Skocz do zawartości

Popełniłem błąd dolby Atmos 5.1.2. - kolumny efektowe z boku vs kolumny z tyłu pokoju


regorx xroger

Recommended Posts

Sprawa i problem tyczy się jedynie głośników tylnych.

Montując sprzęt popełniłem chyba babola i się zastanawiam czy go naprawiać. Troszkę pracy z tym będzie, ale da się zrobić.
Dopiero po zamontowaniu całości zacząłem analizować, że standardem dolby atmos jest montaż tylnych głośników po bokach lekko z tyłu, a nie całkowicie z tyłu jak u mnie.

U mnie odległość od słuchacza głośników tylnych jest mniej więcej równa od kolumn frontowych, ale zalecenie dolby atmos jest jak te zaznaczone niebieską czcionką.
na czarno zaznaczyłem tak jak mam obecnie, a na niebiesko wersję zgodnie z dolby atmos, czyli tylne głośniki bliżej głowy w granicach 10-20 stopni.
Może ktoś z Was porównywał te układy w zastosowaniu kina 5.1.2 czy warto przestawiać tylne głośniki zaznaczone na czarno do miejsca zaznaczonego na rysunku kolorem niebieskim?

atmos.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że babol dotyczy głośników surround a nie sufitowych Atmos? Jeśli tak to zrób 7.1.2. Te tylne co masz to zostaw jako back surround, dołóż podstawowe surround, nawet bardziej do przodu niż te niebieskie co narysowałeś bo Dolby przewiduje z tego co pamiętam kąt od 90 do 110 (względem osi) i będzie ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Rozumiem że babol dotyczy głośników surround a nie sufitowych Atmos? Jeśli tak to zrób 7.1.2. Te tylne co masz to zostaw jako back surround, dołóż podstawowe surround, nawet bardziej do przodu niż te niebieskie co narysowałeś bo Dolby przewiduje z tego co pamiętam kąt od 90 do 110 (względem osi) i będzie ok.

7.1.2 nie zrobię bo mam amp marantz 7.1 kanałowy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, regorx xroger napisał:

Sprawa i problem tyczy się jedynie głośników tylnych.

Montując sprzęt popełniłem chyba babola i się zastanawiam czy go naprawiać. Troszkę pracy z tym będzie, ale da się zrobić.
Dopiero po zamontowaniu całości zacząłem analizować, że standardem dolby atmos jest montaż tylnych głośników po bokach lekko z tyłu, a nie całkowicie z tyłu jak u mnie.

U mnie odległość od słuchacza głośników tylnych jest mniej więcej równa od kolumn frontowych, ale zalecenie dolby atmos jest jak te zaznaczone niebieską czcionką.
na czarno zaznaczyłem tak jak mam obecnie, a na niebiesko wersję zgodnie z dolby atmos, czyli tylne głośniki bliżej głowy w granicach 10-20 stopni.
Może ktoś z Was porównywał te układy w zastosowaniu kina 5.1.2 czy warto przestawiać tylne głośniki zaznaczone na czarno do miejsca zaznaczonego na rysunku kolorem niebieskim?

atmos.jpg

Zostaw tak. Trochę poprawi korekcja, a filmach efekty będą bardziej z tyłu, ale nie będzie na tyle dużej różnicy, żeby pruć ściany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od nakładu pracy jaki musisz włozyć.

Chociaż z drugiej strony jesli juz teraz Cie to gryzie to czy nie będzie gryzlo Cie za rok jak już będziesz tam mieszkał i miał posprzątane?

Dolby podaje warunki idealne. Ale to nie znaczy że nie mozna delikatnie od nich odbiegać.

Moim zdaniem decyzja zalezy od Ciebie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, regorx xroger napisał:

U mnie odległość od słuchacza głośników tylnych jest mniej więcej równa od kolumn frontowych, ale zalecenie dolby atmos jest jak te zaznaczone niebieską czcionką.
na czarno zaznaczyłem tak jak mam obecnie, a na niebiesko wersję zgodnie z dolby atmos, czyli tylne głośniki bliżej głowy w granicach 10-20 stopni.
Może ktoś z Was porównywał te układy w zastosowaniu kina 5.1.2 czy warto przestawiać tylne głośniki zaznaczone na czarno do miejsca zaznaczonego na rysunku kolorem niebieskim?

 

Zostaw tak jak jest teraz. Efekt i tak będzie, chyba, że faktycznie Ci to spokoju nie daje to możesz poprawić. Wszystko zależy jaki nakład finansowy i ile pracy byś musiał włożyć żeby skorygować "babola". Tutaj musisz sam sobie odpowiedzieć.

Warunków idealnych i tak nie uzyskasz a amplituner poradzi sobie z korekcją tyłów.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla systemów 5.x.y Dolby zmieniło zalecenia w tym roku. Obowiązujące do tej pory 90-110° dla bocznych surroundów pozostaje w 7.x.y (tylne w zakresie 135-150°), natomiast dla 5.x.y, boczne surroundy powinny być w zakresie 110-120°.

Mało tego, podejrzewam, że 110° zostało zostawione wyłącznie ze względu na istniejące instalacje i poprawny kąt jest bliżej 120° niż 110°.

Nie wiem, jak Marantz, ale w moim amplitunerze (Pioneera) mam wybór, czy w systemie 5.1.2 boczne głośniki mam z boku (zgodnie z zaleceniem), czy z tyłu i automatycznie dobierana jest do tego korekta.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam salon 4x7,5m i próbowałem dwa układy (po mniejszej i większej ścianie)
Przejście efektów z frontów  do tyłów na długości 7m u mnie  brzmiało bardzo słabo (tu musiałbym mieć już 7.2.2 a nie 5.2.2

Z drugiej strony potestuj i zobacz czy ci pasuje. Jeśli tak to na siłę nie ma co zmieniać;)

Ja mimo wszystko bym poprawiał:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Dasz źródło ich poprawek? https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf tu po staremu, a to ich oficjalne zalecenia.

Ten PDF jest z grudnia 2018. 5.1 jest już według nowych wytycznych, ale wszystkie konfiguracje 5.1.y jeszcze według starych. Tutaj są zalecenia dla 5.1.4:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

I dla 5.1.2:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, santino napisał:

masz w ampli wyjscie pre out?

Mam preout, ale one są zamiast kanałów ze wzmacniacza. W kreatorze nie ma możliwości stworzenia, większego pola niż 7.1 kanałowego.

4 godziny temu, yahoo111 napisał:

Dla systemów 5.x.y Dolby zmieniło zalecenia w tym roku. Obowiązujące do tej pory 90-110° dla bocznych surroundów pozostaje w 7.x.y (tylne w zakresie 135-150°), natomiast dla 5.x.y, boczne surroundy powinny być w zakresie 110-120°.

Mało tego, podejrzewam, że 110° zostało zostawione wyłącznie ze względu na istniejące instalacje i poprawny kąt jest bliżej 120° niż 110°.

Nie wiem, jak Marantz, ale w moim amplitunerze (Pioneera) mam wybór, czy w systemie 5.1.2 boczne głośniki mam z boku (zgodnie z zaleceniem), czy z tyłu i automatycznie dobierana jest do tego korekta.

 

Mam tylko boczne, ale wg mnie znaczenie ma odległość i korekcja czasu niż to czy głośniki stoją bliżej czy dalej i stąd Marantz zrezygnował z możliwości konfiguracji. 
 

 

4 godziny temu, Heathen napisał:

Ja mimo wszystko bym poprawiał:P

Albo poczekam, aż Dolby zmieni zalecenia zgodnie z moim rozstawieniem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem amplituner to skoryguje, ale najlepiej sprawdzić, problem polega na tym że raczej nie masz możliwości tymczasowo ustawić ich w miejscu zgodnie z zaleceniami dolby, ale przyszedł mi do głowy pewien pomysł, ściągnij sobie plik "DTS:X Object Emulator" z tej strony https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/ odsłuchaj jak "biega" dźwięk po pokoju względem obrazu i zobaczysz. Jeszcze jeżeli masz możliwość regulacji kąta głośników względem słuchacza też możesz się pobawić. A jak będzie źle to wtedy niestety przeróbka. Ja u siebie też mam nieco bardziej z tyłu niż zalecane, ale takie już są uroki gdy musimy pogodzić pokój/salon z salą kinową 😄, nie zawsze jesteśmy w stanie twardo trzymać się wyznaczonych reguł. A tak już na marginesie do tych wszystkich zaleceń Dolby to efektowe głośniki powinny być chyba (przynajmniej kiedyś tak zalecali) dipolowe, chociaż te wszystkie schematy tego nie pokazują.

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomek72 napisał:

Moim zdaniem amplituner to skoryguje, ale najlepiej sprawdzić, problem polega na tym że raczej nie masz możliwości tymczasowo ustawić ich w miejscu zgodnie z zaleceniami dolby, ale przyszedł mi do głowy pewien pomysł, ściągnij sobie plik "DTS:X Object Emulator" z tej strony https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/ odsłuchaj jak "biega" dźwięk po pokoju względem obrazu i zobaczysz. Jeszcze jeżeli masz możliwość regulacji kąta głośników względem słuchacza też możesz się pobawić. A jak będzie źle to wtedy niestety przeróbka. Ja u siebie też mam nieco bardziej z tyłu niż zalecane, ale takie już są uroki gdy musimy pogodzić pokój/salon z salą kinową 😄, nie zawsze jesteśmy w stanie twardo trzymać się wyznaczonych reguł. A tak już na marginesie do tych wszystkich zaleceń Dolby to efektowe głośniki powinny być chyba (przynajmniej kiedyś tak zalecali) dipolowe, chociaż te wszystkie schematy tego nie pokazują.

 

Dzięki za pomoc! skorzystam z linka i będę więcej wiedział.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomek72 napisał:

A tak już na marginesie do tych wszystkich zaleceń Dolby to efektowe głośniki powinny być chyba (przynajmniej kiedyś tak zalecali) dipolowe, chociaż te wszystkie schematy tego nie pokazują.

 

Zalecenie dotyczące dipoli jest sprzed 25 lat. Teraz zdecydowanie stawia się na źródła jednostkowe o szerokiej dyspersji, względnie bipole. Wiele bipoli zresztą jest robionych z jedną membraną basową i zdwojonymi tweeterami.

20 godzin temu, regorx xroger napisał:

Albo poczekam, aż Dolby zmieni zalecenia zgodnie z moim rozstawieniem ;)

To już było. 8 lat temu zalecenie odnośnie 5.x dla jednego słuchacza (np. gracza przed monitorem było takie, że głośniki powinny tworzyć kwadrat wokół słuchacza, Nie mogę teraz znaleźć tych zaleceń, ale je pamiętam, bo sam szukałem zestawu 5.1 do komputera.

Edytowano przez yahoo111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, yahoo111 napisał:

 

Zalecenie dotyczące dipoli jest sprzed 25 lat. Teraz zdecydowanie stawia się na źródła jednostkowe o szerokiej dyspersji, względnie bipole. Wiele bipoli zresztą jest robionych z jedną membraną basową i zdwojonymi tweeterami.

To już było. 8 lat temu zalecenie odnośnie 5.x dla jednego słuchacza (np. gracza przed monitorem było takie, że głośniki powinny tworzyć kwadrat wokół słuchacza, Nie mogę teraz znaleźć tych zaleceń, ale je pamiętam, bo sam szukałem zestawu 5.1 do komputera.

Takie rozwiązanie byłoby na pewno słuszne w przypadku braku korekcji czasowej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale nie do końca, bo centralny głośnik był w jednej linii z przednimi lewym i prawym, więc był bliżej słuchacza niż pozostałe.

Chodzi mi o to, że zalecenie ogólne, czyli: głośniki na obwodzie koła w równej odległości od słuchacza. Centralny na wprost, lewy i prawy w rozstawie 45–60° (±22,5–30° od osi centralnej), boczne od ±90–110° od osi centralnej (teraz, jak wspomniałem, jest to 110–120°), natomiast dla jednego słuchacza zalecali diametralnie inne rozwiązanie. Do tego stopnia, że boczne głośniki stawały się tylnymi. Jeśli je ustawić w jednej linii z przednimi, gdy przednie są w rozstawie 45°, wtedy stawiało się je bardziej z tyłu niż najbardziej skrajne ustawienie tylnych głośników w 7.1!

Od tamtej pory Dolby zaktualizowało swoją stronę wielokrotnie i nie za bardzo mam pomysł, jak znaleźć to na ich stronie w archive.org. Jak mi się uda, to dam tutaj link.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yahoo111 napisał:

Chodzi mi o to, że zalecenie ogólne, czyli: głośniki na obwodzie koła w równej odległości od słuchacza. Centralny na wprost, lewy i prawy w rozstawie 45–60° (±22,5–30° od osi centralnej), boczne od ±90–110° od osi centralnej (teraz, jak wspomniałem, jest to 110–120°), natomiast dla jednego słuchacza zalecali diametralnie inne rozwiązanie. Do tego stopnia, że boczne głośniki stawały się tylnymi. Jeśli je ustawić w jednej linii z przednimi, gdy przednie są w rozstawie 45°, wtedy stawiało się je bardziej z tyłu niż najbardziej skrajne ustawienie tylnych głośników w 7.1!

Dokładnie, pamiętam właśnie takie stare materiały ze strony Dolby, gdzie głośniki efektowe "tylne" bywały rzeczywiście z tyłu (oczywiście w 5.1) aczkolwiek najbardziej zalecane było 90-110°. Dlatego jak napisałem wcześniej nie robiłbym dramatu z "babola" jaki popełniłeś, posłuchałbym, pokombinował z ustawieniem kąta i może się okazać że jest OK, aczkolwiek możesz mieć odczucie że dźwięk jest za bardzo z tyłu niż z boku. Sprawdziłem u siebie (tak na oko) i wychodzi +/- 130°, ale sam teraz mam zagwozdkę czy ich nie przesunąć na 100-110° (mam taką możliwość - chociaż trochę zabawy by było) 😉 i nie posłuchać co będzie.

@yahoo111 to już 25 lat minęło od czasów dipoli? ale ten czas za...suwa, muszę przyznać, że w tamtych czasach nawet nie myślałem o takich głośnikach - bo KD to był rarytas, a już z dipolami to kosmos cenowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, yahoo111 napisał:

Zalecenie dotyczące dipoli jest sprzed 25 lat. Teraz zdecydowanie stawia się na źródła jednostkowe o szerokiej dyspersji, względnie bipole. Wiele bipoli zresztą jest robionych z jedną membraną basową i zdwojonymi tweeterami.

O właśnie, to mnie cały czas zastanawia jak powinny być prawidłowo ustawione bipole w systemie 5.1? Bo popularne zrobiły się chociażby bipole Klipscha.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinZG napisał:

O właśnie, to mnie cały czas zastanawia jak powinny być prawidłowo ustawione bipole w systemie 5.1? Bo popularne zrobiły się chociażby bipole Klipscha.

Jeśli jest to pod Dolby Atmos, wtedy w rozstawie 110-120° względem osi centralnej, płasko na ścianie, zależnie od tego, jak ta ściana jest ustawiona względem miejsca odsłuchu. Jako, że zwykle mamy pomieszczenia o kształcie regularnego prostopadłościanu, to boczne bipole grają mniej-więcej tak, że przedni tweeter/para głośników są skierowane raczej w kierunku miejsca odsłuchu, a tylny tweeter/para są skierowane w kierunku tyłu pomieszczenia, skąd powinny docierać jako nieco rozmyte w czasie i przestrzeni źródło dźwięku.

Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, ale powiedziałbym, że w 5.1 bipole się nie sprawdzą, bo są za bardzo z tyłu. W 7.1, jeśli będą obok słuchaczy, mają większy sen, bo żaden z wysokotonowych głośników nie gra nikomu prosto do ucha. Niemniej wydaje mi się, że rozumiem, dlaczego Dolby uznało, że dipole nie są dobrym rozwiązaniem, bipole niekoniecznie są zalecane, a optymalne są jednak monopole.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...