Skocz do zawartości

Focal chora 826


Patryk89_896

Recommended Posts

Więc tak na chłopski rozum, łopatologicznie.

Kino - Wszystkie głośniki dookólne mają być takie same, takie są główne założenia. Odcięcie z reguły 80Hz. Za bas odpowiada subwoofer, dlatego jest bardzo ważny w systemie.

Muzyka - Przednie kolumny grają całym pasmem, dlatego są większe.

Kupujesz sprzęt i chcesz mieć wszystko w jednym, więc masz. Kino obcina wszędzie niskie czętotliwości,  muzykę zaś masz na frontach w pełnym zakresie i nic się nie marnuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Tu jest jeszcze inna sprawa.

Ustaw sobie fronty jako duże i dublowaniem dzwieku z suba. Oglądnij film. Jakis z akcją co tam lubisz. Później zmień na small z odcięciem. I oglądnij go jeszcze raz. Właśnie chodzi o to aby to nie był fragment 2 minutowy tylko jednak dłuższy obraz do porównania. 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

Oglądnij film. Jakis z akcją co tam lubisz. Później zmień na small z odcięciem. I oglądnij go jeszcze raz. Właśnie chodzi o to aby to nie był fragment 2 minutowy tylko jednak dłuższy obraz do porównania. 

Dokładnie, krótki fragment nie odda powiedzmy naturalnego odczuwania ścieżki, krótkie fragmenty mogą zrobić tzw. efekt WOW, ale może okazać się że przy dłuższym oglądaniu będzie to męczące.

Doprecyzuję też to dublowanie:

Tryb pracy subwoofera LFE (domyślny zakres 120Hz) - ten tryb powinieneś ustawić + małe głośniki (odcięcie 80Hz)

Jeżeli ustawisz fronty, centralny etc. jako duże wówczas pewne sygnały mogą nie być wysyłane do subwoofera (będzie grał powiedzmy "rzadziej"), może zdarzyć się że w pewnych momentach nie dostanie sygnału i nie stworzy zamierzonego efektu (fronty nie zagrają takim basem jak sub), z drugiej strony mogą występować sytuacje nakładania się częstotliwości w subie i np. frontach - co też spowoduje niepożądane zjawiska akustyczne. Żeby tego uniknąć dla kina (oglądania filmów) robisz to co pisaliśmy, wszystkie głośniki jako małe i odcięcie na 80Hz, dlaczego 80Hz? - takie są zalecenia THX (możesz sobie poczytać) i tym sposobem jesteś najbliżej sposobu rejestracji ścieżki. Teraz możesz powiedzieć no dobra, ale i tak nałożą się częstotliwości z zakresu 80-120Hz, zgadza się, ale  w niskich tonach to już  dość wysoki zakres i zupełnie inny przebieg (długość) fali i rozkład modów pomieszczenia niż np. dla 60Hz, dlatego nałożenie tych powyżej 80Hz nie wpływa tak negatywnie na odbiór dźwięku. Po drugie realizatorzy dźwięku w filmach też wiedzą w jakiej częstotliwości ma działać kanał LFE, więc mogą sprytnie odciąć te częstotliwości w trakcie realizacji ścieżki, ewentualnie je skorygować poziomem sygnału.

Tryb pracy LFE + Main (domyślny zakres 120Hz) - to jest tryb opcjonalny

O ile w wersji powyżej mogło dojść do nakładania częstotliwości, w tym trybie po prostu to wymuszasz. Jeżeli ustawisz fronty na duże to na pewno jeżeli w nich zagrają niskie częstotliwości to to samo zagra w subwooferze. Powiedzmy że w sygnale idzie coś co ma 90Hz i powinno grać w kanałach przednich, to w tym wypadku dodatkowo zagra w subwooferze, ta sama sytuacja będzie przy np. 70Hz. Efektem będzie zdublowanie basu z frontów i subwoofera. Mało tego, w tym wypadku nawet w trybie Direct fronty będą też wspomagane (a raczej dublowane) subwooferem.

Reasumując, to co napisał kolega @Butler nie marnotrawisz możliwości frontów, do słuchania np. muzyki w stereo korzystasz z trybu Direct - wtedy fronty pracują pełnym pasmem, subwoofer jest odłączony (bo przy dużych frontach w muzyce jest niepotrzebny). W kinie gdzie potrzebny jest subwoofer (dla uwydatnienia efektów) przejmuje na siebie wszystko co poniżej 80Hz, a o resztę dbają pozostałe głośniki.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak mówiliście i po testowaniu paru dni jest jak najbardziej super , musiałem tylko zmienić trochę poziomy bo tył był za głośno a dialogi za ciche .  A jeśli chodzi  o ustawienia i "głośniki"  są opcje     "ustawienia Audyssey"  i " ustawienia ręczne" 1 opcja to jest to co zaleca system z mikrofonu a opcja 2 to co ja ustawiam tak? Pytam ponieważ w 1 opcji mam wszystkie pasma na wszystkich kolumnach. A w drugiej opcji ja ustawiłem. Ale że tak powiem gra to co ja ustawiam w 2 opcji a 1 to tylko podgląd zaleceń? Na obrazku to co ja ustawiłem w 2 opcji

IMG_20211014_183125.jpg

IMG_20211014_183149.jpg

IMG_20211014_183205.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk89_896 napisał:

Zrobiłem jak mówiliście i po testowaniu paru dni jest jak najbardziej super , musiałem tylko zmienić trochę poziomy bo tył był za głośno a dialogi za ciche .

I o to chodziło, ja też miałem po kalibracji Audyssey problem z niskim poziomem dialogów, co prawda nie korygowałem tyłu, ani głośników sufitowych, ale musiałem zrobić korektę centralnego w górę o 2dB. Jest jeszcze jak wejdziesz w ustawienia Audio (pierwsza pozycja w menu) ustawienie "Offset", ja u siebie mam ustawione na 10dB, domyślnie jest 0dB i w opisie na dole ekranu pisze że to najlepsze ustawienie dla filmów, a następne poziomy (5, 10 i 15) są opisane że do bardziej dynamicznych ścieżek, ale jak zasugerował mi kiedyś na tym forum kolega @Tom.O dokładnie tutaj, zresztą cały ten temat jest bardzo ciekawy (a ja też z moją wiedzą się nie urodziłem 😉). Offset ustawiasz dla każdego źródła (ja mam na wszystkich taki sam 10dB), czyli jak zmienisz na CBL/SAT to na innych źródłach się nie zmieni trzeba to zrobić ręcznie. Ale jak zmienisz poziom centralnego, to zmieni się na wszystkich źródłach. Trochę jest to zamieszane w tym menu, ale kwestia przyzwyczajenia.

Najważniejsze że jesteś na dobrej ścieżce i ogarniasz już temat, teraz będzie z górki. Korekty ręczne które wprowadzasz są uwzględniane i nie wiem czy to właściwe słowo ale mają priorytet, natomiast korekcja Audyssey nadal działa  z tymi korektami. Czyli jeżeli Audyssey ustawił głośnik na Pełne pasmo" a Ty zmieniłeś go na mały to Audyssey nadal działa ale korzysta z ustawienia jakie wprowadziłeś. Ja ostatnio nawet zmieniłem krzywą z Reference na Flat i muszę powiedzieć mam wrażenie że jest lepiej - przynajmniej dla mnie. Najważniejsze żebyś zmieniał jedną rzecz, spokojnie posłuchał, jak nie pasuje to powrót, a jak pasuje to zostawiasz i ewentualnie próbujesz zmienić coś innego. Generalnie ma grać tak jak Tobie będzie odpowiadało najbardziej, żeby niczego nie brakowało i nie było za dużo. Każdy z nas ma inne pomieszczenie, sprzęt też trochę inny, więc pewne ogólne ustawienia można stosować, ale w każdym przypadku trzeba je "dopieścić" do indywidualnych preferencji. Ty przesiadłeś się z Onkyo (ja zresztą też) więc różnice są spore, szczególnie w możliwościach ustawień Marantza, Onkyo jak kiedyś pisałeś było prostsze, ale też nie miało takich możliwości regulacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

Jak słucham z pendrive i chce w stereo bez suba to głośnik sam się nie przełaczy na pełnopasmo ?

Masz do wyboru trzy opcje

1. Słuchasz w stereo z Audyssey - czyli wybierasz sobie z listy tryb stereo, wtedy fronty pracują jako małe i gra subwoofer, a każdy dostarczony sygnał jest konwertowany do stereo np. jeżeli jest to ścieżka stereo to w zasadzie nic się nie dzieje bo na wejściu są 2 kanały i na wyjściu 2 kanały + sub do niskich tonów, gdybyś dostarczył sygnał 5.1 amplituner zrobi tzw. downmix i przekonwertuje 5.1 do stereo (2.1)

2. Słuchasz w trybie Auto z Audyssey - wtedy amplituner gra zgodnie z dostarczonym sygnałem, fronty pracują jako małe i gra subwoofer, sygnał jest rozpoznawany automatycznie i odtwarzany wg algorytmu w jak najlepszej formie. Inaczej mówiąc dostarczasz sygnał stereo 2 kanały - grają fronty i subwoofer (czyli stereo z subwooferem), dostarczasz 5.1 Audyssey w większości wypadków rozszerzy wyjście na 5.1.2 a w zasadzie na 7.1 (Dolby Digital + Dolby Surround) przy czym 2 dodatkowe kanały (powiedzmy atmos) są generowane z sygnału 5.1. Dostępne tryby można wyświetlić na ekranie naciskając jeden z "kolorowych" przycisków "Movie", "Music" i "Game", przycisk żółty przełącza między Auto > Direct > Pure Direct.

Szczerze mówiąc to ten tryb Auto mnie troszkę drażni - moim zdaniem powinien działać z korekcją Audyssey, ale nie rozszerzać kanałów wyjściowych, jak podaję 5.1 to na wyjściu powinno być 5.1 a nie emulowane 7.1 czy 5.1.2, jak będę sobie chciał rozszerzyć to wtedy skorzystam z przycisków trybu, a tu jest odwrotnie, Auto rozszerzy sygnał, a ręcznie można go przełączyć do oryginalnej w ścieżce liczby kanałów np. Dolby Digital 5.1.

3. No i opcja trzecia moim (i nie tylko) zdaniem do stereo najlepsza tryb Direct, wszystkie głośniki przełączają się na pełne pasmo, wyłączany jest Audyssey i wszelkie poprawiacze. Na wejściu sygnał stereo (2 kanały) na wyjściu grają fronty pełnym pasmem bez subwoofera. Inaczej mówiąc każdy podany sygnał 2.0, 2.1, 5.1, 5.1.2, 7.1 nie podlega "obróbce" jest kierowany do odpowiednich głośników. Do słuchania muzyki w stereo jest to najlepsza opcja. Jest jeszcze tryb Pure Direct - działa podobnie jak Direct, tyle że w przypadku korzystania z wejść analogowych (gramofon, CD) wyłącza wszystko co zbędne (tor HDMI, wyświetlacz) żeby zlikwidować mogące pojawić się zakłócenia sygnału - puszcza sygnał ze źródła najkrótszą możliwą ścieżką do końcówki mocy, w tym przypadku nie wyświetla też informacji na ekranie gdy odtwarzasz źródła nie podłączone przez HDMI.

Podsumowując najlepszy do słuchania stereo jest tryb Direct - wyłącza subwoofer i włącza na frontach pełne pasmo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przepraszam że tak późno ale totalnie brak czasu ;/ Dziękuje za szczegółowe wyjaśnienie , masz racje ostatnia opcja jest najlepsza i najmniej problematyczna. Mam trochę głupie pytanie do Ciebie czysto teoretyczne : każdy mówi czy to na forum czy to w salonie że do słuchania muzyki nie nadaje się amplituner. Tylko i wyłącznie wzmacniacz , integra ewentualnie przedwzmacniacz + końcówka.  Czy tak jak ja mam tego 5015 + Końcówki jest sens kupować wzmacniacz bądź przedwzmacniacz ? jakie jest Twoje zdanie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, S4Home napisał:

Czy Ty odbierasz jakieś braki?

Dokładnie jak pisze Piotr - czy w Twoim systemie odczuwasz braki, generalnie jest tak że w stereo lepiej zagra wzmacniacz (integra, czy końcówka + preamp to już inna para kaloszy) niż amplituner kina, wynika to z tego że (zakładając że mówimy o sprzęcie w podobnym budżecie) AK musi być wyposażony w HDMI, wielokanałowy wzmacniacz, dekodery itd. czyli licząc wprost - koszty jakie musi ponieść producent są wyższe stąd często rozwiązaniem jest zastosowanie innej jakości elektroniki w porównaniu do typowego wzmacniacza stereo za te same pieniądze. Gdyby zbudować amplituner kina o możliwościach odtwarzania dźwięku stereo zbliżonym do wzmacniacza musiałby on kosztować nie wiem np. 5 razy tyle. Można więc powiedzieć że ampli za 10K zagra jak wzmacniacz stereo za 2K, ale to też nie jest do końca prawdą. Należy wyjść raczej z założenia że wzmacniacz stereo jest budowany z myślą o stereo, a amplituner kina o kinie, tyle że ma możliwość odtwarzania stereo - co nie znaczy że to stereo jest do niczego. W Twoim przypadku masz końcówkę Emotiva która napędza przody, ale z drugiej strony sygnał dostaje z preouta kina - jest to pewnego rodzaju hybryda. Możesz sobie podłączyć fronty pod Marantza i posłuchać jaka jest różnica (pewnie będzie na plus wersja z Emotivą), ale z drugiej strony gdybyś zamiast końcówki Emotivy zastosował integrę stereo z wejściem na końcówkę pewnie efekt byłby jeszcze lepszy i wtedy źródła jak CD i gramofon podpinasz pod integrę stereo - korzystasz tylko ze wzmacniacza do słuchania muzyki. Jak oglądasz film przełączasz integrę w tryb końcówki i odpalasz amplituner żeby dekodował sygnały dźwięku przestrzennego - wielokanałowego.

Reasumując wzmacniacz stereo, czy układ pre + końcówka stereo zagrają lepiej niż amplituner kina czy amplituner kina + końcówka stereo - to bardzo ogólne pojęcie i sprawdzające się w większości przypadków. Podstawowe pytanie jest jak powyżej - czy Ty odczuwasz jakieś niedostatki - bo to że będzie lepiej nie musi burzyć Twojego obecnego systemu skoro jest dla Ciebie wystarczający.

Dnia 1.11.2021 o 18:43, Patryk89_896 napisał:

każdy mówi czy to na forum czy to w salonie że do słuchania muzyki nie nadaje się amplituner. Tylko i wyłącznie wzmacniacz , integra ewentualnie przedwzmacniacz + końcówka.

nie każdy, ja mówię że lepszy do słuchania muzyki jest system stereo (czyli poniekąd to co wyżej), ale dzisiejsze amplitunery jeżeli ktoś nie jest powiedzmy melomanem, szczególnie wybitnie słyszącym każdy szczegół i niuans audiofilem, ponadto musi pogodzić zamiłowanie do filmu i muzyki w pewnym budżecie i warunkach to amplituner średniej klasy - a na pewno do takich należy SR5015 może w zupełności wystarczyć. Mówiąc inaczej nikt nie wątpi, że samochód sportowy lepiej trzyma się drogi i prowadzi w zakrętach, co nie znaczy że samochodem rodzinnym nie dojedziemy do celu - tyle że w innych warunkach - może będzie mniej wrażeń (chociaż widoki w podróży podobne), ale czy w codziennym użytkowaniu przesiadka do sportowego wózka jest mi potrzebna i spełni moje codzienne oczekiwania?, ale jeżeli mnie stać to kupuję obydwa 😃.

A tak na marginesie mój znajomy "nie uznaje amplitunerów kina" bo grają gorzej niż wzmacniacze / amplitunery stereo, w zasadzie ma rację, ale zobacz, a raczej posłuchaj jak to czasem wygląda w praktyce link. Często ktoś robi dużo szumu, przedstawia argumenty (które są prawdziwe), a na końcu wstawia sprzęt do "sali gimnastycznej" i ma efekt jak w linku. Ale gdyby był na tym forum - nie wygrasz z jego poglądami i argumentami, chyba że poddasz go konfrontacji - ja tak zrobiłem 😉.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...