Skocz do zawartości

Jaki zestaw stereo na początek?


Alwox

Recommended Posts

Dzień dobry, planuję zakupić pierwszy zestaw stereo więc chciałbym poprosić was o małe konsultacje w tym aspekcie. Jak wspomniałem w zasadzie dopiero zaczynam moją przygodę ze sprzętem audio więc nie wymagajcie zbyt dużo 😁 Aktualnie muzyki słucham głównie na słuchawkach (AKG k550 + focusrite solo), a czasami na głośnikach logitecha 😅 Nie mogę więc powiedzieć zbyt wiele o moich wymaganiach.

Z tego powodu zastanawiam się czy jest sens inwestować w to jakieś większe kwoty (większe dla normalnych śmiertelników, nie na tutejsze standardy 😅) czy nie lepiej coś budżetowego aby wyrobić nieco doświadczenia? Boję się np, że gdy pójdę do salonu przesłuchać sprzęt to nie zauważę większej różnicy pomiędzy różnymi opcjami ale np ulegnę sugestii, że droższy jest lepszy 😉

Jeśli chodzi o budżet to dopiero odkładam na sprzęt ale chcę już ustalić jakiś konkretny cel. Aby dać jakiekolwiek ramy powiedzmy, że na start nie chciałbym wydać na całość więcej niż 5000 ale wiadomo, że im niższa kwota tym szybciej zacznę słuchać więc trzeba by to jakoś wyważyć 😉

Dodatkowe informacje: 

  • Słucham w zasadzie bardzo różnorodnej muzyki więc przynajmniej na teraz szukał bym czegoś bardziej uniwersalnego
  • Czy nowy sprzęt czy używany.. ciężko powiedzieć - z jednej strony domyślam się, że z tego co opisałem na start najlepsze będzie eksperymentowanie z używanym ale z drugiej nie jestem w stanie ocenić stanu takiego sprzętu więc boje się ryzykować
  • Odsłuch głównie z Tidala, okazyjnie winyle + jako nagłośnienie do oglądania filmów ale to dodatkowo - wystarczy, że "da się podłączyć" (zakładam że i tak będzie lepsze od wbudowanych w TV)
  • W kwestii brzmienia maks co mogę na tą chwilę powiedzieć to to, że chciałbym uzyskać jak najbardziej.. naturalnie(?), realistyczne(?) brzmienie.. no takie jak instrumenty na żywo 😉
  • Posiadam aktualnie gramofon ale bardzo budżetowy - chcę słuchać okazyjnie winyli (a w miarę powiększania kolekcji - więcej) ale z racji, że aktualnie mam ich jeszcze bardzo mało to planuję wymienić go na coś sensowniejszego w następnym etapie


Załączam poglądowy plan pokoju (cały ma 30m2 ale nie jest prostokątem) i miejsca zaplanowanego na kolumny - wiem, że nie jest dobre, bo w rogu ale lepsze nie będzie (nic już z tym nie zmienię) więc trzeba coś tu w miarę możliwości wkomponować 😉

wymiary pod kolumny.jpg

Edytowano przez Alwox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jako, że głównie słucham z wspomnianego Tidala to zakładam, że nie ma większej różnicy z czego to przyjdzie do wzmaczniacza? Fajnie gdyby miał BT aby wysłać bezprzewodowo z telefonu/kompa ale połączenie kablem z tymi urządzeniami też nie będzie problemem. Generalnie: Tidal na telefonie, komputerze lub TV.

Edytowano przez Alwox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jeśli masz już źródło które potrafi wysłać analogowo sygnał, można pójść w czysty wzmacniacz plus kolumny. 

Jeśli chcesz puścić to z komputera/telewizora potrzebny jest wzmacniacz z wbudowanym DAC (ustrojstwo do zamiany sygnału cyfrowego w analogowy) lub klasyczny wzmacniacz i osobno dac. 
 

Np. zestawem takim wszystko mającym będzie Yamaha rn602 + heco aurora 700. I będziesz mógł podpiąć telewizor i komputer i bt. Oprócz tego wystarczy że podepniesz tam rjtkę czy puścisz wifi i yamaha sama połączy się z netem i umożliwi Ci słuchanie np Tidala bez pośredników. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak, DAC na pewno będzie potrzebny - buduję ten zestaw od zera (gramofon kiedyś dostałem 😄). Czy wbudowany czy osobno raczej nie robi różnicy chociaż zastanawiam się czy ciut bardziej nie był bym za oddzielnym aby łatwiej było to później modyfikować (ale możliwe, że rozdzielanie nie ma sensu w tych budżetach - ja nie wiem 🤷‍♂️).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Zwróć uwagę na NAD'a C316 oraz kolumny Pylon Audio Pearl 25.
Dobrym źródłem będzie iFi Zen Blue - ciężko będzie o inne zewnętrzne źródło tej jakości, w tych pieniądzach ;) 
Gramofon? Rega Planar 1 lub Pro-Ject Debut Carbon DC 2M-Red.
Jeśli jednak chciałbyś coś z typowym streamingiem, popatrz na amplitunery stereo - np Denon DRA-800H.

Zapraszamy na odsłuchy oraz po indywidualne wyceny!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...