Skocz do zawartości

Boski napar czyli nasza ulubiona kawa


Asia

Recommended Posts

Dnia 9.03.2024 o 11:19, gienas napisał:

Kawa Kopi Luwak Sumatraz certyfikatem ~ 2500 za kilogram :) -> https://erli.pl/produkt/kawa-kopi-luwak-sumatra-certyfikat-1000g-ziarnista,168581608

Z opisu - "gęsty smak" i z koloru również :D 

Przereklamowana i nie najdroższa, najdroższa kawa ok. 12tys za kilogram.

 

Ale jak dla mnie najlepsze jakie mi było gościć i pić to wszelkie odmiany Geishy od Panamy po Kolumbię.

Czy z drippa, czy z Gabi Master i Aeropressu, zawsze wychodziła i nie dało się jej zepsuć.

Nie każda palarnia też potrafi wydobyć z ziaren to co najlepsze, to jest naprawdę sztuka , ale przekłada się później na cenę.

Polecam.

https://coffeelove.pl/pl/p/La-Cabra-Panama-Elida-Geisha-Natural-omniroast-100g-kawa-ziarnista-speciality/4219

https://www.coffeedesk.pl/product/29132/La-Cabra-Kolumbia-Cerro-Azul-Natural-Geisha-Omniroast-100G-Outlet

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Panie i Panowie takie pytanie laika w tej dziedzinie. Mój stary ekspress odmówił posłuszeństwa, rozglądam się za nowym. Kawa u mnie w domu tylko w weekendy, w tygodniu opijamy w pracy. Tak więc nie będzie eksploatacji na maksa. Czy w cenie do 1000 euro ( 4300zł) kupię coś w miarę dobrego ?  Jeżeli tak to proszę jakieś propozycje. Tylko nie pytajcie o jakieś techniczne szczegóły, bo jak napisałem wcześniej, jestem zielony w temacie. Łatwa obsługa i bezawaryjność - to najważniejsze. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie interesuje Cię pewnie automat, a nie kolbowy, coś podobnego do tego, który używa @soberowy W takim razie wziąć najlepiej taki, który się łatwo czyści. Może coś z Philipsów, Nivona, Melitta lub właśnie Saeco?

Może coś w tym stylu?

Jura też jest super.

Edytowano przez maxredaktor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, misiekx napisał:

Panowie a jaki młynek, ceramiczny czy stalowy? Czytam różne opinie. 

Trwałość - stal, smak - ceramika

To zależy, bardziej na smak wpłynie grubość mielenia/frakcja, temperatura wody, jakość wody i gatunek kawy, niż to czy zmielisz tę kawę na ceramicznych żarnach, czy stalowych.

Z trwałością też bywa różnie zwłaszcza z płaskimi żarnami, stożkowe chyba rzadziej się uszkadzają.

W Comandante mam stalowe żarna, ale zaletą tego młynka jest równomierność mielenia i frakcji zmielonej kawy.

Jeśli to ma być młynek półautomat, bardziej bym się skupił na skali regulacji przemiału, czy da radę do ekspresów, na trudności czyszczenia takiego młynka, żaren, jaką ma retencję itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gienas napisał:

Nawet w markowej kawie zdarzają się kamyczki, organoleptycznie sprawdzone :) , kamyczki których ceramika może nie wytrzymać.

Hmmmmm...

Jakieś 10lat mocno siedzę w alternatywach i kawowaniu, ale jeszcze nie spotkałem w kawach speciality kamyka.

Jednak jestem w stanie uwierzyć, że w jakiś z marketu , czy nie wiadomo skąd kamyk może się zdarzyć.

Markowa kawa, to trochę pojęcie względne 😉

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, misiekx napisał:

Czy w cenie do 1000 euro ( 4300zł) kupię coś w miarę dobrego ?  Jeżeli tak to proszę jakieś propozycje.

Popatrz na Miele z serii CM5310 lub CM5510.

Ja od od 5 lat używam modelu CM5300 bez najmniejszych problemów. W firmie mamy zdecydowanie wyżej pozycjonowane modele Jury i kawa z nich nie ma dla mnie nawet podejścia do tej z Miele. Czyszczenie dużo wygodniejsze niż w Jura (no i dostęp do zaparzacza), a czyszczenie systemu spieniania mleka chyba najlepsze z możliwych.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że stalowe żarna mogą być lepsze, moim zdaniem nie produkują tyle najdrobniejszej frakcji - takiego niepotrzebnego pyłu. Ale to zależy też ogólnie od konstrukcji urządzenia.
Lubię czarną kawę w każdej postaci. Nigdy nie pogardzę espresso z porządnego ekspresu, ale najbardziej lubię duży kubek mocnego naparu, który za chwilę mogę uzupełnić o kolejną porcję. W Skandynawii zobaczyłem, że kawa z ekspresu przelewowego nie musi być rozwodnioną lurą. Ostatnio skusiłem się na taką maszynkę. Budowa prosta jak w przypadku cepa, ale widać że jakość to coś więcej niż powszechna chińszczyzna.

 

20240329_084132.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...