Skocz do zawartości

Poprawa jakości dźwięku z TV


Rafał Wysocki

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

4 godziny temu, lysyrafal napisał:

Z kolumn podstawkowych aktywnych masz jeszcze np. Argon Audio Forte A4 lub A5. Brzmienie bardziej zrównoważone w porównaniu do Klipsch.

 

Wyskoczyła mi taka oferta co o niej myślicie? https://www.pepper.pl/promocje/wzmacniacz-stereo-z-dac-usb-toslink-coax-i-wyjscierm-sub-za-116-432676?page=4#thread-comments

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.09.2021 o 04:36, Rafał Wysocki napisał:

A wspominany  wzmacniacz obsłuży  telewizor z systemem Android TV

Jak już wcześniej wspomniano wzmacniacze stereo z wejściami cyfrowymi podłącza się do TV za pomocą interfejsów SPDIF optycznych lub coaxial. Q5 pro ma wejście USB kompatybilne z Windows i i-Os-ami. Jednak dochodzą słuchy że z niektórymi Andoidami również działa po USB. To sprawia ze jest szansa na obsługę takiego TV. Jednak głośności lepiej nie regulować z poziomu systemu operacyjnego. Lepiej do tego używać regulacji wzmacniacza. No chyba że to niewielkie korekty głośności jeśli są konieczne, a jakość dźwięku nie jest priorytetem.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysyrafal, owszem mam wzmacniacz tej firmy (w zasadzie to mój nastoletni syn go ma🙂) z tym, że ten nasz to golas, bez DACa. Kupiłem go do małych głośniczków do komputera. Większych monitorów niestety do niego podpinałem. Ale jako sprawdzoną opcję, która będzie miała DACa mogę polecić, często tu wspomnianego smsla. Miałem go przez krótki czas i dawał radę dużo droższym od niego kolumnom. 

Zresztą wydaje mi się, że wybór wśród małych wzmacniaczy w klasie D jest naprawdę duży i smsl nie jest jedyną "słusznym wyborem" 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo różnych wzmacniaczy impulsowych do wyboru. Najtańsze o zupełnie sporych mocach nawet za kilkanaście zł, bywają wyposażone w bluetooth nawet te bardzo tanie. Ich gabaryty ( bez zasilacza ) mogą być na poziomie wielkości karty kredytowej. Q5 pro odróżnia do innych to że ma końcówkę mocy przyjmującą sygnał w postaci cyfrowej i ma zdalne sterowanie. Do tego dobrze sprawdza się z dość drogimi kolumnami o wyrafinowanym brzmieniu.

np. taki za 30 zł z wysyłką ( bez zasilacza ) z bluetooth, USB-C, wejściem i wyjściem liniowym: https://pl.aliexpress.com/item/1005001708649867.html

Do podłączenia jakichś starych tanich kolumn do komputera lub telefonu jak znalazł :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Jak już wcześniej wspomniano wzmacniacze stereo z wejściami cyfrowymi podłącza się do TV za pomocą interfejsów SPDIF optycznych lub coaxial. Q5 pro ma wejście USB kompatybilne z Windows i i-Os-ami. Jednak dochodzą słuchy że z niektórymi Andoidami również działa po USB. To sprawia ze jest szansa na obsługę takiego TV. Jednak głośności lepiej nie regulować z poziomu systemu operacyjnego. Lepiej do tego używać regulacji wzmacniacza. No chyba że to niewielkie korekty głośności jeśli są konieczne, a jakość dźwięku nie jest priorytetem.

Ale gdy podołączę złączem optycznym lub coaxial TV z wzmacniaczem  to wszytko będzie współgrać? Android TV  z wzmacniaczem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MobyDick napisał:

Wtedy do wzmacniacza są przesyłane dane audio, jak z każdego źródła dźwięku cyfrowego ( np. CD, streamer ) tą drogą. Wtedy nie ma znaczenia jaki TV ma system operacyjny, bo nie kontroluje tą droga pracy wzmacniacza.

I wówczas jest to najlepsze połączenie? I w miarę najlepsza jakość  przesłanego sygnału  z TV do wzmacniacz ? Jestem laikiem w tym temacie  stąd moje zapytania 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmacniacz podłączysz do TV kablem optycznym, to ważne aby był dość dobrze spasowany z gniazdami.  Dlatego wskazane jest tu jego w miarę przyzwoite wykonanie. Zbyt dużych różnic w jakości dźwięku tu nie uświadczysz, jeśli wszystko działa dobrze. Za to wzmacniacze impulsowe, szczególnie bez sprzężenia zwrotnego, są dość wrażliwe na kable głośnikowe. Zwykle na początek najlepiej jest podłączyć wzmacniacz kablami głośnikowymi z miedzi po kilka zł za metr i na tej podstawie można szukać jakichś droższych przewodów, gdy wiemy czego nam brakuje. Przekrój 1,5mm² do max 2,5mm². Jeśli miałbym wybierać w ciemno jakieś lepsze przewody głośnikowe do podłączenia Q5 pro do Q350, były by to niezbyt grube przewody o dość jasnym brzmieniu: np. z miedzi pokrytej srebrem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MobyDick napisał:

Jeśli wzmacniacz podłączysz do TV kablem optycznym, to ważne aby był dość dobrze spasowany z gniazdami. 

Zgadzam się , standard wtyczek optycznych jest idiotyczny i musiałem przerobić kilka kabli , by znaleźć taki ,który się dobrze trzyma i nie wypada zaraz po wsunięciu sprzętu do szafki , czy obrocie tv.

Jak na razie sprawdza mi się Supra

https://sklep.bestaudio.pl/supra-zac-kabel-optyczny-toslink/

przy wciśnięciu wtyku następuje charakterystyczne kliknięcie i wtyk mocno " siedzi "

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MobyDick napisał:

Jeśli miałbym wybierać w ciemno jakieś lepsze przewody głośnikowe do podłączenia Q5 pro do Q350, były by to niezbyt grube przewody o dość jasnym brzmieniu: np. z miedzi pokrytej srebrem.

Możesz powiedzieć dlaczego niezbyt grube?. Ja mam inakustik Silver 2.5mm Q5pro i Heco Victa Prime 302 ale w przyszłości zamierzam kupić właśnie KEF Q350 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafał Wysocki, miej świadomość, że bez HDMI ARC to będzie ciągła zabawa na dwa piloty - zarówno zmiana poziomu głośności jak i włączanie/wyłączenie wzmaniacza. Skoro ma to być rozwiązanie dedykowane pod TV to ergonomia jest słaba. Osobiście nikt by mnie do tego nie przekonał... no może kiedyś, jak byłem młodszy 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej zasadzie sprzęt audio stereo zwykle trzeba by uznać że jest do d... bo bardzo często do wzmacniacza i np. CD potrzeba osobnych pilotów. Jakoś nikt tu nie wpadł na to że trzeba by i tu używać HDMI. Pozostają jeszcze piloty uczące się, jeśli ktoś się uprze. A sterowanie głośnością i wyłączaniem sprzętu przez HDMI z użyciem CEC działa dość często nieprawidłowo i trzeba wtedy z tego zrezygnować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jar09 napisał:

Możesz powiedzieć dlaczego niezbyt grube?. Ja mam inakustik Silver 2.5mm Q5pro i Heco Victa Prime 302 ale w przyszłości zamierzam kupić właśnie KEF Q350 

Napisałem że najlepiej dobierać przewody głośnikowe pod swój gust. Q5 pro nie ma specjalnie sykliwej góry którą trzeba by łagodzić. Kef Q350 również nie są zbyt ekspansywne w tej dziedzinie i używanie do nich kabla który by jeszcze bardziej uspokoił górny zakres pasma wydaje się bezcelowe. Generalnie większość grubych miedzianych kabli ma skłonności do łagodzenia góry, zapewne przez większą pojemność poprzeczną i większe efekty naskórkowe w takich przewodach. Jednak nie tylko od tego zależy brzmienie systemu i dobór przewodów. Do tego ten wzmacniacz jest niewielki i o ile teoretycznie można do niego użyć gołe przewody o przekroju 4mm² to mogą one stwarzać problemy natury praktycznej ( ich masa i sztywność ). Wygodnie jest do niego używać wtyki bananowe.

3 minuty temu, Rafał Wysocki napisał:

A jak by ten wzmacniacz zagrał z Focal Chorus 706

Zapewne zupełnie inaczej. Myślę ze była by to również dobrana para, dla tych którzy lubią brzmienie tych Focali. Może się wtedy okazać ze lepsze będą inne kable głośnikowe do ich podłączenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, przemeklbn napisał:

@Rafał Wysocki, miej świadomość, że bez HDMI ARC to będzie ciągła zabawa na dwa piloty - zarówno zmiana poziomu głośności jak i włączanie/wyłączenie wzmaniacza. Skoro ma to być rozwiązanie dedykowane pod TV to ergonomia jest słaba. Osobiście nikt by mnie do tego nie przekonał... no może kiedyś, jak byłem młodszy 🙂

Jestem świadomy że to zabawa na dwa piloty ,gdy będę  chciał  posłuchać  troszkę  głośniej  TV czy muzyki  lub jakość dźwięku  nie będzie mnie zadowalać to zacznę się  bawić  wzmacniaczem Przemeklbn tzn proponujesz mi zakup grajbelki?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Rafał Wysocki napisał:

Jestem świadomy że to zabawa na dwa piloty ,gdy będę  chciał  posłuchać  troszkę  głośniej  TV czy muzyki  lub jakość dźwięku  nie będzie mnie zadowalać to zacznę się  bawić  wzmacniaczem Przemeklbn tzn proponujesz mi zakup grajbelki?

 

Nie, tego nie polecam. Przerabiałem to zresztą kiedyś u siebie - soundbar plus osobno kupiony sub (magnat 302a). Czyli cokolwiek, aby na szybko polepszyć dźwięk z TV przynajmniej do filmów. I to 'cokolwiek' dobrze oddaje uzyskany efekt. Szkoda pieniędzy na prowizorki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, przemeklbn napisał:

Nie, tego nie polecam. Przerabiałem to zresztą kiedyś u siebie - soundbar plus osobno kupiony sub (magnat 302a). Czyli cokolwiek, aby na szybko polepszyć dźwięk z TV przynajmniej do filmów. I to 'cokolwiek' dobrze oddaje uzyskany efekt. Szkoda pieniędzy na prowizorki...

Rozumiem,To co Ty polecasz?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...