Skocz do zawartości

PMC 25.21 i ATC SCM 7.


KrólKiczu

Recommended Posts

Od razu zaznaczę, że nie będzie to test, podobny do testów kolegi

@Krafta, a jedynie opis moich wrażeń po niezbyt długim czasie obcowania z tymi kolumienkami. Jak zapewne wszyscy (a może i nie wszyscy) wiedzą, są to dwa monitory firm, specjalizujących się w produkcji sprzętu profesjonalnego. Obaj producenci w swoich folderach prześcigają się w wymienianiu informacji na temat tego, jakie studia i jacy artyści korzystali z ich urządzeń. Fajnie, tylko jakie ma to znaczenie dla kogoś, kto kupuje ich sprzęt przeznaczony do użytku domowego? Moim zdaniem, poza samą satysfakcją, że oto mamy coś nietuzinkowego, raczej żadne 🙂

Dlaczego? Bo te powiązania z branżą pro tak naprawdę nic nie mówią nam o charakterze grania obu firm (w tym przypadku dwóch modeli kolumn). A jaki jest ten charakter. Ano wg mnie dość różny. ATC to przede wszystkim piękna, nieco osłodzoną średnica. Z cudownymi wokalami, które są soczyste (ale nie syczące 😉) i piękną barwą instrumentów. Niżej mamy bardzo sprężysty basik, który oczywiście nie zejdzie do piekieł, ale tworzy on bardzo dobry fundament dla muzyki. Góra jest dobrze zaznaczona, ale te monitorki nie są jakimś mistrzem selektywności. Nie będę pisał o stereofonia, bo ta w takich kolumnach musi wg mnie stać co najmniej na przyzwoitym poziomie. I tak też jest. Źródła pozorne są dobrze zaznaczone, instrumenty nie wchodzą na siebie, a wokaliści zazwyczaj stoją delikatnie przed szeregiem. 

Co natomiast z PMC? Tutaj wg mnie mamy nieco odmienne podejście do muzyki. Są to monitory, które dzięki swojej selektywności i rozdzielczości, dają możliwość "wgryzania" się w muzykę. Średnica nie jest tutaj wg mnie tak przyjemnie gest i lepka ja w ATC, ale wszystko jest na swoim miejscu. Jedyny minus jaki zauważam (zresztą zdaje się nie tylko ja) to delikatnie syczące (niekiedy) wokale. Na pierwszy plan wysuwa się góra, w której dzieje się bardzo dużo. Wszystkie przeszkadzajki, talerze itp brzmią tutaj niesamowicie namacalnie. Bardzo fajny jest w tych kolumnach także bas, który moim zdaniem schodzi odrobinkę niżej niż w ATC, i jest chyba troszkę lepiej zróżnicowany. 

I teraz, po tym niezbyt udanym opisie kolumn, chciałbym żeby osoby "prywatne" jak rowniez branża, zającu obie konstrukcje, odniosły się do moich spostrzeżeń. Które z ww monitorów są wg was lepsze, bardziej wszechstronne, warte większej uwagi 🙂?

 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzeń lepsza w PMC, niskie tony na remis. Góra słodsza była w moich PMC 20.21 (tak wiem masz nowszy model) niż ATC7. Moim zdaniem większy potencjał mają małe PMC ale żeby z nich to wydobyć to łatwo i tanio nie będzie. 

Lepsze są wyższe modele PMC i ATC ale pewnie nie to chciałeś usłyszeć. Obecnie grający u mnie Heed Lagrange powinien bardzo ładnie zagrać z małymi PMCusiami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kaczadupa napisał:

Obecnie grający u mnie Heed Lagrange powinien bardzo ładnie zagrać z małymi PMCusiami. 

Gdyby on jeszcze kosztował 3 razy mniej 😁.

Powiem Ci jakie są moje przemyślenia po kilku dniach intensywnych porównań. ATC bardziej sprawdzają się w muzyce gdzie prym wiodą wokale. Nie wiem czy to siła sugestii, psychoakustyka 😉, kable czy gorszy dzień ale dziś strasznie zaczęły mi doskwierać sybilanty w PMC. Co ciekawe, to nie jest tak, że te syczące głoski słychać zawsze. Niektóre realizacje ich nie mają, bądź występują w niewielkim stopniu. I nie wiem czy wiąże się to z jakością realizacji (może ATC są łaskawsze dla gorszych nagrań 🤔?) czy też po prostu PMC "tak mają" i trzeba się z tym pogodzić. Ale żeby znowu nie było tak, że to ATC są moim "faworytem" to powiem, że w muzyce elektronicznej, jazzie gdzie jest dużo góry czy przede wszystkim szybkim rocku to PMC bardziej się sprawdzają 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, soberowy napisał:

A można prosić o porównanie ATC scm7 z PMC DB1 Gold?  Jakie sa różnice między kolumnami i która z nich bardziej pasuje do pokoju 10m2?

Pozdrawiam

No niestety, PMC DB1 gold już nie mam. Myślę, że w 10ciu metrach i jedne i drugie sprawdziłyby się dobrze. Tak z pamięci to wydaje mi się, że w goldach też było więcej góry niż w ATC, ale była ona rysowana troszeczkę grubszą kreską niż w 25.21. PMC 25.21 grają odrobinę głębszym basem niż DB1. Mówiąc najogólniej DB1 wydają mi się mniej "subtelne" niż 25.21 i SCM7. Gdybym teraz miał wybierać między PMC DB1 i ATC SCM7 wydaje mi się, że wybrałbym ATC ale ręki sobie nie dam uciąć. No i oczywiście ktoś inny mógłby wybrać zupełnie co innego. 

Aha. Moim zdaniem konkurencją dla PMC DB1 i ATC SCM7 są np audiovector QR1, które też ostatnio miałem ogromną przyjemność słuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @seba3002 za opis. Z basem nie mam problemu w pokoju. A z której kolumny jest on bardziej miękki, gleboki o ile można tu mówić o glebi z małego monitora. I najważniejszy aspekt, które z tych monitorow lepiej znikają z pomieszczenia? Lubię jeszcze kiedy dźwięk jest bliżej słuchacza a nie w linii kolumn. Taki trochę atak :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem Ci w tej chwili jak wypada bas db 1 w stosunku do tego z ATC SCM7, ale wydaje mi się, że ilościowo więcej było go w PMC. Na pewno więcej basu mają 25.21 i jest on moim zdaniem najlepszej jakości i jak już wspomniałem, schodzi najniżej z ww monitorów. Jeśli chodzi o miękkość 🤔. Ciężka sprawa. Wszystkie ww kolumny mają szybki i raczej niezbyt miękki bas. Nie wiem. Może najbardziej miękkim jest ten z ATC. 

14 godzin temu, soberowy napisał:

Dzięki @seba3002 I najważniejszy aspekt, które z tych monitorow lepiej znikają z pomieszczenia? 

W moim pomieszczeniu wszystkie te kolumny nie mają problemu z dobrą stereofonią. Być może PMC grają troszkę bardziej w głąb, natomiast ATC grają bardziej wysuniętą średnicą. Ale generalnie bardziej ofensywnie grają PMC. Kolego @soberowy, a można wiedzieć jakie kolumny masz w tej chwili? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nie mam żadnych, jestem w trakcie zakupów stąd też moja dociekliwość :). Posiadalem Focal Aria 906 i mimo, że są to dobre kolumny, bardzo dynamiczne, które budowały sporą ścianę dźwięku ale właśnie to była ściana. W Bowersach 685 s2 lepiej dźwięk się odrywał od kolumn, był bliżej słuchacza. I tego efektu szukam ale nie z metalicznego Bowersa który gra mocniej skrajami jeszcze jak Focal. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...