Skocz do zawartości

Idealne wymiary pomieszczenia na kino domowe i pokoju odsłuchowego


regorx xroger

Recommended Posts

Jestem w trakcie projektowania domu, w którym ma znaleźć się pokój dedykowany dla kina domowego i słuchania stereo. 
Początkowo chciałem iść w kierunku proporcji THX, i wyszło mi, że pokój powinien mieć w graniach  D x S x W    800x500x320cm
Teraz tak liczę i myślę, że tak długi pokój nie będzie potrzebny. Na szerokość jest na styk, chociaż ekranu większego niz 120 cali raczej się tam nie zamontuje z myślą o odpowiednich odstępach od ścian dla kolumn stereo, które będą również kolumnami frontowymi dla kina domowego. Jednak tak jak patrzę na rozmieszczenie foteli  i głośników to długość 600cm zamiast 800cm także byłaby wystarczająca, ale tutaj już zbliżamy się do wymiarów kwadrata, a także wysokość będzie 1/2 długości i boję się trochę, że fale dźwiękowe zaczną się nakładać i dźwiękowo będzie średnio. 
Czy ktoś mógłby mi doradzić w tej kwestii, w którą stronę iść i czy skrócenie tej sali nie będzie miało tragicznego w skutkach finału dla dźwięku?
W sali nie będzie z reguły więcej niż 5 osób - sporadycznie więcej.

Edytowano przez regorx xroger
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział że można skracać nawet do 650 cm długość. Fotele powinny się zmieścić, a modalny układ pomieszczenia będzie korzystniejszy. Przy 800 cm pierwszy mod wypadnie koło 20 Hz, potem będzie długo długo nic aż do 34 Hz i realnie uzyskasz możliwość odtwarzania dźwięku +30Hz, będzie dziura w tym najniższym basie 25-30 Hz. Przy mniejszym wymiarze ok 650 cm przesuniesz pierwszy mod w okolice 28 Hz i realnie będziesz miał możliwość grania +25 Hz, czyli jest to efekt korzystniejszy. Mniejsze pomieszczenie to też mniejszy koszt, a nie ładowanie kasy w adaptację za dużego pokoju. Żeby 800 cm było wykorzystane trzeba by zwiększyć szerokość do ponad 600 cm, a wysokość ponad 350 cm.

Jak budujesz od zera, to może pokusić sie na jakieś szaleństwo typu pomieszczenie trapezowe itd? Niedawno coś takiego liczyłem do pokoju ok 40 m2 i wychodziły ciekawe rzeczy np. z tzw. trapagonem :P trapez z pochyłym sufitem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

Ja bym powiedział że można skracać nawet do 650 cm długość. Fotele powinny się zmieścić, a modalny układ pomieszczenia będzie korzystniejszy. Przy 800 cm pierwszy mod wypadnie koło 20 Hz, potem będzie długo długo nic aż do 34 Hz i realnie uzyskasz możliwość odtwarzania dźwięku +30Hz, będzie dziura w tym najniższym basie 25-30 Hz. Przy mniejszym wymiarze ok 650 cm przesuniesz pierwszy mod w okolice 28 Hz i realnie będziesz miał możliwość grania +25 Hz, czyli jest to efekt korzystniejszy. Mniejsze pomieszczenie to też mniejszy koszt, a nie ładowanie kasy w adaptację za dużego pokoju. Żeby 800 cm było wykorzystane trzeba by zwiększyć szerokość do ponad 600 cm, a wysokość ponad 350 cm.

Jak budujesz od zera, to może pokusić sie na jakieś szaleństwo typu pomieszczenie trapezowe itd? Niedawno coś takiego liczyłem do pokoju ok 40 m2 i wychodziły ciekawe rzeczy np. z tzw. trapagonem :P trapez z pochyłym sufitem.

 

To pierwsza faza - na razie rysujemy pomieszczenia. Ściany będą proste, kwestia geometrii budynku, którego w tej kwestii nie będę ruszał. Inną kwestią jest sufit, gdzie tutaj mamy większe pole - dom parterowy bez poddasza użytkowego i zostaje kwestia konstrukcji dachu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek Chojnacki napisał:

Ja bym powiedział że można skracać nawet do 650 cm długość. Fotele powinny się zmieścić, a modalny układ pomieszczenia będzie korzystniejszy. Przy 800 cm pierwszy mod wypadnie koło 20 Hz, potem będzie długo długo nic aż do 34 Hz i realnie uzyskasz możliwość odtwarzania dźwięku +30Hz, będzie dziura w tym najniższym basie 25-30 Hz. Przy mniejszym wymiarze ok 650 cm przesuniesz pierwszy mod w okolice 28 Hz i realnie będziesz miał możliwość grania +25 Hz, czyli jest to efekt korzystniejszy. Mniejsze pomieszczenie to też mniejszy koszt, a nie ładowanie kasy w adaptację za dużego pokoju. Żeby 800 cm było wykorzystane trzeba by zwiększyć szerokość do ponad 600 cm, a wysokość ponad 350 cm.

Pozwolę się na chwilkę podpiąć pod temat. Zastanawiam się, czy 400 cm szerokości będzie optymalne przy długości 600 cm. Jak Pan myśli?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adi777 napisał:

Pozwolę się na chwilkę podpiąć pod temat. Zastanawiam się, czy 400 cm szerokości będzie optymalne przy długości 600 cm. Jak Pan myśli?

to jeszcze zależy od wysokości i ogólnie często bardzo ciężko powiedzieć co będzie "optymalne".... bo wchodzi w to bardzo wiele czynników. 600x400 cm to już spoko pokój, ogólnie jednak im większe tym lepsze, w kontekście basu, ale im większe tym droższe i to dużo droższe. Powyżej tych 35-40 m2 raczej nie opłaca się już wchodzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adi777 napisał:

Pozwolę się na chwilkę podpiąć pod temat. Zastanawiam się, czy 400 cm szerokości będzie optymalne przy długości 600 cm. Jak Pan myśli?

Ja mam aktualnie po szerokości 380cm.
Na węższej ścianie stoi TV 77 cali oraz kolumny stereo- to jest minimalna szerokość jaka jest znośna - większy TV czy zachowanie odpowiednich ustawień kolumn od ścian jest w tej chwili jest na minimum. Także odległość od bocznych głośników będzie odpowiednia jak się ogląda maksymalnie w 3 osoby. 
Ja planuję zrobić na szerokość właśnie 500cm i tyle mi się wydaje rozsądnym minimum. 
Może ktoś się wypowie...

1631694166027.JPEG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...