Skocz do zawartości

Indiana line nota 550x, NAD 316 BEE - problem z ustawieniem


zdnk

Recommended Posts

Dzień dobry,

mam problem z odpowiednim ustawieniem sprzętu w pokoju. Obecnie wygląda to tak, jak na zdjęciu:

https://imgur.com/a/bqwm67h

tuż za miejscem odsłuchowym, zaznaczonym czerwonym kółkiem, znajduje się półścianka wysokości 115cm. Zaraz za nią znajduje się kuchnia, która tylną ścianę zabududowuje do sufitu. Problem, który mam polega na tym, że w dedykowanym miejscu odsłuchowym, na kanapie, brakuje niskich tonów. Wszystkie budzą się natomiast, kiedy stanie się w większej odległości - w kuchni, około 80cm za dedykowanym miejscem. Wtedy tego dołu jest aż za dużo chwilami.

Próbowałem rozstawiać kolumny na większe szerokości, pod innymi kątami, ale niczego to nie zmienia. Kolumny ustawione są tak, że tworzą ze słuchaczem trójkąt równoboczny o boku 240cm, zwrócone w stronę słuchacza i stojące ~30cm od ścian.

Czy mogę coś na to zaradzić bez całkowitej rozbiórki, kompletnego remontu i przestawienia pokoju? Jeśli nie, to czy dodanie subwoofera poprawiłoby jakość odsłuchu z kanapy?Dodam jeszcze, że sciany boczne nadal niestety są dość puste i twarde.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i opinie!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. To naturalne, że po zmianie miejsca słuchania zmienia się poziom niskich tonów. Zobacz jak wygląda to w symulacji pomieszczenia dostępnego w programie REW. Poziom basu w miejscu za kanapą jest wyższy. Dodanie suba oczywiście poprawi odbiór niskich tonów ale w jaki sposób to już należałoby poeksperymentować z jego ustawieniem. 

Zachęcam do zabawy darmowym REWem. W zakładce Room Sim wpisujesz dane pomieszczenia, przesuwając miejsce odsłuchu (położenie głowy), kolumn czy suba na bieżąco monitorujesz co dzieje się z modami pomieszczenia. Tak można orientacyjnie zobaczyć, które częstotliwości czy pasma będą tłumione lub wzmacniane. Po kilku próbach na pewno zorientujesz się o co chodzi i w jakim kierunku iść z poprawą basów ;) 

bliżej (Medium).jpg

dalej (Medium).jpg

z subem (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz fajny wzmacniacz stereo, głośniki pełno pasmowe, dodanie do tego sub-a może różnie wypaść. Jak radzi kolega @MariuszZ ściągnij sobie REW i pobaw się tym trochę, naprawdę dobra sprawa (sam z niego korzystałem). Oczywiście taka symulacja tylko wstępnie pokaże co się dzieje. Ale czy w tym pokoju masz dywan, zasłony, o bardziej zaawansowanej adaptacji akustycznej nie wspomnę. Moim zdaniem w stereo lepiej poeksperymentować z różnymi wariantami ustawienia tego co masz niż iść w sub-a (który tak naprawdę nie wiadomo co wniesie).

Pomieszczenie robi bardzo dużo, umeblowanie, materiały itd., niestety nowe mieszkania/domy są często projektowane w ten sposób że pokój/salon jest łączony z kuchnią, co powoduje że po pierwsze mamy sporą kubaturę/powierzchnię do nagłośnienia, po drugie strefa w której słuchamy jest stosunkowo niewielka do reszty pomieszczenia, po trzecie często w takich wypadkach mamy sporą asymetrię w rozmieszczeniu głośników względem pomieszczenia, zaczynają się problemy z niskimi częstotliwościami, stereofonią itd.. Co nie znaczy że są źle zaprojektowane, bo mają mnóstwo zalet użytkowych i estetycznych, natomiast rzadko te cechy idą w parze z akustyką.

Posłużę się przykładem ja mam taki pokój, opisałem tutaj też jak poradziłem sobie z pierwszymi odbiciami, mimo że nie było u mnie tragedii, to delikatna adaptacja akustyczna w podstawowym stopniu znacząco poprawiła warunki odsłuchu. Mój znajomy jakiś czas temu zamieszkał w nowym domu, całkiem ładnym, oczywiście salon/kuchnia zbudowane w wyżej przytoczonym stylu, niestety ze względów estetycznych nie ma za bardzo możliwości adaptacji tego pomieszczenia pod audio (WAŻ), ale w końcu kupił całkiem niezły zestaw stereo (ja mam zestaw kina). Wszystko mu tam "fajnie" grało do momentu gdy wymieniliśmy się wideo nagranymi telefonami. Poniżej zrobiłem składkę tych próbek. Pokazują one ewidentnie wpływ pomieszczenia na odbierany dźwięk. Myślę że ten krótki filmik wyjaśni wszystko bez słów, a i będzie wskazówką dla innych co wnosi adaptacja akustyczna pomieszczenia. W obydwu przypadkach tryb Direct. Pierwsza część filmu zarejestrowana w moim pokoju, druga u kolegi.

 

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...