Skocz do zawartości

Projekt Perun


HQ150

Recommended Posts

Już o moim subwooferze wspominałem ale spotykam się z zapytaniami ,, jak to jest zrobione'' to może parę słów skrobnę na ten temat.

A nuż się komuś kiedyś przyda, będzie dla kogoś inspiracją.

Kupiłem za wielką wodą taki głośniczek:

 

Q Series - Q18 NEO | Fi Car Audio

obraz.thumb.png.67e7aeb9de4f61c676dfb7279161c028.png

 

Siła magnetyczna w szczelinie jest dwa razy większa niż w wybitnym Focalu Utopii 18'' Wychylenie membrany to prawie-UWAGA- 7 cm!

Obudowa ma 150 l netto objętości. Zbudowana jest ze sklejki 4 cm grubej ze wzmocnieniami wewnątrz. ( dwa razy po dwa centymetry sklejki, taka kanapka).  Dodatkowo na zewnątrz jest obłożona płytą pilśniową i przygotowana pod lakier na połysk 0.5 cm. Czyli łącznie 45 mm. 

W środku oczywiście są bardzo masywne żebra spinające konstrukcję. Boczne ściany i ściany góra dół spiętę są czterema żebrami pospinanymi wzajmenie ze sobą tworząc taką kratownicę. Dodatkowo ściany przednia i tylna są skręcone czterema stalowymi śrubami przechodzącymi przez tą kratownicę. W wewnętrzny tunel który tworzy ta kratownica zamocowany jest gruby filc i tworzy on łoże do którego wchodzi bardzo ciasno ,, dupa'' głośnika. Głośnik więc nie jest tylko wkręcony od przodu ale i trzymany jest mocno za tylną część napędu, żeby zminimalizować wszelkie naprężenia.

Do środka przed włożeniem przetwornika władowałem ogromny wór jakiejś wełny syntetycznej.

Jak tę skrzynię wnieśliśmy w trójkę do pokoju kinowego to ochota na malowanie mi przeszła. Kupiłem folię jak do oklejania samochodów i skrzynię po prostu okleiłem. Na front dorobiłem płytę z czarnego akrylu. Całość z głośnikiem waży około 100kg.

Na tym zdjęciu widać rozmiary tego potwora. W tle kolumny z 12'' basem.
obraz.png.2c89455fef36ac7b53f1fddeeffd777e.png

A tu porównanie z litrowym słoikiem miodu
obraz.png.8217508a6afceb7e21971753f62606cd.png

Do napędu została użyta końcówka Crown XTi 4000. Ta akurat bo ma rewelacyjny system DSP HiQnet Band Manager™. Głośnik jest dwu cewkowy i każdy z kanałów końcówki napędza jedną z nich. Końcówka nie jest w obudowie suba tylko jako zewnętrzna.

W końcówce została poprzez wejście serwisowe zmieniona temperatura włączania aktywnego chłodzenia i wymieniony wiatraczek na bardzo cichy Noctua. Bardzo rzadko się włącza i nie słychać go zupełnie.

Subwoofer jest w obudowie OZ oczywiście:-)

Tu porównanie jeszcze nie oklejonego z Velodyne DD12 którego u mnie Perun wygryzł
obraz.png.79c68ce3ad3cb27234937c4bbb9974b7.png

Wymiary Peruna 63 cm wysokość, 59 szerokość i 69 głębokość.

Tak przygotowany sub poddany został kalibracji przez zawodowca. Specjalista akustyk( Audiosynergia)  bawił się z tym na profesjonalnym sprzęcie ponad trzy godziny. Nastawy dla dwóch miejsc odsłuchowych zostały zapisane w pamięci.

Subwoofer liniowo schodzi w pomieszczeniu do 15Hz. Liniowo! Potem jest lekki dołek i co ciekawe następnie wraca przy 10-12Hz.

To co on robi w pomieszczeniu jest po prostu niewiarygodne.

Nie ma chyba możliwości w warunkach domowych żeby go zmęczyć. Podczas testów na krótko daliśmy mu z karty/generatora popracować mocniej i ciśnienie było grubo powyżej 100dB.

I nic, zero zniekształceń, buczenia, nieczystości. Non stop pełna kontrola.

W porównaniu z Velodyne DD12 który miałem, co ciekawe, na znakomitej większości filmów jest ,, jaśniej''. Natomiast jak ma w danym momencie bas być, no to jest po prostu oszałamiająco. Bardzo często nie słyszymy dźwięku ale już czujemy masaż. Obecnie porównując doznania z tych dwóch subwooferów to na DD12 chyba miałem bas podkręcony za bardzo ale po to, żeby w momencie jak ma być było go sporo. Teraz większość filmu ma mniejszą ilość basu, bo nie jest on sztucznie podkręcony ale w momencie jak ma faktycznie być to jest go ogrom plus masaż całego ciała. Nie tylko ciała zresztą. Mam masywne ciężkie fotele ze skóry i nawet one całe pracują jak jest ku temu powód na ekranie.

A tak się prezentuje już na gotowo

obraz.png.28c82088a036074ca325c564653b3a81.png

 

 

 

 

 

 

 

A i koszt.

Całość około 7000 -7500zł.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstały trzy takie konstrukcje spod ręki Audiosynergii.

Jeden mój, jeden w najlepszym systemie stereo jaki dany mi było kiedykolwiek usłyszeć( u konstruktora właśnie) i jeden dla kogoś gdzie jest wsparciem w kinie i stereo jednocześnie.

Co ciekawe te głośniki są robione ręcznie pod zamówienie ( trochę się czeka) i mają idealnie powtarzalne parametry. Mało tego zgodne z kartą producenta.

 

Przed chwilą, halik napisał:

zacna praleczka milordzie.   Końcówka jest przykręcona do tylnej obudowy czy stoi z resztą klocków?

Końcówka jest z resztą zabawek.

Nawet kiedyś nagrałem na prośbę kolegi jakiś filmik z jego pracą. Niestety mikrofon w telefonie przy tych poziomach natężenia niskich tonów nie wyrabia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gutozaur napisał:

Piękna robota

Wysłane z mojego Pixel 4a przy użyciu Tapatalka
 

Dziękuję.

2 minuty temu, Heathen napisał:

Owszem DD18 to cena z kosmosu ale też porządnie masuje  żołądek:)

Nie tylko o cenę chodzi. Samo wykonanie serii DD też by mogło być lepsze. Zwłaszcza przy tej cenie. A i co ciekawe to końcówka w serii DD jest taka sama przy każdym głośniku. Czyli i 12'' i 15'' i 18'' ma tylko 1250W RMS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2021 o 11:28, halik napisał:

zacna praleczka milordzie. 

A propos pralki.

Toto stoi na macie pod pralkę właśnie. Więc trafiłeś w punkt:-)

image.png.d9831657230d5b0cd9bdb178c065cb95.png

Lepszych ,, nóżek'' pod subwooferem jeszcze nie miałem. Stabilne jest jak skała, nie przesuwa się wcale i zupełnie odizolowuje suba od podłogi. Nic się na nią nie przenosi.

To ma takie miękkie cycki z obu stron i nawet pod naciskiem 100kg nie są sprasowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat zajrzałem, a tu o drganiach :) @HQ150, to niestety nie działa, tak jak oczekujesz, aby działało. Aby dobrze odizolować urządzenie wytwarzające tak niskie częstotliwości trzeba naprawdę się postarać. Wibroizolacja musi zapewnić częstotliwość rezonansową układu izolator-obiekt, znajdującą się poniżej spodziewanych częstotliwości pobudzających. Im ta odległość jest większa, tym lepiej. Jeżeli piszesz że:

9 minut temu, HQ150 napisał:

To ma takie miękkie cycki z obu stron i nawet pod naciskiem 100kg nie są sprasowane.

, czyli rozumiem, że materiał się niechętnie poddaje... No cóż, nie będzie to działało optymalnie, o ile w ogóle. 

Jeżeli koniecznie chcesz użyć już zakupioną podkładkę, to kluczowe jest dobranie powierzchni podstawek względem wagi, aby uzyskać odpowiednią częstotliwość własną (czyli jak najniższą). Zakładając oczywiście, że podkładki to wytrzymają i nie odkształcą się trwale.

Myślę, że byłbyś zaskoczony efektem poprawnie wykonanej izolacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Asia napisał:

To się w głowie nie mieści (mojej oczywiście). Coś niesamowitego.

Miód też z własnej pasieki?

No kurde nie. Nad czym ubolewam.

 

Przed chwilą, nowy78 napisał:

czyli rozumiem, że materiał się niechętnie poddaje... No cóż, nie będzie to działało optymalnie, o ile w ogóle. 

Nie. To jest bardzo miękkie ale jak subwoofer leży całą swoją dużą przecież powierzchnią na tej macie to jej nie prasuje na tyle, żeby te cycki z jednej i drugiej strony zniknęły.

2 minuty temu, nowy78 napisał:

Myślę, że byłbyś zaskoczony efektem poprawnie wykonanej izolacji.

Jasne, ze to nie jest ideał. Mam tego świadomość. Ale to najlepsze ,, nóżki'' pod suba jakie do tej pory miałem.

Ważne jest to, ze podczas oglądania filmu nie jestem w stanie wykryć miejsca wydobywania się niskich tonów. Są z różnych miejsc. Więc chyba nie jest tak źle.

Ale czy może być lepiej. No oczywiście. Tylko jak to jeszcze ulepszyć to na razie nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Trochę inaczej sobie to wyobraziłem, tj, że mata w ogóle się nie poddaje. 

W każdym razie, możesz spróbować zmierzyć z jaką częstotliwością drga sub na podkładce (oczywiście walnięty ręką, a nie od muzyki) za pomocą jakiejś aplikacji na telefon ( np IDynamics). Będziesz miał obraz, czy wibroizolacja jest wystarczająco dobrze zrobiona.

Ja uzyskałem u siebie częstotliwość rezonansową w okolicach 6 Hz (w pionie), ale przy użyciu sprężyn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, HQ150 napisał:

Ważne jest to, ze podczas oglądania filmu nie jestem w stanie wykryć miejsca wydobywania się niskich tonów. Są z różnych miejsc. Więc chyba nie jest tak źle.

Otóż to. Dobra izolacja powoduje, że bas, szczególnie ten bardzo niski, staje się "mniej słyszalny". Z opisu może to wydawać się dziwne, a wręcz przez wiele osób niezbyt pożądane, jednak jak dla mnie nie ma powrotu. Tak właśnie być powinno. Zamiast głośnikowego "buuu" (oczywiście wyolbrzymiając problem), otrzymujemy niesłyszalnie wibrujące powietrze :) Jak już gdzieś pisałem - niepokój w czystej postaci ;) 

8 minut temu, Asia napisał:

Czyli jak postawiłam kolumny na matach piankowych pod sprzęt sportowy z Decathlona to nie był taki beznadziejny pomysł? To poszukam lepszych.

Pianka tak, ale trzeba się upewnić, że jest z gumy i z tego co zauważyłem, lepiej otwartokomórkowa typu guma porowata (nie spieniona). Innymi słowy, po zdjęciu nacisku musi od razu powracać do pierwotnego stanu. Pianki z tworzyw "siadają" na stałe. No i dobór powierzchni. Im twardszy materiał, tym mniejsze kawałki trzeba wyciąć. Kolumna musi się po prostu bujać. Jak dotrę do domu, to wrzucę fotkę, jak ja mam to w tej chwili zrobione.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy78 napisał:

W każdym razie, możesz spróbować zmierzyć z jaką częstotliwością drga sub na podkładce (oczywiście walnięty ręką, a nie od muzyki) za pomocą jakiejś aplikacji na telefon ( np IDynamics). Będziesz miał obraz, czy wibroizolacja jest wystarczająco dobrze zrobiona.

O widzisz. Dzięki. Trzeba się będzie pochylić nad tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Amarok napisał:

A jak z użytkowaniem, też zbiorowo? 😉

Nie zrozumieliśmy się. Cena okazyjna więc może się skrzykniemy w np. 10 osób, każdy sobie kupi po dwa np. ( przecież jeden nie może być) i kupimy 20 sztuk. Może dostaniemy wtedy jakiś rabat? Może się z tysiąc złotych uda urwać? Oczywiście za całość zamówienia:-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...