Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw Stereo do ~7000


Łukasz Wudarski

Recommended Posts

Szanowni!

Czytam forum i czytam i im więcej czytam tym mnie wiem :) A poważnie przyszedł czas aby zakupić w końcu poważny zestaw Stereo. Oczywiście w kategoriach audiofilisjkich mój budżet jest raczej niewielki, ale dla mnie to spory wydatek a chciałbym żeby brzmiało to ciekawie i dlatego uderzam do szanownego koleżeństwa.

Wymagania są następujące

  • sprzęt tylko nowy (nie mam nerwów na używki, nie znam się na naprawach i boję się paść ofiarą oszustwa, a poza tym chciałbym na raty to wziąć - remont mieszkania pochłonął niemal całą nadwyżkę którą chciałem przeznaczyć na sprzęt :P)
  • budżet 7000 (plus minus 300 zł). Nic poza to. Wolałbym jednak wydać ten plus na okablowanie.
  • miejsce ustawienia. Salon z  półotwartą kuchnią - w sumie 30 m2. W załączeniu wizualizacja projektu mieszkania.
  • muzyki słucham z CD (50%), Spotify (40%) Winyli (10%). Jedyną rzeczą jaką dysponuję jest Gramofon -budżetowy bo budżetowy, ale działa: denon  DP-300F. Z tego względu zestawi musi zawierać Wzmacniacz, Kolumny i CD player
  • słucham następujących gatunków- classic rock (gitarowe granie od Led Zeppelin przez Floydów do Guns' n Roses) - 30%  jazz (od klasyki Davisa do Wojtka Mazolewskiego) 30%, muzyki filmowej i klasycznej (20%), indie (10%).
  • Lubię brzmienie ciepłe soczyste z wyraźnym, nieprzesterowanym basem

Jestem przed pdsłuchamy, dlatego chciałbym wiedzieć w którym kierunku mam się kierować, co posłuchać, żeby nie zagubić się w gąszczu najróżniejszego sprzętu.

Przeglądając forum typowałby zestaw:
Amplituner Yamah R-N 602 z kolumnami Indiana Line Tesi 561 i CD najlepiej Yamahy S300. Problem jest jednak taki że jakoś nigdzie nie widzę dostępności tego CD. Jest szansa że to się jeszcze pojawi czy już nie ma? Czy macie jakiś sensowny budżetowy zamiennik do S300?  Denon DCD 600? Całość przy założeniu że udaje się kupić nową S300 mieści się idealnie w budżecie.

No i czy coś takiego da w ogóle radę z Gramofonem Denona? Pragnę zaznaczyć że winyli słucham marginalnie.
Będę wdzięczny za jakieś sugestię co odsłuchać i gdzie ewentualnie. Jestem z Torunia. 

1.jpg

3.jpg

4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale pani architekt ci nie pomogła. Z przodu powinieneś mieć więcej miejsca. Kolumny wsadzając miedzy półki bardzo wiele stracisz.

Zrob sobie takie szafki an wymiar ale mniejsze i bardziej je rozdziel na szerokość. Mówi się trudno. Nie jestes pierwszy który wpadł w sidła architektów.

CD300 juz raczej nie trafisz.

Więc albo odpuść CD i korzystaj z winyl + stream. Wówczas Yamaha RN 803 + Aurora 700

Albo jak CD to mus no to Yamaha RN 602 + Denon DCD 600 + Aurora 700 / Indiana Line Tesi 561 chodź u Ciebie lepiej 661, Melodika BL 40 MKIII

Zapraszam na odsłuch oraz po wycene.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i sugestie.

No niestety budżet taki jaki jest, ale liczę, że będzie to początek mojej przygody z dobrym sprzętem. Wierzcie mi, że przejście z głośnika BT Sencora na każdy inny sprzęt z amplitunerem będzie lepszy:)

Wizualizacja choć nie jest wstępna dopuszcza małe możliwości zmiany. Tzn. mam już te meble (bo one nie są na wymiar tylko ze sklepu), ale mogę je jeszcze nieco inaczej ustawić (np. wyrzucić witrynkę po prawej stronie i rozluźnić ustawienie głośników tak aby było więcej przestrzeni pomiędzy nimi, a szafkami, no i żeby nie  były tak wciśnięte, mogę je też nieco wysunąć do przodu i ustawić po lekkim skosie). Nie wiem czy to jakoś drastycznie pomoże, ale wierze, że nieco tak.

Moje pytanie jest takie, czy skoro jest to taka mała przestrzeń pomiędzy ścianą ze sprzętem, a ścianą z obrazem, to może lepsze byłyby jakieś mniejsze głośniki podstawkowe, za to lepszej klasy? Czy jednak to za duża przestrzeń?

Na odsłuchy chętnie się udam, ale do Was do Oświęcimia nieco daleko, chyba musiałbym znaleźć coś bliżej (ale po wycenę pewnie się zgłoszę :) jak już odsłucham podane przez Was propozycje). 

10 godzin temu, mkk napisał:

To przy okazji zapytaj ją ile miała godzin na studiach zajęć z akustyki. Według mnie za mało . 

Poczytaj o zasadach ustawienia kolumn , zanim wydasz te 7 tys .  No chyba że ta wizualizacja taka mocno wstępna jest :D

Mieszkanie nie miało być pod audiofilski odsłuch, tylko do mieszkania. To taki kaprys żeby mieć fajny sprzęt do słuchania. Myślę że w ogóle nie brała pod uwagę kwestii akustycznych. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łukasz Wudarski napisał:

Moje pytanie jest takie, czy skoro jest to taka mała przestrzeń pomiędzy ścianą ze sprzętem, a ścianą z obrazem, to może lepsze byłyby jakieś mniejsze głośniki podstawkowe, za to lepszej klasy? Czy jednak to za duża przestrzeń?

Z wizualizacji wygląda, że przestrzeń odsłuchowa nie jest jakaś ogromna, kuchnia schowana, brak wymiarów do słuchacza i między kolumnami, ale też zastanowiłbym się nad podstawkowymi. Nieco wyższa, szersza szafka/komoda RTV, na której możesz takowe postawić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Łukasz Wudarski napisał:

Będę wdzięczny za jakieś sugestię co odsłuchać i gdzie ewentualnie. Jestem z Torunia. 

W Toruniu masz Audio-Park (http://www.audio-park.pl/). Co prawda rozmawiałem tylko telefonicznie, ale wybór sprzętu duży, sprawdź zakładkę 'NASZE MARKI'. Niestety nie ma sklepu online. Tam bym zaczął.

W Bydgoszczy do polecenia Artom-Audio (https://artom.audio/), wybór mniejszy niż w Audio-Park, ale też będziesz mógł posłuchać kilku ciekawych pozycji jak np. TEAC (AI-301DA i AI-503). Zapraszam też do sobie żeby posłuchać jak w salonie 15m2 gra Marantz PM7000N z SA Saxo 40. Też korzystałem z usług projektanta wnętrz (oryginalnie pod soundbar). Aktualnie salon bez adaptacji akustycznej, ale będę działać w tym temacie. W razie co PW.

Jak za mało to zostaje jeszcze Poznań i Gdańsk ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, prezes83 napisał:

Z wizualizacji wygląda, że przestrzeń odsłuchowa nie jest jakaś ogromna, kuchnia schowana, brak wymiarów do słuchacza i między kolumnami, ale też zastanowiłbym się nad podstawkowymi. Nieco wyższa, szersza szafka/komoda RTV, na której możesz takowe postawić. 

Podaje wymiary między kolumnami: jakieś 3 m (jak je trochę przesunę- w wizualizacji jest 2,5), wymiar od słuchacza 3 m. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz Wudarski Cześć,

Yamaha R-N602 + Heco Aurora 700 to fajne połączenie i warto ich posłuchać. Niestety pomieszczenie nie za bardzo sprzyja takiemu zestawieniu.

Być może warto iść w kierunku kolumn podstawkowych.

21 godzin temu, Łukasz Wudarski napisał:

Lubię brzmienie ciepłe soczyste z wyraźnym, nieprzesterowanym basem

Zerknij np. na Kef LS50 META. 

Gdybyś odpuścił na początek CD to spróbuj jeszcze porównać wzmacniacz Marantz PM6007. Do niego możesz zastosować zewnętrzny streamer.

Jesteś jeszcze przed odsłuchami więc kawałek drogi przed Tobą :) 

Zapraszam do kontaktu.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywal lewą szafkę i prawą (tę wysoką)

całość czyli telewizor i szafkę "audio/video)przesuń w lewo  na ten teoretyczny środek 

kolumny troszkę do przodu (tak żeby zostało za nimi ze 40cm przynajmniej)

ew zamiast lewej szafki - coś mniejszego i wtedy przesuniecie w lewo trochę mniejsze ale kolumny będą miały "czym oddychać"

I nie kupuj nowego w ciemno bo ktoś tak doradził tylko wypożycz do domu

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki takie konstruktywne opinie zawsze w cenie. To o czym piszesz da sie zrobić bo wprawdzie meble juz mam ale jeszcze ich nie ustawiłem, tv też jeszcze nie wisi. Teraz pozostaje mi udać się na odsłuchy. A jak juz sobie wytypuje jakichś faworytów w podanym budżecie to wypożyczę do domu. Całość sfinalizuje pewnie do końca listopada, bo póki co trwają tam jeszcze ostatnie prace. Jak skręce meble i powieszę tv wtedy zacznę odsłuchy 😊 dzieki raz jeszcze za sugestie i pomysły 😊
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, pirlo81 napisał:

@Łukasz Wudarski, nie daj się namówić na podłogówki. Przy Twoim metrażu i takim ustawieniu mebli i sprzętu podłogówki to nieporozumienie. Nie wykorzystasz ich potencjału. Idź w stronę dobrych monitorów. 

jeżeli usunie te szafki po lewej i prawej oraz całosc przesunie na środek i zgodzi się na to że kolumny ida do przodu aby za nimi zostało minimum 40cm to i podłogówki wejdą w grę. Kwestia odsłuchu.

Natomiast faktem jest że zwykle "fajne monitory" w podobnych cenach oferują lepsze komponenty i lepszy dźwięk, choć wcale to nie musi się podobać 

@Łukasz Wudarski - poszukaj wątki @Kraft - jest tam kilka ciekawych pozycji ktore powinieneś odsłuchać w tym coś co posłuchałbym w pierwszej kolejnosci: Heco revolution (czy jakoś podobnie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się rzut pomieszczenia i umeblowania, bo na zdjęciach wszystkiego nie widać. 

Wydaje mi się, że przesuwanie TV i szafki na środek nie jest konieczne. Ważne, żeby się TV dobrze oglądało z narożnika. Jak kolumny będą stały niesymetrycznie względem szafki, to się przecież nic nie stanie. Tutaj ważna jest tylko symetria względem miejsca odsłuchu. I dla jej ustalenia przydałby się własnie plan. Dokąd sięga narożnik i gdzie będziesz siedział podczas słuchania muzyki.

Zamiast szafek stojących można by pójść w wiszące (parę już masz naniesionych na projekt). Mniej wygodne, ale pojemność będzie taka sama, a na podłodze zostanie więcej miejsca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kraft napisał:

Jak kolumny będą stały niesymetrycznie względem szafki, to się przecież nic nie stanie.

bardziej mi chodziło, aby obydwie kolumny miały większą odległość od ścian bocznych (tu kwestia prawej kolumny najbardziej) -przesunięcie będzie wedlug mnie optymalnym posunięciem. 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2021 o 19:03, Łukasz Wudarski napisał:

 

1.jpg

 

 

A za to wciśnięcie kolumny między szafki to pani architekt powinno grozić usunięcie z zawodu. Czy jest jakaś Izba Dyscyplinarna projektantów wnętrz? To coś, jakby zaprojektowała szafkę łazienkową z drzwiczkami otwieranymi do środka. Nieomylny znak, że się nie zna (nawet jeśli szafka byłaby całkiem ładna).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pirlo81 napisał:

40 cm od kolumny do ściany + głębokość kolumny i wychodzi, że siedzi okolo 2 metrów od nich. Czy ma to sens?

Kolumny podstawkowe też nie powinny być przy ścianie. Podstawkowce też mają swoją głębokość. 

6 minut temu, pirlo81 napisał:

Nie bardzo rozumiem dlaczego w tego typu wątkach zazwyczaj jest silne parcie na podłogówki. 

? gdzie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...