Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jakiś czas temu pisałem na forum o kablach do mojego systemu. Tak ogólnie, chciałem czegoś lepszego niż druty za złotówkę za metr, ale i bez szaleństw. Wiedziony patriotyzmem i bardzo dobrymi opiniami, najpierw kupilem kable do kolumn Melodika Mdc2250 a później RCA Melodika MD2R.

I okazało się, że słyszę kable. 

No, nie od razu. Po wymianie zwykłych starych kabli do kolumn na produkt Melodiki nie usłyszałem różnicy. Niezależne od rodzaju muzyki było to samo. Sytuacja zmieniła się po zmianie RCA za 5 zł na Melodiki za 160 zł. Tu już różnica stała się spora - po wymianie na kabel Melodiki muzyka straciła na szczegółach i wyrazistości. Zupełnie jakbym dołożył jakąś  gruba tkaninę na maskownice kolumn. Podmieniłem więc kabel na RCA od preampa i znów szok - całkowicie inny, znacznie, ale to znacznie lepszy dzwiek.

Moze to przypadek, może w moim systemie tak się dzieje, w innych jest odwrotnie, ale... Trochę obawiam się, że kable Melodiki to takie granie na patriotyzmie jak kolumny Altus czy motocykle Junak ( w tych przypadkach także na sentumencie), ale w zamian dostajemy bardzo kiepskie produkty za niezwykle wygórowana w stosunku do swoich możliwości cenę. 

W każdym razie jakby ktoś chciał te całe kable ode mnie za pół ceny kuoic to chętnie się pozbędę. Moim zdaniem z kablami Melodiki coś jest bardzo nie tak. 

Włożyłeś kij w mrowisko i zaraz się zacznie. Obym się mylił. Ale z przykrością stwierdzam, że masz rację. Melodika to Polski produkt i jednocześnie jeden z najbardziej wypromowanych i trzeba uczciwie przyznać przereklamowanych produktów audio. Miałem dokładnie te same odczucia, wpinasz kable i tak jak piszesz coś jest mocno nie tak. Gdzieś giną detale, masz wrażenie jakby coś się popsuło. Modelowy efekt koca. Różnice w kablach to kontrowersyjny temat, czasem ciężko usłyszeć różnicę i łatwo o wniosek że nie warto dopłacać do droższych, bo grają podobnie. Ale melodika to właśnie jeden z tych kabli , że chyba tylko głuchy by nie usłyszał zmiany, niestety na niekorzyść. Koc, degradacja brzmienia , nieco więcej basu, ale generalnie to strata kasy i rozczarowanie skąd te recenzje. Sorry, ale nawet za darmo ich nie chciałbym. Jakby były cieńsze i nie fioletowe użyłbym ich co najwyżej do podłączenia ledów w meblach, właśnie muszę kupić jakiś kabelek głośnikowy do tych celów (oczywiście do 12V).

Może i włożył kij w mrowisko ale odważnie napisał co usłyszał. Teraz już wie, że pożądniejsze kable nie zawsze będą lepsze dla systemu. To że producent skupił się na... nie wiem czym... pożadnym produkcie, nie znaczy że nadają się.

I jest kilka takich rodzynkow promowanych na forach właśnie melodika, Klotz czy Lapp. 

3 minuty temu, Wito76 napisał:

Włożyłeś kij w mrowisko i zaraz się zacznie. Obym się mylił. Ale z przykrością stwierdzam, że masz rację. Melodika to Polski produkt i jednocześnie jeden z najbardziej wypromowanych i trzeba uczciwie przyznać przereklamowanych produktów audio. Miałem dokładnie te same odczucia, wpinasz kable i tak jak piszesz coś jest mocno nie tak. Gdzieś giną detale, masz wrażenie jakby coś się popsuło. Modelowy efekt koca. Różnice w kablach to kontrowersyjny temat, czasem ciężko usłyszeć różnicę i łatwo o wniosek że nie warto dopłacać do droższych, bo grają podobnie. Ale melodika to właśnie jeden z tych kabli , że chyba tylko głuchy by nie usłyszał zmiany, niestety na niekorzyść. Koc, degradacja brzmienia , nieco więcej basu, ale generalnie to strata kasy i rozczarowanie skąd te recenzje. Sorry, ale nawet za darmo ich nie chciałbym. Jakby były cieńsze i nie fioletowe użyłbym ich do podłączenia ledów w meblach, właśnie muszę kupić jakiś kabelek głośnikowy do tych celów (oczywiście do 12V).

Nie jest moim zamiarem drażnić kogokolwiek czy prowokować lecz po prostu przestrzec. Biorę pod uwagę, że mogę słyszeć, źle, ale cholera, żeby aż tak bardzo źle? Różnicy nie słyszę tulko gdy włączę te kable do kina domowego, tu nie ma degradacji, ale w stereo jest po prostu źle. Nawet bardzo źle. I nie chodzi o to, że poskapilem - bo pisze o odniesieniu do produktów wielokrotnie  tańszych.

Ma to dwa oblicza - pierwsze, że kable jednak słychać. Drugie - nie zawsze to co droższe i promowane ma jakikolwiek sens. 

Efekt taki, że chciałbym sobie kupić jakiś znośny kabel do kolumn i RCA, ale się boję, że znów wyrzucę pieniądze w błoto. 

I niech to będzie przestrogą dla tych co polecają poządne kable, które " wystarcza" bo drożej nie ma sensu i tym podobne bzdury.

O widzisz, to samo napisaliśmy w tym samym czasie.

Zgadzam się i szacun że uczciwie piszesz o swoich wrażeniach. Oczywiście jak już pisałem na początku temat jest złożony i kontrowersyjny. Czy warto czy nie warto kupować droższe kable - było już wałkowane wielokrotnie. Czy są w ogóle różnice - też było walkowane i to z jakimi emocjami. Ostatnio trochę rozmawiam z jednym kolegą o akustyce, i prawidłowej adaptacji pomieszczenia. I nie wiem czy czasem facet nie ma racji w jednej kwestii. Kolega ma bardzo dobrze zaadoptowane pomieszczenie odsłuchowe, porządne panele z wełny o dużej gęstości, zrobione pomiary itd. I z tego co mi mówił przed adaptacją zmiany kabli, listwy, no czegokolwiek wnosiły małe lub pomijalne różnice na zasadzie "wydaje mi się". Dopiero po adaptacji system jest dużo bardziej "responsywny", wrażliwy i wszystko słychać. Na przykład zmiana filtra w listwie z oryginalnego (w Taga pf1000) na filtr Filtercon o dużo wyższej tłumienności zrobiła u niego bardzo duże różnice. U jego kolegi bez adaptacji praktycznie żadne. Ameryki nie odkrywam ile wnosi adaptacja, ale może niepotrzebnie się spieramy o grające kable. Jedni słyszą bo mają bardziej sprzyjające warunki (ktoś zaraz powie, że chcą usłyszeć) a inni gorsze warunki i nie usłyszą tyle.

Nikt tu nikogo póki co nie nie atakuje i niech tak zostanie. Może być tak że obie strony legendarnego forumowego kablarskiego sporu mają swoją subiektywną rację, której bronią na noże.

No więc Wito ja taki też posiadam i wierz, że " słychać lepiej". Zreszta sam słyszałeś u kolegi.

Ale już samo uchwycenie właściwego balansu tonalnego pozwala na wychwycenie różnic w kablach, kolcach, voodoo cudach. 

No jeśli komuś napierdziela bas, bo niewłaściwie dobrał kolumny, ma rozkręcony na galach bas i treble czy gra na przypadkowo skleconym w Wu Czan Mei sprzęcie trudno na wychwyceniu niuansów.

W dobrze dostrojonym systemie ( system to też pomieszczenie) słychać każdą zmianę. A jeśli ktoś ten system dobrze zna to nawet zmiana wtyczki może mu coś poprawić albo spieprzyć.

7 minut temu, Wito76 napisał:

Nikt tu nikogo póki co nie nie atakuje i niech tak zostanie. Może być tak że obie strony legendarnego forumowego kablarskiego sporu mają subiektywną rację, której bronią na noże.

Ani przez chwilę nie było moja intencja atakowanie kogoś czy wzbudzanie awantury. Po prostu pisze, że będąc sceptycznym co do brzmienia kabli, wyraźnie usłyszałem różnice i jednocześnie nijak się 9na miała do ceny drutów. Druga sprawa to jazda na poczuciu patriotyzmu i często sentymencie. 

Jednocześnie bałbym się pytać o polacane kable do kolumn w cenie no do 200 zł za metr czy RCA w podobnej kwocie. Byłoby sto odpowiedzi  a każda inna i jak sądzę każda z najlepszymi intencjami. 

I chyba to najlepszy moment żeby zakończyć ten wątek.

Z mojej strony gratuluję odwagi. 

I z mojej strony również. Nie droższe, tylko dobrze dobrane do systemu.

Pozdro.

18 minut temu, audiowit napisał:

I chyba to najlepszy moment żeby zakończyć ten wątek.

Z mojej strony gratuluję odwagi. 

I z mojej strony również. Nie droższe, tylko dobrze dobrane do systemu.

Pozdro.

Niezupelnie. Daliby się wątek zakończyć gdybys podał namiary do sklepu z którego wyślą z piec par, poltorametrowych   wybranych kabli by sprawdzic sobie co będzie dobrane lepiej i to właśnie kupić. 

Dwa razy autor podkreślił, że nasz krajowy produkt, że patriotyzm i granie na tej narracji. Ze 2 lata temu interesowałem się tymi melodikami zachęcony recenzjami. I teraz ciekawostka, jak komuś się chce to zwrócie uwagę na opinie na Ceneo. W wielu z nich powtarza się poza och ach jeden argument "no i warto wspomnieć, że to produkt polski, popierajmy krajowe produkty". Fajnie to działa na podświadomość. Oczywiście nietrudno się domyślić po kilku takich tekstach , że pisała te opinie pewna grupka lub nawet ta sama osoba. Taka moja teoria spiskowa. I jeszcze zdanie do autora, nie przejmuj się, nie ty jeden wtopiłeś kasę na nietrafiony audio zakup. Ja właśnie mam jedną, a jutro będzie druga aukcja na olx z nietrafionym pomysłem. Uczymy się na błędach, ale jednocześnie zdobywamy doświadczenie, choć czasem nie jest to przyjemne.

I zdanie do Audiowita, podzielam opinię że nie ma co więcej drążyć tematu.

10 godzin temu, Wito76 napisał:

Dwa razy autor podkreślił, że nasz krajowy produkt, że patriotyzm i granie na tej narracji. Ze 2 lata temu interesowałem się tymi melodikami zachęcony recenzjami. I teraz ciekawostka, jak komuś się chce to zwrócie uwagę na opinie na Ceneo. W wielu z nich powtarza się poza och ach jeden argument "no i warto wspomnieć, że to produkt polski, popierajmy krajowe produkty". Fajnie to działa na podświadomość. Oczywiście nietrudno się domyślić po kilku takich tekstach , że pisała te opinie pewna grupka lub nawet ta sama osoba. Taka moja teoria spiskowa. I jeszcze zdanie do autora, nie przejmuj się, nie ty jeden wtopiłeś kasę na nietrafiony audio zakup. Ja właśnie mam jedną, a jutro będzie druga aukcja na olx z nietrafionym pomysłem. Uczymy się na błędach, ale jednocześnie zdobywamy doświadczenie, choć czasem nie jest to przyjemne.

Szkoda mi pieniędzy, ale jeszcze stać mnie na taką stratę. Cóż, skąpy dwa razy traci :). Bardziej przestrzegam tych dla których kable Melodika to duży wydatek. No i ciekaw jestem czy opisane wyżej to tylko moje wrażenia czy raczej częściej spotykane (a zdaje się, że tak).

W każdym razie już koniec z takim dziadowaniem. Kupię coś kierując się sercem do muzyki a nie ojczyzny bo na tym drugim wychodzi się ostatnio bardzo nieszczególnie. No i coś co po ujawnieniu nie będzie groziło rozwodem. Może Tellurium Q Black? 

Ja kable głośnikowe Melodiki zastapiłem z powodzeniem Chord Clearway. Różnica jest słyszalna wyraźnie. Może to nie jest Tellurium Q Black ale tez cenowo pozostajesz w strefie niedrogich kabli.

1 godzinę temu, Paweł Pawlik napisał:

Ja kable głośnikowe Melodiki zastapiłem z powodzeniem Chord Clearway. Różnica jest słyszalna wyraźnie. Może to nie jest Tellurium Q Black ale tez cenowo pozostajesz w strefie niedrogich kabli.

Nie przesadzaj, Clareway jest przecież 3 razy droższy od Melodika, więc to już inna polka cenowa :).

Zdrożały ostatnio. Półtora roku temu kupiłem na metry, bez konfekcji Clearway za 49zł/m. Potem oczywiście ze stratą sprzedałem. Gdybym schował do szuflady i potraktował jako inwestycje pewnie dzisiaj wyszedłbym na zero lub może nawet na czteropaka zarobił jeszcze.

To może mi coś podpowiecie odnośnie kabli, na początek do kolumn, pozniej RCA? Niech będzie budżet w granicach 1000 zł. Mój zestaw to Atoll in200 Signature, Polk Audio Rti A9 i Onkyo 6170. 

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Zdrożały ostatnio. Półtora roku temu kupiłem na metry, bez konfekcji Clearway za 49zł/m. Potem oczywiście ze stratą sprzedałem. Gdybym schował do szuflady i potraktował jako inwestycje pewnie dzisiaj wyszedłbym na zero lub może nawet na czteropaka zarobił jeszcze.

Niestety ceny oszalaly. Jak to w komunizmie, mamy hiperinflacje, która się rozkręca. Siedziałem rok od rana do wieczora  na budowie swojego domu poganiając ekipe przed tym szaleństwem i organizując pracę i dostawy  i dzięki temu zaoszczedzilem jakis milion złotych. W budownictwie ceny wzrosły często o kilkaset procent, ale i wszędzie indziej. Wszystko można uznać za inwestycje, ale tylko jeśli zignoruje się inflację bo jeżeli wziąć ja pod uwagę, to realnie każdy ubożeje i traci. 

8 minut temu, Khedron napisał:

na początek do kolumn

Ale na głośnikowe nie narzekałes przecież. 

16 godzin temu, Khedron napisał:

Po wymianie zwykłych starych kabli do kolumn na produkt Melodiki nie usłyszałem różnicy.

???

Dlaczego chcesz zmienić skoro są ok?

4 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ale na głośnikowe nie narzekałes przecież. 

???

Dlaczego chcesz zmienić skoro są ok?

Jeśli nie usłyszałem różnicy pomiędzy Melodika za 30 zł za metr a kablem za 2 zł za metr to raczej nie jest powód do zadowolenia. 

Coś mi się tu grubo nie trzyma kupy. Robisz inwestycje nie za milion tylko zaoszczędziłeś milion. Z drugiej strony myślisz poważnie o audio i kupujesz kable za 2 zł. Potem cmokasz że Clearway jest za drogi. Oczywiście nie chodzi o to by komuś zaglądać do portfela tylko... no sam czujesz, jest tu jakaś niespójność.

2 godziny temu, Wito76 napisał:

Coś mi się tu grubo nie trzyma kupy. Robisz inwestycje nie za milion tylko zaoszczędziłeś milion. Z drugiej strony myślisz poważnie o audio i kupujesz kable za 2 zł. Potem cmokasz że Clearway jest za drogi. Oczywiście nie chodzi o to by komuś zaglądać do portfela tylko... no sam czujesz, jest tu jakaś niespójność.

Oj to co piszesz to się faktycznie kupy trzyma :). Piszę ile nie wydałem, piszę ile zapłaciłem za kable a ile są realnie warte... Gdzie tu niespójność? 

Mam głośnikowe melodiki purple pod fronty dla KD , tam jest spoko ;) ale do stereo były zbyt "ciemne" , w tej cenie wiadomy Belden jest wystarczający.
na kable rca polecam neotecha , mam pod dac taki https://www.blackdotaudio.eu/przewod-polaczeniowy-neotech-nei-3004-up-occ-miedz-monokrystaliczna-p-3162.html

btw widzę ,że ceny skoczyły ;)

Wracając do kabli Melodiki - na początku gralo to dobrze. Później nastąpił jakiś zawał, może wygrzaly się i stąd ten efekt. Dźwięk szlag trafił, stal się przytłumiony i pozbawiony emocji. Pozyczylem os kolegi jakieś... No miały chyba 40i w nazwie i znów było bardzo fajnie więc to raczej wina kabli.
Zmieniam więc wszystko i te nieszczęsne Mdc2250 i RCA Md2r. U mnie po prostu się zupełnie nie sprawdzają. Doszła też zmiana pokieszczenia odsłuchowego na takie ze skosami i dywanem mającym poprawić akustke. Wszystko razem dało efekt w dźwięku tragiczny.
Zamówiłem już Tellurium Q Ultra Blue II bo z tego co czytam i co mi doradzają będą bardziej odpowiadały moim gustom niż Black II. Przekonamy się jak dojdą. 

Dnia 10.09.2021 o 14:17, Wito76 napisał:

Gratulacje wyboru lepszego kabelka, napisz wrażenia. Sam jestem ciekaw tych Tellurium.

Miały być jutro, ale raczej nie dojadą mam więc weekend na porządkowanie pomieszczenia ze sprzętem tak żeby akustyka była w miarę dobra. Zamierzam też kupić cztery ekrany akustyczne 120x60 cm żeby utrzymać schludność akustyczna mimo innych zmian w pomieszczeniu. 

Prócz tych Ultra Blue II kupiłem też nowy RCA. Jakiś Ricable Primus Signal - podobno w swojej cenie rewelacja. Się przekonamy.