Skocz do zawartości

Lampa - jaki ma przebieg?

Recommended Posts

Hej,

Niestety nie da się tego ustalić. Oczywiście o kondycji lamp dużo powie nam emisja lamp  (sprawna, zużyta, 100%, 120%,...emisji) ale nie da się tego skorelować z liczbą przepracowanych godzin. Spotkałem się z lampami które po kilku tyś godzin miały prawie 100% emisji jak i z lampami które po kilu set godzinach przebiegu, nadawały się do koszta- emisja rzędu 20-30%. Lampy z nowej produkcji są na pewno dużo słabsze - potrafią wyglądać jak nowe czy tez mało używane ale ma się to nijak do stanu emisji.

Sporo sprzedających wystawia lampy używane z opisem 100% (NOS) emisji, licząc na to, iż większość użytkowników i tak tego nie sprawdzi (brak testera). I  w ten sposób kupuje się kota w worku. Ostatnio sprawdzałem lampy ECC88 Mullard jednemu z kolegów. Kupił NOS z emisją 100% a się okazało że emisję były (50/85% oraz 70/80%). Ok druga lampa może być ale pierwsza jest kłopotliwa - lampa nierówna i z pierwszą triodą na wykończeniu. Kolega zapłacił za lampy 600 zł także wtopa,...

Edytowano przez elektron6

Ryzyko zawsze jest, ale ostatnio kupowałem dwa razy po parze lamp NOS na jebaju w USA i przyszły nówki, sztuki, nieśmigane:-) 7AU7.

Ale to mało popularna lampa i może dlatego łatwiej trafić na niecyganione.

Podobno z bardzo dobrymi parametrami ( fachowcy od lamp sprawdzali).

Edytowano przez HQ150

Swoje pytanie zadal w kontekcie problemu (bądź to nie problem) jaki mam z nowo zakupionymi lampami. Są to nowe gold liony, parowane, kupione na allegro od sprzedawcy, który ma 100% pozytywnych opinii i zajmuje sie stricte sprzedażą lamp.

Problem polega na tym, że jedna z nich generuje wyraźnie mniej światła. Widać to szczególnie w nocy. Przyjrzałem się tym lampom i ta "ciemniejsza" ma te świecące "pręciki" jakby trochę krótsze bądz głębiej osadzone. Załączam zdjęcia. Na pierwszym z nich, patrząc od góry, wydaje się że jest wszystko ok. Na dwóch pozostałych wyraźnie widać różnicę. 

Moje pytanie, czy jedna z tych lamp jest wadliwa? Jakich przyrządów użyć by to sprawdzić? 

20210919_224506.jpg

20210919_224456.jpg

20210919_224446.jpg

To nie koniecznie wina lampy; podmień miejscami lampy i będziesz wiedział czy to nie jest oby czasem wina wzmacniacza. Pomijam fakt że wiadomo jak to jest z lampami współcześnie produkowanymi - różnie to bywa z powtarzalnością wykonania. To co pokazujesz to niekoniecznie jest wadą lampy - ot takie jej wykonanie.

Co do lamp NOS czy też leżaków - nie spotkałem się z sytuacją aby miały tendencję do uszkadzania niedługo po wznowieniu pracy. To z reguły są naprawdę trwałe, dobre lampy, chociaż dosyć często tego typu lampy mają emisję, nachylenie charakterystyki ok ale lubią szumieć, generować trzaski etc. W takich przypadkach należy je traktować jako zużyte (przynajmniej jeśli mają pracować w sprzęcie audio).

Edytowano przez elektron6

Czy ja wiem? Jak ktoś ma wzmacniacz lampowy i lubi zmieniać lampki, dobierać...

Ja zastanawiam się nad :

https://www.olx.pl/d/oferta/miernik-lamp-elektronowych-CID99-IDaUsSB.html#e9b3ddac5e

tylko obawiam się tego, że potrzebna by była instrukcja jak dla debila (dla wrażliwych - pisze o sobie). To jest kit AVT o którym wspominał @MariuszZ, myślę że podstawowe pomiary potrzebne do zestawienia lamp wystarczy

8 minut temu, HQ150 napisał:

U skośnych są takie sporo taniej ale czy to jest coś warte nie mam pojęcia

wiesz... mi za każdym razem przypomina się jak młody uparł się na one plus (taki telefon - parę lat temu)  -sprowadziliśmy. Więcej nie popełnię tego błędu. Musi być ktoś u nas w kraju odpowiedzialny.

8 godzin temu, Fafniak napisał:

wiesz... mi za każdym razem przypomina się jak młody uparł się na one plus (taki telefon - parę lat temu)  -sprowadziliśmy. Więcej nie popełnię tego błędu. Musi być ktoś u nas w kraju odpowiedzialny.

Zawsze trzeba skalkulować ryzyka, począwszy od jakości chińskiego wykonania (oryginał lub niekoniecznie), realizacji gwarancji (czyli bez gwarancji) i ewentualne uszkodzenia przesyłki w drodze. 

Ja "drobnice" mogę kupić ale iść w setki lub tysiące złotych, no cóż pozostawię innym.