Skocz do zawartości

Stereo - krok do przodu.

engajner

Recommended Posts

Dokładnie. Naim będzie z kolei obnażony przy głośniejszym graniu.

Ale Caspian powinien zyskać po wygrzaniu. No i pytanie czy podłączyli go tylko na Twój odsłuch? Bo on normalnie ma prąd w przedwzmacniaczy w trybie stand by. Ogrzewa go cały czas.

To też mogło zrobić swoje.

Ale czekamy na opinie o Naim.

Piotr

Naim zagrał inaczej. Przy cichym odsłuchu miał więcej do zaoferowania niż Caspian to na pewno. Wysokie tony, średnica bardzo wyraźna, bas ciekawszy. Ogólnie wrażenia pozytywne najbardziej podobała mi się jego dynamika bo Caspian przy cichym odsłuchu był trochę powolny. Wzmak dobrze radził sobie z różnymi gatunkami muzyki odniosłem takie wrażenie że co by mu nie zapodać to poradzi sobie bardzo dobrze (były płyty cd i streaming). Jednak w miarę wzrostu decybeli przewaga Naima malała. I to wyraźnie. Przy głośnym graniu dźwięk już nie był taki głęboki czułem że wszystko się zlewało. Caspian wręcz przeciwnie. Tam im głośniej tym dźwięk był coraz bogatszy w detale. Dosłownie. 

Nie brałem pod uwagę innych wzmacniaczy, salon radził przetestować te kolumny z Arcamem SA30, tutaj padły zachwty nad DL. W tygodniu spróbuję pożyczyć Goldy z Caspianem do domu.

I to jest największą zaleta xs3, co się nie włączy on zagra to trochę po swojemu ale tak fajnie, że chce się tego słuchać. I ma świetnie utrafioną barwę wokali (nie podbarwia wokali tak jak jego większy brat SN3). Do tego dochodzi lekko podkreślony przełom średniego/górnego basu oraz  podbicie wysokich tonów (które są fantastycznie nasycone i barwne) i mamy wrażenie ogromnej szybkości a taki szybki to on wcale nie jest (jego brat SN3 gra wyraźnie szybciej ale że nie ma zrobionych tych myków na skrajach jak SX3 a do tego jego góra jest wycofana i nie tak mocno nasycona a dolny środek pogrubiony i bardzo, bardzo zagęszczony wydaje się grać bardzo ciemno, nudno/smutno (jakby ktoś zgasił światło w pokoju) i bez życia przy cichych/normalnych poziomach głośności ale jak zrobimy głośniej (zdrowo głośniej) to wyraźnie  słychać kto z tej dwójki jest szybszy i nie "poluzowuje/przeciąga" na dole ).  Do xs3 najmniej pasują głośniki grające bardzo nasyconą i zmiękczoną górą oraz miękkim, mocno poluzowanym i podbitym dołem (np. sporo modeli Dynek i Dali) . Świetnie się zgrywa z paczkami stawiającymi na precyzję i studyjne "strojenie" na linijkę tzw. cykaczami i suchotnikami :) Doda im barwy, nasycenia i życia. 

Fakt, aby wydobyć pełen potencjał z Caspiana musi być dobrze rozgrzany. Podobna sytuacja jest z Densensem DM10, który najlepiej brzmi jeśli nie jest w ogóle wyłączany. Znajomy od około 2 lat nie wyłączał tego wzmacniacza na noc ( oczywiście nie licząc urlopu i dłuższej nieobecności w domu). Ze wzmacniaczem nic złego się nie dzieje. 

Naim robi świetne wzmacniacze ale jak to zwykle w audio bywa, nie każdemu przypadnie do gustu. Warto posłuchać Naima z dodatkowym zasilaczem :) 

15 godzin temu, engajner napisał:

Nie był wygrzany, pół godz przed odsłuchem był zdjęty z półki :(.

No to nie był w takim razie prawidłowy odsłuch.

Caspian po nowy w trybie stand by jest ciepły. Kiedy go uruchamiasz jest gotowy do gry.

8 godzin temu, engajner napisał:

Testy mam nadzieję zacznę w czwartek. Czekam na Goldy z Caspianem.

W domu?

Piotr

Tak na szybko. Nie sądziłem że Goldy 100 mają tyle do zaoferowania. Bałem się że na 16mkw mogą się trochę dusić ale jest miód. Nie ma co porównywać do Silverów nawet nie chce mi się pisać o różnicach. Caspian...moc, dynamika ale najbardziej podoba mi się muzykalność. Separacja. Lokalizacja instrumentów. Wygląd kwestia dyskusyjna ale to jak gra...

Wzmacniacz z cdkiem. Odkrywam Scorpions na nowo. Reszta za killa dni. Idę słuchać dalej.

Edytowano przez engajner

Po testach...

Brzmienie MA Gold 100 z Caspianem m2 w moim pokoju który nie jest jakoś specjalnie przystosowany do odsłuchów na tyle przypadło mi do gustu że kolumny i wzmak będą u mnie na dłużej ale...nie w tej wersji kolorystycznej ;).

Odtwarzacz cd...zastanawiam się cały czas  czy warto tyle wydać na transport cd... czy odtwarzacz warto kupowac z tej samej serii? Na to pytanie ciągle szukam odpowiedzi.

Co do brzmienia to jak mówiłem odkrywałem kawałki rockowe na nowo. Barwa, dynamika na bardzo duży plus moim skromnym zdaniem. Moc...nie jest to jakiś mega wydajny mocarz ale Goldy 100 bardzo dobrze wysterował ok nie są to jakoś specjalnie trudne kolumny ale i tak duża w tym zasługa wzmaka że dostałem taki a nie inny przekaz. Jednak największe wrażenie zrobił na mnie odsłuch muzyki klasycznej. Podział,  lokalizacja instrumentów nie spotkałem wcześniej czegoś tamkiego. Rozmach, nasycenie, dobra głębia. 

Ale żeby nie było tak kolorowo to jak wcześniej pisałem...po cichu trochę niedomagań było. Zwłaszcza po stronie basu... średnica jakaś taka wycofana. Pomimo tego decyduję się na te kolumny ze wzmacniaczem. Porównując z K3 który miałem kiedyś to Caspian gra o klasę lepiej. Jest znacznie więcej detali, mniej mocy ale dynamika i stereofonia bez porównania.

Ja jestem fanem Caspiana. Uwazam że jest to najlepszy wzmacniacz nowy do 10K. Owszem nie każdemu może pasować ale na pewno powinien się znaleść na liście do odsłuchu.

CDek swego czasu tez był bardzo chwalony nawet w komplecie z innymi wzmacniaczami/ Osobiście odchodzę od CD więc dla mnie byłby to duzy wydatek. Ale wiem że są osoby które mają potężne kolekcje płyt.

Super że to zestawienie z Goldami tak Ci spasowało.

Piotr

Zestawienie mi bardzo przypadło do gustu. Niektórzy znajomi twierdzą że Caspian gra "prawie" tak samo jak K3 i nie warto dopłacać. Szczególnie przy muzyce klasycznej ja odczułem różnicę klas. Ok słuchałem wcześniej na Silverach gdzie to niższa półka ale nie sądzę że K3 nawet z Goldami zagra Mozarta czy Czajkowskiego tak jak zagrał Caspian. Jak pisałem mi zaimponował jego rozmach przy klasyce, to jak prezentował poszczególne instrumenty. Takie wyrafinowanie którego K3 po prostu nie ma.

Co do CD to chyba odpuszczę ten model i poszukam czegoś innego. Coś bardziej funkcjonalnego może z funkcjami sieciowymi żeby być bardziej na czasie :) bo do tej pory takie bajery omijałem szerokim łukiem. 

10 godzin temu, engajner napisał:

Niektórzy znajomi twierdzą że Caspian gra "prawie" tak samo jak K3 i nie warto dopłacać

E no absolutnie nie.

Inna dynamiką, inna prezentacja dźwięku.

10 godzin temu, engajner napisał:

Co do CD to chyba odpuszczę ten model i poszukam czegoś innego. Coś bardziej funkcjonalnego może z funkcjami sieciowymi żeby być bardziej na czasie :) bo do tej pory takie bajery omijałem szerokim łukiem. 

Marantz się będzie komponował w tym zestawie.

Piotr

Tak się jeszcze zastanawiam i jakoś nie daje mi to spokoju. Czy dołożenie końcówki mocy do tej integry, zastosowanie bi ampingu zasadniczo polepszy dynamike brzmienia? Czy bardziej dociąży dźwięk? Co bym zyskał przez taki układ? Czy warto iść w takie rozwiązanie? No i czy w tak małym pokoju gra będzie warta świeczki? Nie bawiłem się nigdy w końcówki więc pytam przed zamówieniem bo może warto trochę dołożyć gdybym mógł jeszcze więcej wyciągnąć z Caspiana. 

Ale mówisz teraz o Caspianie?

Ja do tej pory spotkałem jedną osobę która tak z tego korzystała.

To znaczy integra + końcówka. A co ciekawe to właśnie Roksan projektował końcówkę pod współprace z Integrą.

Moim daniem poprawa jest ale chyba nie proporcjonalna do dołożonej kwoty. Sama Integra jest po prostu bardzo udana.

Pytanie czy dokładając nie zmieścimy się już z Lemma Tucana II

Piotr

Rozmawiałem z paroma byłymi użytkownikami tego ślicznego piecyka i ich wrażenia są zupełnie inne niż te z recenzji. Wszyscy bardzo szybko się tych maszyn pozbywali nazywając granie Leemy Tucana 2 bardzo "męczącym" cyt. "tłok do napierdzielania, nachalna górna średnica". Osobiście chciałem się przekonać jak on gra ale w ostatniej chwili podziękowałem dla dystrybutora. Może błąd a może Koledzy mieli rację i nic nie straciłem. Już raczej się nie dowiem. 

Edytowano przez kaczadupa

Nie rozważałem innego wzmacniacza po odsłuchu. Brzmienie mi się podobało z tymi kolumnami. Czyli wychodzi na to że gra nie jest warta świeczki z tą końcówką mocy (z tej samej serii). Zastanawiałem się czy przyrost jakości brzmienia byłby proporcjonalny do ceny końcówki która jest do kupienia w okazyjnej cenie. Myślałem o podpięciu dołu do integry a góry do końcówki ale z tego co piszecie to raczej nie warto. I tak te Goldy na moje ucho bardzo tu pasują, nie wiem tylko czy to kres ich możliwości :) stąd moje pytania.

Sprzęt gra u mnie od kilku dni. Tak wciągnąłem się w słuchanie muzyki że zapomniałem coś tu napisać :)

Finalnie dokupiłem jednak CD z tej samej serii i uważam to za dobry zakup. Caspian m2 gra dla mnie fenomenalną średnicą, obszernie, dźwięk jest bardzo "obfity" w detale. MA Gold 100 mają na prawde dużo do zaoferowania, myślałem że w 16mkw będę musiał użyć zatyczek do bass reflexów ale odsunąłem je od ściany ok 50cm i efekt przerósł oczekiwania jeśli chodzi o bas. Uważam że niektóre podłogówki nie zagrają tak fajnie dołem jak te Goldy (moje stwierdzenie). Jest naturalnie, wokale wybrzmiewają niezwykle czysto,  jest dobra stereofonia. Słucham na godz 10 i jest bardzo dobrze. Przy cichym odsłuchu spodziewałem się że będzie gorzej - było..ciut gorzej fakt ale nie zgubiły się detale, aż tak jak się obawiałem. Słuchanie nawet w dłuższym okresie czasu nie zmęczyło mnie. Miałem już kilka wzmacniaczy ale Caspian m2 to zupełnie inna liga. Nie wiem tylko czy to jego zasługa czy tych kolumn, doboru, bo to co dostałem po prostu mi się podoba. Rock, jazz... są przyjemne doznanania. Przy muzyce fortepianowej troszkę nie do końca pokazał to na co liczyłem ale testując Naima XS3 było z tym gorzej na moje ucho. Może to kwestia kabli nie wiem. Póko co odsłuchuję dalej, wygrzewam. Pewnie i tak zmienie kable jak wygrzeje wszystko. Tak czy siak jestem pod wrażeniem tego połączenia.

30 minut temu, engajner napisał:

XS3

A możesz powiedzieć, który wzmacniacz odebrałeś jako bardziej energetyczny, dynamiczny z dwójki Caspian m2 oraz XS3?

I który wg Ciebie ma bardziej otwartą średnicę oraz całościowo odbierasz jako grającego jaśniej?

Edytowano przez kaczadupa