Skocz do zawartości

KD do 15k, czy do 8k?


marcm

Recommended Posts

Witam. 



 

Zastanawiam się nad stworzeniem KD w osobnym pokoju, jednak mam kilka pytan z tym zwiazanych. 

 

Mianowicie, czy KD za 15k bedzie duzo lepsze niz te za 7-8k? Chodzi mi o stosunek ceny do jakosci dla zwyklego smiertelnika. Czy dorzucajac do tych 8k kolejne 7-8k, jakosc bedzie tez o te 100% lepsza? Nie jestem melomanem/audiofilem i KD uzywane 2-3 razy w tygodniu. Wiec zastanawiam sie czy warto brac drozszy zestaw, czy tez zadowoli mnie tanszy. Obecnie mam samsunga ht 5500 5.1 czy cos takiego i przy funkcji 3D, nawet fajnie slychac. Niestety nie mam porownania z prawdziwymi glosnikami, tylko z tymi moimi plastikami. 

 

Pokoj w którym chciałbym urzadzic KD ma 3,2x4,1m. Sciany oczywiście ciemne. Obraz bylby rzucany poki co na sciane o szerokości 2,2m, naprzeciw okna, na ktorym bylaby czarna zaslona. W przyszlosci ekran. Lewa kolumna bylaby oddalona od sciany tylniej i bocznej 50cm liczac od obudowy glosnika, prawa 50cm od sciany tylniej. Sofa ok 1 m od sciany, gdzie bylyby glosniki efektowe. Nie wiem tez jak byloby z akustyka pokoju, sufit jest podwieszany, na scianach tez kg. Po przeczytaniu kilkudziesięciu tematow chodzi mi po glowie taki zestaw:

 

Klipsch rp 4000 f lub rp600m

RP-404C

R-112SW lub svs sb1000

RP-402S

Oraz denon x2700h

 

Co o nim sadzicie? Tylko czy tak jak pisalem na poczatku, czy warto dawac 15k za 2-3 seanse tygodniowo? Jednak to jest troche kasy,mimo ze planuje zestaw brac na raty. 

Jezeli mialby byc to zestaw tanszy to co brac? Pchac się tez w Klipsch? Jaki ampli? 

Druga sprawa, czym najlepiej wygluszyc podłogę? Wiecie jacy potrafia byc sasiedzi. Obecnie sa panele i mysle zeby ich nie likwidowac, tylko polozyc na nie jakas pianke i wykładzinę. Sprawdzi sie to? 


Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marcm napisał:

Mianowicie, czy KD za 15k bedzie duzo lepsze niz te za 7-8k? Chodzi mi o stosunek ceny do jakosci dla zwyklego smiertelnika.

Tak. Szczególnie teraz. Gdy ceny audio poszybowały do góry jak rakiety Elona. W cenie 8K wybierasz komplet kolumn i podstawowy amplituner. mocno podstawowy

W cenie 15K wybierasz już taki który dobrze gra.

11 godzin temu, marcm napisał:

Czy dorzucajac do tych 8k kolejne 7-8k, jakosc bedzie tez o te 100% lepsza?

Teraz tak. bo rożnica jest znaczna.

11 godzin temu, marcm napisał:

Nie jestem melomanem/audiofilem i KD uzywane 2-3 razy w tygodniu. Wiec zastanawiam sie czy warto brac drozszy zestaw, czy tez zadowoli mnie tanszy.

To jest sprawa indywidualna dla Ciebie i Twoich domowników.

Nikt stąd Ci tego nie powie

11 godzin temu, marcm napisał:

Obecnie mam samsunga ht 5500 5.1 czy cos takiego i przy funkcji 3D, nawet fajnie slychac.

Oj to może Ci jednak wystarczy takie za 6k?

11 godzin temu, marcm napisał:

Co o nim sadzicie?

Połączenie Klipscha do Denona to dobry pomysł.

RP 4000 to słabe kolumny odradzam RP600 lepiej. Uzyskasz brzmienie kinowe, jasne. Wyraźne.

Z podobnych jasnych systemów masz jeszcze Monitor audio Bronze 100 w secie 5.1 (z modelai FX) albo Magnat Signature 703

Z kolumn o brzmieniu bardziej spójnym, równym KEF Q 350 set 5.1, Fyne F 500, Heco Revolution 3

Zapraszam na odsłuch

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, marcm napisał:

Chodzi mi o stosunek ceny do jakosci dla zwyklego smiertelnika. Czy dorzucajac do tych 8k kolejne 7-8k, jakosc bedzie tez o te 100% lepsza? Nie jestem melomanem/audiofilem i KD uzywane 2-3 razy w tygodniu. Wiec zastanawiam sie czy warto brac drozszy zestaw, czy tez zadowoli mnie tanszy. Obecnie mam samsunga ht 5500 5.1 czy cos takiego i przy funkcji 3D, nawet fajnie slychac. Niestety nie mam porownania z prawdziwymi glosnikami, tylko z tymi moimi plastikami. 

No i tutaj zaczynają się pewnego rodzaju schody. Zestaw za 15K pewnie zagra lepiej niż za 8K, ale jeżeli masz taki budżet to może lepiej idź trochę inną ścieżką. Zaplanuj sobie wnętrze tego pokoju, ale dokładnie gdzie będzie kanapa, gdzie głośniki, szafka na sprzęt itd. Zadbaj o akustykę w podstawowym stopniu, czyli zaplanuj dywan/wykładzinę na podłodze, przemyśl co możesz dać na ściany w miejscach pierwszych odbić (panele, ustroje itd.) Zrób sobie symulację programem REW (link), bez mikrofonu wprowadzając tylko parametry pomieszczenia w razie problemów znajdziesz podpowiedzi na forum jak tego użyć, zasymuluj układ głośników w tym kalkulatorze. Jak będziesz miał przygotowany pokój (a będziesz musiał wydać trochę pieniążków na adaptację) wtedy po pierwsze więcej uzyskasz z sprzętu za 8K, po drugie nie będziesz rozczarowany jeżeli kupisz wersję za 15K. Tutaj masz link jak zrobiłem u siebie panele akustyczne i jak zmienił się dźwięk w pomieszczeniu. Ale moim zdaniem lepiej iść tą drogą, tym bardziej że masz taką możliwość w tej chwili, co innego gdybyś miał już pomieszczenie i do niego musiałbyś dopasować sprzęt bez możliwości zmian w pomieszczeniu - tak ma większość z nas niestety. Część tego budżetu zainwestuj w pomieszczenia a za resztę koledzy podpowiedzą/dopasują Ci sprzęt.

A poniżej posłuchaj jak różnie gra sprzęt w zależności od pomieszczenia, chodzi o to żebyś nie miał sytuacji że czy wydasz 8K czy 15K i tak będzie słabo - tym bardziej że masz możliwości.

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

 

No i tutaj zaczynają się pewnego rodzaju schody. Zestaw za 15K pewnie zagra lepiej niż za 8K, ale jeżeli masz taki budżet to może lepiej idź trochę inną ścieżką. Zaplanuj sobie wnętrze tego pokoju, ale dokładnie gdzie będzie kanapa, gdzie głośniki, szafka na sprzęt itd. Zadbaj o akustykę w podstawowym stopniu, czyli zaplanuj dywan/wykładzinę na podłodze, przemyśl co możesz dać na ściany w miejscach pierwszych odbić (panele, ustroje itd.) Zrób sobie symulację programem REW (link), bez mikrofonu wprowadzając tylko parametry pomieszczenia w razie problemów znajdziesz podpowiedzi na forum jak tego użyć, zasymuluj układ głośników w tym kalkulatorze. Jak będziesz miał przygotowany pokój (a będziesz musiał wydać trochę pieniążków na adaptację) wtedy po pierwsze więcej uzyskasz z sprzętu za 8K, po drugie nie będziesz rozczarowany jeżeli kupisz wersję za 15K. Tutaj masz link jak zrobiłem u siebie panele akustyczne i jak zmienił się dźwięk w pomieszczeniu. Ale moim zdaniem lepiej iść tą drogą, tym bardziej że masz taką możliwość w tej chwili, co innego gdybyś miał już pomieszczenie i do niego musiałbyś dopasować sprzęt bez możliwości zmian w pomieszczeniu - tak ma większość z nas niestety. Część tego budżetu zainwestuj w pomieszczenia a za resztę koledzy podpowiedzą/dopasują Ci sprzęt.

A poniżej posłuchaj jak różnie gra sprzęt w zależności od pomieszczenia, chodzi o to żebyś nie miał sytuacji że czy wydasz 8K czy 15K i tak będzie słabo - tym bardziej że masz możliwości.

 

 

Dzięki za linki i poradę. Świetną robote zrobiłeś. Na pewno przeanalizuje dokladnie linki i to co zrobiles. 

Powoli się zaglebiam w temat akustyki. Z pokoju mogę w zasadzie zrobic co chce. Na ta chwile na scianach i suficie sa plyty gk. Moge tez powiesic na scianach co tylko chce. Bede mial chwile to dam rzut pokoju. Na pewno znajdzie sie jakas szafka z ksiazkami z na prawej scianie lekko za odsluchem, za plecami okna, wiec jakas grubsza tkanina. Jednak co mnie najbardziej martwi to sasiad z dolu, na ta chwile sluchac ich, wylewke samopoziomujaca bym dal, czytalem tez o gumie aku pr140 no i na wierzch wykladzina. Tylko czy to pomoze? Nie chce zabic ich basem, a ogladac, czy sluchac muzy na 30% glosnosci to tez malo przyjemne. No chyba ze byloby po 22,to wtedy to jest oczywiste. Jak radzicie sobie z sąsiadami z dolu? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcm napisał:

Jednak co mnie najbardziej martwi to sasiad z dolu, na ta chwile sluchac ich, wylewke samopoziomujaca bym dal, czytalem tez o gumie aku pr140 no i na wierzch wykladzina.

No w tym Ci nie pomogę, aż takim znawcą materiałów tłumiących nie jestem, ale myślę że gdybyś temat rzucił w grupie Akustyka to na pewno ktoś doradzi, na pewno pomocna by tutaj była opinia @Bartek Chojnacki, kolega z branży akustycznej więc na pewno coś pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam coś od siebie.

Mam kino na klipschu 6000, 404c ,402s, 115sw  napędza to onkyo rz 840 i jest dobrze.ba nawet bardzo.  Jak pierdo......e basem to klękajcie narody. Ale u mnie to stoi w salono-kuchnio-korytarzu około 60m. Nie wiem czy w Twoim metrażu to jednak nie będzie przerost formy nad treścią.  Pokoju nie masz za dużego i jeszcze sąsiad na dole, no ja bym przemyślał.

pozdro

Edytowano przez halik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim pomieszczeniu klipsche RP 600m spokojnie sobie dadzą radę. Miałem je przez krótką chwilkę i w kinie domowym (ba, nawet w stereo) grały naprawdę fajnie. Ja zamiast Denona proponował bym Ci zastanowić się nad marantzem, który też jest raczej spokojnie brzmiącym amplitunerem, a już najniższe modele dają możliwość połączenia ich ze wzmacniaczem stereo. A to może się przydać, gdybyś w przyszłości więcej czasu chciał przeznaczyć na słuchanie muzyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmyślanie nad sensem wydawania większego budżetu jest jak rozmyślaniem nad sensem jazdy Audi i Fiatem, niby tu i tu dojedziemy, ale komfort, sposób prowadzenia, bezpieczeństwo to przepaść między nimi. To samo dotyczy sprzętu, gdzie największe różnice w jakości są słyszalne między budżetowym systemem a takim ze średniej półki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

Rozmyślanie nad sensem wydawania większego budżetu jest jak rozmyślaniem nad sensem jazdy Audi i Fiatem, niby tu i tu dojedziemy, ale komfort, sposób prowadzenia, bezpieczeństwo to przepaść między nimi. To samo dotyczy sprzętu, gdzie największe różnice w jakości są słyszalne między budżetowym systemem a takim ze średniej półki.

Juz to gdzies pisales :) Poza tym jezdze Volvo ;) Wiesz, nie wiem czy wykorzystam potencjal takiego zestawu, a kase ktora by zostala moglbym przeznaczyc na jakas wycieczke czy cos. Bo jak mialbym meczyc sąsiadów za mocno, albo nie wykorzystal potencjalu zestawu, badz mial zestaw z przerostem formy nad trescia to lepiej wziac cos co bedzie spelniac wymagania. Dlatego tez jest ten temat, abym mial pewność w dokonanym wyborze.

A moze zamiast monitorów rp600m rp-260f? Duza roznica w jakosci? 

Seba, a o ktorym maratzemie piszesz? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Adi777 napisał:

O w mordę 😳 Szkoda, że porównanie na innym sprzęcie, ale różnica jest kolosalna.

Fakt, na innym sprzęcie i w innych pomieszczeniach, tutaj są opisane warunki, ale tutaj opisałem jak robiłem panele i też jest materiał dźwiękowy - z panelami i bez, w tych samych warunkach pomieszczenia i sprzętu (wtedy miałem Onkyo 686 i TAGA 606SE). Ja u siebie nawet bez paneli nie mam tragedii, ale to jest tzw. podejście ekstremalne w odniesieniu do dzisiejszych salono-kuchnio-pokoi-przedpokoji i być może wkrótce łazienek 😉. Taka moda, takie czasy - fatalne dla audio, a jak wiemy żona ma swoje wymagania. Kiedyś kuchnia była kuchnią, pokój pokojem, ale wprowadzili na rynek szampon WASCH&GO to ludziom się chyba w głowach poprzewracało 😜

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Adi777 napisał:

To zależy. Nie każdy podąża za modą. Gdyby tak było, to robiłbym - budowa domu - wszystko w zgodzie z ówczesnymi standardami, a będę robił po swojemu.

Adi, chwała Ci za to, ale Ty jesteś audio - świadomy i wiesz że pewnych spraw nie da się połączyć, a większość buduje, a dopiero jak już mieszka to zastanawia się nad tym że może by jakieś kino, albo stereo kupić, w sumie się nie dziwię, na etapie wicia gniazdka bardziej patrzysz na komfort, wygodę i funkcjonalność, system audio to najczęściej dodatek i na etapie wicia gniazdka nikt o tym nie myśli, no chyba że jest już "lekko pozytywnie skrzywiony" to uwzględni swoje hobby 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek72 napisał:

Adi, chwała Ci za to, ale Ty jesteś audio - świadomy i wiesz że pewnych spraw nie da się połączyć, a większość buduje, a dopiero jak już mieszka to zastanawia się nad tym że może by jakieś kino, albo stereo kupić, w sumie się nie dziwię, na etapie wicia gniazdka bardziej patrzysz na komfort, wygodę i funkcjonalność, system audio to najczęściej dodatek i na etapie wicia gniazdka nikt o tym nie myśli, no chyba że jest już "lekko pozytywnie skrzywiony" to uwzględni swoje hobby 😉

Wiadomo, tak to w większości wygląda. Dla mnie słuchanie muzyki to codzienność, rytuał, więc musi być jak najlepiej pod względem akustycznym, i tak będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Khedron napisał:

A tak w ogóle to idź do kościoła i podziękuj Bogu, że to sąsiad z dołu, bo naprawdę spierdolić życie to potrafi cham od góry.

Ja na szczęście mieszkam w domku jednorodzinnym, ale kiedyś mieszkałem w bloku z rodzicami, mieszkałem na parterze - więc nie wiem jak ten z dołu, ale ten z góry był denerwujący delikatnie mówiąc, ale koledzy wtedy Altusy rządziły, więc dziś z perspektywy czasu trochę się nie dziwię 🤣

Przed chwilą, Adi777 napisał:

Dla mnie słuchanie muzyki to codzienność, rytuał, więc musi być jak najlepiej pod względem akustycznym, i tak będzie.

Jednak mamy coś wspólnego 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Khedron napisał:

A tak w ogóle to idź do kościoła i podziękuj Bogu, że to sąsiad z dołu, bo naprawdę spierdolić życie to potrafi cham od góry. 

Hehehe.... Coś źle zrozumiałeś, moze przez literówkę. Chodzilo mi o to, ze martwie się wlasnie o sąsiada z dolu. Nie chce nadużywać ich cierpliwosci, wyrozumialosci itp. Uważam, że trzeba zyc w zgodzie i sie szanować. Dlatego bylo pytanie o wygluszenie podlogi, aby zminimalizować szkody.

Jednakże chcialbym kd uzywac na takiej glosnosci, ktora da fajny efekt odsluchowy i wkrecajacy w film oraz fotel. Muza moglaby leciec nie na maxa, czasem tylko cos mega glosniej poslucham, ale raz na 2 tyg sie zdarzy jakies kilka minut. Dlatego tez jesli drozszego zestawu mialbym nie wykorzystac na maksa, to chyba lepiej wziac cos tanszego. No chyba ze na tanszym i malej glosnosci to bedzie lipa przy kd i muzyce. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Khedron napisał:

O, to wiesz naprawdę wielki szacunek za takie podejście. O ile nie będziesz szalał z głośnością i basem to nie powinno być kłopotu. A jak dasz jakiś korek to będzie lepiej. Wybierz też sobie sprzęt, który nie potrzebuje przykladania ogromnych mocy żeby grać dobrze czyli wzmacniacz/amplituner w pełni panujący nad kolumnami. No kurcze... Jeszcze raz wielki podziw od czlowka który przez naprawdę genetycznych chamow zszarpal sobie nerwy. 

Nie no, az taki dobry to nie jestem. Zdarza sie czasem i w nocy puscic muze na maxa, ale to rzadkosc. Jeszcze nikt nie pukal w drzwi. Jednak szanuje spokoj sasiadow, stad tez te moje watpliwosci i pytania.

Na podłogę na pewno dam cos wygluszajacego, jakas mate czy gume, moze wlasnie korek. Mysle ze 5cm powinno cos pomoc. Pod suba tez jakas mata pojdzie, aby wibracji nie przenosil. Nad tematem akustyki dopiero sie wczytuje i pewnie z czasem powstanie watek w odpowiednim dziale, chyba ze tutaj uzyskam pelne odpowiedzi. 

Wiec jaki zestaw moglby zaspokoic moje i sasiadow potrzeby? Czyli jaki zestaw (jak to ladnie napisales) nie potrzebuje duzych mocy, aby zagraly? Tanszy zestaw z rodziny Klipsch i ampli denon, maratanz czy cos innego polecasz? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

40 minut temu, marcm napisał:

Nie no, az taki dobry to nie jestem. Zdarza sie czasem i w nocy puscic muze na maxa, ale to rzadkosc. Jeszcze nikt nie pukal w drzwi. Jednak szanuje spokoj sasiadow, stad tez te moje watpliwosci i pytania.

Możesz np. Wpaść do sasiada z browarkiem i zapytać czy możesz wykonać test "wkur... (głośności)". Czyli puszczasz sobie jakiś basowy utwór z pewnym poziomem glosnosci i słuchasz w jego mieszkaniu jak bardzo "to" przeszkadza. Może sie okazać ze słuchanie na satysfakcjonujacym poziomie u Ciebie w mieszkaniu nie przeszkadza tak bardzo komuś "niżej" co da Ci "spokojną głowę" podczas seansów. 

Albo po prostu wprost zapytać czy nie przesadzasz z głośnością.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Khedron napisał:

Wybacz jeśli przegapiłem, ale ile chcesz mieć w tym zestawie głośników. Zaczalbym od amplitunera - Denon AVR-X2600/2700H gra solidnie i daje rade z wymagającymi głośnikami. U mnie rozgrzewał nawet PolkAudio RtiA9. Ciągnął je od samego dolu bez większej zadyszki choć to oczywiste, że w miarę dokladania głośników będzie potrzebna coraz większa moc. Niemniej ten i jemu podobne amplitunery to tak zwany złoty środek. 

Wlasnie myslalem nad tymi denonami z przewaga nad x2700. Ponoc fajnie w kd gra z Klipschami. Rozważę tez inne propozycje. Docelowo byloby 5.1.2, jednak na poczatek zadowole się 5.1. 

Jesli chodzi o browarka to mieszka tam starsza pani, z ktora na pewno na dniach porozmawiam co mysli o moich dotychczasowych glosniejszych "zabaw". Jednak obawiam się, ze jej kultura moze wziac przewage i powie, ze jest wszystko ok. Dlatego tez pewnie puszcze mocniej muze i zejde pogadac i pewnie uslysze sam czy mocno gra. Z jej zieciem było kiedys kilka okazji do browarka, ale za bardzo lubi to, wiec nie chcialem mieć w tym swojego udzialu i niestety juz nie browarkujemy. 

Poza tym jak cos slucham to na glosnilach komputerowych edfire, za 700zl,wiec nowy sprzet bylby mocniejszy. A w salonie jest wspomniany w 1 poscie samsung 5.1, ktory mysle, ze tez mocniej uruchomie jak beda odwiedzal sąsiadkę. 

56 minut temu, Khedron napisał:

 

 

56 minut temu, Khedron napisał:

 

 

Edytowano przez marcm
Dubel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nadszedl czas decyzji. 

Moglby ktos z branżowców wycenic zestaw:

Klipsch RP-260F/ RP-280F (280 lepszy? duzo?)

 Klipsch RP-404C

Klipsch R-112SW (mozliwe, że zakupie w pozniejszym czasie) 

Klipsch RP-402S

Denon AVR-X2700H (trudno dostepny, bedzie cos w podobnej cenie co bedzie z klipschami fajnie grac? No i liczy się latwosc w konciguracji). 

Pozdrawiam 

 

Edit:

Czy da sie w ampli wyciszyć lektora, aby efekt z kina byl lepszy, czy lepiej ogladac bez lektora i z napisami? 

Edytowano przez marcm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściszając kolumnę centralną ściszasz także praktycznie wszystko co widzisz na ekranie.

Ale są amplitunery  w których taka funkcjonalność dochodzi.

'Dialogue Enhancer' czy różnie w innych firmach. Tam chodziło o wzmocnienie dialogów, ale nie pamiętam, być może da się zejść funkcjonalnością poniżej zera?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...