Skocz do zawartości

Rega Planar 2 czy Pro-Ject Debut Carbon EVO

Recommended Posts

Chciałbym zmienić grofon. Do tej pory używałem najprostszej Regi RP1. Nie mam ogromnych wymagań ani zacięcia do kombinowania, upgradow itp. Wolałbym raczej nowy sprzęt niż używany. Budżet do 2500zl. Byłem już zdecydowany na Regę RP2, ale polecono mi gramofon  Pro-Ject Debut Carbon EVO. Wydaje się, że Pro-Ject zbudowany jest solidniej, ma całkiem dobra wkładkę i oddzielny kabel RCA. Czy ktoś miał okazję widzieć obydwa, słuchać jak grają? Co byście polecili? 

Mój zestaw : wzmacniacz Atoll in200 Signature, kolumny, PolkAudio RtiA9, przedwazmacniacz Cambridge Audio Duo, kable Tellurium Q Ultra Blue 2.

Dnia 24.09.2021 o 14:38, maxredaktor napisał:

Też interesuje mnie ten temat. Prześledziłem różne opinie i recenzje, głównie anglojęzyczne, i w zasadzie sprowadzają się one do jednego - bierz ten, który ci bardziej się podoba. Jedynym minusem, którego można dopatrzeć się w P2 to to, że prędkość w nim zmienia się manualnie. 

A ile ta prędkosc się zmienia? Mam kilkadziesiąt płyt i wszystkie wymagają standardowej. To wiec niewielki problem. Rega gra fajnie, ale jakoś nie przekonuje jakością wykonania. Pro-Ject jest pod tym względem lepszy. Słuchałem obu i choć grają nieco różnie to równie przyjemnie. 

Dnia 24.09.2021 o 16:34, Na Temat Audio napisał:

Cześć,

Spójrz zatem na Duala CS418/518. Ma fabrycznie wkładkę Ortofon 2M-Red i automatyczną zmianę prędkości.

Pozdrawiam,

Michał

A wiesz, oglądałem ten gramofon, słuchałem go. I zupełnie mi nie podszedł. Wymienione wyżej grały przyjemniej a do tego nie mają rwanej i szemranej historii :)...

Oglądałem też cała masę vintageowych gramofonowa, które bywają piękne, ale całkowicie nie warte dźwiękowo kwot jakich się dziś za nie zada. Sentyment sentymentem, tylko bez przesady. 

11 minut temu, Chili napisał:

Podasz nam jakieś przykłady, byśmy i my nie wdepnęli w kanał ;)

A to nie każdy ocenia według swojego gustu? Straty sprzęt to najczęściej zwykle klamoty, kilka razy za drogie, po swoich przejściach i w każdej chwili mogące wymagać więcej niż drogich napraw. Jak coś bylo dobre czy znośne 35 - 50 lat temu to nie musi być takie dziś a ma obecnie 35 czy 50 lat. Nic nie jest wieczne. Zamiłowanie do dobrego dźwięku i kolekcjonerstwo idą w parze znacznie mniej często niż handlarze starych gratów chcieliby przyznać. 

20 minut temu, Chili napisał:

Podasz nam jakieś przykłady, byśmy i my nie wdepnęli w kanał ;)

I jeszcze jedno małe pytanko - racz wprost wskazać kogo masz na myśli pisząc "nam"? Ale tak wprost a nie miganie po całym forum. 

2 godziny temu, Khedron napisał:

I jeszcze jedno małe pytanko - racz wprost wskazać kogo masz na myśli pisząc "nam"? Ale tak wprost a nie miganie po całym forum. 

To może sam się zgłoszę , będzie prościej :) 

Dnia 25.09.2021 o 20:21, Khedron napisał:

Oglądałem też cała masę vintageowych gramofonowa, które bywają piękne, ale całkowicie nie warte dźwiękowo kwot jakich się dziś za nie zada. Sentyment sentymentem, tylko bez przesady. 

Może ułatwię , jakieś negatywy o poniższych  , pierwszy 1976 r. drugi 1878 r , a w  ogóle co to znaczy , że gramofon jest dźwiękowo coś wart czy nie ?

IMG_1313.JPG

20210926_203155.jpg

Ja mam przeciętny gramofon Sony PS-p7X za całe 800zł z parametrami za które musiałbym wydać pewnie 2500-4000zł

Dzięki temu sprowadziłem sobie z japonii Nagaokę fioletową i płyt nakupiłem ;)

Ale oczywiście można kupić nowe - w końcu używane też muszą "skądś" sie brać. Mnie do nowych produktów zraziło czytanie forum winylowego

Dnia 23.09.2021 o 11:31, Khedron napisał:

Pro-Ject Debut Carbon EVO.

1 godzinę temu, Khedron napisał:

Szkoda, że jeśli piszę o swoim, natychmiast staję się celem ataków agresywnych forumowiczów z przekonaniem o własnej nieomylności. 

Bo piszesz tak jak byś był nieomylny i stąd ta reakcja. Pytałeś o Pro Jecta . Czy będzie grał , będzie . Jak długo nie wiadomo , w zeszłym tygodniu klient przy mnie przyniósł do naprawy nowego Lenco i Pro-Jecta , mogę dopytać serwisanta co to jest warte. Gramofon gra tak jak jest skalibrowany , sam dźwięk to wkładka . Gramofon więc musi mieć możliwość kalibracji. Po za antyskatingiem i ustawieniem siły nacisku , jest jeszcze parametr bardzo istotny jak overhang . Dla ramienia Pro-Jecta jest to 18,5 mm. Patrząc na możliwość przesuwu wkładek na otworach , niektórych wkładek prawidłowo nie zamontujesz np. Shure . Już niewymienność headshella dyskwalifikuje dla mnie ten gramofon. Nie oznacza to jednak , że jest to jakaś wykładnia. Jak ktoś chce grać na jednej wkładce i to mu wystarcza , to nie było tematu.

Jak chcesz fajny nowy gramofon to mogę polecić

https://sklep-albatros.pl/pl/p/Gramofon-Technics-SL-1210GR-EGK/4735 

Koledzy proszę pisać na temat. Pozostawcie swoje animozje na boku i nie wracajcie z wpisami przesiąkniętymi urazami. Nikt nie chce czytać o agresji, braku kultury, rozkminiać personalnych wycieczek, czy zastanawiać się co autor miał na myśli pisząc o zaspakajaniu się. Ukryłem posty zawierające prowokacyjne wypowiedzi. Zachęcam do merytorycznej dyskusji bez zbędnych dodatków. Pozdrawiam.

Nic nie było obraźliwego. Był nie na temat. Może trochę prowokował do dalszych przepychanek (żeby nudno nie było?) Nie ja go ukryłem. Nie poradzę 😉

Od jakiegoś czasu z takich drobnych iskierek wzniecają się pożary i trzeba gasić w zarodku bo nam forum spłonie. 

Wybacz jeżeli zniknięcie posta Cię uraziło. Nie taki był zamiar. Pozdrawiam. 

@Khedron wracając do merytoryki , to mam pytanie , to ma być gramofon do wrzucenia płytki od czasu do czasu , czy coś rozwojowego ? Pisząc o rozwojowym mam na myśli wymianę wkładek , jakieś modyfikacje , kombinowanie z przedwzmacniaczami ..... Nie jest to żadna prowokacja , pytam , bo czasem zapędzam się biorąc pod uwagę własne potrzeby , a przecież ktoś może mieć zupełnie inne podejście do tematu.

Jedyne czego nie polecam to gramofony znanej firmy Kruger & Martz :) . Byłem świadkiem próby naprawy tego cuda techniki i się nie dało. Dlaczego ? Bo zębatki tego gramofonu są wykonane z miękkiego ścierającego się w dość krótkim czasie tworzywa i bydle nie ma prawa działać . No ale za to design super :) 

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

@Khedron

Jedyne czego nie polecam to gramofony znanej firmy Kruger & Martz :) . Byłem świadkiem próby naprawy tego cuda techniki i się nie dało. Dlaczego ? Bo zębatki tego gramofonu są wykonane z miękkiego ścierającego się w dość krótkim czasie tworzywa i bydle nie ma prawa działać . No ale za to design super :) 

Pomijajac, że przecież wyraźnie napisałem co mnie interesuje, w jakiej cenie i że nie chce później przy tym kombinować... Kruger & Martz to moim zdaniem ( każdy może miec inne) marka nie zasługująca na nawet cień zaufania. Nie da się ufać komuś kto już w nazwę wpisany ma przekręt. 

18 godzin temu, slaw0001 napisał:

zastanawiam się gdzie my płyniemy

W strony gdzie szanuję się obsługę i jej decyzje, a nie na każdym kroku podważa się je? 

Korzystając z okazji że tego też nie usunęli (a moim zdaniem powinni) odpisałem Ci. 

Edytowano przez JaZz

17 minut temu, JaZz napisał:

W strony gdzie szanuję się obsługę i jej decyzje, a nie na każdym kroku podważa się je.

Korzystając z okazji że tego też nie usunęli (a moim zdaniem powinni) odpisałem Ci. 

... i tak sobie myślisz, gdybm ja był Wielkim Adminem, to... Ehhh.

@tomek4446 

Planuję w przyszłym roku remont i może znalazłoby sie miejsce na gramofon (czy adapter?). Powiedz mi co jest istotne przy jego wyborze w obecnych czasach. Ja wychowany na Emanuelu sprzęt generalnie dzieliłem na dostepny  i niedostepny. Parametry generalnie "nie grały", żadnej roli 😁, a teraz Panie...image.png.2e593a93a45d889d707f6740602c6450.png

Edytowano przez slaw0001

@slaw0001 jak byś chciał adapter ,to mam w idealnym stanie Bambino. Prawie nówka i to od razu z pre, głośniczkiem więc zaoszczędzisz :)

Co do gramofonów , to coś się wymyśli , niekoniecznie z Allegro itp. w dobrej cenie.

Ja jestem za wysokimi modelami staroci , gdzie oszczędzano na materiałach. U kolegi w komisie są dwa ze współczesnej produkcji i .....nikt ich nie chce, choć plinty są wg. obecnych trendów , czyli lakierowana na połysk deska   , a z vintage nie ma problemu :)

• 1 month later...
Dnia 27.09.2021 o 20:56, tomek4446 napisał:

Pytałeś o Pro Jecta . Czy będzie grał , będzie . Jak długo nie wiadomo , w zeszłym tygodniu klient przy mnie przyniósł do naprawy nowego Lenco i Pro-Jecta , mogę dopytać serwisanta co to jest warte

Wiem , że stare ale pytałeś może tego serwisanta czy w środku Project jest coś wart? bo sam roważam zakup X2

12 minut temu, Marcin Z napisał:

Wiem , że stare ale pytałeś może tego serwisanta czy w środku Project jest coś wart? bo sam roważam zakup X2

Jak nie zapomnę zapytam w sobotę. Przeczytałem opis tego gramofonu i już mnie wpienia marketing. Choćby tekst o WYJĄTKOWYM , NISKOPOJEMNOŚCIOWYM  kablu RCA . Robiłem sporo kabli gramofonowych : Proel , Klotz , Sommer, Belden , Neotech i łączyło je jedno, pojemność poniżej lub ok. 75 pF. Ten super kabel w Pro-jectcie ma 130 pF. Więc chyba taki super jednak nie jest. Grać będzie , większość ceny to wygląd , ale o tym chyba wiesz. I znowu będę się czepiał niewymiennego headshella :) 

11 minut temu, tomek4446 napisał:

. I znowu będę się czepiał niewymiennego headshella :) 

Pomijając całą resztę. Naprawdę niezbędny jest ten headshell wymienny? Czy naprawde nie można cieszyć się dzwiekiem nie mając "tej opcji"?

Takie pytanko jeszcze. Czy wymienny headshell ma za zadanie tylko i wyłącznie "przyjąć" inne wkładki? Czy może jeszcze jakieś inne "dobrodziejstwa" niesie za sobą?