Skocz do zawartości

Dali Rubicon 6 vs Aria 928/938 vs Triangle Esprit Antal EZ


adamksiaz

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Miałbym wielką prośbę do Was o pomoc w doborze kolumn.

Aktualnie posiadam już dość stare JBL Studio 190, które ogólnie do kina domowego są ok, ale mam już trochę niedosytu i wymieniłbym je na coś o lepszym brzmieniu w stereo. 

Poszukuję ogólnie kolumn, które będą potrafiły stworzyć wrażenie dużej przestrzenności, szerokości i głębokości planów w stereo. Muzyka jakiej słucham to głównie stary polski pop rock, trochę popowych ballad, współczesny polski rap / hip hop, również trochę dance i muzyki elektronicznej. Na pewno nie jest to nic z muzyki poważnej ani klasycznej.

Źródłem dźwięku jest obecnie świeżo zakupiony ARCAM ST60 (Tidal HiFi lub pliki flac z lokalnej sieci w domu). Do tego Denon X4700H jako pre-amp i Emotiva Basx A7 jako końcówka mocy. Wspomniany zestaw używany jest również w kinie domowym gdzie jako głośnik centralny, surroundy i atmosy grają Klipsche Synergy B2/C1 i R41-SA.

Kino jest jednak dla mnie sprawą drugoplanową, zależy mi na poprawie jakości stereo.

Zastanawiam się głównie nad następującymi kolumnami:
- Focal Aria 926 (lub ewentualnie 936 K2) - bass refleks z przodu, dobre recenzje ("w tej klasie cenowej to po prostu brzmienie najbardziej wszechstronne, zdobywające w sumie najwięcej punktów, co nie znaczy, że najlepsze dla każdego i pod każdym względem - ale gdybym miał komuś, kogo upodobań nie znam, rekomendować zakup jakichś kolumn "w ciemno"...Wszystkim znajomym, którzy nie są audiofilami, a pytaliby, co kupić do 10 000 zł, bez słuchania i zbytnich ceregieli podsunąłbym właśnie Arię 926"). 

- Triangle Esprit EZ Antal - też bass refleks z przodu, z opisów mogą grać ciekawie i energetycznie, trochę podobne do powyższej Arii?

- Dali Rubicon 6 - też obiecujące recenzje ("Jest w tym brzmieniu wyśmienita spójność wykraczająca poza płynność charakterystyki, nie ma stresu, nie ma wielkiego temperamentu i potężnych porcji dynamiki, nie ma mechaniczności i sterylności, nie ma żadnych "wyczynów" i popisów. Jest bezpieczne, a zarazem całkiem wyrafinowane w eleganckim połączeniu żywości z umiarkowaniem. Na każdą okazję i do każdej muzyki.). Wydaje się być trochę spokojniejsza niż dwie poprzednie, głównie na górze pasma.
 

W dalszej kolejności
- Monitor Audio Silver 500, KEF R7 – chyba też dosyć podobne do siebie. Moją obawę budzi płaska lub nawet trochę opadająca góra na charakterystyce. Nie wiem czy nie będą dla mnie zbyt neutralne. 

- Klipsch RP-6000F ???

Chciałbym sobie z tego wszystkiego zrobić jakąś short-listę i podjechać gdzieś na odsłuchy. Może poza wymienionymi przeze mnie są jeszcze jakieś inne ciekawe opcje? 

Z góry dzięki wielkie za wszystkie opinie i rady!!!

pozdrawiam,

Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli chciałbyś postawić na przestrzenne brzmienie z precyzyjnym dołem oraz szczegółową ale nie nachalną górę to Focal Aria 926 lub Kef R7 byłyby bardzo dobrym rozwiązaniem. Kefy zagrają bardziej w głąb oraz zapewnią mocniejszą podstawę basową. 

Klipsch RP6000f to typowa V-ka i raczej marne szanse aby przypadły Ci do gustu. Przed zakupem na pewno zalecałbym ich posłuchać. 

Dali Rubicon 6 to świetne kolumny jest patrzymy na precyzję, rozpylenie góry oraz dociążenie średnicy. Jednak jest to znacznie wyższa kategoria cenowa względem Focal czy Kef. 
Weź jeszcze pod uwagę Audio Physic Classic 8, które zagrają przestrzennie i łagodnie. Quad Z-3 to także ciekawa opcja o muzykalnym brzmieniu oraz zróżnicowanym basie. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz po wyceny 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszego opisu który napisałeś czyli szerokość i głębia sceny Rubicon 6

Ale

18 godzin temu, adamksiaz napisał:

Muzyka jakiej słucham to głównie stary polski pop rock

Ale to zostanie mocno obnażone przez kolumny. Będa momenty gdzie będzie to grało po prostu nieciekawie.

Im utwór jest lepiej nagrany, nowszy tym te kolumny pokażą więcej i lepiej od siebie.

Faktycznie dobrym pomysłem mogą być Audio Physic Classic 8 albo Sonus Faber Sonneto V. Te grają wyjątkowo dobrze w kreowaniu sceny.

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki wielkie za pomoc! Na shortlistę trafiają więc Rubicony 6 (tutaj kusi mnie szczególnie wersja BE) i Aria (926 oraz 936, też do sprawdzenia w wersji K2), do tych modeli jestem chwilowo najbardziej mentalnie przekonany :) Poczytam jeszcze trochę o zaproponowanych przez Was modelach i będę próbował dorwać je gdzieś do odsłuchu w Warszawie. Gdy będę miał już jasność sprawy, wówczas poproszę Was o ofertę, teraz nie będę zawracał Wam głowy i pytał o cenę wszystkich po kolei. Dzięki raz jeszcze!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20m2. To może spróbujesz monitorów? Różnica w cenie względem podłogówek tej samej klasy ogromna, a moim zdaniem mogą starczyć. Np. Rubicon 2 albo jakieś Dynaudio Special Forty, Za 10 000-15 000 zł jest dostępnych wiele super monitorów. Poproś w sklepie o podpięcie. Tak niezobowiązująco. Może się przekonasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Egzorcysta -  oki posłucham czegoś lepszego i zobaczę. Przez chwilę miałem Klipsche B2 jako fronty ale grało to dla mnie tak sobie. Trochę stary już jestem 😉 i dzwięk w stylu bass na full żeby spadały obrazki ze ścian już mnie tak nie kręci, ale tutaj nie było go prawie wcale. Może lepsze kolumny będą w stanie dać z siebie więcej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz ze coś w tym jest co mówisz. W latach bardzo zamierzchłych tzn mojej młodości sluchalem glownie rocka i ni chu chu nowe kolumny nie mogly mi oddać tamtego klimatu i dźwięku.  No nie brzmiało dobrze - delikatnie mówiąc.  Odkąd mam kolumny powiedzmy ze z epoki, to slucham cale wieczory i noce. Gra to wyśmienicie ale na nowych realizacjach juz sie tak nie sprawdza. 

Wniosek, jakie czasi i muzyka taki sprzęt 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po odsłuchach :) Chciałem podzielić sie z Wami wrażeniami. Wiem, że każdy ma inne uszy i inne preferencje, ale może komuś się przyda.

Dali Rubicon 6 - spokojna, zrównoważna, fajna góra, solidny bas. Jak dla mnie jednak kreuje trochę za mało przestrzeni. Jak za tę cenę - oczekiwałem czegoś więcej. 

Monitor Audio Silver 500 - moje największe rozczarowanie. Grają bardzo wąsko, zbyt mało wysokich tonów, zbyt mocno podbity bas. W sumie można się było tego spodziewać patrząc na wykresy charakterystyk częstotliwościowych. Nie sądziłem jednak, że będzie to tak bardzo słyszalne. Dla zwolenników takiego brzmienia i z pewnością nie do małego pomieszczenia. Nie wiem za co ta EISA w tym roku...

Klipsch RP-6000 - zdecydowanie słabsza od pozostałych, jednak żeby oddać sprawiedliwośc, również najtańsza w tym porównaniu. Jak dla mnie trochę zbyt mocno podbte wysokie tony, może to być trochę męczące przy dłuższym słuchaniu. Wbrew pozorom basu wcale nie tak dużo. Scena wąska, poza tym dźwięk ogólnie jakiś taki płaski, mało detaliczny. 

Triangle Quartet Genese - bardzo ciekawie brzmiąca kolumna, fajnie podkreśla wokale i wyciąga je na pierwszy plan. Przy tym kreuje dość przestrzenną scenę. Długo się zastanawiałem nad tym, czy jej nie zabrać do domu :) 

Focal Aria 926 - zakochałem się w tej kolumnie! Idealna równowaga. Bas dynamiczny i bardzo dobrze kontrolowany, poradziła sobie najlepiej. Testowałem na moim ulubionym kawałku do tego celu - AronChupa I'm an Albatraoz - w pozostałych kolumnach (poza Triangle) bas w mniejszym lub większym stopniu po prostu dudnił. Może to kwestia tego, że Aria i Triangle mają tunel bass reflex skierowany do przodu. Fajna góra, wysokie tony idealnie dopasowane do moich preferencji. No i ta przestrzeń!!! Dzwięk dosłownie otaczający ze wszystkich stron. Nie chce się wierzyć, że grają tylko dwie kolumny. 

Wybór został więc dokonany :)

Z tego miejsca dziękuję Wam wszystkim za porady, jak również firmom Planeta Dźwięku oraz Audiopolis za poświecony czas i umożliwienie odsłuchów. 

pozdrawiam,

Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super opis. Nie dawno przerabiałem podobny temat wyboru kolumn. Początkowo wybrałem Focal Aria 936, ale po tygodniu zamieniłem na Arie 948. Dziękuję za taką możliwość S4Home.

W porównaniu do arii 936 to inne brzmienie. Jeżeli masz miejsce w pomieszczeniu, to spróbuj ich posłuchać zdecydowanie schodzą niżej oraz delikatnie niskie nachodzą na średnicę przez co jest cieplej i nic nie tracą na czystości środka. No i ta przestrzeń, tak jak opisałeś. Jak dla mnie są świetnie zrównoważone. Może być lepiej niż aria 926, ale niekoniecznie. Zakładamy klub Focala?😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...