Skocz do zawartości

Upgrade kolumn BMN S2 II - edukacyjne zabawy hobbysty


Recommended Posts

Kolumny marki BMN grają w moim zestawie stereo już ponad dwa lata. Osłuchałem się już ich na tyle, że postanowiłem coś zmienić, a przede wszystkim sprawdzić czy bez wymiany przetworników i zmian konstrukcyjnych obudowy da się z tych kolumn jeszcze coś z ich dobrej jakości dźwięku wyciągnąć.

Kolumny to duże dwudrożne monitory o wymiarach 500x200x340 na korzyść których pracuje spory midwoofer Seas`a CA22RNX oraz jedwabna kopułka Scan Speak`a D2905/73000. Bas wspomagają dwa poprzeczne otwory BR umieszczone z przodu i tyłu. Zwrotnica I-go rzędu składa się z trzech elementów. Wysokotonowiec filtrowany jest kondensatorem 8,2uF oraz tłumiony szeregowym rezystorem 5,6R, a niskotonowiec w szeregu połączony jest taśmową cewką 0,7mH. W środku nie ma wytłumienia poza dwoma małymi skrawkami akustycznej pianki o nieznanej mi roli. 

Jakiś czas temu zmieniłem rezystor tłumiący wysokotonówkę z 5,6R na 2,7R ze względu na moje oczekiwania soniczne w zakresie wysokotonowym. Zatem wszystkie pomiary i porównania zwrotnic uwzględniają moją wcześniejszą modyfikację.

Przeglądając klub tej marki reklamowany na stronie producenta dowiedziałem się, że Pan Bogdan konstruował te kolumny kierując się głównie swoim słuchem i bogatym doświadczeniem jakie ma w składaniu kolumn. Nie ma na stronie producenta żadnych charakterystyk oferowanych kolumn, a w sieci brakuje ich recenzji z laboratoryjnym rozwinięciem tematu. Postanowiłem zatem w miarę posiadanej wiedzy (początkujący hobbysta - amator) i narzędzi jakimi dysponuję (UMIK-1, REW, Xsim, Jig do pomiarów impedancji i parametrów TS) sprawdzić kolumny od strony technicznej i podjąć wyzwanie związane z ich modernizacją.

Wykonałem kilka podstawowych pomiarów uwzględniających charakterystykę amplitudową dBSPL i charakterystykę impedancyjną oraz wiedziony moją techniczną intuicją postanowiłem przeprojektować zwrotnicę. W kolejnym kroku wykonałem pomiary kolumny metodą quasibezechową oraz pomierzyłem z ich udziałem odpowiedź częstotliwościową mojego pomieszczenia porównując wyniki z pomiarami wykonanymi przy użyciu kolumn przed upgradem. Ostatecznie złożyłem i pomierzyłem dwie wersje zwrotnicy pozostawiając "lepszą".

Wnioski. 

Nowa zwrotnica pozwoliła na uzyskanie bardziej wyrównanej charakterystki amplitudowej dBSPL. Nierówności amplitudy kolumn z nową zwrotnicą zamykają się w przedziale +/- 2,5*. Dla porównania ze starą było to +/-7,5*. Nowe filtry uzupełniły ubytki amplitudy w paśmie od ok. 800Hz do ok. 2,8kHz i zniwelowały "garba" od ok. 2,8kHz do ok. 5kHz. Poprawioną bardziej wyrównaną charakterystykę widać również w pomiarze odpowiedzi częstotliwościowej mojego pomieszczenia odsłuchowego wykonanego z miejsca odsłuchu. 

Uwzględniając przy projektowaniu wyższy rząd filtrów zwrotnicy oraz offset centr głośników udało się w pomiarach uzyskać prawidłowe zgranie fazowe przetworników co widać w pomiarze "null reverse". 

Wrażenia soniczne. 

Kolumny grały bardzo dobrze i trudno pisać o jakiejś znaczącej poprawie. Nie ma też wrażenia czegokolwiek pogorszenia. Odczuwalne zmiany, które trafiły w moje oczekiwania to poprawa wrażeń przestrzennych i budowania sceny w głąb. Jest mniej  podbarwień w wokalach, co niekoniecznie musi się podobać. Nie wiem czy czegoś nie sknociłem w pomiarach ale zarówno na charakterystyce jak i "na słuch" poprawiło się zejście na basie oraz jego kontur. Można słuchać głośniej i kolumny się nie gubią. Muzyka rockowa i większe składy na moje ucho brzmią nieco lepiej niż przed modyfikacją. Upgrade uważam za udany i na razie pozostawię taki stan kolumn do jakiego doprowadziłem ;) 

Zainteresowanych właścicieli nie zachęcam do takiego upgrade i nie odradzam. Jest to kosmetyczna zmiana i jeżeli zależy komuś na znaczącej poprawie jakości dźwięku to niech się zastanowi czy nie lepiej zmienić kolumny lub przetworniki. Bez ich zmiany charakter grania pozostanie podobny. No chyba, że tak jak ja ktoś chce pobawić się w konstruktora i zrobi to w celach edukacyjnych z możliwością powrotu do stanu pierwotnego to jak najbardziej zachęcam :) 

1491276658_starazwrpomiarvsnowasim(Medium).thumb.jpg.6181af4b8ca56838d4b1ed52ee0625e5.jpg243416866_impedancjanowychBMN2(Medium).thumb.jpg.c8b28296a609b6b08c06464b3107b38d.jpg

1688592267_porwnaniepomiarwzwrotniczopisem(Medium).thumb.jpg.70d7441c6bbbfea7c744e502fcacd33a.jpg2038303672_porwnanieREWzopisem(Medium).thumb.jpg.7ba275c47f1d08d7ddca77ea44d821f8.jpg

458580408_nullrewers2(Medium).thumb.jpg.03b2d1167995ae8dbd034a2e3b87af55.jpg1025007603_zwrotki(Medium).thumb.jpg.72f13f3d73fea051bb9eb533e98f4c7e.jpg

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Tak szczerze.... ile Ci to czasu zajęło? Od A do Z

Same pomiary "surowych" przetworników robiłem w sierpniu. To w jeden dzień można ogarnąć. Zamówienie elementów zwrotnic tydzień i projektowanie, kolejne pomiary i składanie wszystkiego to kilka dni. 

Najdłużej schodzi z poznaniem programów REW, Xsim lub ich odpowiedników i nauczyć się pomiarów. Podstawy teoretyczne to kilka godzin kursów video, później trochę praktyki i prób. Bez pośpiechu od zera jakiś miesiąc optymistycznie będzie 😉

Dla kogoś kto już to robił i ma pojęcie myślę, że dwa tygodnie na spokojnie można coś pomierzyć i poskładać. 

Inną kwestią jest projektowanie i konstruowanie kolumn od podstaw. Myślę, że nie przesadzę jak napiszę, że dla amatora hobbystycznie może to zająć nawet kilka miesięcy. 

To zabawa na długie godziny. Jesień idzie to może warto się zainteresować bardziej. Zachęcam do zabawy. Pomogę na ile będę w stanie jako amator 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 27.09.2021 o 22:31, MariuszZ napisał:

 

1491276658_starazwrpomiarvsnowasim(Medium).thumb.jpg.6181af4b8ca56838d4b1ed52ee0625e5.jpg

 

1025007603_zwrotki(Medium).thumb.jpg.72f13f3d73fea051bb9eb533e98f4c7e.jpg

Hey MariuszZ.  Zmień jeszcze ten rezystor 2,7 na chociaż Mundorfa copper. Ten co tu masz to chyba superes Jantzena?

Tak z ciekawości... nie zagrał Ci ostrzej SS (rozumiem że model 93000?) z tym jantzenem Silverem? Jaki miałeś tam kond wcześniej?

Polecam takie mody pozdrawiam.

 

Edytowano przez baliosia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Te rezystory to mundki są. Ten Silver Jantzena to był w poprzedniej zwrotce I-go rzędu. Nie grał i nie gra wysokotonowy filtrowany nim zbyt "ostro". Raczej soprany po tej spokojniejszej stronie są na tym tweeterze w takiej konfiguracji. 

Nic już nie będę z BMN kombinował. Więcej nic z nich nie wycisnę. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Dla chętnych na upgrade jeszcze pomierzony z metra, bramkowany impuls w postaci CSD (Cumulative spectral decay). Od góry BMN oryginał, po upgrade i dla porównania DIY BIFROST mierzone w tych samych warunkach. 

Chyba zakombinuję jeszcze z wytłumieniem wnętrza kolumny i może jakieś wzmocnienie obudowy bo rezonanse jednak są spore. 

 

CSD BMN vs upgrade.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MariuszZ napisał:

Chyba zakombinuję jeszcze z wytłumieniem wnętrza kolumny i może jakieś wzmocnienie obudowy bo rezonanse jednak są spore. 

Czyżbyś zmierzył mikrofonem rezonans obudowy? Kolega @DiBatonio od tygodni powtarza, że to niemożliwe. Że mikrofonem nie da się tego zmierzyć (a każdy, kto uważa inaczej, to "miszszszczczcz:):):)) 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Czyżbyś zmierzył mikrofonem rezonans obudowy? Kolega @DiBatonio od tygodni powtarza, że to niemożliwe. Że mikrofonem nie da się tego zmierzyć.  

Nie mam laserowego miernika to nie będę mądrkował zbytnio. Mierzy się impuls mikrofonem i analizuje odpowiedź w dziedzinie czasu. Mikrofon dekoduje falę akustyczną na sygnał elektryczny więc bliżej mu do audio niż laserowi, który mierzy drgania obudowy, a nie jej "słyszalną" odpowiedź i wpływ na sygnał audio. Częściowo laser i mikrofon mierzą to samo ale inaczej. Mikrofon pokazuje wpływ na sygnał testowy drgań, a laser same drgania obudowy. Mi łatwiej analizować co się dzieje z testowym sygnałem audio po przejściach w obudowie zmierzonym mikrofonem niż przyglądanie się drganiom obudowy mierzonym laserem i spekulowaniu jak to wpłynie na sygnał testowy audio. 

Ja spekuluję, że te rezonanse częściowo są spowodowane konstrukcją obudowy bo analiza jest dość złożona, a ja jestem tylko amatorem. Zobaczymy jak wypełnię jakąś wełenką i pomierzę raz jeszcze. Co powtarza kolega DiBatonio to jego sprawa i nie będę się wykłócał o detale. Widocznie On lubi z Tobą dyskutować ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kraft napisał:

Kolega @DiBatonio od tygodni powtarza, że to niemożliwe. Że mikrofonem nie da się tego zmierzyć (a każdy, kto uważa inaczej, to "miszszszczczcz:):):)) 

Bo tak jest. 

To, że możesz nawet mikrofon wpuścić do obudowy kolumny,  nie oznacza, że pomierzysz jej rezonanse. 

W jakiejś części może tak, mikrofon może coś z tych rezonansów wykazać  z naciskiem na coś

Ale dokładnie nigdy nie będziesz wiedział, czy to rezonans kolumny, czy kosza driverów, czy innej membrany.

Zatem jeszcze raz powtórzę do pomiaru rezonansów obudowy kolumn służy akcelerometr, co zresztą też niejednokrotnie podlinkowałem.

A robi się to w ten sposób, że czujnik przyklejasz do określonej ścianki głośnika i mierzysz, jest to pomiar dokładny i tego co chcesz naprawdę zmierzyć, a nie ciśnienia akustycznego i innych "rezonansów" których źródłem może być membrana, kosz, obudowa, basrefleks itd.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne rezonanse w kolumnach zawsze będą się ujawniały na ich charakterystyce przetwarzania. Do pewnego stopnia można je zaobserwować porównując charakterystykę przetwornika w innej obudowie z tym co mamy w posiadanej. Odpowiednio użytym rezonansem falowym w obudowie można czasem zmniejszyć rezonans głośnika. Drgania ścianek również można zaprząc do budowania dźwięku kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

A robi się to w ten sposób, że czujnik przyklejasz do określonej ścianki głośnika i mierzysz, jest to pomiar dokładny i tego co chcesz naprawdę zmierzyć, a nie ciśnienia akustycznego i innych "rezonansów" których źródłem może być membrana, kosz, obudowa, basrefleks itd.

Zastanawiam sie czy taki rezonans można wyliczyć na "papierze"? 

Generalnie mając informacje o powierzchni, gęstości i rodzaju użytego materiału a także  ilosci wzmocnień i miejscu ich użycia na danej płaszczyźnie oraz element wytwarzajacy drgania (głośnik z pełną specyfikacją) itd. myślę ze w dzisiejszych czasach byłoby to możliwe. 🤔

Edytowano przez Chyba Miro 84
itd. :P
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

myślę ze w dzisiejszych czasach byłoby to możliwe

Pewno tak, ale trzeba by mieć dostęp do specyfikacji materiałów w zakresie wygaszania drgań itp.

Łatwiej jest użyć akcelerometru i pomierzyć stosownym urządzeniem. Jest to bardzo drogi interes, ale znam kogoś kto ma taki ino ta cena😯

 

42 minuty temu, MobyDick napisał:

Drgania ścianek również można zaprząc do budowania dźwięku kolumn.

Tak.

Właśnie to zrobił ProAc w swoich Response D2.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

W sieci pojawił się na kanale YT filmik dotyczący modyfikacji kolumn BMN S3 czyli wyższego brata moich paczek ale z mniejszym wooferem. Dla zainteresowanych tematem wklejam jako ciekawostkę, że można próbować zmieniać brzmienie pod swoje oczekiwania. Nie podoba mi się zaś, że autorzy upgradu trochę "ściemniają" odnośnie brzmienia kolumn na filmie bo pokazując jakie nastawy ma Ken robiący za wzmacniacz. wyraźnie widać, że przed modem pokrętło volume jest kilka działek "ciszej" ustawione co oczywiście słychać i ma przełożenie na ilość detali czy słyszalność basu. Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...