Skocz do zawartości

Dylemat 5.1, 7.1 czy 5.1.2 (4)


klips

Recommended Posts

Witam.
Mój pokój 4,5 m x 4,1 m wysokość 2,7 m (niestety jest to pokój na poddaszu, więc jest skos). Pokój do pracy, wypoczynku i spania (po imprezach a tych trochę nie będę ściemniał jest).

Proszę o porady, czy przy tej wielkości pokoju czyli 18m a zwłaszcza tym skosem poddasza warto się "pchać" w  system większy niż aktualny 5.1 (np. 7.1, 5.1.2 czy nawet 5.1.4).
Posiadany sprzęt to amp Denon AVC-X4700H, zestaw 5.0 Klipsch (fronty RP-600M, central RP-504C, surroundy RP 402S), sub Rel T9i; (do stereo mam osobny zestaw wzmacniacz i kolumny podłgowe x2 podłączony do tego samego Rel-a). Do ampli podłączny HTPC, osobny komputer do gier, odtwarzacz bluray, i tuner sat (multiroom z canal+, czyli ten gorszy). Video wyswietlam na Sony XR75X90J. Możliwe, że przy najbliższym remoncie przeniosę z salonu projektor i filmy będę rzucał na ekran 92" (takiej wielkości mam zwijane Adeo czy jak mu tam).

Załączam poglądowy obrazek mojego pokoju (standy w planach na ten rok), na szaro zaznaczony już posiadany zestaw do kina domowego, na czerwono elementy do ewentualnego uzupełnienia (zdaję sobie sprawę, że skos będzie moje potrzeby ograniczał, ale może znajdzie się jakieś ciekawe rozwiązanie). Jak widać na obrazku w pokoju mam jeszcze biurko, fotel, komodę i trzy monitory do komputerów.
Z góry dziękuję za wszelkie porady.

2021-09-17_11-54-15.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie pójdę chyba tą samą drogą i zakupię te magnaty, widzę w jednym sklepie potężna obniżkę ; mam jeszcze problem czy wyjeżdżać z kanapą na środek pokoju (nie stanowi to problemu gdyż tylko ja z tego pokoju korzystam ) i wtedy robić system 5.1.4 albo nawet 7.1.4 czy dać sobie spokój? długość poziomego sufitu to 2,5 m, szerokość 4, 5 m; co by nie mówić 7.1.4 kusi, ale znam zasadę "nic na siłę", tak że proszę o wyrozumiałość 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za podpowiedzi....

zrobiłem jeszcze raz pomiary i wyszło jak poniżej:

- przednie sufitowe - 0,75 m od ściany na której wisi tv (czy zmieniać tę odległość)
- tylne sufitowe w odległości 1,65 od przednich (dalej do tyłu się nie da bo zaczyna się skos)

- boczne surroundy - jedyne możliwe miejsce do zainstalowania z uwagi na zajmowane miejsce na ścianie przez monitory komputerowe

Czy gdyby tak zostało to mogłoby być i byłby w miarę dobry efekt w atmosie?

 

2.jpg

3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o płaszczyznę od telewizora, to chodzi o położenie w stosunku do miejsca odsłuchu. Zerknij, jeśli masz podstawowy Atmos czyli 2 głośniki to masz je nad sobą delikatnie z przodu. Jeśli zaś wchodzisz w rozszerzony do 4 to tylne masz za sobą 45 stopni, przednie przed sobą 45 stopni. Jeszcze jedno, tylne nie muszą być na płaskiej przestrzeni sufitu, nic nie stoi na przeszkodzie by były zamontowane na tym skosie bezpośrednio skierowane na odsłuch, byle by kąt odchylenia do tyłu wynosił około 45 stopni no i by nie były przy samej głowie. Dokładnie to jest pokazane na bocznych widokach, te podstawowe z góry są trochę mylące i zwróć uwagę na podane wartości kątów - to one są punktem zaczepienia. Narysowane niby inaczej, ale kąty bocznych te same :)

Jeśli chodzi o surround - przy 7.x.x (vs 5.x.x), dochodzi tylko para tylnych które należy umieścić zgodnie z zaleceniami, boczne zostają w tym samym miejscu.

 

 

5.1.2.PNG

5.1.4.PNG

7.1.2.PNG

7.1.4.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, Panowie dziękuję za cenne wskazówki.  Zwłaszcza cieszy mnie to, że 402S mogą być jako boczne,  bo te co mam ładnie mi grają, co daje nadzieję na poszerzenie sceny. Aktualnie wybieram sufitowce, i raczej się skuszę na te magnaty, rozkminiam czym sie różnią ICP 62 i IC 62 (ewentualnie większe 82), i zdaje się, że te IC są do m.in. łazienek? Czyli brać ICP? Są też tańsze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... już myślałem, że wybrałem, a tu kolejna zagwozdka.  Nie za bardzo rozumiem, co znaczy ten podwójny sopran, jakie to może mieć dla mnie znaczenie, i co zamawiać? IC czy ICP? Sorry Panowie, ale nie na co dzień zajmuję się sprawami technicznymi, stąd moje ciągle pojawiające się w myśl zasady "im więcej wiem tym mniej wiem" wątpliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wez tylko pod uwage przy ustawianiu glosnikow bocznych ze zalecane ustawienie to 90-110stopni, a na planie masz je wysuniete dosc mocno do przodu.

Idealnie bylo by przesunac je delikatnie, a tylne dać weżej zeby nie byly zbyt blisko siebie z bocznymi bo dzwiek sie zleje.

Od siebie dodam tylko ze rowniez niedawo rozbudowalem system do 7 glosnikow, i jednak w tym ustawieniu boczne glosniki zrobily sie mocno dominujace, jesli zrodlo dzwieku ma te 7,1 jest ok, ale jesli material jest 5.1 to efekty dzwiekowe sa slyszalne z bokow zamiast z tyłu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...