Skocz do zawartości

Monitor Audio - Konkretne granie

Recommended Posts

18 godzin temu, Rafał S napisał:

Jestem świadom, że dałem się oczarować wzmacniaczowi z wyższej półki, który praktycznie musiał zagrać lepiej od mojego obecnego. Nie chcę się na niego decydować bez choćby pobieżnego odsłuchu jego konkurentów. I tu pytanie: co jeszcze warto sprawdzić? Mój pierwszy typ - Atoll In200 Signature. Podpowiecie coś jeszcze?

Ile byś chciał przeznaczyć na ten cel?

Czy bierzesz pod uwagę system dzielony tzn. wzmacniacz mocy plus przedwzmacniacz?

18 godzin temu, Rafał S napisał:

No i czy 120-watowy Atoll to nie za dużo do 18 m^2?

Rafale dla niektórych to dużo, a dla innych za mało. W całej tej mocy nie chodzi wcale o głośnie granie (oczywiście da się to robić jak ktoś lubi), tylko o swobodę grania, kontrolę kolumn, czystość dźwięku po prostu lepsze ich wysterowanie przy cichym jak i głośniejszym graniu.

U mnie we wzmacniaczu jest 2 x 150 W przy 8 Ω i 2 x 240 W przy 4 Ω i nie uważam, żeby to było zbyt dużo. Zalecana moc wzmacniacza do moich kolumn wynosi od 40 W do 120 W, także niewiele. Grały wcześniej ze słabszym wzmacniaczem i wiem, że po tej wymianie jest znaczna poprawa. Czy wydana kwota była adekwatna do uzyskanej jakości, to już jest oczywiście sprawa indywidualna.

6 minut temu, lysyrafal napisał:

Ile byś chciał przeznaczyć na ten cel?

Czy bierzesz pod uwagę system dzielony tzn. wzmacniacz mocy plus przedwzmacniacz?

Dzięki za odpowiedzi. Nie biorę pod uwagę dzielenia na preamp i końcówkę mocy. Tylko integra. Do wydania maks. tyle ile na Sol II SE, czyli około 8500 zł - to już i tak szaleństwo, bo dochodzi DAC i interkonekt analogowy, czyli, powiedzmy, dalsze 3 tys. 

Jeśli Atoll In200 Siganture (pewnie do kupienia za jakieś 6500 zł) dałby dźwięk równie dobry, co Sol II SE, to oczywiście wolałbym nie przepłacać, ewentualnie dołożyć część tej różnicy do lepszego DAC-a. Muszę go chyba posłuchać i tyle. 

19 godzin temu, Rafał S napisał:

Zastanawiałem się, czy przy rosnących cenach elektroniki za parę lat będzie mnie stać na wzmacniacz wyższej klasy. I jak taki wzmacniacz brzmi.

To fakt ceny na pewno pójdą w górę i nie ma się co oszukiwać, zresztą jak wszystko.

19 godzin temu, Rafał S napisał:

Jeszcze dodam, że w perspektywie 2-3 lat będę rozważał upgrade Silverów do Goldów (chyba, że zauroczą mnie jakieś inne głośniki z tej półki cenowej, co Goldy). Więc potencjalny wzmacniacz zagra za te parę lat z lepszymi monitorami niż obecne.

W tej sytuacji poczekałbym jednak ze względu na to, iż lepiej dobierać wzmacniacz do kolumn a nie na odwrót.

Jakiś czas temu dostałem zaproszenie do klubu przez Lysyrafal, ale nie było jakoś czasu by pisać, walczę z remontem, fachowcami i tu jest teraz główny ciężar moich obowiązków. 

Niecałe 2 lata temu zmieniałem kolumny i po 3 wizytach w salonie, wypożyczeniach tak trochę przypadkowo stałem się posiadaczem MA Bronze 6. Piszę, że przypadkowo, bo w ogóle nie brałem ich pod uwagę wcześniej. Akurat to był model schodzący z rynku, zaczęły się pojawiać modele 6G i nie ukrywam, że bardzo dobra cena też miała wpływ na zakup. Oczywiście nie chodziło tylko o to, by zaoszczędzić 500zł, wspomniane kolumny spodobały mi się. Porównywałem z wieloma innymi w podobnym lub wyższym budżecie tj. QAcoustic 3050i, Focal Chora 826, System Audio Saxo 40, Pylon Diamond Monitor, Dynaudio M30, Polk SE55  i jeszcze kilka innych. Wtedy akurat miałem Magnata MR780 i to do tego wzmacniacza dobierałem kolumny. W porównaniu do innych wygrały przede wszystkim czytelną, detaliczną średnicą, nie było tego kocyka, pierzynki czy jak tam zwał. Początkowo trochę brakowało mi w nich kopa, dużego dźwięku jak powiedzmy z Klipschów z którymi byłem osłuchany, ale z czasem przybyło dołu i ogólnie wypełnienia. Nawet w instrukcji dołączonej do kolumn jest taki zapis, że muszą się wygrzać i można to porównać do wina które z czasem dojrzewa. Dosłownie, tak jest napisane. Z minusów Bronze 6 to jednak trzeba przyznać, że ten metalowy tweeterek czasem potrafi zmęczyć i ogólnie można przyjąć, że są to kolumny, które jeśli stworzyć im warunki (źródło, wzmacniacz, DAC, okablowanie) to grają ostro i męcząco. Niby o każdych kolumnach można tak napisać, ale te są bardziej wrażliwe. Nie mam już Magnata, zmieniłem na Yaqina MS30L, który gra bardzo dobrze jeśli trochę się w niego zainwestuje. I muszę przyznać, że MA Bronze 6 bardzo lubią się z lampą. Lampy EL34 prezentują bogatą średnicę, wypełnienie, sprawiają że góra robi się dużo bardziej kulturalna. Do tego kilka wariantów lamp sterujących: Mullard, GE Jan, RTC czy genialne ruskie Voskhod ze złoto-platynową siatką i jest fajnie. Okazuje się, że bas też potrafi bardzo nisko zejść, jest wielobarwny i fajnie kontrolowany. Koniecznie też muszę wspomnieć o wokalach, te są wybitne. Ale to oczywiście małżeństwo z lampą daje taki efekt. Z Magnatem czy posiadanym mini wzmacniaczem w klasie D (przedwzmacniacz lampowy) nie było już takiego opadu szczęki.

Oczywiście Bronze to nie jest moje ostatnie słowo i będzie ewolucja. Jak napisałem we wstępie grubo remontuję w tym roku, czytaj: spełniam fantazje żony i przy obecnych cenach zaorałem się więc jeszcze chwilę muszę poczekać na zmiany. I sam nie wiem co dalej. Czy iść w wyższe modele MA czy spróbować czegoś o innej sygnaturze grania? Oczywiście znowu będzie zabawa w odsłuchy i testy.

Dnia 21.10.2021 o 21:59, Dedal75 napisał:

@Rafał S

Sol2 signature miałem na testach , fajny wzmak , ale ma na niektórych nagraniach uwypukloną wyższą średnicę której nie lubię , zresztą to coś ma też MA wedlug mnie .

A jak wypada SOL II SE w porównaniu z Musical Fidelity M6si? MF jest droższy, ale ma większą moc i DAC-a na pokładzie. Recenzje zebrał dobre. Tylko pytanie: czy ten jego DAC jest sensowny - odpowiedni do tej klasy wzmacniacza, czy jednak lepiej podpiąć zewnętrznego DAC-a? Bo jeśli zewnętrznego, to przy tej cenie skreślę MF i zostanę przy SOL II SE.

Dzięki. :)

Przy okazji: po blisko tygodniu słuchania mogę powiedzieć, że MA Silver 100 naprawdę zyskały przy wzmacniaczu lepszym od mojego CA CXA81. Z Haiku Sol II SE pokazały swoją szczegółowość i jakość basu, który ma teraz więcej precyzji i gęstości. Natomiast, co do ilości basu, to słychać ograniczenia wynikające chyba z mocy wzmacniacza. Ale wniosek końcowy jest jednoznacznie pozytywny - SIlvery zasługują na dobrego partnera. :) 

Melduje się jaki były posiadacz monitorów Bronze 2. 

Tesknie często za tymi kolumienkami - grały niesamowicie! Wykonanie i jakość wokali była taka, ze można było śmiało żartować ze znajomych, ze kosztowały 7 tysięcy, a można je obecnie dostać na olx za 1k… To deal życia obecnie jeśli ma się taki budzet. Mega polecam!

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli znajomi "dali wiarę" to faktycznie musiały dobrze wpasować sie w pomieszczenie. A jaka reszta toru jesli mozna wiedzieć?

:) W wersji orzech robią najlepsze wrażenie - na prawdę okleina jak z dużo droższych kolumn :) Wydaje mi się, ze to jedne z tych kolumn, które kosztuje na tyle mało, ze czego bym nie pisał to trzeba usłyszeć, żeby uwierzyc co się dzieje jak one grają. 

Reszta toru - Primare i21, dac beresford 7510, kable QED RCA i głośnikowe ww wire silver screen. Źródło różne - malinka, Apple TV 3, cd nad c520, tv. Ze wszystkim grały dobrze :)

1 godzinę temu, engajner napisał:

Melduje się swoimi Goldami 100. Grają napędzane Roksanem Caspian m2. Za źródło robi CD z tej serii. Na kilka lat mam spokój ;) To już moje trzecie kolumny tej marki.

Gratulacje 😀. Sprawdziłbym Caspiana, ale niestety on chyba nie ma wejścia by-bass, póki co szukam właśnie takich wzmacniaczy.  

Edytowano przez Amarok

Ja co prawda pozbyłem się kina ale będę separował dwa systemy. Kino planuję za jakiś czas. Uważam że system dzielony po prostu zagra lepiej (stereo). Bypass masz np w K3 który miałem ale to nie ta półka co Caspian który ma taką możliwość ale trzeba grzebać w środku. 

Póki co delektuje się dźwiekiem swojego systemu :)

Gdzieś na forum była lista wzmacniaczy, które posiadają wejścia main in/by pass. Mają je na pewno wyższe serie Marantza, Denona, Yamahy, Naimy, któreś Roksany, Cyrus z serii One, Atolle, Pioneery, Nad (z tym, że te mogą pracować albo jako końcówka mocy albo jako integra - przepinanie zworek), Sansuie, niektóre Hegle, Musical Fidelity. No i pewnie jeszcze wiele innych. 

1 minutę temu, Amarok napisał:

@seba3002 całkiem możliwe taka lista była na forum, ale ja sie posiłkuje taką oto stroną, http://www.audiophile.no/en/articles-tests-reviews/item/426-amplifiers-with-processor-input

Tę stronę też ktoś kiedyś podał na forum.

Super, że to wklejasz. Szukałem takich informacji od dawna 🙂

@engajner w twoim wątku widziałem, że szukasz DACa. Tam branża między innymi proponowała ci Topping D90. Ja ze swojej strony też polecam. Ostatnio był u mnie Moon 240i który ma na pokładzie DAC i z porównaniu z Toppingiem odpadł od razu. Tu na forum w dziale Sprzedam sprzedaje go @marcinmarcin, chyba sprzedaż ciągle aktualna.

24 minuty temu, Amarok napisał:

@engajner w twoim wątku widziałem, że szukasz DACa. Tam branża między innymi proponowała ci Topping D90. Ja ze swojej strony też polecam. Ostatnio był u mnie Moon 240i który ma na pokładzie DAC i z porównaniu z Toppingiem odpadł od razu. Tu na forum w dziale Sprzedam sprzedaje go @marcinmarcin, chyba sprzedaż ciągle aktualna.

Dziękuję bardzo za wspomnienie o mnie 👍 dac faktycznie grał u mnie bardzo przyjemnie i byłem zadowolony. Przegrał z Rme Adi, ale nie dźwiękiem (mimo że Topping trochę inna, o dziwo łagodniejsza sygnatura dźwięku ) a głównie funkcjonalnością. Mam duży mod pomieszczenia i dudnienie 50Hz. RME Adi i jego Equalizer rozwiązują całkowicie problem dla wszystkich źródeł. Ale D90 to faktycznie całkiem fajny dac i dobre Pre. Jedyny minus dla mnie to trochę za szybką zmiana głośności po wciśnięciu pilota. 

Niestety już nieaktualne. 

6 godzin temu, engajner napisał:

Melduje się swoimi Goldami 100. Grają napędzane Roksanem Caspian m2. 

Teraz to tym bardziej sprawdzę Caspiana m2 z MA Silver 500. Słyszałem raz w salonie z MA Silver  300 i czułem w brzmieniu emocje podobało mi sìę bardzo . Mam nadzieję że to będzie ten kierunek 😉 i  też myślę w przyszłości o goldach.

28 minut temu, Ars_Poland napisał:

Teraz to tym bardziej sprawdzę Caspiana m2 z MA Silver 500. Słyszałem raz w salonie z MA Silver  300 i czułem w brzmieniu emocje podobało mi sìę bardzo . Mam nadzieję że to będzie ten kierunek 😉 i  też myślę w przyszłości o goldach.

Pamiętaj że Caspian m2 na godz.12 potrafi się wyłączyć...chociaż Silvery 500 to nie są jakieś wymagające kolumny. Od siebie dodam że szkoda tego wzmaka na Silvery. Serio.