Skocz do zawartości

Kino domowe z niewielkimi kolumnami frontowymi


Mateusz Musiał

Recommended Posts

Cześć Wszystkim,

Chciałbym zakupić zestaw kina domowego 5.1 lub 5.1.2. Budżet ok 13k.
Salon ma około 30m2 i jest połączony z aneksem kuchennym.
Mankamentem jest, że kolumny frontowe muszą być powieszone na ścianie i mieć max 20cm szerokości.
Czy mógłbym prosić o poradę jaki zestaw będzie najbardziej sensowny?

W załączeniu rzut salonu z rozmieszczeniem kolumn oraz wizualizacja ściany z tv.
 

Plan.png

Rzut tv.png

Edytowano przez Mateusz Musiał
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 Ok, dzięki. Sprawdzę ten set.

Tak, chociaż nie musi on stać przy samym lustrze. Mogę jeszcze go ustawić za sofą. 

Odwiedziłem z małżonką 2 salony audio i panowie dość skutecznie odradzali monitory na fronty.

Jestem na etapie negocjacji, wyeliminowania lewej części szafki ;) Może uda się pójść głośniki podłogowe :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta szafka zostanie to jedynie co możesz zrobić to głośniki naścienne.

Takie jak Klipsch albo Heco Ambient albo drożej ale bardziej stylistycznie Monitor Audio soundframe.

Do tego koniecznie oczywiście suby.

Jesli szafka zostanie zmieniona to wtedy możesz pomyśleć o podłogówkach.

Pogadaj z żoną i wtedy do nas wróć.

Zapraszamy na odsłuch

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gdzieś tutaj na forum wyczytałem, że umiejscowienie bass-reflexu nie mówi bezpośrednio o odległości kolumny od ściany. A konkretnie o Heco Aurora 300 napisano, że z jakiegoś względu mogą być blisko ściany. Ktoś potwierdzi? 

2. Drugie stojaki do monitorów, które kliknąłem na przypadkowo posortowanej liście miały 40cm wysokości. Czy zatem szafka o wysokości już 40-50cm nie byłaby wystarczająca, skoro takie stojaki są też w sprzedaży? Plus jedna ze stron mówi, że to głośnik wysokotonowy powinien być na wysokości uszu, który jest w górnej części kolumny, a nie sama kolumna. Ktoś pomoże? 

@S4Home

@Q21

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, hubearth napisał:

A czy na takiej szafce nie można byłoby postawić Heco Aurora 300 jako fronty? 🤔

będą znacznie niżej od TV.

 

1 minutę temu, hubearth napisał:

1. Gdzieś tutaj na forum wyczytałem, że umiejscowienie bass-reflexu nie mówi bezpośrednio o odległości kolumny od ściany. A konkretnie o Heco Aurora 300 napisano, że z jakiegoś względu mogą być blisko ściany. Ktoś potwierdzi? 

Zgadza się. To nie jest problem.

2 minuty temu, hubearth napisał:

2. Drugie stojaki do monitorów, które kliknąłem na przypadkowo posortowanej liście miały 40cm wysokości. Czy zatem szafka o wysokości już 40-50cm nie byłaby wystarczająca, skoro takie stojaki są też w sprzedaży? Plus jedna ze stron mówi, że to głośnik wysokotonowy powinien być na wysokości uszu, który jest w górnej części kolumny, a nie sama kolumna. Ktoś pomoże? 

No tak. Ale wtedy może TV też jest niżej?

Idealnie sopran na wysokości uszu i środek ekranu na wysokości oczu/ uszu. I wtedy masz to w komplecie.

Wiele osób montuje TV wysoko bo tak jest wygodniej coś włożyć pod.

U Ciebie  chodzi o to że głośnik centralny , lewy , prawy będą niżej. Zgubisz nieco percepcje odbioru dzwieku z przodu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, S4Home napisał:

będą znacznie niżej od TV.

 

Zgadza się. To nie jest problem.

No tak. Ale wtedy może TV też jest niżej?

Idealnie sopran na wysokości uszu i środek ekranu na wysokości oczu/ uszu. I wtedy masz to w komplecie.

Wiele osób montuje TV wysoko bo tak jest wygodniej coś włożyć pod.

U Ciebie  chodzi o to że głośnik centralny , lewy , prawy będą niżej. Zgubisz nieco percepcje odbioru dzwieku z przodu.

Piotr

Czyli umieszczanie monitorów pod telewizorem (nawet zawieszonym lekko pod kątem w dół) będzie błędem. Pytanie jak poważnym? Włączyłem się do dyskusji, bo sam miałem plan postawić Heco Aurora 300 i Center 30 na szafce o wysokości ok. 50cm, bezpośrednio pod telewizorem. Czy w związku z tym powinienem szukać jednak innego rozwiązania (typu wiszące kolumny)? Czy jakoś to jednak będzie grać? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie poważnym błędem. Pamiętaj że te głośniki także możesz ustawić lekko pod kątem w górę w kierunku odsłuchu, nie ma co popadać w paranoję :) Boczne możesz też powiesić wyżej zamiast stawiać na meblu, warte rozważenia.

Telewizor z reguły montuje się tak by dla większości domowników zapewnić komfortowy odbiór, więc jego centralny punkt najlepiej umieścić około 1,2m nad podłogą, w sypialniach oczywiście wyżej, w dużych salonach także.

Ideał... Centralny głośnik za obrazem. W przypadku klasycznych TV to oczywiście niemożliwie więc montuje się go bezpośrednio pod ekranem. Koledzy co mają projektory z ekranem transparentnym akustycznie bardzo sobie chwalą obecność głośników za obrazem więc coś jest na rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie przepraszam za wbicie się w Twój temat @Mateusz Musiał

Mam jednak nadzieję, że moje wpisy pomogą także Tobie z uwagi na podobieństwo sytuacji (jeśli ktoś uzna, że powinienem założyć osobny temat to proszę Admina o usunięcie tego postu).

Po analizie odpowiedzi mam 3 opcje ustawienia/zestawienia kolumn frontowych:

1. Heco Aurora 300 + Center 30 - płasko na szafce. Minusy - monitory za nisko? 

2. Heco Ambient 22F + Center 22F lub 44F - zawieszone po bokach i pod telewizorem. Minusy - mało basu, słabe w stereo? 

3. Heco Aurora 300 + Center 30 - centralny płasko, a monitory na półeczkach po bokach telewizora. Minusy - kolumny będą przysłaniać telewizor patrząc z kąta. 

Niezależnie od wybranej opcji planuję subwoofer Heco Aurora Sub 30A. 

Wizualizacje w załącznikach.

Jakieś sugestie? Kolejne problemy? Czytam, szukam, pytam... Co chwila trafiam na inny problem... 😕 

Screenshot_20210923_103501~3.jpg

Screenshot_20210923_103501~4.jpg

Screenshot_20210923_103501~2_1700081006855168.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 4 - Heco Aurora 300 szerzej, poprawi do zdecydowania stereofonię i przestrzeń ;)

Półki z lewej zapewne regulowane więc nie ma problemu, z prawej jakaś podpórka/uchwyt na głośnik. No chyba że okna nie będzie można otworzyć (gdzieś tam parapet chyba widzę)

 

xxx.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Butler napisał:

Opcja 4 - Heco Aurora 300 szerzej, poprawi do zdecydowania stereofonię i przestrzeń ;)

Półki z lewej zapewne regulowane więc nie ma problemu, z prawej jakaś podpórka/uchwyt na głośnik. No chyba że okna nie będzie można otworzyć (gdzieś tam parapet chyba widzę)

 

xxx.jpg

Niestety faktycznie problem jest z oknem. Nie zmieszczę głośnika poza meblem... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Po długich bataliach zdecydowałem się również na podstawki. Odwiedziłem salon w Poznaniu i zaproponowali Focal Aria 906. Do tego x2700 lub Marantz (nie pamiętam modelu, czekam na specyfikacje), do tego sub Rel oraz Focal dome flax lub surroundy z Arii bądź Chory na tyły. Wygląda sensownie? @S4Home @Q21

Edytowano przez Mateusz Musiał
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj będę się umawiał.

Jak ht1205 wypada pod kątem muzyki? T5x polecono ze względu na dobra dynamike, jeśli tak jak w moim przypadku kino vs muzyka to 50/50.

Dlaczego Denon lepszy w tym wypadku? 

Zastanawiam się jeszcze nad odsluchem:

- MA silver 100

- Dali Oberon 3

- Heco Celan Revolution 3

- Dali Opticon 2

Czy któreś z powyższych są bardziej sensownym rozwiązaniem niż Aria? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Mateusz Musiał napisał:

ak ht1205 wypada pod kątem muzyki?

Bardzo dobrze. Seria HT jest niezwykle uniwersalna jeśli chodzi o stereo / kino

W serii T może Ci w kinie braknąć.

23 godziny temu, Mateusz Musiał napisał:

Dlaczego Denon lepszy w tym wypadku? 

Gra bardziej wciagającym dzwiekiem. Marantz wymaga kolumn które zagraja bardziej "intensywnie" bo inaczej jest dośc spokojnie. Czasem za.

23 godziny temu, Mateusz Musiał napisał:

Zastanawiam się jeszcze nad odsluchem:

- MA silver 100

- Dali Oberon 3

- Heco Celan Revolution 3

- Dali Opticon 2

Czy któreś z powyższych są bardziej sensownym rozwiązaniem niż Aria? 

To się nie zastanawiaj tylko to zrób.

Sensowniejsze to okaże się przy odsłuchu. Oberon 3 są z nich najsłabsze. Wyraźnie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Bardzo dobrze. Seria HT jest niezwykle uniwersalna jeśli chodzi o stereo / kino

W serii T może Ci w kinie braknąć.

Gra bardziej wciagającym dzwiekiem. Marantz wymaga kolumn które zagraja bardziej "intensywnie" bo inaczej jest dośc spokojnie. Czasem za.

To się nie zastanawiaj tylko to zrób.

Sensowniejsze to okaże się przy odsłuchu. Oberon 3 są z nich najsłabsze. Wyraźnie.

Piotr

Po odsłuchu zdecydowałem się na Arie 906. Do tego Denon i Rel ht1205. Miałem okazję posłuchać jeszcze Revel bodaj Concerta 2, również zacne monitorki. 

Dziękuję za pomoc :)

Edytowano przez Mateusz Musiał
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...