Skocz do zawartości

Efektywność Dolby Atmos


Hakau

Recommended Posts

Witam. Chciałbym poznać zdanie bardziej oblatanych ludzi w temacie ode mnie. Chodzi mi o efektywność głośników nadstawnych montowanych na frontach. Czytałem już różne opinie, podpatrzyłem też jakieś materiały na yt. Zdania są podzielone. Wiadomo, że głośniki sufitowe dadzą pełny efekt, ale czy te nadstawki dadzą chociażby namiastkę efekty, czy to tylko skok na kasę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy efekt uzyskasz z głośników fizycznie zamontowanych w suficie, ale nie wszyscy mają takie możliwości i dla nich dedykowane są tego typu rozwiązania, które działają na zasadzie odbić i dają poczucie obecności głośników nad głową. Oczywiście nie jest to to samo, ale można tak oszukać słuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robiłem kiedyś próby z głośnikami ustawionymi tak aby odbijały dźwięk od sufitu ( ale nie były to dedykowane pod atmos). Efektu wow nie byłe , ale dźwięk zyskał nieco "oddechu", zrobił się ciekawszy. Być może z głośnikami nadstawkowymi efekt będzie nieco lepszy. Jak napisał Q21 zdecydowanie najlepiej zamontować głośniki na suficie. Jeśli nie możesz zamontować typowych wpuszczanych w sufit, to może jakieś małe montowane na uchwytach? Warto przeanalizowac wszystkie możliwości

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bloku, mieszkanie po remoncie, nie mam ochoty teraz pruć ścian stąd zastanawiam się nad nadstawkami. Dodatkowo musiałbym zmienić ampli na posiadające DA, ale jeśli to gra nie warta świeczki to nie wiem czy w to w ogóle iść. Szkoda że nie mam gdzie zrobić odsłuchu jak to gra z nadstawkami na żywo.

@S4Home

szersza scena mało mnie rajcuje, wolałbym jednak słyszeć "coś z góry".

Edytowano przez Hakau
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Hakau napisał:

 wolałbym jednak słyszeć "coś z góry".

W takim przypadku żadne nadstawki się nie sprawdzą. Poza tym, że będzie "coś" więcej z przodu. Podobny efekt uzyskamy na soundbarach, gdzie część głośników skierowana jest w górę. W systemach z nadstawkami trzeba wziąć pod uwagę ustawienie kolumn tak aby dźwięk odbity trafiał w ucho słuchacza. Jest to często trudne do zrealizowania ze względu na np. ustawność pomieszczenia. Drugim ważnym elementem takiego rozwiązania jest powierzchnia, od której dźwięk ma się odbić (sufit). Często na sufitach znajdują się: wyspy świetlne, wiszące lampy ewentualnie jakieś ozdobne wykończenia (tynki, struktury, etc..), które zakłócają odbicia dźwięku a co za tym idzie cały efekt.

Żeby uzyskać dźwięk przestrzenny Atmos potrzebne są głośniki montowane na suficie, tak aby stworzyć "kopułę" otaczającego nas dźwięku i będą one dużo bardziej efektywne niż odbicia dźwięku od sufitu. Możesz zastosować głośniki montażowe, np. do sufitów podwieszanych, ewentualnie gotowe systemy w obudowach do powieszenia na suficie.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Hakau napisał:

Jeśli chciałbym jednak DA, to drugą kwestią jest ampli z tym systemem. Czy tylko tegoroczne modele są w pełni kompatybilne, czy też może starsze modele zostały "naprawione" przez jakieś aktualizacje, bo temat problemów z HDMI 2.1 jest mi znany.

Jeśli chodzi o Dolby Atmos w popularnych amplitunerach to pojawiły się one mniej więcej w 2014, np. Denon AVR-X4100W i AVR-X5200W

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Hakau napisał:

W ogóle czy jeśli chcę połączyć ampli bezpośrednio pod TV, a nie pod Xboxa to muszę sobie zawracać głowę niepełnym HDMI 2.1?

W ogóle nie zawracaj sobie głowy tym "problemem". Konsole może i są w stanie nawiązać synchronizacje 120Hz przy 4K, ale realnie nie są w stanie przekroczyć wydajności by przeskoczyć te 60Hz. Pic na wodę, fotomontaż. Co innego jak masz mocnego kompa z kartą graficzną HDMI 2.1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...