking:

 

1 minutę temu, JaZz napisał:

Widzę że ani polski, ani angielski... 😐

Koledzy z dowcipami zapraszam do zakładki Humor. Wracając do kolumnowych wtop to naprawdę ciężko uniknąć bez dłuższego odsłuchu w swoim środowisku. Jako użytkownik wzmacniacza lampowego niewielkiej mocy mam już jakieś doświadczenia w tej materii ;) 

Powoli przymierzam się do kolejnej wtopy. Będę składał kolumny na szerokopasmowcach. Niestety nie ma możliwości odsłuchu. Tylko internetowe bajki. Jak żyć? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak żyć? Nie ma lekko. Trzeba albo wierzyć w internetowe bajki albo je weryfikować :)

A na jakich szerokopasmówkach będziesz składał kolumny? Masz jakiś sprawdzony projekt, czy będzie robił "od zera"?

Ja dopiero kończę dopieszczać filtr do moich W8-1772, więc zdawałoby się, że już tak to powinno trochę pograć... ale ja już mam w głowie dołożenie 15" na dopełnienie dołu. No i bez kitu nie mogę przez to spać... :|  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Audio Autonomy napisał:

A na jakich szerokopasmówkach będziesz składał kolumny?

 

37 minut temu, Karol64208 napisał:

jeden warunek dobre przetworniki.

No właśnie. Niestety już się sprawy toczą. Kiedyś kolega zaproponował mi zrobienie obudowy do kolumn swoją maszyną CNC niejako przy okazji budowy łodzi. Ma sklejkę, maszynę i nic mnie to nie kosztuje ale .... wtedy byłem nakręcony na przetworniki Dayton PS220-8 i tak poszło. Projekt jest dość popularny (MLTL) i jak już dostanę te formatki to na pewno zaprezentuje cały projekt w zakładce DIY. 

To strzał w ciemno niestety. Użytkownicy napisali różne rzeczy na temat tego projektu. Ogólnie przewaga pozytywów. Zachęciły mnie powtarzające się opinie, że ten przetwornik trochę odbiega od szerokopasmowego standardu. Ma więcej dołu i góry ale wciąż liczę się z wtopą. Na szczęście nie będzie droga, a może z moim 3,5W SET`em sprawdzi się i będę piał z zachwytu. Cierpliwości ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, opisz koniecznie. Może to mnie w końcu zmobilizuje do wykonania obudów do Founteków, które od miesięcy kurzą się na szafie. W obudowach prototypowych grały nadspodziewanie dobrze. Wiadomo, przy tej wielkości głośnika nie można mówić o jakimś wielkim rozmachu w dźwięku (to jednak nieco inny typ szerokopasmówki niż te, których chcesz użyć), ale słuchało mi się ich z przyjemnością. Taki spójny, niemęczący dźwięk. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ te Daytony to całkiem fajny wybór. Szczególnie w MLTL. Sporo w brzmieniu można zmieniać dobierając odpowiednią filtrację. Zresztą zobaczysz sam jak już będziesz się tym zajmował :)

Jeżeli forumowe spotkanie się odbędzie i mi uda się tam pojawić, to będziesz miał okazję posłuchać szerokopasmówek w MLTL, które ze sobą zabiorę :) 

11 godzin temu, nowy78 napisał:

Taki spójny, niemęczący dźwięk. 

Ta spójność to chyba największy atut tego typu przetworników. Nie ma tu "szycia" głośnika średniotonowego z wysokotonowym, więc nie ma problemu ze zgodnością fazową itd. Jest to o tyle istotne, że łączenie tych głośników zwykle odbywa się w zakresie pasma, na które ludzkie ucho jest najbardziej wrażliwe (łatwo wychwytujemy więc wszelkie niedoskonałości).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako asystent docenta Halika, w ramach jego programu badawczo-rozwojowego "Uniknąć kolejnej wtopy - kolumny", towarzyszyłem mu dzisiaj w odsłuchach hybrydowego, nostalgiczno-ultranowoczesnego sytemu kolegi @tomek4446.

Nie wiem, jak główny badacz, ale ja oceniam odsłuchany system bardzo wysoko. Dźwięk z ogromnym rozmachem, autorytetem, ale nieprzytłaczający. Do tego ze świetnym poczuciem przestrzeni, realistycznymi barwami i szybkością w górze pasma. I to wszystko w pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej! Niektórym to się szczęści. Czasem aż za bardzo. Chciałbym w tym miejscu jak najdobitniej zaprotestować przeciw używaniu przez kolegę Tomka doskonałych monitorów Usher S-520 w roli satelitek kina domowego. Wstyd Panie Kolego. Uwolnić Ushery!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Kraft napisał:

Chciałbym w tym miejscu jak najdobitniej zaprotestować przeciw używaniu przez kolegę Tomka doskonałych monitorów Usher S-520 w roli satelitek kina domowego. Wstyd Panie Kolego. Uwolnić Ushery!

Jak najbardziej popieram 👍 Wszystko zrozumiem, ale żeby Ushery do kina domowego... 😲          ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Chciałbym w tym miejscu jak najdobitniej zaprotestować przeciw używaniu przez kolegę Tomka doskonałych monitorów Usher S-520 w roli satelitek kina domowego.

Dobre. Przyłączam się do protestu. @KraftNie było czasu na odsłuch w sypialni? Podobno "kisi" tam Proaki ;) Chętnie poznałbym opinię innych bo mi bardzo te maluchy się spodobały. Może nawet miałbym dylemat czy nie zamienić na satelitki z Uszerami ale nie jestem Tomkiem hehe ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft , @halik chciałbym podziękować za sympatyczne i owocne spotkanie oraz 12- sto letnie to w płynie . Książka jest równie wspaniała , Twój opis brzmienia mojego systemu wydrukowałem i jestem w trakcie grawerowanie na miedzianej / miedź oczywiście czystości 7N / tabliczce , którą wmuruję na zasłużonym ,wyeksponowanym miejscu. 

14 godzin temu, Kraft napisał:

I to wszystko w pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej! Niektórym to się szczęści.

No tak nie do końca , szczęściu trzeba pomóc , gdybyś był jak stały Grandy , byłbyś innego zdania. Po prostu obecnie są to odpowiednie kolumny w odpowiednim miejscu.

14 godzin temu, Kraft napisał:

Chciałbym w tym miejscu jak najdobitniej zaprotestować przeciw używaniu przez kolegę Tomka doskonałych monitorów Usher S-520 w roli satelitek kina domowego.

 

13 godzin temu, nowy78 napisał:

Wszystko zrozumiem, ale żeby Ushery do kina domowego...

Panowie , bo to taki zabieg piarowy. Jak napiszę , że mam S 5200 II jako satelitki , to od razu budzi szacunek, i ludziska kombinują , no tak , jak gość dał na tył Ushery, to co ma z przodu ? :) 

12 godzin temu, MariuszZ napisał:

Nie było czasu na odsłuch w sypialni?

Mariusz chciałby raz na zawsze wyjaśnić , iż nie prowadzę odsłuchów w sypialni . W każdym razie z męską stroną fanów audio :) 

A ProAci pojechały do kolegi Krafta. / bez odsłuchu :) /

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

przepraszam. Chyba poniosło mnie ;) Po prostu i po ludzku zazdroszczę Ci

Przepiszesz to 600 razy i nie było tematu :) 

Podsumowując spotkania są bardzo potrzebne , otrzymałem parę uwag co mam do ewentualnej poprawki , lub na co zwrócić uwagę podczas pozycjonowania kolumn. Sprawdzę i wyciągnę wnioski. Dobrze , że Panowie przybyli z własnymi płytami , tak najlepiej na znanych sobie utworach sprawdzić czyjś system. I na koniec , każde spotkanie czegoś uczy. Często dyskutujemy o doborze odpowiedniej wielkości kolumn do pomieszczenia , jednym słowem , monitory , czy podłogówki ? Wczoraj zrobiliśmy odsłuch Usherów w 23 m2 , wcześniej grały Alteci . jeden utwór wyjaśnił wszystko  " THE DARK KNIGHT " z płyty Hansa Zimmera / @Asia , @Rega macie tą płytę/ , między brzmieniem Alteców , a monitorów Ushera była przepaść. Małe przetworniki podstawkowców nie są w stanie wygenerować takiej fali  w dużym metrażu , by dźwięk orkiestry był w pełni oddany. Stąd to nie tak , że wielkość kolumny dobiera się do miejsca na szafce RTV , niezależnie w jak dużym gabarytowo pomieszczeniu ta szafka stoi :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda.  Zabrałem ze sobą zlotouchego miglanca, a może to on mnie zabrał?, niewazne, dawno to było i juz nie pamiętam 😁

Pierwsze wrażenie to majestat jaki bije z systemu. Ilość i jakość elektroniki a przede wszystkim rozmiar kolumn sprawiają że szykujesz się na potęgę dźwięku. I tak jest.  W repertuarze rockowym i muzyce filmowej system pokazal rozmach, siłę i realizm jakiego jeszcze nie słyszałem podany z ciepłem jakie zapewniają. Było mocno,czysto i bardzo szeroko. Nie wzbudzal sie bas.Prawdziwe kolumny do prawdziwej muzyki.

Jak kolega Jaras zapuszczał swoje audiofilskie plumkania to tez bylo dobrze, choć głowy nie dam bo wychodziłem na fajeczke😉

Dla mnie muzyka z tego systemu nie potrzebuje DL. Po włączeniu filtra nie było jakieś przepaści w jakości, moim zdaniem w niskich nie było potrzeby ścinać  a reszta pasm niejako rykoszetem troche dostała. 

Tak czy siak system gra bardzo liniowo. Zadne pasmo nie wychodzi przed szereg i zadne nie jest wycofane.

Kolega Tomek okazal sie bardzo sympatycznym i fajnym człowiekiem. Dziekuje bardzo za zaproszenie i możliwość posłuchania na własne uszy jak brzmią kolumny starsze ode mnie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@halik dzięki , to też wygraweruję , tak dla potomnych :) Od rana szukam tej ciszej grającej nutki na średnim basie o której wspominał Jarek / @Kraft / , jeszcze nie znalazłem, ale się nie poddaje :) 

W przyszłym tygodniu znowu poprzestawiam kolumny by zawęzić scenę. Na pierwszy ogień kąt dogięcia z osiami przecinającymi się pół metra przed słuchaczem. Lubię takie eksperymenty , które dużo dają a nic nie kosztują :) 

Dzięki za wizytę , dzięki niej wstąpiła we mnie nowa energia , bo już tak trochę siadłem na laurach. 

Ciekaw jestem jak system brzmi w dobrze zaadaptowanym pomieszczeniu , @halik chyba się kiedyś wproszę :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Od rana szukam tej ciszej grającej nutki na średnim basie o której wspominał Jarek / @Kraft / , jeszcze nie znalazłem, ale się nie poddaje :) 

Przesłałem Ci testową playlistę na PW. Posłuchaj sobie może tych kawałków najpierw na słuchawkach, a potem sprawdź, czy bas gra podobnie na kolumnach, tzn., czy wszystkie dźwięki linii basu są tak samo głośne i tak samo długo wybrzmiewają.

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Panowie , bo to taki zabieg piarowy. Jak napiszę , że mam S 5200 II jako satelitki , to od razu budzi szacunek, i ludziska kombinują , no tak , jak gość dał na tył Ushery, to co ma z przodu ? :) 

W sumie wystarczy, że usiądziesz przodem do tyłu i już Ushery zajmą należne im miejsce:)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...