Skocz do zawartości

Uniknąć kolejnej wtopy. Kolumny.

halik

Recommended Posts

2 godziny temu, elektron6 napisał:

Trochę przesada co do tego starzenia się..nikt nie pisze o kolumnach wyjętych z zawilgotniałej piwnicy...Fakt, że jest sporo kolumn vintage od stanu zgrzebne po stan gabinetowy.

Fakt raczej nie jest to zabawa dla niewtajemniczonych - trzeba się znać aby nie kupić jakiegoś zgrzebnego strucla.

Akurat zawieszenia starzeją się w sposób naturalny. To w jaki sposób i po jakim czasie zależy od użytego materiału.

Natomiast zdecydowanie łatwiej jest trafić 30-40 letniego strucla, niż kolumnę w dobrym stanie.

Zawieszenia - wymiana to nie jest problem. Jest sporo serwisów specjalizujących się w naprawie przetworników , które zrobią to perfekt a nawet lepiej niż fabryka. Zwrotnice - tez nie problem naprawić. Kondensatory w zwrotnicy o ile nie są bipolarnymi są w zasadzie wieczne. Wymiana bipolarnych - no problem. I co z tego że po naprawie zmieniła się częstotliwość rezonansowa basowca z 30 Hz na 35Hz? cz też podział z 800Hz na 870Hz.

I teraz pytanie, na ile to gra tak samo i na ile jest to po takiej naprawie ta sama kolumna? :)

Jest dużo serwisów, które naprawiają np. zawieszenia. Tylko czy używają tych samych materiałów co producent w oryginale? Nie powiesz mi chyba, że materiał zawieszenia nie ma znaczenia?

Przesunięcie punktu podziału to już ingerencja w brzmienie zestawu. Karolowi by się nie spodobało, bo chrakterystyka wyjdzie poza ścieżkę +/-3dB :)

To i tak gra bardzo dobrze i przebija jakością wiele współczesnych konstrukcji (dostrojonych komputerowo z dokładnością do 1Hz :)).

Oj, oczywiście. Rzekłbym nawet, że może przebić setki współczesnych konstrukcji. W większości budżetowych...

Znajdą się też setki współczesnych konstrukcji, które zagrają lepiej :)

Uszkodzony przetwornik ? to fakt nie mały problem ale do wielu kolumn można kupić głośnik dawcę a jak się nie da to indywidualne dorobienie cewki - drogo ale możliwe.

Tylko znowu - na ile to będzie grało tak samo jak oryginał?

I co w przypadku uszkodzenia membrany np. w takich Extremach? Rozumiem że bez problemu można kupić membranę do takiego głośnika? Albo np. wysokotonowca z Extrem, który był modyfikowany przez SF?

Podsumowując; zabawa dla osób będących w temacie. Temat na nie dla osób które na tym się nie znają (nie muszą się znać - to fakt).

Zgadzam się w 100%.

Na szczęście dla tych, którzy się na tym nie znają, zawsze mogą kupić równie dobrze (lub lepiej) grające współczesne konstrukcje, tylko muszą za to więcej zapłacić :)

46 minut temu, tomek4446 napisał:

To to wiem , a nawet znajdę dużo lepsze , ale mówimy o dylematach zakupowych osób które trzymają w garści 6k. zł i zastanawiają się jak je najlepiej spożytkować. Czyli maksimum jakości za tą kwotę. Kolumny nowe czy stare ? :)

To już indywidualny wybór. Pytanie, czy mają w garści 6k kupno kolumn za 6k to najlepsza lokata pieniędzy?

Osobiście preferuję nowe, ale dobrymi używkami też bym nie pogardził. Przy czym w zależności od różnicy w cenie, wolałbym jednak dozbierać do nowych powiększając budżet, niż kupować od razu używki/vintage.

Natomiast jeszcze raz: mi nie chodzi o całkowite odrzucenie vintage. Mi chodzi tylko o walkę z bzdurnymi twierdzeniami, że dzisiaj nic nie gra i wszystko tandeta, a gra tylko vintage...

26 minut temu, Kraft napisał:

Wiele współcześnie produkowanych kolumn zawiera przetworniki opracowane dawno temu, nawet kilkadziesiąt lat temu (np. 35-letnie D2008/D2010). Produkcja nowa, ale technika vintage. Rozwiązanie dla tych, co nie mogą się zdecydować, nowe czy stare;)

Dobre :)

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Twój mózg jest już zakodowany na Klipsch ale :

Dzięki Tomek. Wiem, że chcesz doradzić jak najlepiej ale ten mój mózg to ciągłe pole bitwy między rozsądkiem, a szaleństwem jest ;) Te Tandbergi fajne są. Trójdrożne YB tez niczego sobie 👍

@audiowit jak rozpoznałeś, że te herezje grzebane były? Sprzedawca napisał, że w oryginalnym stanie. Może jakby był jakiś argument to można by cenę jeszcze negocjować. Podpowiedz mi :) 

30 minut temu, tomek4446 napisał:

Te Yb są mojego kolegi. Wcześniej należały do innego też kolegi.

Tandberg ok ale do dużego pomieszczenia.

Splendory zawsze grają swoim firmowym dźwiękiem. Musisz przesłuchać.

10 minut temu, halik napisał:

Najlepszy dzwięk jaki słyszałem wydobywał się z kefów Romana.  Ale ja nie mam dużego doświadczenia a już napewno nie w przedziałach cenowych 30+

Nr. 2 to Yb Huracan  a nastepne w kolejności dynki special 40.

Puki co wygrywa stare.

W kef jest stary t33 na ferrofluidzie. Nie umywa się do obecnych.

Mam wrażenie, że nie słyszałeś dobrze zstawionego audio.

Nie mówię, że u Regi źle gra. Jestem daleki od tego. Sam mam 2 pary kolumn na tych samych przetwornikach.

Chodzi o coś innego. Warto teraz posłuchać dobrze zestrojonego zestawu współczesnego na nowoczesnym tweeterze.

Wogóle nowoczesnego systemu, bo zaraz się przyczepicie, że o jakimś tweeterze piszę.

Przed chwilą, audiowit napisał:

Warto teraz posłuchać dobrze zestrojonego zestawu współczesnego na nowoczesnym tweeterze.

Ok. zgoda , ale .... no właśnie ale , temat wątku świetny , tylko by usystematyzować potrzebne są przedziały cenowe. Inaczej się nigdy nie dogadamy. Witek , jak nowe to za ile ? Jak system do nich to taż za ile ? Znam Twój system i robi wrażenie tylko ...... no właśnie , budżet. Jedna osoba zaakceptuje bez mrugnięcia okiem , dla drugiej będzie to zbliżone do wykupienia biletu na podróż kosmiczną :)

Nie chciałbym też wprowadzać nowych wątków typu : kolumny do ...". Wystarczy jak każdy sam na wstępie określi budżet, i poda w nim alternatywne propozycje kolumn vintage i nowych. Zobaczymy co się wydarzy :) 

2 godziny temu, Asia napisał:

Gdyby to było takie proste...

Widziałem, że w Na Temat Audio mają w salonie na miejscu Tannoye z serii Prestige, możliwe że nawet model Kensington. Wspominałaś, że mieszkasz w domu jednorodzinnym, to na palecie kurier podjedzie i słuchasz 😉.

Mi się wizualnie podobają takie Tannoye, nie miałem okazji słuchać i słabo to widzę, żeby do bloku zamawiać na palecie. Co prawda winda jest, ale i tak ktoś do pomocy potrzebny i koniecznie trzeba być przy odbiorze.