Skocz do zawartości

Focal chora 826


Patryk89_896

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

2 godziny temu, Patryk89_896 napisał:

Dawać sur na 1.2 m?? A od kanapy z 50cm??

Jaką Ty masz kubaturę / powierzchnię pokoju / salonu w którym to zainstalowałeś (daj najlepiej rysunek - rzut z góry)? Marantz 5015 nie potrafi napędzić tyłu, mając "zwolnioną" końcówkę od frontów?  Zrobiłeś kalibrację, to co radziłem w tym wątku, a dokładnie poniżej postu @S4Home w tym miejscu.

Mam wrażenie że robisz kilka rzeczy jednocześnie, nie bardzo wiedząc co robisz. Z tamtego wątku wyparowałeś jak kamfora, założyłeś nowy i Twój problem ustawień wrócił jak bumerang.

Mój Marantz 5013 napędza fronty Klipsch-a RF82, tył i centralny nie tak imponujące bo TAGA 606SE, a górne TAGA TOS415V2, mam pokój 27m powierzchni i kubaturę ponad 80 metrów. System 5.1.2 i wszystko działa bez zarzutu, nawet nie dotarłem potencjometrem powyżej 80-90% mocy, a oglądam filmy dość głośno (gdybym mieszkał w bloku sąsiedzi by mnie pewnie zlinczowali).

Jeżeli nie przedstawisz na forum tego o co Cię prosimy (prosty schemat pokoju z rozmieszczeniem głośników), nie zrobisz prawidłowo kalibracji, ciągle będziesz znajdował sobie coraz nowsze problemy nie rozwiązując poprzednich to nawet jak ulokujesz u siebie sprzęt za 200K złotych i tak będzie do - nie powiem czego. Bądź konsekwentny w swoich działaniach. Łapiesz kilka tematów i żadnego nie doprowadzasz do końca. Chętnie pomożemy, tylko pozwól sobie pomóc. Ja też przesiadłem się z Onkyo na Marantza i mam wszystko poukładane.

Dobra a teraz wrócę do Twojego pytania: gdzie masz tą kanapę względem ścian i jakie masz możliwości rozmieszczenia tych głośników efektowych. Zalecenia Dolby i DTS wskazują optymalne miejsca umieszczenia głośników, co nie znaczy, że jak ustawisz je trochę inaczej to nie będzie dobrze grało, albo grało całkiem źle. Ponadto kalibracja zniweluje te drobne różnice w ustawieniu - po to ją między innymi robimy.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Patryk89_896 napisał:

Także szału nie ma. 5x5 ale jedna ściana odpada bo okno balkonowe . Siedząc na kanapie lewa ściana jest dość daleko . 

No coś się pojawiło konkretnego. Na pierwszy rzut oka powiem tak: według powyższego schematu H2 (wysokość efektowych)=H1 (wysokość frontów H1 ~1,2m) lub nie więcej niż H1x1,25 (przy założeniu że fronty mają 1,2 nie więcej niż 1,5m). Fronty masz pewnie około 1m czyli efekty do 1,25m. Wygląda "na oko" że wysokość jest OK (chociaż ja ze swojego doświadczenia dałbym je wyżej). Teraz kąt ustawienia 90-110 stopni (chociaż ostatnie zalecenia sięgają chyba nawet 120 względem osi czyli patrząc na wprost na ekran). Przy tej odległości od kanapy i ściany tylnej najlepiej ustaw je na 90, czyli skieruj je na przeciw siebie (zachowując bezpieczną odległość od ściany tylnej i żeby nie wyszły przed słuchacza, to będzie trudne) - bo nie jesteś w stanie przesunąć ich do tyłu (za kanapę w kierunku 110 stopni), kiedyś Dolby zalecało żeby w takim układzie znajdowały się nieco wyżej o ile pamiętam ok. 80-90 cm nad głowami słuchacza(y), ale ciągle te zalecenia się zmieniają - więc z tą wysokością sobie poeksperymentuj. Ważne żeby nie były w jednej linii z uchem tylko powyżej, wówczas stworzą pewnego rodzaju aurę dźwięku nad słuchaczami, no i nie będą "strzelać" prosto do ucha.

Kolejna sprawa po ustawieniu głośników zrób kalibrację (nawet jak już robiłeś to ją powtórz - w końcu przestawisz głośniki). W tym układzie wynik Audyssey powinien obniżyć moc tyłu względem frontu (chociaż nie koniecznie bo tył i tak gra z mniejszą mocą niż front). Możesz też przesłuchać to po kalibracji sygnałem testowym i ewentualnie skorygować żeby "szumiało" jednakowo głośno z każdego głośnika. Na pewno będzie też różnica poziomu L/R i to zarówno z tyłu jak z przodu - domyślam się że fronty są w podobnej odległości od siebie i ścian jak tyły.

Przypuszczam, że to mieszkanie w bloku, zrób dobrze kalibrację (powtarzaj doprowadzając sygnał subwoofera jak najbliżej 0dB regulując moc potencjometrem na sub-ie pisałem Ci już o tym, możesz ten proces przyspieszyć kończąc kalibrację po 3 pomiarze, jak będziesz bliski lub osiągniesz 0dB to wtedy pełna kalibracja 8 punktów).

Możesz po kalibracji wrzucić wyniki tutaj jeżeli coś nie będzie Ci pasowało i pomyślimy. Dobrze by było gdybyś się pofatygował i zrobił rzut z wymiarami z góry pokoju i rozmieszczenia głośników - ewentualnie mebli (w akustyce jest wszystko ważne).

Ale powiem szczerze - odważny jesteś 25m zakładając wysokość do sufitu na 2,6 to kubatura 65m chyba w bloku, SR5015 + końcówka BasX A2 (bo brakowało Ci mocy) - sąsiedzi chyba nie lubią jak oglądasz filmy 😉.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to są moje poprzednie Monitor Audio, aktualnie Chory 806 są powieszone na 125 cm.  Fonty są równo 40 cm od  TV i sub  30 cm od prawego frontu i 30 od ściany tak pośrodku . Powiem Ci tak przeprowadziłem się z domu do bloku i dlatego tak mam.  Zgadza się 64 m .Sąsiedzi nie mają lekko SvS sb 2000 Pro do tego mam jeszcze moją starą yamaha ns 300

Miałeś może tak: Gdy wyłącze TV i 5015 to po 3-5 min załącza się sam 5015 na dosłownie 1 min i wyłącza sie i juz ok

Edytowano przez Patryk89_896
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, S4Home napisał:

No a co jest nie tak z tym ustawieniem?

Jak je odbierasz w trakcie seansu?

Piotr

Wcześniejsze były na wysokości uszu ok 90 cm teraz jak dałem wyżej mam wrażenie że jest lepiej ponieważ słychać przestrzeń a nie punktowo do ucha- takie mam wrażenie . Będę jeszcze pod sufitem montował atmosy , zrobię kalibrację . Zdam relacje i wkleje rezultaty kalibracji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prz klasycznym układzie bez Atmos kolumny surround umiejscowione trochę wyżej nie będą problemem. Jak piszesz - Wrażenie przestrzeni może być korzystne ze wzgledu na odległość do głośnika, bo ponizej 1m to jest wręcz lipa.. Ale jak dołożysz te sufitowe głośniki to lepiej mieć boczne jednak niżej, żeby Ci się to wszystko nie zlało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, wszystko zamontowane, kalibracja zrobiona. Nie mam opcji by dodać atmosy z tyłu to dodałem jako -surround Dolby. Druga sprawa wyskoczył mi błąd w kolumnach frontowych żebym sprawdził fazę, ale wszystko jest okej może dlatego że przez końcówkę jest podłączone to "ignoruj" nacisnąłem. I jeśli chodzi o głośności z źródeł to chyba zostały stare zapisane , wyzerować ? Proszę o pomoc w sprawdzeniu wyników , ew korekt. Dzięki ;)

SAVE_20211003_172515.jpg

IMG_20211003_164605.jpg

IMG_20211003_165858.jpg

IMG_20211003_171250.jpg

IMG_20211003_171341.jpg

IMG_20211003_171359.jpg

IMG_20211003_171413.jpg

IMG_20211003_171429.jpg

IMG_20211003_171737.jpg

IMG_20211003_172001.jpg

IMG_20211003_172011.jpg

IMG_20211003_172016.jpg

IMG_20211003_172033.jpg

skorygowałem już surrr na małe , nie wiem czemu duże mi wyszły

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

No to co masz z tyłu zamontowane pod sufitem to nie jest atmos.

 

6 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

To jak wpisać je mam?

Dokładnie, to co masz to nie Atmos, powinieneś skonfigurować je jako "Tył Surround" - domyślna konfiguracja Audyssey - Konfiguracja głośników 7.1-kanałowych z użyciem głośników tylnych surround. Możesz też zdjąć je z pod sufitu i ułożyć na głośnikach surround głośnikami w górę, wtedy będzie to ustawienie "Surround Dolby" (jak na rysunku z Audyssey). Masz bardzo małą odległość głośników surround i tył surround. Może spróbuj z tym ustawieniem w górę - to ma być Atmos odbity od sufitu 😉.

23 godziny temu, Patryk89_896 napisał:

I jeśli chodzi o głośności z źródeł to chyba zostały stare zapisane , wyzerować ?

Tak powinieneś je "wyzerować". Zrobiłeś pełny reset amplitunera przed kalibracją? Po pełnym resecie nic by się ze starych ustawień nie zapisało. I tak po zmianie rodzaju głośników (Tryb przypisania - w menu, bądź położenie ich na surround) będziesz musiał zrobić na nowo kalibrację Audyssey, więc zrób pełny reset do fabrycznych, ustaw impedancję - to co pisaliśmy w wątku "Marantz 5015" (teraz wychodzi rozwalenie Twoich pytań na dwa wątki - część pytań i odpowiedzi tutaj, część tam), i rozpocznij kalibrację. Obecnie masz subwoofer na -1,5dB, możesz dać go trochę ciszej na potencjometrze subwoofera, tak aby uzyskać 0db (pisałem o tym wyżej) w Audyssey.

Po kalibracji wszystkie głośniki ustawiasz ręcznie na małe, na frontach dajesz odcięcie na 80Hz, na pozostałych jeżeli Audyssey skonfiguruje je na duże robisz podobnie, tam gdzie ustawi małe możesz odcięcie zostawić takie jak ustawi Audyssey. Chodzi o to żeby w kinie wszystko co poniżej 80Hz odtwarzał subwoofer i nie dochodziło do nakładania się tych pasm z subwoofera i pozostałych głośników. Możesz zresztą spróbować obydwu opcji, nic się nie stanie, a zostawisz to co bardziej Ci pasuje. Na razie tyle, jak poustawiasz i napiszesz jaki efekt zobaczymy czy dobrnęliśmy do końca czy jeszcze coś korygujemy 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek72 napisał:

 

Dokładnie, to co masz to nie Atmos, powinieneś skonfigurować je jako "Tył Surround" - domyślna konfiguracja Audyssey - Konfiguracja głośników 7.1-kanałowych z użyciem głośników tylnych surround. Możesz też zdjąć je z pod sufitu i ułożyć na głośnikach surround głośnikami w górę, wtedy będzie to ustawienie "Surround Dolby" (jak na rysunku z Audyssey). Masz bardzo małą odległość głośników surround i tył surround. Może spróbuj z tym ustawieniem w górę - to ma być Atmos odbity od sufitu 😉.

Tak ale jak mam głośniki pod kątem 90 stopni i są blisko to nie chciałem ich układać na surr bo się zlewa wszystko  , nie pamiętam gdzie dokładnie, ale wyczytałem że skoro atmos odbija od sufitu by stworzyć trójwymiarowy dźwięk to wyjdzie na to samo jak powiesimy je  w miejscu odbicia tzn czy on wróci z odbicia (dla mnie to mit) czy docelowo przekaże dźwięk z góry z miejsca odbicia to jeden czort.

 

2 godziny temu, tomek72 napisał:

Tak powinieneś je "wyzerować". Zrobiłeś pełny reset amplitunera przed kalibracją? Po pełnym resecie nic by się ze starych ustawień nie zapisało. I tak po zmianie rodzaju głośników (Tryb przypisania - w menu, bądź położenie ich na surround) będziesz musiał zrobić na nowo kalibrację Audyssey, więc zrób pełny reset do fabrycznych, ustaw impedancję - to co pisaliśmy w wątku "Marantz 5015" (teraz wychodzi rozwalenie Twoich pytań na dwa wątki - część pytań i odpowiedzi tutaj, część tam), i rozpocznij kalibrację. Obecnie masz subwoofer na -1,5dB, możesz dać go trochę ciszej na potencjometrze subwoofera, tak aby uzyskać 0db (pisałem o tym wyżej) w Audyssey.

Dobrze a jeśli chodzi o ustawienie impedancji to mam tą minimalna 2.9  a nominalna 8 tak pisze producent. Znalazłem test chory 826.( W 5015 minimalna to chyba 4.) Fakt jak wcześniej wszystko zasilane było z Marantz to był dość gorący aż wyjąłem go z szafki (gdzie miał luz) na zewnątrz. Druga sprawa jak zasilane jest wszystko z końcówki to bez różnicy jaka impedancjia jest w 5015?? 

Drugie pytanie chodzi mi o podłączenie wzbudzenia(trigger) do końcówki bo w automacie wyłącza się przy cichym oglądaniu tv. W 5015 jest wyjście na zdj 2. DC 12 v max 150mA. Jak mam 2 urządzenia do wzbudzenia to mogę zastosować rozdzielać 2 na 1?? W końcówce podpinam pod wejscie Output??

2 godziny temu, tomek72 napisał:

Po kalibracji wszystkie głośniki ustawiasz ręcznie na małe, na frontach dajesz odcięcie na 80Hz, na pozostałych jeżeli Audyssey skonfiguruje je na duże robisz podobnie, tam gdzie ustawi małe możesz odcięcie zostawić takie jak ustawi Audyssey. Chodzi o to żeby w kinie wszystko co poniżej 80Hz odtwarzał subwoofer i nie dochodziło do nakładania się tych pasm z subwoofera i pozostałych głośników. Możesz zresztą spróbować obydwu opcji, nic się nie stanie, a zostawisz to co bardziej Ci pasuje. Na razie tyle, jak poustawiasz i napiszesz jaki efekt zobaczymy czy dobrnęliśmy do końca czy jeszcze coś korygujemy 😄

 Dziękuję Wam za cierpliwość , domyślam się że dla Was moje problemy i pytania są śmieszne bo jesteście ogarnięci w temacie, ale uwierzcie że dla laika to kosmos . Im więcej czytam tym mniej wiem, apropo ustawień kolumn każda str inaczej i bądź tu mądry. Postaram się zrobić kalibrację w tym tyg, ale pracuje do nocy to nie chce sąsiadów nękać.

Screenshot_2021-10-04-20-49-52-400_org.mozilla.firefox.jpg

Screenshot_2021-10-04-21-01-51-323_org.mozilla.firefox.jpg

Screenshot_2021-10-02-21-59-02-399_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to ja nie wiem gdzie masz problemy z konfiguracją :/

Bo czytasz a nie testujesz.

Zerujesz. Ustawiasz na 4 omy.

Robisz kalibrację i sprawdzasz co dobrze gra a co źle. Wtedy dokonujesz manualnych korekt, poprawek ,zmian.

Tak to działa. Chyba że komuś zapłacisz to przyjdzie i ustawi.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Prawdę mówiąc to ja nie wiem gdzie masz problemy z konfiguracją

Dokładnie, masz to tak rozpisane krok po kroku że prościej chyba się nie da, zrób po kolei (zaczynając od resetu) wszystko co opisaliśmy, jeżeli będzie coś nie tak to wytłumaczymy  dlaczego tak jest, albo podpowiemy co zrobić. Musisz zacząć testować te ustawienia, jak będziesz tylko czytał i próbował poprawić coś co jest źle skonfigurowane na starcie nigdy nie dojdziesz do prawidłowych wniosków zgodnych z tym co piszemy.

20 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

Tak ale jak mam głośniki pod kątem 90 stopni i są blisko to nie chciałem ich układać na surr bo się zlewa wszystko

sprawdziłeś, czy tak myślisz?

20 godzin temu, Patryk89_896 napisał:

nie pamiętam gdzie dokładnie, ale wyczytałem że skoro atmos odbija od sufitu by stworzyć trójwymiarowy dźwięk to wyjdzie na to samo jak powiesimy je  w miejscu odbicia tzn czy on wróci z odbicia (dla mnie to mit) czy docelowo przekaże dźwięk z góry z miejsca odbicia to jeden czort.

No i widzisz kolejna "Twoja filozofia", układ głośników tylnych Dolby Atmos położonych głośnikami w górę na surround ustawionych na przeciw siebie (może być jak nazwałeś pod kątem 90 stopni) to zalecenie Dolby, wówczas uzyskasz dźwięk odbity i uwierz że ten dźwięk się odbija tak samo od sufitu jak od ścian (akustyka się kłania). Jak sam dalej piszesz "jeden czort" czy doleci z góry czy z odbicia - Ty masz głośniki wyżej z tyłu, skierowane do przodu nie z góry, gdyby były na suficie skierowane w dół to inna rozmowa.

@Patryk89_896 zastosuj się do naszych wskazówek, wystartuj od zera, potestuj jeden układ, czy drugi układ, w końcu to Twój pokój i Ty musisz ustawić tak żeby było najlepiej dla Ciebie i najbliżej prawidłowego przekazu. Ustaw sobie te głośniki pod Atmos i obejrzyj materiały w Atmosie czy DTS-X, zmień na taki układ jak masz ustaw standardowe 7.1 i posłuchaj.

Dla sprawdzenia ściągnij sobie plik "DTS:X Object Emulator" z tej strony https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/ odsłuchaj jak "biega" dźwięk po pokoju względem obrazu i zobaczysz.

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przepraszam za błędy. Zrobiony pełen reset . 

1. Wyskakuje błąd fazy nie wiem czemu , pewnie przez końcówkę .

2. Skoro mam 5 kolumn pod końcówką mocy a 2 monitory audio ams które mają impedancje 8 ohm to zostawić na 8? (One są pod 5015)

3. Jak na zdj tyle sur wykryło jako duże i wszędzie pełne pasmo poza tymi dwoma monitorami audio. Trochę z tymi odległościami przesądziło . 

4. Jak podłączyć wzbudzenia(trigger) do końcówki bo w automacie wyłącza się przy cichym oglądaniu tv. W 5015  Jest  DC 12 v max 150mA. Jak mam 2 urządzenia do wzbudzenia to mogę zastosować rozdzielać 2 na 1?? W końcówce podpinam pod wejscie Output??

 

Zrobiłem testy jak mówiliście apropo głośników dolby i na wszystkie strony wyłączałem zalączałem razem osobno powieszone położone z przodu z tyłu i może się mylę ale powieszone pod sufitem najlepiej brzmi ( odsunąłem od ściany troche narożnik)

 

Muszę przyznać że jest dużo lepiej niż było po resecie i nowej kalibracji. Teraz pewnie tylko kwestia  do regulowania . Wiele opinii było że focale sa męczące jeśli chodzi o sopran/górę, a mnie troszkę tu brakuje pazura . 

 

dzięki za pomoc panowie ! Mam nadzieję że już większość problemów za mną ;)

IMG_20211006_180648.jpg

IMG_20211006_180658.jpg

IMG_20211006_180725.jpg

IMG_20211006_180742.jpg

 

IMG_20211006_180753.jpg

 

IMG_20211006_180752.jpg

Edytowano przez Patryk89_896
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, po koleji:

Ad 1. nie wiem dokładnie jaka jest przyczyna, ale w instrukcji jest napisane że jeżeli wyskakuje błąd fazy, a wszystko jest prawidłowo podłączone można go zignorować - być może jest to wpływ tego że masz fronty pod osobną końcówką

Ad. 2. impedancję ustawiasz według choćby jednego głośnika ale o najniższej impedancji w zestawie, czyli pomijasz w Twoim przypadku fronty (bo pracują pod końcówką), pozostałe głośniki, czyli C, SL, SR i tylne bierzesz "pod lupę" i jeżeli mają wszystkie 8 to możesz zostawić, ale jeżeli którykolwiek (powiedzmy centralny) ma np. 6 ustawiasz na 6Ohm, jeżeli miałby 4 to na 4.

Ad. 3. wszystkie głośniki ustawiasz na małe i ustawiasz im odcięcie na 80Hz (poza tymi tylnymi gdzie Audyssey ustawił 90Hz, to może tak zostać) co do odległości dziwnie wygląda front i centralny, bo wyszło że centralny jest dalej niż fronty, ale może masz go "głębiej" względem frontów, jeżeli te odległości są przekłamane możesz je skorygować w menu "Głośniki" wprowadzając prawidłowe wartości - zadziała dla wszystkich źródeł, albo spróbować raz jeszcze kalibracji (ważne aby na drodze mikrofon - głośniki nie było przeszkód powodujących odbicia). Na pewno musisz skorygować subwoofer, ale ta odległość często jest źle "mierzona" przez Audyssey

Ad. 4. w tej kwestii Ci nie pomogę, nie mam nic tak podłączone, nawet nie zastanawiałem się jak działa standard Trigger, może któryś z kolegów podpowie czy można ten sygnał dzielić i czy jest on zależny od głośności (moim zdaniem nie powinien być, powinien tylko impulsem włączać lub wyłączać urządzenie podłączone), ale niestety nie miałem z tym doczynienia więc nie będę teoretyzował

1 godzinę temu, Patryk89_896 napisał:

Zrobiłem testy jak mówiliście apropo głośników dolby i na wszystkie strony wyłączałem zalączałem razem osobno powieszone położone z przodu z tyłu i może się mylę ale powieszone pod sufitem najlepiej brzmi ( odsunąłem od ściany troche narożnik)

i o to chodzi, zalecenia zaleceniami - nasze pokoje też nie są idealne, ale ustaw tak jak jest dla Ciebie najodpowiedniej, jeżeli dźwięk współgra z obrazem tak zostaw, tyle że jeżeli są z tyłu powinny być jako "Tył surround", ale jak Ci pasują jako Atmos (Surr Dolby L i Surr Dolby P) to tak zostaw - może to i niezgodne ze sztuką, ale w końcu to Tobie ma się podobać, a może po dłuższym słuchaniu/oglądaniu filmów stwierdzisz że coś jednak nie tak i wtedy sobie przestawisz, zasadę znasz i to wystarczy. Mówiąc inaczej jeżeli będziesz miał sygnał Atmos, a głośniki ustawione jako "Tył surround" to ampli sobie z tym lepiej poradzi niż z błędnym ustawieniem, ale to musisz posłuchać na spokojnie.

1 godzinę temu, Patryk89_896 napisał:

Muszę przyznać że jest dużo lepiej niż było po resecie i nowej kalibracji. Teraz pewnie tylko kwestia  do regulowania .

dokładnie, ale teraz masz pewność od czego zaczynałeś, na każdym źródle masz to samo dopóki nie zrobisz korekt które można wprowadzać dla poszczególnych źródeł, ja u siebie np. jak korygowałem parametr Offset, to jak zrobiłem na np. CBL/SAT 10dB, to to samo zrobiłem na pozostałych źródłach. Ale pamiętaj jak coś korygujesz - zmień jeden parametr i posłuchaj z różnych źródeł, programów TV itd. jak będzie akceptowalny zostawiasz, jak nie drobna korekta tego lub innego parametru i znowu spokojne słuchanie - spokojne czyli z różnych źródeł i różnych materiałów, "posłuchanie" przez minutę nie wystarczy. Nie zmieniaj kilku rzeczy na raz, bo nie dojdziesz co poprawiło a co popsuło efekt. Jeden parametr, obejrzeć/posłuchać - najlepiej znany materiał (film) w którym wiesz czego się spodziewać, albo wiesz jak to ma brzmieć (ja mam takie rodzynki "Gwiezdne Wojny", "Gladiator", "U-571" i jeszcze kilka :D), ale jak na tym najbardziej ulubionym "zagra", to reszta też będzie OK. Wtedy spokojnie te parametry możesz przenieść na inne źródła i powinno być dobrze.

Wiem, że to męczące, ale radziłbym jeszcze poprawić kalibrację, chodzi o subwoofer, masz -8dB czyli za głośno na potencjometrze subwoofera, to jest strasznie żmudna robota, bo tak kalibracja (najlepiej wersja krótka na 3 punkty i zakończ) sprawdzenie jak wyszedł subwoofer, jak jest -6dB, ściszenie i znowu kalibracja, jak wyjdzie na +3dB trochę głośniej na subwooferze i znowu kalibracja, aż dojedziesz do 0dB. "Zabawy" z tym trochę jest, ale uwierz mi że warto. Na koniec jak osiągniesz upragnione 0dB pełna kalibracja 8 punktów (suba już nie dotykasz).

IMG_1855.thumb.JPG.0412d7f0f96234807e0fc0a7550379db.JPG

jak widzisz da się, najwięcej zabawy jest między -1dB a +1dB, ale walczyłem do skutku 😎 i Tobie też polecam.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero w instrukcji wyczytałem że mogę sterować odcięciem pojedynczych kolumn tylko wtedy gdy sub będzie ustawiony na LFE + MAIN, dopiero podświetla mi się regulacja.  A teoretycznie jak powinno być ustawione LFE vs LFE + Main ? W moim odczuciu dużo więcej basu jest z LFE + MAIN.  Rozumiem ze ustawiam wszystkie na 80 Hz żeby wszystko poniżej odtwarzał sub a powyżej reszta kolumn.  A jakbym chciał ustawić 80 Hz  na center i sur , a frony na Full pass to frony będą się dublować z subem ?

IMG_20211008_212627.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem gdzie zbłądziłeś, musisz wrócić do ustawienia LFE (LFE + Main dubluje niskie częstotliwości w głośnikach "dużych" i subwoofera), następnie (wcześniej tutaj o tym pisałem) fronty, a jeżeli inne głośniki są jako "duże" to też ustawiasz jako małe, wtedy dopiero możesz dla każdych głośników ustawić odcięcie, nie ustawisz odcięcia dla głośników które są jako "duże" czyli pełne pasmo.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...