Skocz do zawartości

Rega Planar 2 czy Pro-Ject Debut Carbon EVO

Recommended Posts

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy naprawde nie można cieszyć się dzwiekiem nie mając "tej opcji"?

Jasne , że można. Ja tylko przestrzegam , że jak nas wciągnie czarny krążek i będziemy chcieli pójść wyżej niż ta fabrycznie zakładana wkładka Ortofona za 600 zł / a , i co jakiś czas trzeba będzie sobie fundnąć igłę za 380 zł ,co jakoś dziwnie jest pomijane w opisach :) /to może być lipa.

15 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy wymienny headshell ma za zadanie tylko i wyłącznie "przyjąć" inne wkładki? Czy może jeszcze jakieś inne "dobrodziejstwa" niesie za sobą?

Pierwsza sprawa to umożliwienie ustawienia overhangu dla danego ramienia. Druga to możliwość dostosowania odpowiedniego rezonansu wkładki gramofonowej , wg. różnych źródeł ok. 6-12 Hz, ale ewidentnie poniżej 20 Hz. Znając podatność wkładki , masę efektywną ramienia , można tak dobrać wagę headshella by uzyskać właściwy wynik. Jest jeszcze kwestia przeciwwagi , przy lekkich wkładkach i małej sile nacisku headshell winien być cięższy , nie dotyczy to może wszystkich gramofonów, ale mojego z pewnością. Przeciwwagę mam na gumowym pierścieniu , ograniczającym przenoszenie drgań na ramię. Cały widz polega na tym , że by uzyskać najlepsze wyniki ciężarek przeciwwagi / mam podwójną regulację/ musi być ok. 1 cm. od początku ramienia. Bez regulowania ciężarem headshella przy niektórych wkładkach byłoby to niemożliwe. No i na koniec , wymienny headshell po prostu ułatwia życie , mając kilka wkładek montujemy je na headshellach , ustawiamy overhang i mamy najtrudniejsze z głowy. Jak chcemy zmienić wkładkę , to zakładamy nową już zamontowaną na główce , jeszcze tylko ustawienie azymutu , siły nacisku i ... gramy. A , i zapomniałbym o takim , szczególe , wymienny headshell pozwala na dowolne żonglowanie kablami wkładka -ramię :) 

10 minut temu, tomek4446 napisał:

Jest jeszcze kwestia przeciwwagi , przy lekkich wkładkach i małej sile nacisku headshell winien być cięższy , nie dotyczy to może wszystkich gramofonów, ale mojego z pewnością.

Skoro już dyskutujemy to chcialbym zapytać jeszcze, czy istnieje w takim razie coś czym można ewentualnie "dociazyć" fabrycznie za lekki headshell? Zakładając ze przeciwwaga jest wagowo "niekompatybilna" by to optymalnie ustawić?

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

"dociazyć" fabrycznie za lekki headshell?

Są ciężarki , sam już mam chyba z 10 sztuk ;) 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/ciezarki-na-headshell-uchwyt-wkladki-gramofonowej-i7919997178.html

te z linku są bezpośrednio mocowane na górze headshella , ja ich nie lubię , mam takie które zakłada się między wkładkę a headshell. Są też dodatkowe ciężarki na przeciwwagę.

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

Przeczytałem opis tego gramofonu i już mnie wpienia marketing. Choćby tekst o WYJĄTKOWYM , NISKOPOJEMNOŚCIOWYM  kablu RCA . Robiłem sporo kabli gramofonowych : Proel , Klotz , Sommer, Belden , Neotech i łączyło je jedno, pojemność poniżej lub ok. 75 pF. Ten super kabel w Pro-jectcie ma 130 pF. Więc chyba taki super jednak nie jest. Grać będzie , większość ceny to wygląd , ale o tym chyba wiesz. I znowu będę się czepiał niewymiennego headshella

Kabel miał być wymieniony już przy zakupie , tak samo jak i wkładka na ortofon red lub bronze. Znaczy , że z czasem będą wymieniane na coś lepszego, więc wymienny headshell by się przydał. Czy to oznacza , że jestem skazany na Technicsa 1200 gr? Ciekawy jestem jak on gra względem takiego X2 i jeżeli w X2 płacimy za wygląd to za co płacimy w 1200gr?  Nie wykluczam tej firmy bo od 21 lat jestem posiadaczem dwóch Technicsów SL-12010 mkII  , tylko po prostu chciałem , żeby w salonie stało coś ładniejszego :)

15 minut temu, Marcin Z napisał:

Czy to oznacza , że jestem skazany na Technicsa 1200 gr?

Ten Technics jest zrobiony na wzór starego modelu. Postawiono w nim przede wszystkim , na możliwość prawidłowego skalibrowania gramofonu, czyli na to co najważniejsze / antyscating , VTA , overhang , duża rozpiętość wyważenia / , przy nim Pro-ject to tylko .... mebel do salonu.

20 minut temu, Marcin Z napisał:

Nie wykluczam tej firmy bo od 21 lat jestem posiadaczem dwóch Technicsów SL-12010 mkII  , tylko po prostu chciałem , żeby w salonie stało coś ładniejszego

Jak masz dwa Technicsy, a chciałbyś zmienić wygląd "by stało coś ładniejszego ", to proponuje zwrócić się do @Audio Autonomy . Grzesiek zrobi Ci plintę jaką sobie wymyślisz / sorry Grzesiek :) / . Ta Firma zrobiła już upgrade kilku gramofonów forumowiczom i jest ok. Mnie nową plintę w naturalnym fornirze do Yamahy Yp 701 , plintę w czarnym lakierze do JVC QL A7. Widziałem też zrobionego Thorensa u kolegi @Rega z wmontowanym ramieniem SME . Masz dobrą bazę do modyfikacji , pomyśl , czy warto pakować się w nową konstrukcję tylko dla wyglądu.

43 minuty temu, tomek4446 napisał:

Masz dobrą bazę do modyfikacji , pomyśl , czy warto pakować się w nową konstrukcję tylko dla wyglądu

"Bliźniaków" rozdzielać nie mogę i nie chcę. Po obsłużeniu setek imprez w dziesiątkach klubów stoją w "pokoju uciech" na zasłużonej emeryturze :) Do głównego systemu chciałbym kupić coś nowego co będzie mi służyć równie długo i równie bezawaryjnie. Względy estetyczne mają jakieś znaczenie , a głównym kryterium wyboru ma być dźwięk. Gramofon będzie grał z Fyne 502Sp i Haiku Sol IV z dodatkowym przedwzmacniaczem lampowym też pewnie od Haiku. Uprzedzając pytania czemu tak odpowiadam :) , że w moim solu wejście phono zostało przez producenta zastąpione funkcją direct , tak żeby mógł współgrać z KD. 

@Marcin Z nie będę Cię namawiał , ale ja bym wolał kupić coś dobrego z epoki i dostosować tylko plintę do designu salonu. Raz , że miałbym w pełni kalibrowalny gramofon , dwa , że przez personalizację plinty jedyny taki egzemplarz , czyli coś mojego , wyjątkowego , zamiast sześćset tysięcznego z taśmy montażowej :)

Np. taki model jak mój / mój Audio Autonomy machnął na czarno , czarne lepiej grają , zdjęcie na stronie pierwszej tego wątku ;) /

https://allegrolokalnie.pl/oferta/gramofon-victor-qla7-jvc-japonski-vm95sh-shibata

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Problem jaki mam z takim sprzętem to brak zaufania do sprzedających. Człowiek z tego ogłoszenia jakiś miesiąc temu pisał na forum o winylach , o problemach jakie ma z tym gramofonem. Niby samemu coś lutując naprawił ten problem, ale jednak go sprzedaje. Daje to do myślenia.... Nie wykluczam całkowicie zakupu sprzętu używanego , ale boję się , że ewentualne naprawy, koszt przywrócenia do życia (plinta , wymiana okablowania) może podwoić koszt zakupu.

Z drugiej strony nowy sprzęt też nie jest wolny od wad - kolumny i wzmacniacz po ok tygodniu od zakupu też wylądowały w serwisie. Tyle , że tu nie ponosiłem absolutnie żadnych kosztów naprawy, nawet transportu.

43 minuty temu, Marcin Z napisał:

Człowiek z tego ogłoszenia jakiś miesiąc temu pisał na forum o winylach , o problemach jakie ma z tym gramofonem.

Jedyną rzecz którą zauważyłem na zdjęciach , to to , że przeciwwaga powinna być uniesiona nieco wyżej , więc prawdopodobnie sparciała guma pierścienia. Ale to drobna usterka którą samemu można zlikwidować.

58 minut temu, Marcin Z napisał:

Nie wykluczam całkowicie zakupu sprzętu używanego , ale boję się ,

Akurat dzisiaj sprzedałem moją Yamahę z 1976 roku w idealnym stanie , z nową plintą po serwisie moim i Audio Autonomy :)

Znaczy nie wiem czy sprzedałem, bo kasy jeszcze nie mam :)

Rozejrzę się w sobotę co ma kolega w komisie. Wszystkie gramofony u niego przechodzą przegląd , zobaczymy jak coś to dam znać . Przynajmniej źródło nie jest anonimowe.

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Tyle juz razy przy kazdej mozliwej okazji pisalen o swoim koledze i jego komisie, ze mozna sie zastanowic czy jestes zwyklym naganiaczem czy masz w tym inny interes. Biorac pod uwage jedniznaczna Twoja postawe w konfrontacji nowe/ uzywane, takie zachowanie jest co najmniej watpliwe etycznie. 

Opis zas stojacych i niechcianych "prawie nowych" urzadzen to juz propagandowa jazda na miare TVP i TVN - handlarze maja skonnosc wystawiac taki sprzet za nieakceptowalna dla nabywcy cene wzgledem nowego. Nikt rozsadny nie kupi kilkulatniego sprzetu za 80 czy 70% ceny nowego. A o tym nic nie wspomniales. Moge zrozumiec inna od mojej filozofie, ale nie takie jej skryte propoagowanie by przy okazji samemu cos zyskac. 

2 godziny temu, Khedron napisał:

Tyle juz razy przy kazdej mozliwej okazji pisalen o swoim koledze i jego komisie, ze mozna sie zastanowic czy jestes zwyklym naganiaczem czy masz w tym inny interes.

Poddaję się . Zdemaskowałeś mnie. Z tym ostatnim też masz rację , mam interes ,bo wiesz jako cichy większościowy udziałowiec Allegro . OLX , Ebay jakoś muszę ciągnąć ten wózek , by wyjść na Swoje. 

Biorac pod uwage jedniznaczna Twoja postawe w konfrontacji nowe/ uzywane, takie zachowanie jest co najmniej watpliwe etycznie. 

No dobra pogrążę się jeszcze bardziej. Nie dość , że moja postawa jest jednoznaczna w przypadku GRAMOFÓNU / i jak byś dokładnie czytał ,to byś się dowiedział , że nowe gramofony też jestem w stanie docenić , pewnie przez udziały w Technicsie/ to jeszcze praktykuję tą postawę na sobie . 80% sprzętu który posiadam to sprzęt używany.

Opis zas stojacych i niechcianych "prawie nowych" urzadzen to juz propagandowa jazda na miare TVP i TVN - handlarze maja skonnosc wystawiac taki sprzet za nieakceptowalna dla nabywcy cene wzgledem nowego.

Tego nie kumam , ale jak jeszcze raz zbudujesz poprawne merytorycznie zdanie to pewnie odkryję jego sens. Bo czytam i nie mam pojęcia o co , czyli o jaką elektronikę Ci chodzi , względem tej nowej i co to jest ta nowa.

Nikt rozsadny nie kupi kilkulatniego sprzetu za 80 czy 70% ceny nowego.

Widzisz aby tak pisać, trzeba przedstawić co porównujemy z czym , konkrety , nazwy symbole kolumn, czy elektroniki inaczej to tylko czcza demagogia. 

A o tym nic nie wspomniales. Moge zrozumiec inna od mojej filozofie, ale nie takie jej skryte propoagowanie by przy okazji samemu cos zyskac. 

To insynuacja , o ile pamiętam nie pierwsza z Twojej strony ,którą chciałbym byś rozwinął i przedstawił dowody moich profitów czerpanych ze sprzedaży sprzętu używanego . Wg Twojej narracji każdego można nazwać złodziejem , gwałcicielem , mordercą , oszustem ,łącznie z Tobą.

Edytowano przez tomek4446