Skocz do zawartości

Połączenie dwóch wzmacniaczy.


Marcin04

Recommended Posts

Witam. Potrzebuję porady. Mam dwa wzmacniacze i chciałbym je ze sobą połączyć w celu sprawdzenia jak zagrają kolumny w bi ampingu. Jeden wzmacniacz posiada pre out i main in, drugi niestety nie. Czy jak wyjdę rca z pre out i wepnę się np. do wejścia AUX w drugim wzmacniaczu to nic mi wybuchnie? Wiem że będzie problem z regulacją głośności ale czy zadziała takie połączenie?

Wzmacniacze to Optonica sm3636 i Akai am2200. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wyjdziesz z pre to regulację głośności powinno zapewniać to pre właśnie. Problemem może być różne wzmocnienie obu końcówek. W takim wypadku, na szybko można by sobie poradzić w ten sposób, że w kable łączące pre z końcówką o większym wzmocnieniu np wmontować dzielnik napięcia we wtykach.

Edit: Nie doczytałem. Jeżeli ten bez pre out to integra (nie wiem dlaczego pomyślałem o końcówce :P ), to nie będzie powyższego problemu.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marcin04 napisał:

Wiem że będzie problem z regulacją głośności ale czy zadziała takie połączenie?

o najważniejszym zapomniałeś, przesunięcia fazowe , które powxtanie na tych wzmacniaczach, ponieważ będziesz korzystać z końcówki mocy w jednym a w drugim z preampa. Dlatego możesz mieć problem z definiowaniem dźwięku.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Marcin04 napisał:

No tak. A jakby obydwa wzmacniacze miały pre out I main in?

wiesz problem polega na tym że masz 2 różne wzmacniacze, ale jak były by te same też nie ma pewności że nie będzie przesunięć fazowych do tego  aby to z synchronizować potrzebne są przyrządy, druga sprawa jest też w kolumnach i one mogą powodować różnice ze względu na zastosowane w nich zwrotnic, ale tutaj nie będzie  problemu z nimi.

Jest to ciężko ogarnąć bez odpowiednich pomiarów.

Pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi różnymi wzmacniaczami w biampingu i przesunięciami fazowymi itp., to mam wrażenie trochę nadmuchana historia. Warto przetestować organoleptycznie. Ja mam za sobą testy różnych końcówek (różne moce, producenci, modele) podpinanych do tej samej pary głośników i poza sporadycznymi przypadkami (najczęściej zmieszane połączenie XLR plus RCA) nie zauważyłem dramatu. Czasami było lepiej, czasami gorzej ale nigdy dramatycznie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marek.S napisał:

Z tymi różnymi wzmacniaczami w biampingu i przesunięciami fazowymi itp., to mam wrażenie trochę nadmuchana historia. Warto przetestować organoleptycznie. Ja mam za sobą testy różnych końcówek (różne moce, producenci, modele) podpinanych do tej samej pary głośników i poza sporadycznymi przypadkami (najczęściej zmieszane połączenie XLR plus RCA) nie zauważyłem dramatu. Czasami było lepiej, czasami gorzej ale nigdy dramatycznie :)

Ok. Dziękuję za informację. Sprawdzę i się przekonam. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marek.S napisał:

Z tymi różnymi wzmacniaczami w biampingu i przesunięciami fazowymi itp., to mam wrażenie trochę nadmuchana historia.

jeżeli nie zależy ci na dźwięku a tylko chcesz mieć efekt nic nie stoi na przeszkodzie, każdy może zrobić co chce, ale proszę nie pisz że nie ma to wpływu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bym polemizował z uogólnianiem, że dwa różne wzmacniacze w połączeniu biamp to strata jakości dźwięku. Tak jak napisałem, czasami można się zdziwić. Na początek mały cytat na szybko znaleziony w google:

"Horizontal vs. Vertical Bi-Amping

There are also two extra types of bi-amping that can be used in either a passive or active setup. Vertical bi-amping is when two separate amplifiers are used for each channel that you send to the speaker. This can be an advantage, because you can use a more powerful amp for the more power hungry woofers and then an amp with less power for the tweeter. Just keep in mind you’ll need to do more tweaking with this setup to make sure the levels are matched between the two sets of drivers.

Horizontal bi-amping is simply running two channels off the same amp or receiver. The scenario of using surround back channels to bi-amp is an example of horizontal bi-amping and this is probably the most common method since it doesn’t require the purchase of an extra amp. If you hook up your speakers in this configuration, make sure you assign the surround back channels to bi-amp in the amp assign section of your receiver or pre-amp in order to get a second front channel signal sent to the speakers.

(Bi-Amp Benefits and Configurations – Aperion Audio)"

Takich wpisów znajdziesz wiele. Krótko mówiąc w przypadku poziomego (horizontal) biampingu kategoryczne stwierdzanie, że stosowanie różnych wzmacniaczy przyczyni się do degradacji dźwięku, należy włożyć między bajki.

Powtarzam raz jeszcze, może nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia praktycznego (dopiero od dwóch lat), ale przez moje ręce przeszło już niemal kilkadziesiąt różnych konfiguracji, więc niejakie doświadczenie praktyczne mam i ZAWSZE należy sprawdzić dane zestawienie organoleptycznie (na ucho :) ). Żadna opinia na forum nie zastąpi Twojego ucha.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem ale jak wyjąłem zworki i wyszedłem z pre out do AUX w drugim wzmaku to zagrały tylko niskotonowe. Ten wzmak który ma pre out nie wypuścił sygnału na kolumny. 

Zadziałało dopiero jak wsadziłem zworki z powrotem i wyszedłem z tape REC out I wpiąłem się w drugim w aux. 

Trzeba pobawić się regulacją głośności ale efekt jest odczuwalny. 

Ciekaw jestem czy jakbym miał dwa wzmacniacze zintegrowane i obydwa miałyby pre out oraz main in, czy wtedy dałoby się je spiąć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Marcin04 napisał:

Ciekaw jestem czy jakbym miał dwa wzmacniacze zintegrowane i obydwa miałyby pre out oraz main in, czy wtedy dałoby się je spiąć?

Zalezy od wzmacniaczy.

Gdyż są takie które podczas podłączania do PRE OUT odłączasz w nich końcówkę. Wówczas taki wzmacniacz pracuje tylko jako PRE i nie masz Bi ampingu.

Ale są takie w których na PRE OUT cały czas wychodzi sygnał i na końcówkę też. Wówczas z jednego wychodzisz PRE OUTEM ale on wciaż gra i do drugiego wchodzisz main in i gra bi amping.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup końcówkę albo 2 monobloki (takie same 😁) i przedwzmacniacz. Po co te kombinacje? Chcesz dobrze zgrany zestaw to mogę Ci dać namiar na firmę, konstruktora takich rzeczy. Powiesz na jakim dźwięku Ci zależy i taki zestaw dostaniesz. I skończysz poszukiwania. Możliwe są później wariacje, modyfikacje, upgrade. 

Tylko co chcesz? Przedwzmacniacz lampowy + końcówkę mocy tranzystorową? + dac? Czy bez? Wszystko na tranzystorach, wszystko na lampach, hybryda? Możesz dostać zestaw jaki chcesz, ale zależy od  budżetu jaki chcesz przeznaczyć. 

Możesz zamówić integrę, ale Ty chcesz pre+końcówka, więc pójdź w to. Możesz żonglować integrami, ale to bezsensu. Przynajmniej dla mnie. I tak nie uzyskasz takiego dźwięku jak chcesz z dwóch różnych wzmacniaczy zintegrowanych. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, 1Ender napisał:

Kup końcówkę albo 2 monobloki (takie same 😁) i przedwzmacniacz. Po co te kombinacje? Chcesz dobrze zgrany zestaw to mogę Ci dać namiar na firmę, konstruktora takich rzeczy. Powiesz na jakim dźwięku Ci zależy i taki zestaw dostaniesz. I skończysz poszukiwania. Możliwe są później wariacje, modyfikacje, upgrade. 

Tylko co chcesz? Przedwzmacniacz lampowy + końcówkę mocy tranzystorową? + dac? Czy bez? Wszystko na tranzystorach, wszystko na lampach, hybryda? Możesz dostać zestaw jaki chcesz, ale zależy od  budżetu jaki chcesz przeznaczyć. 

Możesz zamówić integrę, ale Ty chcesz pre+końcówka, więc pójdź w to. Możesz żonglować integrami, ale to bezsensu. Przynajmniej dla mnie. I tak nie uzyskasz takiego dźwięku jak chcesz z dwóch różnych wzmacniaczy zintegrowanych. 

Pozdrawiam 

Dziękuję. Chętnie bym skorzystał ale narazie finanse nie pozwolą i muszę się cieszyć tym co mam. Powiedzmy że to była próba, sprawdzenie co z tego wyjdzie i była zabawa. Pozdrawiam serdecznie. 

2 godziny temu, S4Home napisał:

Zalezy od wzmacniaczy.

Gdyż są takie które podczas podłączania do PRE OUT odłączasz w nich końcówkę. Wówczas taki wzmacniacz pracuje tylko jako PRE i nie masz Bi ampingu.

Ale są takie w których na PRE OUT cały czas wychodzi sygnał i na końcówkę też. Wówczas z jednego wychodzisz PRE OUTEM ale on wciaż gra i do drugiego wchodzisz main in i gra bi amping.

Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Doszedłem do tego wszystkiego. Człowiek uczy się całe życie. Efekt jest zauważalny. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Cześć, wtrąciłbym się do tego tematu z zapytaniem. Mam dwa wzmacniacze i dwa zestawy kolumn. Pierwszy to denon pma 720 AE z wyjściem pre-out a drugi HK-3270, w którym pre-out jest połączone zworami z main-in (foto). W jaki najlepiej sposób połączyć te dwa zestawy aby grały jednocześnie? Jestem bardzo ciekawy efektu a nie mam pojęcia czy mogę te zworki usunąć czy jakoś inaczej, żeby niczego nie zepsuć. Będę wdzięczny za odpowiedź. 

   Pozdrawiam - ARTUR234694695_Screenshot_20220512-175955746(1).thumb.jpg.d9c3ac2b95f62455a2b2860e40de28ce.jpg 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie Artur po co?

Po co łączyć w jednym pomieszczeniu 2 pary kolumn?

To ma być na imprezę? Bo z kwadrofonii nie korzysta się już dawno.

- wyjmujesz zworkę i łączysz PRE OUT denona z Main in w Harmanie.

TYLKO na Denonie będziesz sterował głośnością. Pokretło w Harmanie nie będzie działać.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj obu osobno. Później połącz jak pisał Piotr. Wybierz najlepsze połączenie sonicznie dla Ciebie. Ja osobiście nie łączyłbym obu wzmacniaczy, tylko wybrał 1. A jak będzie nie to, to sprzedał oba i poszedł w końcówkę mocy i przedwzmacniacz. Kolumny tylko 1 parę podłączasz. Nigdy dwie, bo coś możesz spalić.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...